Jump to content

Αρρωστός Betta;


geo_hal

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!
Εδώ και 3 μήνες εχω έναν μόνο betta plakat σε ένα ενυδρείο 20λίτρων. Τρέχει με ένα κρεμαστό φίλτρο liberty 130 σε πολύ χαμηλή ροή για να μην τον ενοχλεί και στο ενυδρείο υπάρχει ξύλο driftwood και κάποια εύκολα φυτά. Εδώ και 2-3 μέρες είναι πολύ νοχελικός και κάθετε στον βυθό ή σε φύλλα για πολύ ώρα. Ανεβαίνει μόνο για τάισμα και πάλι τα ίδια. Χθες προχθές κάνω 30% αλλαγές νερού, ενώ σήμερα το πρωί παρατήρησα οτι σαν να ξύνεται πάνω στα ξύλα, κάνει κάτι απότομες κινήσεις σαν τηνάγματα. Μετά από αυτό προσπάθησα να δω αν έχει κάτι εξωτερικά αλλά δεν φαινεται κάτι. Δεν ξέρω αν ειναι η ιδέα μου αλλά σαν να ξύνεται στην περιοχή των βραγχίων του. Έχετε ιδεά τι μπορεί να είναι και τι να κάνω;
ΥΓ όλες οι μετρήσεις του νερού είναι σωστές και η θερμοκρασία 25C.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει μετρησεις νερου?

Πόσο τρεχει το ενυδρειο?

Μπορει να ξυνεται απο πολλα αιτια, πχ κακη ποιοτητα νερου, πρωτοζωα, σκουλικακια στα βραγχια κ.α.

Πρωτα κανε μετρησεις νερου για αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα και ph και μετα δες καλα στο φως, αν εχει κατι πανω στο δερμα του. Αν βλεπεις, οτι το χρωμα του ειναι χλωμο και εχει βλεννα, διαβασε εδω- 

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2023 at 9:29 ΠΜ, natateo said:

Εχεις κανει μετρησεις νερου?

Πόσο τρεχει το ενυδρειο?

Μπορει να ξυνεται απο πολλα αιτια, πχ κακη ποιοτητα νερου, πρωτοζωα, σκουλικακια στα βραγχια κ.α.

Πρωτα κανε μετρησεις νερου για αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα και ph και μετα δες καλα στο φως, αν εχει κατι πανω στο δερμα του. Αν βλεπεις, οτι το χρωμα του ειναι χλωμο και εχει βλεννα, διαβασε εδω- 

 

Το ενυδρείο τρέχει καιρό και είναι στρωμένο. Την βιολογία την πήρα από σφουγγάρια αλλού φίλτρου που έχω. Οι μετρήσεις είναι:

ΝΗ3=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0-10mg/l

PH=6.8

 

Έχω βάλει ενυδρειακο αλάτι στο ενυδρείο εδώ και κάτι μέρες και έχω ανεβάσει σιγά σιγά την θερμοκρασία στους 26-27 C.  Έχω δει μεγαλη διαφορά προς το καλύτερο, αφου πλεον κολυμπάει στο ενυδρειο, δεν κρυβεται συνεχεια, τρωει και αντιδρα. Αυτό που βλέπω όμως και με ανησυχεί είναι ότι ακόμα κάνει κάτι απότομα σαν να ξυνεται σε αντικείμενα και βλέπω ότι μάλλον του έχουν φύγει κάποια λεπια. Μηπως να κάνω θεραπεία με κάτι αλλο;

20230327_212928.jpg

20230330_203531.jpg

20230330_203506.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να αγοράσω το παραπάνω σε κατάστημα και δεν το είχε, αλλά μου έδωσε και έκανα θεραπεία με esha2000. Πήγε μια χαρά και πλέον απ οτι βλέπω ο bettaκος είναι μια χαρά με πολύ όρεξη και ενέργεια. Κάνω αλλαγές νερού 20% κάθε δύο μέρες για να φύγει το αλάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...