Jump to content

Που ζούν οι μονομάχοι?


viciouscircle

Recommended Posts

Κατ' αρχάς πολύ καλησπέρα σας!

Μετά από τύψεις από 2 αποτυχημένες προσπάθειες με το είδος στο παρελθόν, καθώς και διαβασματάκι στο φορουμ, σκέφτομαι να αναλάβω υπεύθυνα την ανατροφή και αναπαραγωγή κάποιων εκπροσώπων του είδους σε multisystem style. Επειδή όμως δεν έχω ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα και δεν έχω βρεί άλλα, θέλω την πολύτιμη συμβουλή των πιό έμπειρων και διαβασμένων...

1.Πού ζούν?-τύπος βιότοπου?-ειδικές συνθήκες? (κάποιος διαδικτυακός τόπος ίσως?)

2.Ελάχιστα προτεινόμενα λίτρα για κίνηση (για οικονομικούς λόγους και με δεδομένο οτι τα λίτρα, βιολογικά θα είναι αρκετά αφού θα συγκοινωνούν με άλλο μεγάλο ενυδρείο )

3.Διαφορές στην διατήρηση των θηλυκών (μόνες τους και αυτές?).

4.Υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης του αρσενικού και θηλυκού σε τρίτο ενυδρείο ίδιων συνθηκών όταν φαίνονται έτοιμα για αναπαραγωγή?

5.Πέρα απ'το "δούλεμα" κάποιων καταστηματαρχών, μου είχε πεί κάποιος που τα πήγαινε καλά με το είδος, οτι το να βρίσκεται το συγκεκριμένο ψάρι σε λίγα λίτρα το βοηθάει να φτιάχνει το περιβάλλον που θέλει με ποσότητα βλένας που εκκρίνει απ'το σώμα του.

Σχόλια παρακαλώ. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς πολύ καλησπέρα σας!

Μετά από τύψεις από 2 αποτυχημένες προσπάθειες με το είδος στο παρελθόν, καθώς και διαβασματάκι στο φορουμ, σκέφτομαι να αναλάβω υπεύθυνα την ανατροφή και αναπαραγωγή κάποιων εκπροσώπων του είδους σε multisystem style. Επειδή όμως δεν έχω ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα και δεν έχω βρεί άλλα, θέλω την πολύτιμη συμβουλή των πιό έμπειρων και διαβασμένων...

1.Πού ζούν?-τύπος βιότοπου?-ειδικές συνθήκες? (κάποιος διαδικτυακός τόπος ίσως?)

2.Ελάχιστα προτεινόμενα λίτρα για κίνηση (για οικονομικούς λόγους και με δεδομένο οτι τα λίτρα, βιολογικά θα είναι αρκετά αφού θα συγκοινωνούν με άλλο μεγάλο ενυδρείο )

3.Διαφορές στην διατήρηση των θηλυκών (μόνες τους και αυτές?).

4.Υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης του αρσενικού και θηλυκού σε τρίτο ενυδρείο ίδιων συνθηκών όταν φαίνονται έτοιμα για αναπαραγωγή?

5.Πέρα απ'το "δούλεμα" κάποιων καταστηματαρχών, μου είχε πεί κάποιος που τα πήγαινε καλά με το είδος, οτι το να βρίσκεται το συγκεκριμένο ψάρι σε λίγα λίτρα το βοηθάει να φτιάχνει το περιβάλλον που θέλει με ποσότητα βλένας που εκκρίνει απ'το σώμα του.

Σχόλια παρακαλώ. :wootwoot:

Αυτό που ζητάς δεν μπορεί να απαντηθεί επαρκώς και σωστά σε ένα ποστ, λόγω όγκου. Είναι όσο μερικά βιβλία...

