Jump to content

Πρώτα ψαράκια σε νέο ενυδρειο


mark_mark

Recommended Posts

Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά ψαράκια μετά από 40 ημέρες στρωσιματος. 3 zebra danio πολύ μικρα , 1 gurami και 3 lemon tetra επίσης πολύ μικρα.Στο pet μου είπαν να μην ανοίξω φως σήμερα στο ενυδρειο και να μην τα ταΐσω επίσης.Ήθελα να ρωτήσω τα zebra κολυμπάνε συνεχώς κοντά στην επιφάνεια,θα πρέπει να με ανησυχεί αυτό;καμία συμβουλή άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mark_mark έγραψε:

Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά ψαράκια μετά από 40 ημέρες στρωσιματος. 3 zebra danio πολύ μικρα , 1 gurami και 3 lemon tetra επίσης πολύ μικρα.Στο pet μου είπαν να μην ανοίξω φως σήμερα στο ενυδρειο και να μην τα ταΐσω επίσης.Ήθελα να ρωτήσω τα zebra κολυμπάνε συνεχώς κοντά στην επιφάνεια,θα πρέπει να με ανησυχεί αυτό;καμία συμβουλή άλλη;

Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό;

Τι αλλο έχεις μέσα στο ενυδρείο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος mark_mark έγραψε:

Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά ψαράκια μετά από 40 ημέρες στρωσιματος. 3 zebra danio πολύ μικρα , 1 gurami και 3 lemon tetra επίσης πολύ μικρα.Στο pet μου είπαν να μην ανοίξω φως σήμερα στο ενυδρειο και να μην τα ταΐσω επίσης.Ήθελα να ρωτήσω τα zebra κολυμπάνε συνεχώς κοντά στην επιφάνεια,θα πρέπει να με ανησυχεί αυτό;καμία συμβουλή άλλη;

 

Τα danio συνήθως στην επιφάνεια κολυμπούν... Μην σε ανησυχεί αυτό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Black Wolfy έγραψε:

Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό;

Τι αλλο έχεις μέσα στο ενυδρείο;

Ναι κάθε 2 ήμερε έκανα μετρήσεις στο νερό και μώλος πήγε 0 η αμμωνία και το ΝΟ2 έκανα μια αλλαγη 50% και μετά από 1 ημέρα έβαλα τα ψαράκια.Φυτά έχω αρκετά και 1 ξύλο.Μερικά φυτά είναι κάπως χαλασμένα αυτό με ανησυχεί λίγο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πόσα no3 είχες πριν την αλλαγή; Τα ψάρια σήμερα μπήκαν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Καλησπέρα, πόσα no3 είχες πριν την αλλαγή; Τα ψάρια σήμερα μπήκαν;

Καλησπέρα Ναι σήμερα μπήκαν, είχα γυρω στα 20 αν θυμαμαι καλά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που σου είπαν από το pet. Καλό είναι κατά την εισαγωγή τα φώτα να είναι κλειστά για να υπάρχουν μικρότερες πιθανότητες στρες αφού αλλάζουν περιβάλλον. Όχι βέβαια ότι θα πάθουν κάτι αν είναι και ανοικτά. Σχετικά με το τάισμα καλό είναι να είσαι φειδωλός τις πρώτες 2-3 μέρες. Μικρές ποσότητες και αύξησε σταδιακά.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα είναι να κάνεις και τεστακια αμμωνίας και νιτρωδών τις πρώτες μέρες για παν ενδεχόμενο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Σωστό αυτό που σου είπαν από το pet. Καλό είναι κατά την εισαγωγή τα φώτα να είναι κλειστά για να υπάρχουν μικρότερες πιθανότητες στρες αφού αλλάζουν περιβάλλον. Όχι βέβαια ότι θα πάθουν κάτι αν είναι και ανοικτά. Σχετικά με το τάισμα καλό είναι να είσαι φειδωλός τις πρώτες 2-3 μέρες. Μικρές ποσότητες και αύξησε σταδιακά.

