Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Νέος στο forum και σχετικά νέος και στο χόμπι.

Ξεκίνησα με έναν μονομάχο για την κόρη μου τον περασμένο Ιούνιο και κατέληξα με κοπαδακια από ψάρια κλπ.

Θα κάνω μια μικρή περιγραφή του ενυδρείου για να έχετε εικόνα στο ερώτημα μου.

Ενυδρείο: Oase 75lt

Φίλτρο : EHEIM 2274020 professional 5e 350 (wifi)

(Στα 480l/h )

 

Θερμοστατης: EHEIM thermocontrol+ e 150W (WiFi)

(στους 25,5 βαθμούς την ημέρα και 24,5 την νύχτα )

 

Φωτισμός: Oase HighLine Premium LED 45 30W 

(Τον έχω ρυθμίσει στο 12ωρο , με τα εφέ ξημέρωμα και δύση ηλίου )

 

EHEIM REEFLEX UV 350 80-350 LTR ( την έχω με ρύθμιση 6ωρες την ημέρα) 

Φλοτεράκι H2Ocean Compact

 

Ψαράκια: 

1 gourami pearl 

5 corydoras

5 rozy Tetra

10 neon Tetra

9 ember Tetra 

2 pleco 

 

Φυτά:

Anubia

Cryptocoryne

AQUAFLORA Anubias

Microsorum

Java Fern

Bucephalandra

( Είναι όλα δεμένα - κολλημένα σε πετρες dragon stone κ ξύλο  )

Εκτός από το Tropica Helanthium Tenellum ‘Green’  που το έχω "φυτεμένο" και του ρίχνω ταμπλέτες λίπασμα 

 

Υπόστρωμα 

Dennerle Natural Gravel Plantahunter Baikal 10-30mm

 

Μετρήσεις

PH : 7,5

GH : 14dHG

KH : 6

NH4/NH3: 0

NO2: 10

NO3 : 15

 

Μετά την τόσο αναλυτική περιγραφή, ας ξεκινήσω και το θέμα.

Πρόσφατα γέννησαν τα plecos μου , άπειρος και εγώ έψαχνα τον αρσενικό ο οποίος την ώρα του φαγητού έκανε χαμό , ξαφνικά τον είχα χάσει , τον βρήκα μέσα σε ένα καραβάκι που είχα και μετά από 2-3 ημέρες είδα τα μικρά να ξεπροβάλλουν.

Τα μάζεψα και τα έβαλα σε ένα μικρό ενυδρείο δίπλα στο κεντρικό μου, με παροχή φίλτρου και θερμαντήρα.

Σε κουβέντα που ειχα με το κατάστημα που αγοράζω διάφορα για το ενυδρείο μου είπαν να τους  βάλω μια αεραντλία.

Μου πρότειναν να βάλω αυτή της eheim που έχει διπλή έξοδο έτσι ώστε την μια να την βάλω στο κεντρικό και την άλλη παροχή στο μικρό που έχω τα plecos.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής, μήπως είναι μεγάλη η αεραντλία για το ενυδρείο μου ?

Μήπως δεν έπρεπε να την βάλω?

Πώς θα κρίνω αν την είχα ανάγκη?

 

Τα ψαράκια μου δεν τα έβλεπα να είναι συχνά στην επιφάνεια (κάποια φορά στο παρελθόν τα ειχα δει να είναι στην επιφάνεια αλλά τότε είχα κάνει πατάτα) 

 

Εντομεταξυ κάνει λίγο θόρυβο όχι η αντλία αλλά η παροχή που είναι μέσα στο ενυδρείο.

Μπορώ να περιορίσω τον θόρυβο?

Την αντλία την έχω στο minimum και τώρα το βράδυ την σταμάτησα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - stakas86
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Σε κουβέντα που ειχα με το κατάστημα που αγοράζω διάφορα για το ενυδρείο μου είπαν να τους  βάλω μια αεραντλία.

Δεν χρειαζεται γενικος η αεραντλια στο ενυδρειο, αν εχεις νορμαλ φιλτρο και αναταραξη της επιφανειας.

πριν 9 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

EHEIM REEFLEX UV 350 80-350 LTR ( την έχω με ρύθμιση 6ωρες την ημέρα) 

Για ποιο λογο το εχεις Δεν το χρειαζεσαι καθολου. Και με 6 ωρες την ημερα απλα τσαμπα καις το ρευμα.