Πήγαινε στη σελίδα του Google ( http://www.google.gr )και βάλε Betta splendens. Κάνε αναζήτηση στον ιστό και από τις περίπου 250.000 σελίδες αποτελεσμάτων που θα σου βγάλει, διάβασε όσο μπορείς περισσότερες. Θα μάθεις τα πάντα για αυτά τα ψάρια. Για πιο γρήγορα, διάβασε τα άρθρα και τα σχετικά θέματα εδώ στο Aquazone (Αναβαντίδες και Βιβλιοθήκη). :)

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το κάνω. Μήπως λόγω εμπειρίας έχετε κάποια πρόταση σε σχέση με τα ελάχιστα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το κάνω. Μήπως λόγω εμπειρίας έχετε κάποια πρόταση σε σχέση με τα ελάχιστα λίτρα?

Σου συνιστώ να μην είναι με κανένα τρόπο κάτω από 15 αν μιλάμε για ενήλικα άτομα.

Και αυτός ο χώρος να είναι πλατύς και χαμηλός (δηλαδή να έχει μεγάλη επιφάνεια και μικρό βάθος).

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να μπαινουν σε 40λτ ενυδρειο με φυτακια.

Τωρα για ακριβεστερες πληροφοριες θα ηθελα να μου πεις για ποιο ειδος μονομαχων ενδιαφερεσε για να σου πω λεπτομεριες

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να μπαινουν σε 40λτ ενυδρειο με φυτακια.

Τωρα για ακριβεστερες πληροφοριες θα ηθελα να μου πεις για ποιο ειδος μονομαχων ενδιαφερεσε για να σου πω λεπτομεριες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τo ενδιαφέρον.Δεν ήξερα ότι οι ανάγκες διαφοροποιούνται με τις ποικιλίες του είδους , ξέρω όμως ποιές ποικιλίες μου αρεσουν :) vail tail, halfmoon και crown tail (δεν εμειναν και πολλές... :( ).Η βασικότερη απορία μου μέχρι στιγμής αφορά στα ελλάχιστα λίτρα για κάθε αρσενικό ΩΣ ΚΑΘΑΡΟΣ ΧΩΡΟΣ ΚΙΝΗΣΗΣ και όχι ως χώρος που θα φιλοξενεί όλο το βιολογικό φορτίο και τον θερμοστάτη καθώς αυτά θα βρίσκονται σε μεγάλο χώρο που θα τροφοδοτεί τα μικρά ενυδρεία του κάθε ψαριού με ζεστό και-φιλτραρισμένο νερό (diy σύστημα). Επειδή στα περισσότερα αμερικάνικα site συναντάω τα 1-3 γαλόνια (4-12 λτ) για κάθε ψάρι (από επιτυχημένους αναπαραγωγείς) ζητάω μια ελληνική τεκμηριωμένη απάντηση γιατί μόνο εδώ προτείνονται τόσο πολλά λίτρα (ρωτάω καλοπροαίρετα :wootwoot: )

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις καλές συνθήκες, θα ζήσει για παράδειγμα και στα 8 λίτρα. Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλά να μπορέσεις να προσφέρεις στο ψάρι και ένα μίνιμουμ αξιοπρεπές περιβάλλον, δίνοντάς του χώρο για:

να κινηθεί άνετα...

να κολυμπήσει...

να παίξει...

να ψάξει...

να νοιώσει...

να ζήσει βρε αδερφέ..!

Οσο περισσότερα τα λίτρα τόσο καλύτερα.

Οσο για τους Αμερικάνους, θα ξέρεις ότι φημίζονται για την χχχχχχχ χχχχ....

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις καλές συνθήκες, θα ζήσει για παράδειγμα και στα 8 λίτρα. Το θέμα δεν είναι αυτό, αλλά να μπορέσεις να προσφέρεις στο ψάρι και ένα μίνιμουμ αξιοπρεπές περιβάλλον, δίνοντάς του χώρο για:

να κινηθεί άνετα...

να κολυμπήσει...

να παίξει...

να ψάξει...

να νοιώσει...

να ζήσει βρε αδερφέ..!

Οσο περισσότερα τα λίτρα τόσο καλύτερα.

Οσο για τους Αμερικάνους, θα ξέρεις ότι φημίζονται για την χχχχχχχ χχχχ....

