Jump to content

Πρώτα ψαράκια σε νέο ενυδρειο


mark_mark

Recommended Posts

Εμένα από το πλάι με βολεύει καλύτερα ο άλλος τρόπος με μπερδεύει. Μιλάμε για μεγάλη απόκλιση 🤣, ενδέχεται να έχει γίνει και λάθος...

 

Υσ: Το μάτι μου λόγο δουλειάς πιάνει πολύ δυσκολότερες διακυμάνσεις χρωμάτων, οριακές θα ελεγα πολλές φορές. Εντούτοις πολλά τεστ με μπερδεύουν.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Εμένα από το πλάι με βολεύει καλύτερα ο άλλος τρόπος με μπερδεύει. Μιλάμε για μεγάλη απόκλιση 🤣, ενδέχεται να έχει γίνει και λάθος...

Θα ξανακάνω αύριο το πρωί για να σιγουρευτώ.Αλλαγές συχνές στο νερό εννοεις ποσο διάστημα δηλαδή;Και το τάισμα λέω να κάνω μια φορά την ημέρα αφού μου λες να δίνω ελάχιστο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@mark_mark σου έχω απαντήσει στο άλλο θέμα. Τσεκαρε μια. Για τα τεστ, αν θυμάμαι καλά έχεις της Salifert. Στα τεστ της Salifert της αμμωνίας το κοιτάμε ΜΟΝΟ από τα πλάγια, των νιτρωδών και νιτρικών από πάνω ή αν κοιτάμε από πλάγια η ένδειξη είναι διά 10.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

@mark_mark σου έχω απαντήσει στο άλλο θέμα. Τσεκαρε μια. Για τα τεστ, αν θυμάμαι καλά έχεις της Salifert. Στα τεστ της Salifert της αμμωνίας το κοιτάμε ΜΟΝΟ από τα πλάγια, των νιτρωδών και νιτρικών από πάνω ή αν κοιτάμε από πλάγια η ένδειξη είναι διά 10.

Ναι το ξέρω αυτό 

Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2023 at 8:22 ΜΜ, το μέλος mark_mark έγραψε:

Έκανα μόλις μέτρηση και μου βγάζει 0,5 την αμμωνία και το ΝΟ2 μηδέν.Έχω θέμα; Χρειάζεται να κάνω κάτι;

1- μπορεις να κανεις αλλαγη νερου 30--40-50% και να ριξεις στο ενυδρειο seachem prime 3-4πλη δοση (την  δοση υπολογίζουμε για τα συνολικά λιτρα ενυδειου)

2- δεν ταιζουμε τα ψαρια  ενα 24 ωρο.

Το seachem δεσμευει την αμμωνια μεχρι και για  48 ωρες..... αλλά... πρεπει να ξαναμετρησεις την αμμωνια ξανα  μετα απο 24 ωρες.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Τωρα διαβασα την απαντηση στο άλλο θεμα σου απο τον @ChrisEco,  σου απαντησε ηδη και πολυ σωστα μαλιστα.

Τσαμπα εγραψα :D

Ακολουθησε τις συμβουλες του φιλου και ολα θα πανε καλα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

1- μπορεις να κανεις αλλαγη νερου 30--40-50% και να ριξεις στο ενυδρειο seachem prime 3-4πλη δοση (την  δοση υπολογίζουμε για τα συνολικά λιτρα ενυδειου)

2- δεν ταιζουμε τα ψαρια  ενα 24 ωρο.

Το seachem δεσμευει την αμμωνια μεχρι και για  48 ωρες..... αλλά... πρεπει να ξαναμετρησεις την αμμωνια ξανα  μετα απο 24 ωρες.

Εχτές το απόγευμα έκανα αλλαγή νερού 50%.Είχα ένα ατύχημα που ελπίζω να μην μου στοιχίσει αφού με το σωληνάκι που τράβαγα το νερό του ενυδρείου ο σωλήνα ρούφηξε ένα ψαράκι και το έριξε σε να παλιό κουνά που είχα μέσα.Το καταλαβα τελευταία στιγμή πριν πετάξω το παλιό νερό,το έσωσα το ψαράκι αλλά δεν ξέρω γιατί και η αποχή  μου ήρθε σε επαφή με τον παλιό κουβα που ήταν αρκετά βρώμικος και στη συνέχεια με το ενυδρειο όταν έβαλα πίσω το ψαράκι.Και συνεχίζω αφού άλλαξα το νερό εχτές νωρις το απόγευμα έκανα σήμερα προς το μεσημέρι μετρήσεις.Η αμμωνία μου βγήκε 0 και το ΝΟ2 ισα ίσα που δεν ήταν λευκό ήθελε προσπάθεια για να δω λίγο χρώμα δηλαδή σχεδο 0,1 και αν.