πριν 9 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

 

GH : 14dHG

KH : 6

Με τετοιες μετρησεις δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ph=7,5 (χωρις παροχη CO2).... με τι τεστακια μετρας?

πριν 9 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Υπόστρωμα 

Dennerle Natural Gravel Plantahunter Baikal 10-30mm

Γιατι πηρες τετοιο υποστρωμα... πααρα πολυ χοντρο για το ενυδρειο.... αυτο χρησιμοποιουμε σε μικρες ποσοτητες για διακοσμηση σε καποια σημεια του ενυδρειου. Οχι σαν main υποστρωμα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε φωτο απο τα ενυδρεια και τα μικρα. Να δουμε πως τα εχεις. Και πες τι ταιζεις τα μικρα πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν χρειαζεται γενικος η αεραντλια στο ενυδρειο, αν εχεις νορμαλ φιλτρο και αναταραξη της επιφανειας.

Για ποιο λογο το εχεις Δεν το χρειαζεσαι καθολου. Και με 6 ωρες την ημερα απλα τσαμπα καις το ρευμα.

Με τετοιες μετρησεις δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ph=7,5 (χωρις παροχη CO2).... με τι τεστακια μετρας?

Γιατι πηρες τετοιο υποστρωμα... πααρα πολυ χοντρο για το ενυδρειο.... αυτο χρησιμοποιουμε σε μικρες ποσοτητες για διακοσμηση σε καποια σημεια του ενυδρειου. Οχι σαν main υποστρωμα.

Με το φίλτρο που έχω βάλει πρόσφατα η επιφάνεια είχε καλή ανατάραξη που έβγαλα κ το skimmer που είχα.

Τώρα γιατί έβαλα την αεραντλία? Μου είπαν αυτοί που ήθελαν να πουλήσουν ότι πρέπει να βάλω.. είμαι κ εγώ που θέλω να τους έχω όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα..

Τις μετρήσεις τις παίρνω με υγρά της sera, στο ph πάντα έχω θέμα αν το βλέπω σωστά , να πω την αλήθεια μου , τα υπόλοιπα είναι πιο εύκολα να τα δεις.

Υπόστρωμα, μεγάλη κουβέντα, απειρία, όταν αγόρασα το ενυδρείο έβαλα ένα ψιλό χαλίκι, μετά από λίγο καιρό ήθελα να βάλω τα φυτά που έβαλα φυτευτα και μου είπαν πάρε αυτό το μαύρο το μεγάλο και ρίξε το από πάνω για να τα κρατήσει στο βυθό το φυτό αφού δεν έχω υποστρώμα για φύτεμα.

Έτσι κ έκανα, όμως από μια κουβέντα που είχα με γνωστό μου είπε ότι σου έκαναν@# γιατί έτσι εγκλοβισες τη βρωμιά κάτω αφού είχες ψιλό χαλίκι και χοντρό επάνω και τα Cory, γαρίδες κλπ δεν μπορούν να φτάσουν εκεί.

 

Επομένως η χρήση της αεραντλίας είναι άχρηστη? 

Αν την κάνω χρήση αφού την αγόρασα θα έχω αρνητικές επιπτώσεις?

Έχω μια μέτρηση της Sera  για οξυγόνο, θα κάνω μια και θα ανεβάσω φωτό να μου πείτε και εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε φωτο απο τα ενυδρεια και τα μικρα. Να δουμε πως τα εχεις. Και πες τι ταιζεις τα μικρα πλεκο.

 

20230318_101413.jpg

20230318_101439.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε φωτο απο τα ενυδρεια και τα μικρα. Να δουμε πως τα εχεις. Και πες τι ταιζεις τα μικρα πλεκο.

Ανέβασα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stakas86 έγραψε:

Με το φίλτρο που έχω βάλει πρόσφατα η επιφάνεια είχε καλή ανατάραξη που έβγαλα κ το skimmer που είχα.

Τώρα γιατί έβαλα την αεραντλία? Μου είπαν αυτοί που ήθελαν να πουλήσουν ότι πρέπει να βάλω.. είμαι κ εγώ που θέλω να τους έχω όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα..

Τις μετρήσεις τις παίρνω με υγρά της sera, στο ph πάντα έχω θέμα αν το βλέπω σωστά , να πω την αλήθεια μου , τα υπόλοιπα είναι πιο εύκολα να τα δεις.