Πολύ ανθρώπινη η προσέγγισή σας και από εμένα τουλάχιστον σεβαστή, με κάνει να αναθεωρήσω κάποιες απόψεις που σχημάτισα πρόσφατα για το θέμα. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ανθρώπινη η προσέγγισή σας και από εμένα τουλάχιστον σεβαστή, με κάνει να αναθεωρήσω κάποιες απόψεις που σχημάτισα πρόσφατα για το θέμα...

!!!!!... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

www.bettas4all.nl

Link to comment
Share on other sites

Το πιό αληθινό site που βρήκα αλλά και από το πιό "σκληρό" για τα δεδομένα του "πολιτισμένου" κόσμου:

plakatthai.com

Μου έκανε εντύπωση το δεδομένο που έχει ο τύπος (Ταυλανδέζος) οτί είναι καλό για τα ψάρια να παλεύουν κάπου-κάπου για να είναι πιό υγειή αλλά και να αποδίδουν καλύτερα στην αναπαραγωγή (αντί για απλή εξάσκηση με flaring).

Θα ανεχόταν κανείς μας άραγε να εκφράζουν τα ψάρια μας όλλη τους την φύση με αντάλλαγμα τον (προσωρινό) τρυματισμό τους (δεν μιλάω για θανάσιμες μάχες και αναφέρομαι σε περιπτώσεις έμπειρων αναπαραγωγέων). :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό, είχα γράψει σε κάποιο άλλο θέμα:

...Κατά τη γνώμη μου, όποιος ενδιαφέρεται να μάθει για ένα είδος, θα πρέπει να ψάχνει πολύ και παντού, να τα διαβάζει ΟΛΑ αναλυτικά και προσεκτικά προσπαθώντας να φιλτράρει σωστά ότι βρίσκει... και τελικά να καταλήγει σε κάποια δικά του συμπεράσματα από την διύλιση όλων αυτών των πληροφοριών αλλά και από τα συμφραζόμενα πολλές φορές... Προσωπικά μου είναι αδύνατον να προτείνω τίποτα σαν απόλυτα έγκυρο σε κανέναν. Γιατί απλά δεν υπάρχει... Αυτό που προτείνω είναι:

Google...

Πολύ ψάξιμο, πολύ διάβασμα, καλό φιλτράρισμα και αν είναι δυνατόν συγκέντρωση πρακτικών πληροφοριών από την εμπειρία άλλων χομπιστών που έχουν διατηρήσει και μελετήσει αυτό το είδος επί μακρόν. Συνήθως αυτές είναι και οι πιο έγκυρες, με την προϋπόθεση ότι αυτοί είναι και σοβαροί απέναντι σε αυτό που κάνουν... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνόντας με τα παραπάνω συμπληρώνω:

Το οτι ποστάρω κάποια πράγματα που διαβάζω και με προβληματίζουν δεν σημαίνει οτι τα έχω αποδεχτεί, απλά "χρησιμοποιώ" τις απόψεις σας ώς extra "υλικό φιλτραρίσματος".Και ίσως προτρέπω και άλλους να προβληματιστούν με στόχο πάντα την αναβάθμιση του hobby, αφού όπως λέτε και εσείς, άπόλυτη γνώση δεν υφίσταται. :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

www.bettas4all.nl

Thanks stav :) , γράφτηκα ήδη και έχει ωραία αρθράκια (είναι λίγο ψόφιο όμως σε κίνηση... :wootwoot: )

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να μπαινουν σε 40λτ ενυδρειο με φυτακια.

Τωρα για ακριβεστερες πληροφοριες θα ηθελα να μου πεις για ποιο ειδος μονομαχων ενδιαφερεσε για να σου πω λεπτομεριες

Μπορείτε να μου πείτε διαφορές στις συνθήκες για crown tail, veil και halfmoon tail betta?

