Jump to content

.


Discus pet

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Πρώτη φορά στέλνω κι εγώ στο φόρουμ καθώς έχω ένα θέμα που με απασχολεί και ίσως μπορείτε να βοηθήσετε! Έχω ένα juwel rio 180  φυτεμένο με 5 μεγαλουσ δίσκους stendker 10cm και έναν μικρό 6,5cm μέσα (όλοι διαφορετικής ράτσας και αγνώστου φύλλου)! Δεν τους αγόρασα όλους μαζί και εδώ είναι το πρόβλημα, σε κάθε προσθήκη νέων δίσκων που κάνω οι παλιοί κοπανάνε ασταμάτητα τους καινούριους! Ξερει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό; Κι αν ξερει, θα σταματήσουν κάποια στιγμή να το κανουν; Φοβάμαι μην χάσω κάποιον λόγο στρες! Οι μετρήσεις στο νερό μου είναι καλές με καθόλου νιτρικά και αμμωνία, με ph 7.0 - 7.2 και κάνω αλλαγές το 40% κάθε 3-4 μέρες! Από φιλτρανση έχω το φίλτρο της juwel που ήταν ήδη μέσα και ένα μεγάλο Astro dophin που φιλτράρει 1300 λίτρα την ώρα! Έχω μέσα κυκλοφορητη για ανατάραξη επιφανειασ καθώς χρησιμοποιώ και αεραντλια για καλύτερη οξυγόνωση!

 

* Να σημειώσω πως πρώτη φορά τόλμησα να φιλοξενήσω δισκους λόγω της δυσκολιας που έχουν σαν ειδος και πως ετοιμάζομαι να αγοράσω ενυδρείο 300 λίτρων καθώς γνωρίζω πως είναι μικρό το 180αρι για δισκάδικο!

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...