Υπόστρωμα, μεγάλη κουβέντα, απειρία, όταν αγόρασα το ενυδρείο έβαλα ένα ψιλό χαλίκι, μετά από λίγο καιρό ήθελα να βάλω τα φυτά που έβαλα φυτευτα και μου είπαν πάρε αυτό το μαύρο το μεγάλο και ρίξε το από πάνω για να τα κρατήσει στο βυθό το φυτό αφού δεν έχω υποστρώμα για φύτεμα.

Έτσι κ έκανα, όμως από μια κουβέντα που είχα με γνωστό μου είπε ότι σου έκαναν@# γιατί έτσι εγκλοβισες τη βρωμιά κάτω αφού είχες ψιλό χαλίκι και χοντρό επάνω και τα Cory, γαρίδες κλπ δεν μπορούν να φτάσουν εκεί.

 

Επομένως η χρήση της αεραντλίας είναι άχρηστη? 

Αν την κάνω χρήση αφού την αγόρασα θα έχω αρνητικές επιπτώσεις?

Έχω μια μέτρηση της Sera  για οξυγόνο, θα κάνω μια και θα ανεβάσω φωτό να μου πείτε και εσείς.

 

20230318_111922.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσήρθες στην τρέλα του ενυδρείου !!! 🙂

NH4/NH3: 0

NO2: 10

NO3 : 15
 

Σίγουρα μετράς σωστά; Αν έχεις νιτρώδη μάλλον δεν έχει στρώσει το ενυδρείο… @natateo??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλησπέρα και καλωσήρθες στην τρέλα του ενυδρείου !!! 🙂

NH4/NH3: 0

NO2: 10

NO3 : 15
 

Σίγουρα μετράς σωστά; Αν έχεις νιτρώδη μάλλον δεν έχει στρώσει το ενυδρείο… @natateo??

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα ..

Τώρα για τις μετρήσεις, ένας θεός ξέρει αλλά πιστεύω τα χρώματα που βλέπω αντιστοιχούν σε αυτές τις μετρήσεις.

Θα κάνω και σήμερα μια μέτρηση σε όλα και θα ανεβάσω ξανά .

Απλά λόγω τον μικρών pleco που γεννήθηκαν τους έριχνα παραπάνω τροφή γιατί δεν ήξερα τρώνε και δεν ξέρω πως είναι οι μετρήσεις μου τώρα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλησπέρα και καλωσήρθες στην τρέλα του ενυδρείου !!! 🙂

NH4/NH3: 0

NO2: 10

NO3 : 15
 

Σίγουρα μετράς σωστά; Αν έχεις νιτρώδη μάλλον δεν έχει στρώσει το ενυδρείο… @natateo??

Γρηγορη, δεν προσεξα καθολου  την τιμη στα νιτρωδη.... πριν να παω στην δουλεια, στα γρηγορα εριξα μια ματιά.... τα ειδα για μηδεν :)

Να πω την αληθεια, δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να μετραμε 10ppm νιτρωδη στο ενυδρειο γενικος. Καποιο λαθος εγινε.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Τις μετρήσεις τις παίρνω με υγρά της sera, στο ph πάντα έχω θέμα αν το βλέπω σωστά , να πω την αλήθεια μου ,

το τεστ ph της sera ειναι πεταμενα λεφτα.....

πριν 11 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Έτσι κ έκανα, όμως από μια κουβέντα που είχα με γνωστό μου είπε ότι σου έκαναν@# γιατί έτσι εγκλοβισες τη βρωμιά κάτω

Ακου τον φιλο σου, καλα λεει.

πριν 11 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Επομένως η χρήση της αεραντλίας είναι άχρηστη? 

Νταξ, μπορει ν σου χρειαστει στο μελλον, πχ αν θα θελεις να κανεις νπαραγωγη τετρα ή πχ να βγαλεις ναυπλιες αρτεμιας .

Αν θελεις, αφησε την στο ενυδρειο, ομως να την ανοιγεις μονο νυχτα. Γιατι? πολυ απλα τα φυτα χρειαζονται CO2 την ημερα και εσυ το διώχνεις με περισσότερη οξυγόνωση.

πριν 10 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Ανέβασα..

Ομορφο το ενυδρειο σου! Φαινεται, οτι προσπαθεις για να γινουν ολα σωστα. Μπραβο!

