Jump to content

θαλλασινο


Recommended Posts

καλισπερα

σε ενυδρειο trigon 190 λιτρα ποσα εκατοστα αμμο βαζουνε συνηθως?

(θα φιλοξενησει κοραλια κτλ)

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα

σε ενυδρειο trigon 190 λιτρα ποσα εκατοστα αμμο βαζουνε συνηθως?

(θα φιλοξενησει κοραλια κτλ)

με 5-6cm είσαι οκ :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

thanks

προσ το παρον ινε το ενυδρειο το οποιο γεμισα με νερο απο α/ο

εβαλα αμμο (θα προσθεσο επομενοσ και αλλι)

αεραντλια - φωτα κλειστα και καποια υλικα στο εσωτερικο φιλτρο οπος μπαλες και αστεριες (δεν ξερο ακομα πος λεγονται) και το μπλε σφουγγαρι

εριξα και βακτυριδια αυτο τισ sera για βιολογια

φυσικα σιγα σιγα θα βαλο και οτι αλλο χρειαζετε (δεν ξερο ακομα)

ψαρια ισος βαλο ενα οταν στροσει το νερο τα υπολοιπα ψαρια βραχουσ κοραλια κτλ σκεφτομε τον σεπτεμβριο

προσ το παρον με νοιαζει με τα υλικα αυτα να γινει η βιολογια και ενα ψαρακι τπτ αλλο

ειμαι καλα ωσ εδο?

Έγινε επεξεργασία - gregory32
Link to comment
Share on other sites

thanks

προσ το παρον ινε το ενυδρειο το οποιο γεμισα με νερο απο α/ο

εβαλα αμμο (θα προσθεσο επομενοσ και αλλι)

αεραντλια - φωτα κλειστα και καποια υλικα στο εσωτερικο φιλτρο οπος μπαλες και αστεριες (δεν ξερο ακομα πος λεγονται) και το μπλε σφουγγαρι

εριξα και βακτυριδια αυτο τισ sera για βιολογια

φυσικα σιγα σιγα θα βαλο και οτι αλλο χρειαζετε (δεν ξερο ακομα)

ψαρια ισος βαλο ενα οταν στροσει το νερο τα υπολοιπα ψαρια βραχουσ κοραλια κτλ σκεφτομε τον σεπτεμβριο

προσ το παρον με νοιαζει με τα υλικα αυτα να γινει η βιολογια και ενα ψαρακι τπτ αλλο

ειμαι καλα ωσ εδο?

σιγά σιγά αλάτι έβαλες φαντάζομαι πόσο είναι η αλατοτειτα σου ?

η άμμος είναι ζωντανή?

βράχο πρέπει να βάλεις από τώρα και να τον κουράρεις !

την βιολογία σου μπορείς να την στήριξης στον βράχο σου !

αεραντλία δεν χρειάζεσαι κυκλοφορία θέλεις να πεις ?

Έγινε επεξεργασία - geso
Link to comment
Share on other sites

βασικα μεστειλεσ αδιαβαστο τορα

αλατι εβαλα απλα λιγοτερο αποσο λεει ι συσκευασια για τα σιγκεκριμενα λιτρα .

την αλατοτητα θα την μετρησο αργοτερα μολισ παρο το οργανο που την μετραει οποτε καλιτερα να προσθεσο λιγο αλατι παρα να κανο αλλαγες νερου για να αφερεσω.

ζωντανη αμμοσ?

εβαλα μια ασπρη decoline carat6 λεγετε τορα τι ειναι? ποιος ξερει

οχι ενοο οτι εβαλα αεραντλια να δουλευει γιατι ακουσα οτι πρεπει να οξυγωνετε το νερο

:wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

ζωντανη αμμοσ?

εβαλα μια ασπρη decoline carat6 λεγετε τορα τι ειναι? ποιος ξερει

και πως αποφάσισες να διαλέξεις αυτή ?

μάλλον δεν έχει το παραμικρό να σου προσφέρει και

φοβάμαι ότι θα σου δημιουργήσει προβλήματα ..