Όταν λες λίγο και μετά περισσότερο τι εννοεις;είμαι εντελώς άσχετος,2-3 φυλλαράκια ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mark_mark έγραψε:

Όταν λες λίγο και μετά περισσότερο τι εννοεις;είμαι εντελώς άσχετος,2-3 φυλλαράκια ας πούμε;

Επιφυλακτικά. Τα φυλλαράκια έχουν διαφορετικό μέγεθος. Ρίξε τόσο όσο μετά από λίγα δευτερόλεπτα να το έχουν φάει, την επόμενη λίγο περισσότερο κλπ. Ο λόγος είναι καθαρά προληπτικός για να έχεις σταδιακή αύξηση των ρύπων έτσι ώστε το ενυδρείο σου να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες. Να θυμάσαι πάντα πως το λίγο φαγητό ποτέ δεν έχει κάνει κακό, αντιθέτως με το πολύ. Ένας γενικός κανόνας είναι όταν θα ταιζεις κανονικά, εφόσον το κάνεις 1 φορά την μέρα, να ρίχνεις τόση τροφή, όση μπορούν να καταναλώσουν σε 3'. Αν ταιζεις 2 φορές, ρίχνεις τόση τροφή, όση μπορούν να φάνε σε 1'. Τυχον περίσσευμα το αφαιρείς. Τα gurami να ξέρεις είναι καλύτερα να τα έχεις ζευγάρι (αρσενικό, θηλυκό).

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Επιφυλακτικά. Τα φυλλαράκια έχουν διαφορετικό μέγεθος. Ρίξε τόσο όσο μετά από λίγα δευτερόλεπτα να το έχουν φάει, την επόμενη λίγο περισσότερο κλπ. Ο λόγος είναι καθαρά προληπτικός για να έχεις σταδιακή αύξηση των ρύπων έτσι ώστε το ενυδρείο σου να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες. Να θυμάσαι πάντα πως το λίγο φαγητό ποτέ δεν έχει κάνει κακό, αντιθέτως με το πολύ. Ένας γενικός κανόνας είναι όταν θα ταιζεις κανονικά, εφόσον το κάνεις 1 φορά την μέρα, να ρίχνεις τόση τροφή, όση μπορούν να καταναλώσουν σε 3'. Αν ταιζεις 2 φορές, ρίχνεις τόση τροφή, όση μπορούν να φάνε σε 1'. Τυχον περίσσευμα το αφαιρείς. Τα gurami να ξέρεις είναι καλύτερα να τα έχεις ζευγάρι (αρσενικό, θηλυκό).

 

Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω. Καλό είναι να κάνεις και μια μέρα νηστεία....

Εγώ συνήθως δεν ταΐζω στην ημέρα της αλλαγής νερού.....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανες προσαρμογή στα ψαράκια πριν τα βάλεις; Μην αγχώνεσαι από την πρώτες ώρες, μπορείς να μετράς να δεις αν οι τιμές είναι και  παραμένουν μηδενικές για αμμωνία και No2.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2023 at 2:02 ΜΜ, το μέλος mark_mark έγραψε:

Ήθελα να ρωτήσω τα zebra κολυμπάνε συνεχώς κοντά στην επιφάνεια,θα πρέπει να με ανησυχεί αυτό;καμία συμβουλή άλλη;

Ετσι κανουν. Σχεδον ποτέ δεν κατεβαινουν κατω .

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο, που θελω να πω ειναι, οτι ... οταν αγοραζουμε κοπαδοψαρα, πχ λεμον τετρα, ντανιο, δεν παιρνουμε απο 2-3-4 ,απο το καθε ειδος. Παιρνουμε ή μόνο ντανιο,  τουλαχιστον 6-7 ή λεμον, το ιδιο.... Γουραμι θα επρεπε να μπουν τελευταια σειρα. Τα κοπαδοψαρα για να νιωθουν την ασφαλεια, πρεπει να μπαινουν κοπαδακι απο την αρχη. Και γενικος γουραμι με τετρα δεν ειναι καλη επιλογη. Εξαρταται βεβαια και απο το ειδος γουραμι, που πηρες.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Το μόνο, που θελω να πω ειναι, οτι ... οταν αγοραζουμε κοπαδοψαρα, πχ λεμον τετρα, ντανιο, δεν παιρνουμε απο 2-3-4 ,απο το καθε ειδος. Παιρνουμε ή μόνο ντανιο,  τουλαχιστον 6-7 ή λεμον, το ιδιο.... Γουραμι θα επρεπε να μπουν τελευταια σειρα. Τα κοπαδοψαρα για να νιωθουν την ασφαλεια, πρεπει να μπαινουν κοπαδακι απο την αρχη. Και γενικος γουραμι με τετρα δεν ειναι καλη επιλογη. Εξαρταται βεβαια και απο το ειδος γουραμι, που πηρες.