Μετα τώρα το μεσημέρι τους έριξα λίγο τροφή, γιατί τα λυπήθηκα😟.Λάθος μου; Συνεχίζω με μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος mark_mark έγραψε:

Εχτές το απόγευμα έκανα αλλαγή νερού 50%.Είχα ένα ατύχημα που ελπίζω να μην μου στοιχίσει αφού με το σωληνάκι που τράβαγα το νερό του ενυδρείου ο σωλήνα ρούφηξε ένα ψαράκι και το έριξε σε να παλιό κουνά που είχα μέσα.Το καταλαβα τελευταία στιγμή πριν πετάξω το παλιό νερό,το έσωσα το ψαράκι αλλά δεν ξέρω γιατί και η αποχή  μου ήρθε σε επαφή με τον παλιό κουβα που ήταν αρκετά βρώμικος και στη συνέχεια με το ενυδρειο όταν έβαλα πίσω το ψαράκι.Και συνεχίζω αφού άλλαξα το νερό εχτές νωρις το απόγευμα έκανα σήμερα προς το μεσημέρι μετρήσεις.Η αμμωνία μου βγήκε 0 και το ΝΟ2 ισα ίσα που δεν ήταν λευκό ήθελε προσπάθεια για να δω λίγο χρώμα δηλαδή σχεδο 0,1 και αν.

Μετα τώρα το μεσημέρι τους έριξα λίγο τροφή, γιατί τα λυπήθηκα😟.Λάθος μου; Συνεχίζω με μετρήσεις;

Εχτές το απόγευμα έκανα αλλαγή νερού 50%.Είχα ένα ατύχημα που ελπίζω να μην μου στοιχίσει αφού με το σωληνάκι που τράβαγα το νερό του ενυδρείου ο σωλήνας ρούφηξε ένα ψαράκι και το έριξε σε να παλιό κουβα που είχα μέσα.Το κατάλαβα τελευταία στιγμή πριν πετάξω το παλιό νερό ,το έσωσα το ψαράκι αλλά δεν ξέρω γιατί και η αποχή  μου ήρθε σε επαφή με τον παλιό κουβα που ήταν αρκετά βρώμικος και στη συνέχεια η αποχή με το ενυδρειο όταν έβαλα πίσω το ψαράκι.Και συνεχίζω αφού άλλαξα το νερό εχτές νωρις το απόγευμα έκανα σήμερα προς το μεσημέρι μετρήσεις.Η αμμωνία μου βγήκε 0 και το ΝΟ2 ισα ίσα που δεν ήταν λευκό ήθελε προσπάθεια για να δω λίγο χρώμα δηλαδή σχεδον 0,1 και αν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οτιδήποτε χρησιμοποιούμε ως εξοπλισμό για το ενυδρείο μας θα πρέπει να το έχουμε αποκλειστικά και μόνο για χρήση σε αυτό και πάντα καθαρό. Βαρελάκια, κουβάδες, κουβαδάκια, τσιμπίδες, ψαλίδια κλπ που έχουν χρησιμοποιηθεί ή που χρησιμοποιούνται και σε άλλες δουλειές δεν τα χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας για λόγους υγιεινής αλλά και προστασίας του ίδιου του ενυδρείου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Φίλε μου οτιδήποτε χρησιμοποιούμε ως εξοπλισμό για το ενυδρείο μας θα πρέπει να το έχουμε αποκλειστικά και μόνο για χρήση σε αυτό και πάντα καθαρό. Βαρελάκια, κουβάδες, κουβαδάκια, τσιμπίδες, ψαλίδια κλπ που έχουν χρησιμοποιηθεί ή που χρησιμοποιούνται και σε άλλες δουλειές δεν τα χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας για λόγους υγιεινής αλλά και προστασίας του ίδιου του ενυδρείου. 

Ναι το ξέρω έκανα χαζομάρα αλλα πίστεψα επειδή ήταν το νερό που θα πάει για πέταμα για αυτό και χρησιμοποίησα εναν παλιό κουβα.Λάθος  μου.Λες να έχω κάνει ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και ο κουβάς που βάζουμε το νερό της αλλαγής θα πρέπει να είναι καθαρός και να τον χρησιμοποιούμε μόνο για το ενυδρείο. Είδες; Σου έτυχε αυτό. Τώρα ό,τι έγινε, έγινε. Μην αγχώνεσαι. Απλά από εδώ και πέρα χρησιμοποίησε πράγματα που θα τα έχεις μόνο για το ενυδρείο σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 😉

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Ακόμη και ο κουβάς που βάζουμε το νερό της αλλαγής θα πρέπει να είναι καθαρός και να τον χρησιμοποιούμε μόνο για το ενυδρείο. Είδες; Σου έτυχε αυτό. Τώρα ό,τι έγινε, έγινε. Μην αγχώνεσαι. Απλά από εδώ και πέρα χρησιμοποίησε πράγματα που θα τα έχεις μόνο για το ενυδρείο σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 😉

Ναι το κατσλαβα καλά αυτό.Συνεχίζω μετρήσεις λίγη τροφή και αλλαγές νερού;Με αυτές τις τιμές που βρηκα χρειάζεται να αλλάξω πάλι νερό αύριο ας πούμε ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα προσωπικά χρησιμοποιώ ένα εξτρα μπαστούνι εισόδου eheim με το σιτακι του και βανακι στο σωληνάκι. Υπάρχουν επιλογές.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...