Jump to content

salTasos νέο γιαβάς – γιαβάς ενυδρείο


salTasos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μέσα έχει μια κάλτσα 100 μ .. αν δω και τεμπελιάζω να τη κρατώ καθαρή .. θα τη καταργήσω ..

είναι τέτοια η ροή μέσα στο κουβά και με τη βοήθεια του ύψους κρατάει τη βρωμιά μέσα ..

Link to comment
Share on other sites

βλέποντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά των skimmer H&S και τις διαστάσεις τους διαπιστώνω ότι το ίδιο σώμα με το δικό μου ( 200- 2χ1260 ) έχει και αυτό που φοράει μια 1260 και η εταιρία το δίνει για 1200 λίτρα ενυδρείο ..

τροποποίησα και εγώ το δικό μου και το δουλεύω μόνο με τη μια 1260 .. έτσι έχω – 65w κατανάλωση ρεύματος ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τα νεότερα είναι ότι έχω νιτρικά 10 ppm – ετοιμάζω αλλαγή νερού , βγάζω τον αχινό από το refugium γιατί μου τρωει τη chaeto και αυξάνω το φωτισμό της -

και δυο καινούρια ψαράκια

Re-exposureofRe-exposureofIMG_1313.jpg

Re-exposureofIMG_1327.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To Sohal ποσο μεγαλο ειναι? Πεφτουνε φαπες με τον λευκοστερνο?

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Thanks

το sohal μπήκε τελευταίο και προς το παρόν είναι κύριος . :buttrock: . δεν ενοχλεί κανένα άλλο ψάρι ..

ο λευκοστερνος όμως μου κυνηγά το μικρό blue tang . ^_^ .

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι εμενα περναει κρισεις. Μπορει να περασουν μερες και να ειναι ολα οκ και καποιες αλλες μερες παιζουν ξυλο με τον Yellow Tang. Το καλο ειναι οτι ο Yellow δεν τον φοβαται. Εχω παρατηρησει πως αν δεν το ταισω φυλλα αλγης γινεται πιο επιθετικος. Εχεις ιδια συπτωματα ?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει δείξει κανένα σημάδι επιθετικότητας .. αλλά είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα .. ακόμα δεν έχει συνέλθει από το ταξίδι καλά ..

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον να εκφράσω τον θαυμασμό μου για τήν υπέροχη δουλειά και για τις ωραίες εικόνες που προσφέρεις. :rasp:

Δεύτερον (αν μου επιτρέπεις λίγο χιούμορ), τώρα κατάλαβα γιατί θέλεις μετρητή PAR... ^_^

για να μετράει τους PARάδες που καίνε οι λάμπες σου. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον να εκφράσω τον θαυμασμό μου για τήν υπέροχη δουλειά και για τις ωραίες εικόνες που προσφέρεις. :wacko:

Δεύτερον (αν μου επιτρέπεις λίγο χιούμορ), τώρα κατάλαβα γιατί θέλεις μετρητή PAR... ^_^

για να μετράει τους PARάδες που καίνε οι λάμπες σου. :buttrock:

ευχαριστώ

καλή η έμπνευση !! :wacko::wacko:

θα το μάθω να το λέω και εγώ .. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι εμενα περναει κρισεις. Μπορει να περασουν μερες και να ειναι ολα οκ και καποιες αλλες μερες παιζουν ξυλο με τον Yellow Tang. Το καλο ειναι οτι ο Yellow δεν τον φοβαται. Εχω παρατηρησει πως αν δεν το ταισω φυλλα αλγης γινεται πιο επιθετικος. Εχεις ιδια συπτωματα ?

επιτέλους βρήκα φύλλα nori ..

στο sohal άρεσαν ιδιαιτέρως

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:^_^:rasp: Ειναι τελειες..
Link to comment
Share on other sites

Nori ? Ο δικος μου τρωει τα παντα δεν εχει τετοια θεματα.

Παντως του δινω Ocean Nutrition τα κοκκινα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι νεότερα έχουμε από την εξέλιξη του υφάλου σου, αγαπητέ Τάσο??

