Jump to content

Παράγοντες προσδιορισμού του φύλου


Recommended Posts

Βρήκα αυτό το άρθρο ενδιαφέρον. Είναι στην αγγλική γλώσσα.

Ιδιαίτερα με εντυπωσίασε η αναφορά στο ότι η θερμοκρασία μπορεί

να επηρεάσει το φύλο. Χαμηλότερες θερμοκρασίες θηλυκά,

υψηλότερες αρσενικά.

https://www.tfhmagazine.com/articles/freshwater/aquarium-science-male-or-female-gender-determination-in-fish

#Ελπίζω να επιτρέπεται να βάλω link και να το βάζω στο σωστό sub-forum.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ξέρεις @MarinLia  αυτό είναι ένα πρόβλημα και στη φύση, καθώς ο περιβαλλοντικός προσδιορισμός φύλου σε πολλά είδη, σε συνδυασμό με την άνοδο της θερμοκρασίας του πλανήτη είναι απειλή για κάποια από αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο epiplatys annulatuyw (το ψάρι στο αβαταρ μου) αν τα αυγά είναι σε θερμοκρασία 24-25 ο πληθυσμός μεταξύ των δυο φύλων είναι περίπου μοιρασμένος. Στους 28 πχ τα 2/3 είναι αρσενικά στους 30 σχεδόν όλα αρσενικά. Ενώ στους 20 είναι σχεδόν όλα θρυλικά. 

  • Like 2
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/3/2023 at 10:35 ΜΜ, το μέλος Kriton έγραψε:

Και ξέρεις @MarinLia  αυτό είναι ένα πρόβλημα και στη φύση, καθώς ο περιβαλλοντικός προσδιορισμός φύλου σε πολλά είδη, σε συνδυασμό με την άνοδο της θερμοκρασίας του πλανήτη είναι απειλή για κάποια από αυτά.

Έχεις δίκιο και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σχόλιο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2023 at 11:11 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ο epiplatys annulatuyw (το ψάρι στο αβαταρ μου) αν τα αυγά είναι σε θερμοκρασία 24-25 ο πληθυσμός μεταξύ των δυο φύλων είναι περίπου μοιρασμένος. Στους 28 πχ τα 2/3 είναι αρσενικά στους 30 σχεδόν όλα αρσενικά. Ενώ στους 20 είναι σχεδόν όλα θρυλικά. 

Είναι πανέμορφο ψάρι Χρήστο! Θα διαβάσω περισσότερα για το φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2023 at 11:11 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ο epiplatys annulatuyw (το ψάρι στο αβαταρ μου) αν τα αυγά είναι σε θερμοκρασία 24-25 ο πληθυσμός μεταξύ των δυο φύλων είναι περίπου μοιρασμένος. Στους 28 πχ τα 2/3 είναι αρσενικά στους 30 σχεδόν όλα αρσενικά. Ενώ στους 20 είναι σχεδόν όλα θρυλικά. 

Χρηστο, αυτο ισχυει και για Aphyosemion australe? Δεν μου τα λεγες πιο νωρις .... ηθελα να βγαλω θηλυκα και εβγαιναν αρσενικα.:AAGGGHHH:

Link to comment
Share on other sites

πάνω απο 25 βγαίνουν σχεδόν όλα αρσενικά στους 20-22 είναι μοιρασμένα, γενικά πολλά κιλλι έχουν αυτό το κουσούρι και το κάθ' ένα έχει την δικιά του θερμοκρασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...