Jump to content

Recommended Posts

Όσο μπόρεσα να τα βγάλω φωτο και να μην αλλοιώσει η κάμερα την πραγματική εικόνα.

Μόνο στο GH  ,μια μικρή επιφύλαξη για το αν έριξα 12 ή 13 γιατί μου μιλούσε η κόρη μου και χάθηκα 🤪😎

 

Έγινε επεξεργασία - stakas86
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε σκληρο νερο στην Ελλαδα.

Εμενα με ανησυχει λιγο το τεστ αμμωνιας . Σαν να βλεπω, οτι δεν ειναι καθαρο το μηδεν....Πρεπει να ειναι κιτρινο κιτρινο το υγρο. Αν δεν ειναι, θα ταιζεις λιγοτερα και ριξε βακτηρια στο νερο. Πχ μια αμπουλα απο το prodibio digest (να μην παιρνεις κατι μπουκαλια), 1,5 € εχει. Αν δεν βρεις, παρε της seachem βακτηρια.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλά το ph test της sera τι απαράδεκτη διακύμανση έχει δηλαδή ήμαρτον. Δεν ξέρω αν είναι η φωτογραφία αλλά η αμμωνία και λίγο το no2 δεν φαίνονται καθαρά. Κατά άλλα ότι σου είπε από πάνω η φίλη.

 

Ερώτηση τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου;

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Έριχνα μέσα μετά απο αλλαγή νερού το prime της seachem και που κ που το Pirstine (το οποίο έχω καιρό να ρίξω.)

Επομένως ποιο αντικαθιστώ (το ένα και τα 2) και αν η αμπούλα πάει ανα λίτρο όπως πάνε αυτά που έβαζα, ρωτάω για να ξέρω τι ποσότητα να αγοράσω αλλά και να βάλω.

Απο ότι κατάλαβα τα υγρά τεστ της sera δεν είναι και τα πιο αξιόπιστα, ποια μου προτείνεται και αν υπάρχει κάτι που να έχω "μόνιμα" μετρήσεις, να έχω σε "live" χρόνο στο κινητό μου πχ. τις μετρήσεις. Καταλαβαίνω οτι το live δεν είναι σωστό απλά να έχω ενδείξεις με ενημέρωση αν κάτι ξεπεράσει τα όρια.

 

Κάτι ακόμα βλέπω διάφορες πέτρες που έχουν για την αεραντλία, προς το παρόν θα αφήσω αυτή που είχε η eheim μέσα, απλά είναι κάποιες "εφετζίδικες" αξίζει ή μην μπω στον κόπο?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stakas86 έγραψε:

Απο ότι κατάλαβα τα υγρά τεστ της sera δεν είναι και τα πιο αξιόπιστα,

Δεν ειναι αυτο το θεμα. Καλα ειναι. Το θεμα ειναι, οτι εχει μια σκαλα στο τεστ ph, που εχει πολυ μεγαλο βημα. Και λιγο και το τεστ νιτρικων δεν μου αρεσει....

Τα υπολοιπα καλα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stakas86 έγραψε:

Επομένως ποιο αντικαθιστώ (το ένα και τα 2) και αν η αμπούλα πάει ανα λίτρο όπως πάνε αυτά που έβαζα, ρωτάω για να ξέρω τι ποσότητα να αγοράσω αλλά και να βάλω.

1 αμπουλα για 60λ, εγω στα 100 εριχνα και μια χαρα εστρωσε.

An exeiw Pristine, ριξε .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έκανα καλά , αλλά δεν μπορούσα να βλέπω τα μικρά pleco  μέσα στο φίλτρο..

Έτσι λοιπόν έκατσα το άνοιξα και έβγαλα 5 πολύτεκνες οικογένειες γαρίδων και μικρά plecos..

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος stakas86 έγραψε:

Δεν ξέρω αν έκανα καλά , αλλά δεν μπορούσα να βλέπω τα μικρά pleco  μέσα στο φίλτρο..

Έτσι λοιπόν έκατσα το άνοιξα και έβγαλα 5 πολύτεκνες οικογένειες γαρίδων και μικρά plecos..

 

βαλε ενα χοντρο σφουγγαρι πανω στο μπαστουνι εισόδου. Υπαρχουν και προφιλτρα ετοιμα. Αν μιλαμε για εσωτερικο φιλτρο , μπορεις ενα κομματι απο καλτσον της γυναικας να βαλεις απο πανω , νταξ, θα την ρωτησεις πρωτα :D ειχα βαλει μια φορα καλτσα για υλικα φιλτρου, μια χαρα, εχει και κορδονακι για να την σφηξεις απο πανω :)

Πες για ποιο φιλτρο μιλαμε ακριβως.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

βαλε ενα χοντρο σφουγγαρι πανω στο μπαστουνι εισόδου. Υπαρχουν και προφιλτρα ετοιμα. Αν μιλαμε για εσωτερικο φιλτρο , μπορεις ενα κομματι απο καλτσον της γυναικας να βαλεις απο πανω , νταξ, θα την ρωτησεις πρωτα :D ειχα βαλει μια φορα καλτσα για υλικα φιλτρου, μια χαρα, εχει και κορδονακι για να την σφηξεις απο πανω :)

Πες για ποιο φιλτρο μιλαμε ακριβως.

Xaxx καλό ! 

Κοίτα έχω βάλει αφού είδα τα μικρά plecos μέσα στη σωλήνα καθοδόν για το φίλτρο, έβαλα ένα κομμάτι τούλι και νομίζω έσωσα τον κατάσταση.

Έχω εξωτερικό φίλτρο, το Eheim professional 5e 350 .

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...