Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΡΥΘΜΙΣΤΗ CO2 ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Μετά απο αλλαγη μπουκαλας την προηγουμενη εβδομαδα με καινουρια σημερ σ παρατηρησα οτι τ μανόμετρο εχει φτασει στο κοκκινο παλι εκανα τεστ με σαπουνόνερο μετα απο πληροφοριες στο ιντερνετ και τελικα βρηκα οτι εχει διαρροή αερίου εξει που σφίγγει το παξιμάδι του ρυθμιστή με την μπουκαλα εχω βαλει κανονικα το λαστιχάκι π ειχε π ρυθμιστής μαζι Για να σας προλαβω έσφιξα κ τερμα οσο Παει κ παλι χανει τι αλλο να κανω; Δειτε κ βιντΕο

 

https://streamable.com/tx46iy

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

Μετά απο αλλαγη μπουκαλας την προηγουμενη εβδομαδα με καινουρια σημερ σ παρατηρησα οτι τ μανόμετρο εχει φτασει στο κοκκινο παλι εκανα τεστ με σαπουνόνερο μετα απο πληροφοριες στο ιντερνετ και τελικα βρηκα οτι εχει διαρροή αερίου εξει που σφίγγει το παξιμάδι του ρυθμιστή με την μπουκαλα εχω βαλει κανονικα το λαστιχάκι π ειχε π ρυθμιστής μαζι Για να σας προλαβω έσφιξα κ τερμα οσο Παει κ παλι χανει τι αλλο να κανω; Δειτε κ βιντΕο

 

https://streamable.com/tx46iy

Έχει μέσα δύο φλαντζες η συσκευασία, άλλαξε την και βάλε την δεύτερη μήπως χάλασε η πρώτη από το πολύ σφίξιμο, αν και δεν είναι πολύ μαλακή για να πω ότι χαλάει εύκολα,....

Και μην σφιξεις τόσο πολύ.... εγώ την πρώτη φορά που έσφιξα επειδή τα μανόμετρα μου ήρθαν μπροστά πήγα να το ισιώσω προς τα πίσω με το χέρι και μου ξε-σφιξε....τη δεύτερη φορά άφησα τα μανόμετρα προς τα πίσω και με το σφίξιμο ήρθαν μπροστά, και το έφερα και με το χέρι λιγο ακόμα...πολύ λίγο.....στα ίσα του πιάνοντας από τα μανόμετρα χαμηλά στη βάση τους που είναι βιδωμένα, είχα βέβαια ένα φόβο μην τα στραβώσω πιάνοντας τα από κι άλλα οκ!!! 

Θέλω να σου πω δηλαδή ότι δεν έσφιξα λίγο, αλλά ούτε πάρα πολύ μέχρι να μην παίρνει άλλο!!! Και με το χέρι που το ίσιωσα δεν ήρθε εύκολα αλλά ούτε έβαλα και την τρελή δύναμη για να το φέρω...

Επίσης,  δεν είμαι σίγουρος!!! αλλά νομίζω ότι η ροδέλα (φλατζα) από την μία πλευρά πρέπει να κάνει μια μικρή πατουρα...νομίζω έτσι;;; την έχω βάλει να κοιτά προς το σπείρωμα της μπουκάλας....

Την έχω τώρα γύρο στους 4 - 5 μήνες χωρίς πρόβλημα, δεν χάνει από πουθενά....

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα καλησπέρα, δοκίμασε  να βαλεις τεφλον  στο σπείρωμα  της μπουκάλας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το βίντεο δεν δουλεύει. Η όποια φλάντζα με τον καιρό θέλει αλλαγή, τι τύπου είναι σαν λαστιχένια ροδέλα,τσιμούχα η ορινγκ; Προσωπικά θα έβαζα καινούρια και μετά τεφλόν στο σπείρωμα όπως είπε και ο φίλος ποιο πάνω.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Όταν σε ένα ρακορ όπως αυτό που έχει ο ρυθμιστής, υπάρχει λαστιχάκι που κάνει τη στεγανοποίηση, τότε ΔΕΝ βάζουμε τεφλον. Θα τερματίσει στο σφίξιμο με το τεφλον κ δε θα στεγανοποιει το λαστιχάκι.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα ο φιλος Jimakos εχει τν ιδιο ρυθμιστή κι γιυτο θελω να δω πως εχει βαλει την λευκη φλατζα π εχει μαζι μηπως τν βαζω λαθος εγω

Link to comment
Share on other sites

Χάλκινη φοράει; Δεν το έχω δει γιαυτό ρώτησα πως είναι, όπως και να έχει προσωπικά θα άλλαζα φλάντζα η ότι έχει για να στεγανοποιεί.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Καλησπέρα, το βίντεο δεν δουλεύει. Η όποια φλάντζα με τον καιρό θέλει αλλαγή, τι τύπου είναι σαν λαστιχένια ροδέλα,τσιμούχα η ορινγκ; Προσωπικά θα έβαζα καινούρια και μετά τεφλόν στο σπείρωμα όπως είπε και ο φίλος ποιο πάνω.

Μία στρογγυλή ροδέλα είναι άσπρη σαν σκληρό πλαστικό, δεν μου μοιάζει για λάστιχο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα είναι λογικά η τεφλόν η νάιλον. Μήπως το παράκανε ο φίλος στο σφίξιμο; Η δεν το έβαλε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την εβαλα οπως μπυ εστειλε φωτογραφια η εταιρια και ειχε διαρροή την γυρισα απο μονος μ αναποδα κ μετα απο κατι βιντεο που ειδα στο ιντερνετ και φαινεται οτι τωρα ειναι σωστα αυριο θα παω να γεμισω παλι να δω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Κατάλαβα είναι λογικά η τεφλόν η νάιλον. Μήπως το παράκανε ο φίλος στο σφίξιμο; Η δεν το έβαλε καλά.

Μπράβο τεφλον πρεπει να είναι, μοιάζει 99%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...