Γιατί δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι... :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς στις συνθήκες κράτησης, δεν νομίζω ότι υπάρχουν διαφορές σε περιβάλλον και τιμές νερού. Μόνο το ότι γενικά σε ενυδρεία με ιδιαίτερα μακρυπτέρυγα ψάρια, δεν πρέπει να βάζουμε αντικείμενα τέτοια που θα μπορούσαν να γίνουν αιτία να σχιστούν η ουρές και τα πτερύγιά τους (πλαστικά φυτά, αιχμηρές πέτρες ή αιχμηρά ξύλα κλπ. Επίσης άλλη βασική διαφορά είναι ότι οι πλάκατ μονομάχοι είναι αρκετά πιο άγριοι και "δύστροποι" σε σχέση με τους υπόλοιπους, με αποτέλεσμα να θέλουν λίγο ιδιαίτερη προσοχή σε θέματα συγκατοίκησης (δεν ανέχονται εύκολα άλλο ζωντανό στο χώρο τους) ή και τη στιγμή του ζευγαρώματος (σκοτώνουν πιο εύκολα τα μεν τα δε και πρέπει να είσαι από πάνω να τα χωρίσεις αμέσως).

Link to comment
Share on other sites

Ολοι αυτοι οι μονομαχοι που αναφερεις ειναι BETTA SPLENDENS και η διαφορα τους ειναι στον τυπο ουρας. Οι συνθηκες ειναι οι ιδιες, πολυ καθαρο ωερο καλης ποιοτητας τροφες και οχι εχμυρα αντικειμενα στο ενυδρειο και φυσικα δεν τους βαζουμε σε ποτηρια ή βαζα θελουν κι αυτοι χωρο οπως ολα τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Thanks stav :) , γράφτηκα ήδη και έχει ωραία αρθράκια (είναι λίγο ψόφιο όμως σε κίνηση... :wootwoot: )

Ισως γιατι ο μονομαχος ειναι το ποιο παρεξηγημενο ψαρι και θεωρειται ευκολη η "συντηρηση" του,

π.χ ποτηρακια στα πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε λίγο αυτό plakatthai

Disease ---> Swollen eyes

και

General ---> Returning Your Fish to its Natural State

Θα ήθελα να μάθω εάν η χρήση μπανανόφυλου σε πιθανό τραυματισμού του ψαριού (σκίσιμο από αιχμηρό αντικείμενο), στον εγκλιματισμό ή για πρόληψη, βοηθάει.Η αυτό ισχύει μονο για plakat? Εμπεριέχει άλλους κινδύνους αυτό ή να το δοκιμάσω?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούνται από πολλούς με καλά αποτελέσματα αποτι λένε. Δεν ξέρω βέβαια άν είναι κάποιο ειδικό είδος.

Εξίσου καλή δουλειά, αν όχι καλύτερη, κάνουν και τα indian almond leaves. Εγώ αυτά χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούνται από πολλούς με καλά αποτελέσματα αποτι λένε. Δεν ξέρω βέβαια άν είναι κάποιο ειδικό είδος.

Εξίσου καλή δουλειά, αν όχι καλύτερη, κάνουν και τα indian almond leaves. Εγώ αυτά χρησιμοποιώ.

Φαντάζομαι οτι είναι κάποιο προιόν στο εμπόριο... ή τα μαζεύεις από κάπου? Επίσης, μιας και έχεις κάποια εμπειρία, πότε και πως τα χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποια αποξηραμμένα φύλλα που τα παίρνεις απο το internet.

Εγώ κόβω ένα φύλλο σε 4-5 κομμάτια ανάλογα το μέγεθος και τα ρίχνω μέσα. Τα αλλάζω περίπου κάθε 20 μέρες - 1μήνα.

Κάποια στιγμή έφτιαχνα "τσαι" και έριχνα αυτό. Με τον τρόπο αυτό σκουραίνει περισσότερο το νερό αν σου αρέσει. Απλά δεν είμαι σίγουρος μήπως με το βράσιμο καταστρέφονται οι ωφέλιμες ουσίες που περιέχουν τα φύλλα.