Ξανα κανε μετρηση για νιτρωδη- ΝΟ2. Μηπως ηταν 0.1?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

το τεστ ph της sera ειναι πεταμενα λεφτα.....

Ακου τον φιλο σου, καλα λεει.

Νταξ, μπορει ν σου χρειαστει στο μελλον, πχ αν θα θελεις να κανεις νπαραγωγη τετρα ή πχ να βγαλεις ναυπλιες αρτεμιας .

Αν θελεις, αφησε την στο ενυδρειο, ομως να την ανοιγεις μονο νυχτα. Γιατι? πολυ απλα τα φυτα χρειαζονται CO2 την ημερα και εσυ το διώχνεις με περισσότερη οξυγόνωση.

Ομορφο το ενυδρειο σου! Φαινεται, οτι προσπαθεις για να γινουν ολα σωστα. Μπραβο!

Ξανα κανε μετρηση για νιτρωδη- ΝΟ2. Μηπως ηταν 0.1?

Για το υπόστρωμα σωστά λες να ακούσω το φίλο αλλά ήταν αργά 😁, θεωρώ πως τώρα δεν είναι εύκολο να πειράξω το υπόστρωμα.

Οκ θα την αφήσω μέσα , δεν θα τα ζαλίσω τα ψαράκια που θα λειτουργεί το βράδυ?

Μπορώ να την περιορίσω σε ένταση? Την έχω στο χαμηλότερο επίπεδο.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια για το ενυδρείο η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ, βέβαια είναι και η απειρία στη μέση.

Σήμερα έμπλεξα θα κάνω αύριο μέτρηση και θα ανεβάσω και φωτό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα τα πας.. με διάβασμα και βοήθεια από το φόρουμ θα βελτιώνεσαι συνεχώς!!! 🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Μια χαρά θα τα πας.. με διάβασμα και βοήθεια από το φόρουμ θα βελτιώνεσαι συνεχώς!!! 🙂

Φαντάσου ότι ξεκίνησα με λογική ότι κάθε εβδομάδα στο πρώτο ενυδρείο έπλενα το χαλίκι 😁 .

Και με έναν μονομάχο που με κέρδισε από τον χαρακτήρα του , δεν ξέρω πως αλλά απίστευτο ψάρι..

Το θέμα είναι ότι κακώς δεν είχα μπει σε κανένα forum και ότι έκανα το έκανα με διάβασμα και μεχρι να καταλήξω στο ποιο μαγαζί είναι καλύτερο την πάτησα 2-3 φορές.

Έχω τη λογική ότι πες μου υπάρχει αυτό που κάνει Χ χρήματα και κάνεις τη δουλειά σου μέτρια και αυτό που κάνει 3Χ και κάνεις άψογα τη δουλειά σου.

όμως αιτιολόγησε το μου και αναλόγως θα δω ποιο θα πάρω.

 

Μέσα σε 9 μήνες ξεκίνησα με τα δύο παρακάτω ενυδρεία όπου στο πρώτο ενυδρείο ο πωλητής είχε βάλει λάθος το φίλτρο και έκανε τρομερό θόρυβο και νόμιζα ότι έτσι δουλεύουν 🤣, και στο 2ο μου το έσπασα από λάθος και έτρεχα πρωί πρωί Αθήνα να πάρω αυτό που έχω τώρα.

 

Άσχετο την αεραντλία επειδή είναι διπλής παροχής την μια παροχή την έχω δίπλα στα μικρά plecos εκεί να την λειτουργώ? Αν ναι όλη μέρα, κάποιες ώρες?

Θα πρέπει να τα διαθέσω γιατι είναι καμία 25αρια , πάντως είχα μεγάλη χαρά όταν είδα ότι γέννησαν, μέχρι τώρα τις γαρίδες είχα να γεννούν και τα σαλιγκάρια (που θέλω να ξεμπλεξω) .

