Jump to content

Soft Coral Embellished Cave


Recommended Posts

Εδώ και αρκετούς μήνες ενημερώνομαι όσο το δυνατόν καλύτερα για το βιότοπο Αμαζονίου κατασκευάζοντας παράλληλα ένα ενυδρείο 480λίτρων.

Σήμερα τυχαία βρήκα στο δίκτυο μια φωτογραφία(χωρίς κάποια πνευματικά δικαιώματα) την οποία παραθέτω.

Δε σας κρύβω πως "ντράπηκα" για το εγχείρημα μου με το βιοτοπικό...

Δεν θέλω αυτό το thread να καταλήξει σε flame για γλυκό και θαλασσινό.

Το δημιούργησα απλά για να παραθέσω μια φωτογραφία απείρου κάλους που με πυροδότησε για την μελλοντική μου ενασχόλησή με reef ενυδρεία.

softcoralembellishedcavrq4.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμοια διαφωνια στο τι ειναι καλυτερο. Εαν ειναι γλυκο νερο ή αλμυρο. Απορώ πολλες φορες που εχω δει τετοιοες διαφωνιες. Ολα ειναι αναλογα με το τι αγαπαμε. Καθε τι εχει την δικη του ομορφια. Πραγματικα την δικη του ιδιαιτερη ομορφια.

Η φωτογραφια που εβαλες ειναι πραγματικα απιστευτης ομορφιας!! Κατι τετοια βλεπαμε, και αποφασισαμε(εγω..) να ξεκινησουμε θαλασσινο.. :) Βεβαια θα ηθελα και 1 με αφρικανες, με δισκους κτλ κτλ κτλ.... :wootwoot: Οποτε, ποτε δεν ξερεις... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμοια διαφωνια στο τι ειναι καλυτερο.

Σίγουρα απλά δε θα ήθελα να πάει προς τα εκεί η κουβέντα.

Παραθέτω άλλη μια φωτογραφία,συμπλήρωμα της πρώτης:

softyellowcoralsandanthqx6.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, πανέμορφες φωτογραφίες τροπικού βυθού!!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή είναι απίστευτες για να είναι αληθινές...

anemonetentaclesqo3.th.jpg juvenileanemonefishfj9.th.jpg kelpforestsanmiguelislaar8.th.jpg lemondamselfishxl4.th.jpg angelfishgy8.th.jpg

hugetablecoralar9.th.jpg lifebelowtheredseaegyptuh2.th.jpg pinkanemonefishds1.th.jpg flameangelfishlf4.th.jpg savageofthedeepfangtootzg8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφιες ειναι υπεροχες. Απλα σε αρκετες απο αυτες εχει πεσει photoshop με το κιλο... Ειτε σε μονταζ, ειτε σε διωρθωση χρωματων. Και μαλιστα σε καποιες περιπτωσεις χανει αρκετα το θεμα λογο της υπερβολης. Οπως το Flame ή το κοπαδι με τις πεταλουδες το λευκοστερνο και τα anthias μου φαινονται λιγο..καπως. Αλλα γενικα οι φωτογραφιες ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα ενω οι μισες περιπου ειναι ατοφιες. Η ομορφια ειναι μεγαλη οντως.... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει πέσει επεξεργασία σε ορισμένες μιας και προορίζονται για wallpaper και δεν είναι scientific/documentary photos.

Αλλά έχω ξετρελαθεί...

Μόλις ολοκληρώσω την μελέτη επάνω στο βιότοπο σε Αμαζόνιο μερια,

το επόμενο ενυδρείο μου θα είναι reef,ποιας περιοχής δεν ξέρω,αλλά reef!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...