Εμπορικό προιον υπάρχει το attison betta spa αλλά είναι πολύ πιο ακριβό απότι τα φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει και διαβάσει για τα μπανανόφυλλα, αλλά δεν θα τα επέλεγα. Τα indian almond leaves είναι η καλύτερη λύση, όχι μόνο για ειδικές περιπτώσεις, αλλά και μόνιμα μέσα στο νερό τους 9δοκιμασμένα επί μακρόν και από πολλούς, με σίγουρα αποτελέσματα).

Είναι αποξηραμένα φύλλα που μαλακώνουν λίγο το νερό, χαμηλώνουν το ρΗ, δρουν σαν αφροδισιακό, έχουν αντιβακτηριδιακές ιδιότητες και σε μεγάλη ποσότητα χρωματίζουν ελαφρά το νερό βγάζοντας ουσίες που έχει παρατηρηθεί ότι βοηθούν πολύ τα ψάρια να αναπλάθουν πληγές και να αυτοθεραπεύονται. Εγώ είχα φέρει αρκετή ποσότητα από την Αγγλία μέσω φίλου, αλλά είχα ακούσει κάποια στιγμή ότι είχαν εμφανιστεί και σε κάποιο μαγαζί της Αττικής. Δεν ξέρω αν μπορείς σήμερα να τα βρεις στο εμπόριο. Θέλει ψάξιμο

Από προσωπική εμπειρία και πρακτική στα δικά μου betta, μπορώ να σου πω ότι αν χρησιμοποιείς μόνιμα τύρφη στο ενυδρείο του Μονομάχου σου (ώστε να έχεις όξινο ή ουδέτερο ρΗ και μαλακό νερό), αν έχεις καλή φίλτρανση, χαμηλά νιτρικά, φυτά και σωστή διατροφή, δεν θα έχεις προβλήματα από περιστατικά σχισιμάτων κλπ. Τα ψάρια θα θεραπεύονται μόνα τους σε τέτοιες περιπτώσεις και χωρίς τη χρήση φαρμάκων. Και εάν χρειαστεί, απλώς με τη χρήση MELAFIX θα μπορείς να αντιμετωπίσεις και κάτι σοβαρότερο. Ασε που έτσι θα ζήσουν όλο το προσδόκιμο ζωής τους - περίπου 4 χρόνια (με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν έχουν υποστεί κάποια σοβαρή ζημιά από προηγούμενες κακές συνθήκες).

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποια αποξηραμμένα φύλλα που τα παίρνεις απο το internet.

Εγώ κόβω ένα φύλλο σε 4-5 κομμάτια ανάλογα το μέγεθος και τα ρίχνω μέσα. Τα αλλάζω περίπου κάθε 20 μέρες - 1μήνα.

Κάποια στιγμή έφτιαχνα "τσαι" και έριχνα αυτό. Με τον τρόπο αυτό σκουραίνει περισσότερο το νερό αν σου αρέσει. Απλά δεν είμαι σίγουρος μήπως με το βράσιμο καταστρέφονται οι ωφέλιμες ουσίες που περιέχουν τα φύλλα.

Εμπορικό προιον υπάρχει το attison betta spa αλλά είναι πολύ πιο ακριβό απότι τα φύλλα.

Το almond leaf extract χρησιμοποιούσα παλιότερα betta spa αλλά δεν μπόρεσα να κρίνω τη χρησιμότητά του αφού είχα το καημένο το ζωντανό (λόγω άγνοιας) σε μεγάλο ποτήρι του κρασιου ...κρίμα...

:wootwoot::):(:wootwoot::):):)

(μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 10 άτομα που μόλις με μίσησαν).

post-3972-1183721856_thumb.jpg post-3972-1183722323_thumb.jpgpost-3972-1183722336_thumb.jpg

Μπανανόφυλλα βρίσκω εύκολα, αλλά αν ξέρει να μου πεί κανείς που θα βρώ almond leaves θα με βοηθήσει πολύ (εκτός από ιντερνετ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...