 

Screenshot_20230318_225724_Gallery.jpg

Screenshot_20230318_225733_Gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις αγορές να σκέφτεσαι πάντα τι θέλεις να κανείς και αν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις αυτό που θέλεις να αγοράσεις…🙂πολλές φορές μπορεί να πάρεις κάτι πιο φθηνό και τελικά μετά από λίγο να αγοράσεις το πιο ακριβό απλά γιατί δεν σε κάλυψε αυτό που πήρες.. και το πληρώνεις έτσι ακόμα περισσότερο.. καλύτερα λίγο υπομονή και να μαζέψεις χρήματα και να πάρεις αυτό που σε καλύπτει.. τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου σε φίλτρα και φώτα..σε αλλά μπορείς να πας και σε φθηνότερα.. υπάρχουν επιλογές 🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Στις αγορές να σκέφτεσαι πάντα τι θέλεις να κανείς και αν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις αυτό που θέλεις να αγοράσεις…🙂πολλές φορές μπορεί να πάρεις κάτι πιο φθηνό και τελικά μετά από λίγο να αγοράσεις το πιο ακριβό απλά γιατί δεν σε κάλυψε αυτό που πήρες.. και το πληρώνεις έτσι ακόμα περισσότερο.. καλύτερα λίγο υπομονή και να μαζέψεις χρήματα και να πάρεις αυτό που σε καλύπτει.. τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου σε φίλτρα και φώτα..σε αλλά μπορείς να πας και σε φθηνότερα.. υπάρχουν επιλογές 🙂

Συμφωνώ απόλυτα! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Άσχετο την αεραντλία επειδή είναι διπλής παροχής την μια παροχή την έχω δίπλα στα μικρά plecos εκεί να την λειτουργώ? Αν ναι όλη μέρα, κάποιες ώρες?

Για τα μικρα παρε ενα διαφανο κουτι αποθηκευσης πλαστικο καπου στα 20λ, θα βλεπεις και καλα καλα το τι γινεται μεσα.

η αεραντλια πρεπει να δουλυει συνεχεια 24/7 και μην ξεχνας να κανεις εκει αλλαγες νερου . τουλαχιστον μερα παρα μερα. εγω ειχα κανει καθε μερα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για τα μικρα παρε ενα διαφανο κουτι αποθηκευσης πλαστικο καπου στα 20λ, θα βλεπεις και καλα καλα το τι γινεται μεσα.

η αεραντλια πρεπει να δουλυει συνεχεια 24/7 και μην ξεχνας να κανεις εκει αλλαγες νερου . τουλαχιστον μερα παρα μερα. εγω ειχα κανει καθε μερα :)

Τα έχω βάλει σε ένα τέτοιο (δες φωτό) και μέσα έχω ένα φιλτρακι eheim mini up, έναν θερμαντήρα oase heat up100 (τον έβγαλα από ένα φίλτρο που είχα) ,  την αεραντλία και ένα πιατακι που τους ρίχνω λίγο τροφή, τον οποία ανανεώνω μια απόγευμα και μια αργά βράδυ.

Απλά ενώ αλλάζω νερό ανά 1 ημέρα μυρίζει κάπως το δοχείο, είναι επειδή είναι πλαστικό?

Έλεγα να πάω να πάρω ένα nano 10lt .

 

16792112330816401851539708718725.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stakas86 έγραψε:

Απλά ενώ αλλάζω νερό ανά 1 ημέρα μυρίζει κάπως το δοχείο, είναι επειδή είναι πλαστικό?

Οχι, το νερο "χαλαει" γιατι ταιζεις και ο ογκος του νερου ειναι πολυ μικρος. Κανε αμεσα 50% αλλαγη νερου (απο το ενυρειο), πιστευω αλλαγες νερου απο το ενυδρειο κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι, το νερο "χαλαει" γιατι ταιζεις και ο ογκος του νερου ειναι πολυ μικρος. Κανε αμεσα 50% αλλαγη νερου (απο το ενυρειο), πιστευω αλλαγες νερου απο το ενυδρειο κάνεις.

Ναι αλήθεια από εκεί τραβάω νερό.

Πάω κοντά εκεί που βγαίνει το νερό μέσα στο ενυδρείο και παίρνω νερό 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα ψάρια γενικώς θέλουν την αεραντλία, δη τα νεογέννητα.

Στο κεντρικό ενυδρείο δεν βάζω την αεραντλία 24/7 που θα έκανε καλό στα ψάρια όμως θα κάνει κακό στα φυτά, τα οποία δεν έχουν παροχή CO2 .

Το παραπάνω οξυγόνο θα τους μειώσει την ανάπτυξη λογικά, θα επηρεάσει καθόλου την άλγη ή δεν έχει να κάνει ? 

Έχω σε ένα σημείο τριχοειδή πράσινη άλγη και την βγάζω με οδοντόβουρτσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...