Link to comment
Share on other sites

η μεγάλη μου ακροπορα είναι παρελθόν .. :D

γιατί πριν φύγω διακοπές κατέβασα 7-8 εκ τα φώτα ..

τα ψαράκια τα πάνε περίφημα ..

κατάφερα και κατέβασα το μικρο blue στο refugium και έτσι γλύτωσε από τις επιθέσεις του λευκοστερνου ..

τα lps πάνε καλά , το clamακι μια χαρά . από τα sps . άλλα πάνε καλά , άλλα λιγότερο .. κάποια δεν έχουν συνέλθει ακόμα από τις αλλαγές ..

κατά τα άλλα το ενυδρείο είναι καθαρό από αλγες , η κοραλλίνη αναπτύσσεται κανονικά ..

η chaeto μεγαλώνει στο refugium ..

Link to comment
Share on other sites

σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος

από 16 Ιουνίου που ξεκίνησε μέχρι σήμερα δεν έχω εκπλήξεις ..

πάνω στο μήνα άρχισε η εξάπλωση της κοραλλινης ,

το τζάμι το καθαρίζω κάθε 4-5 μέρες

το λεπτό επίχρισμα αλγης που κάλυψε τα τζάμια που δεν καθαρίζω αρχίζει σιγά σιγά να δίνει τη θέση του στη κοραλλινη

όλο το detritus μαζεύεται σε μια γωνία και όταν κάνω αλλαγή νερού το σιφονάρω σε μισό λεπτό

το redox μου είναι 300 , πήρα όζον αλλά δεν το χρησιμοποιώ

.. πολλοί νόμιζαν ότι τα ψαράκια μου δεν θα άντεχαν την μετακόμιση σε καινούριο ενυδρείο που δεν είναι <στρωμένο > .. το ενυδρείο μπορεί να ήταν άστρωτο .. το περιβάλλον όμως που δημιουργήθηκε ήταν στρωμένο έτσι δεν είχα απώλειες ψαριών ..

σχετικά γρήγορα μπήκε ο λευκοστερνος και ακολούθησε το sohal που ηρθε γεμάτο παράσιτα , για μερικές μέρες είχαμε προβληματάκια με λευκά στίγματα και θολό μάτι .. γρήγορα όμως έστρωσαν όλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:thumbup::thumbup: τωρα το ειδα

τι κουκλι ειναι αυτο?? super !!! :thumbup:

τα ψαρια που θελω και γω στο μελλον

ονειρο :D παντα τετοια !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το bicolor blenny μετά από 2 χρόνια αποφάσισε να δοκιμάσει τη γεύση που έχουν να clams :wootwoot::chair: ..

δεν ξέρω αν θα προλάβω το κακό .. έχω ένα clamακι από πολύ μικρό και τώρα το βλέπω να μαραζώνει :chair: ..

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετά ενυδρεία έχει δημιουργήσει πρόβλημα το συγκεκριμένο ψάρι.:chair:

ελπίζω να προλάβεις να το βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

έκανε πολύ μεγάλο λάθος και τώρα βρίσκεται στην απομόνωση ( refugium) ..

η σύλληψη του έγινε εύκολα γιατί συνήθιζε να φωλιάζει σε βράχο που μπορεί να μεταφερθεί .. έκλεισα τα φώτα και μετά από λίγη ώρα τον εντόπισα με το φακό στη φωλιά του που έχει δυο εξόδους , με λίγο τούλι έκλεισα την έξοδο που δεν έβλεπε πρώτα και μετά την άλλη , έβγαλα το βράχο έξω .. έπαθε σοκ μόλις βρέθηκε στο refugium .. ήθελε να βγει έξω.. :chair: να πετάξει ..

το clam από ότι δείχνει θα συνέλθει αλλά απόκτησε μερικές πληγές στο μανδύα του

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να ανακτησει τις δυναμεις του :chair:

Εγω το εχασα το δικο μου :chair:

Link to comment
Share on other sites

κρίμα

το είχες καιρό ?

μερικά clams εισάγονται ταλαιπωρημένα και μπορεί να τα χάσεις για λόγους άσχετους με το ενυδρείο σου , προσέχουμε κατά την αγορά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...