Επειδή μου είχες πει λίγα λίγα τα ψάρια και για αυτό τα πήρα έτσι!Τωρα ο συνδυασμός ήταν πρόταση του pet που πήγα γιατί ήμουν άσχετος εντελώς.Είχα σκεφτεί να τα αφήσω μια εβδομάδα να δω πως πάνε και μετά μα πρόσθετα στα κοπάδια από ακόμα 3 ψαράκια, λάθος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Καλησπέρα, έκανες προσαρμογή στα ψαράκια πριν τα βάλεις; Μην αγχώνεσαι από την πρώτες ώρες, μπορείς να μετράς να δεις αν οι τιμές είναι και  παραμένουν μηδενικές για αμμωνία και No2.

Έκανα μόλις μέτρηση και μου βγάζει 0,5 την αμμωνία και το ΝΟ2 μηδέν.Έχω θέμα; Χρειάζεται να κάνω κάτι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος mark_mark έγραψε:

Έκανα μόλις μέτρηση και μου βγάζει 0,5 την αμμωνία και το ΝΟ2 μηδέν.Έχω θέμα; Χρειάζεται να κάνω κάτι;

ΝΟ2 0,15 sory

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όλα καλά δεν θα μπορουσε αλλωστε σε τοσες λιγες ωρες, αν και προσωπικα οπως ειπε και η φιλη θα εβαζα πρωτα μια μικρη ομαδα. Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να μετρας για αυτή την εβδομάδα, αμμωνία και no2. Τα no3 μάλλον πρίν και μετα την εβδοναδιαια αλλαγη νερου μέχρι να βρεις τη ρουτίνα του. Βάλε αν θες και καμιά φωτογραφία να τα χαρούμε και εμείς.😅

 

Υσ: Δεν είχα δει την απάντηση από πάνω ήταν την ώρα που έγραφα και εγώ.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος mark_mark έγραψε:

ΝΟ2 0,15 sory

Είναι σίγουρο αυτο; με τι μετρας; Γιατί είχες πει μηδενικά nh3/nh4 no2 και νιτρικά 20

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Είναι σίγουρο αυτο; με τι μετρας;

Με τεστ salifert nitrate και μου το βγάζει στην πρώτη απόχρωση 0,10-0,15

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Είναι σίγουρο αυτο; με τι μετρας; Γιατί είχες πει μηδενικά nh3/nh4 no2 και νιτρικά 20

Ναι πριν βάλω  τα ψαράκια ήταν μηδέν και τώρα που μου είπες να κάνω κάθε μέρα έκανα και μου βγαίνει ελάχιστη αμμωνία 0,5 και το ΝΟ2 0,10-0,15

Link to comment
Share on other sites

Κάθε δεύτερη μετράμε συνήθως, πρέπει να το παρακολουθείς οπωσδήποτε να μην ανεβει κι'αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Κάθε δεύτερη μετράμε συνήθως, πρέπει να το παρακολουθείς οπωσδήποτε να μην ανεβει κι'αλλο.

Αν δω ότι ανέβαινουν τι μπορω να κάνω;αγχώθηκα λίγο

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται άγχος, σύμμαχος σου είναι οι μετρήσεις, το ελάχιστο τάισμα και οι αλλαγή νερού (και το καθαρο μυαλο🤣). Μέχρι να ισορροπήσει. Για μένα ήταν αρκετά τα 7 ψάρια κατευθείαν. Τι φίλτρο έχεις το δικό του; Και τι υλικά μέσα διάταξη κλπ.

 

Υσ: Το salifert πως κοιτάς την απόχρωση από πάνω η από το πλάι;

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Δεν χρειάζεται άγχος, σύμμαχος σου είναι οι μετρήσεις, το ελάχιστο τάισμα και οι αλλαγή νερού (και το καθαρο μυαλο🤣). Μέχρι να ισορροπήσει. Για μένα ήταν αρκετά τα 7 ψάρια κατευθείαν. Τι φίλτρο έχεις το δικό του; Και τι υλικά μέσα διάταξη κλπ.

 

Υσ: Το salifert πως κοιτάς την απόχρωση από πάνω η από το πλάι;

Από πανω την κοίταξα τώρα, ξέρω από πλάι είναι δια 10.Το φίλτρο ναι είναι το δικό του primo bioflow one.Έχω μια πέτρα ένα  ξύλο μικρο και αρκετά φυτά 

IMG_2144.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...