πρέπει να βάλεις αραγονίτη .. τι είναι αυτό ?

δες εδώ

http://www.caribsea.com/pages/products/ocean_direct.html

Link to comment
Share on other sites

βασικα μεστειλεσ αδιαβαστο τορα

αλατι εβαλα απλα λιγοτερο αποσο λεει ι συσκευασια για τα σιγκεκριμενα λιτρα .

πρέπει να φέρεις την αλατοτητα πρώτα 1024 με1026 πρώτου προχωρήσεις σε οτιδήποτε παρακάτω

την αλατοτητα θα την μετρησο αργοτερα μολισ παρο το οργανο που την μετραει οποτε καλιτερα να προσθεσο λιγο αλατι παρα να κανο αλλαγες νερου για να αφερεσω.

ζωντανη αμμοσ?

ναι καλό είναι μπολιάσεις την νεκρή που εχεισ βάλει μέσα με ζωντανή

εβαλα μια ασπρη decoline carat6 λεγετε τορα τι ειναι? ποιος ξερει

οχι ενοο οτι εβαλα αεραντλια να δουλευει γιατι ακουσα οτι πρεπει να οξυγωνετε το νερο

αεραντλία δεν χρειάζεται κυκλοφοριτές πρέπει να βάλεις

:wootwoot::(

φίλε μου καλό είναι να διαβάσεις ποιο παλιά θέματα που θα βρεις στο Forum :)

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πο

μου την προτεινε καποιος καταστηματαρχης

παντος δεν ειναι ασχετος εχει στησει πολλα θαλασσινα και εχο δει στην πραξη αλλα και σε φιλο που τον βοηθησε να κανει ενα θαλασσινο

Link to comment
Share on other sites

Τάσο την decoline carat νομίζω πως την έχει πάρει κάπου το μάτι μου

είναι λευκός αραγονίτηs πιο λεπτός από ζάχαρη!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μιπος το φιλοσοφουμε πολι το θεμα εδο στο forum?

αυτο που θελο να πο ειναι το εξης

να πο ενα παραδειγμα

στουσ δισκουσ θελουμε χαμηλο φοτισμο και ηρεμα νερα

ε σας πληροφορο πριν βαλο τουσ δισκουσ στο αλλο ενυδρειο ειχα φτιαξει ετσι το ενυδρειο οστε να υπαρχει μια περιοχη σκοτεινη και χορισ μεγαλη ρωη νερου οστε να κριβονται και να χαλαρονουνε εκι

αυτο που σιμβαινει αυτη την στιγμη ειναι το εξησ

οι δισκοι μου πιγαινουν στην εξοδο του φιλτρου στο spray bar και κανουν τουμπες εκι σαν τρελοι και εκει που ελεγα οτι θα την πεφτουν ποιο πολι δεν πατανε καθολου

οχι σκοταδει αλλα στο φως ειναι μονιμα και εκει που υπαρχει δυνατη ροη νερου και οπος ιπα κανουν τουμπες

σαν τρελοι

χερομε να τα χαζευο

οπος επισησ εβαλα φυτα μεσα απο εδο που τεριαζουν για δισκοενυδρειο (χαμηλο φωτισμο , υψηλεσ θερμοκρασιες) και τα περισσοτερα σαπισαν

ενο αλλα δυσκολα φυτα αναπτυχθηκαν κανονικα και γινανε τεραστια (τα οποιοα ειχαν υψηλεσ απαιτησεις σε φως κτλ.)

στο ενυδρειο του καθενα επικρατουν και διαφορετικες σινθικες

δηλαδη θελο να πο απλα πραγματα δεν χρειαζετε να κιταμε το τελειο

οχι αυτο το φιλτρο αλλα εκινο (ολα την ιδια δουλια κανουνε)

οχι υποστρομα τησ sera αλλα της ταδε ετεριασ

καταλαβατε τι θελο να πο?

ναι ειναι λευκη σαν ζαχαρη

Έγινε επεξεργασία - gregory32
Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι βιαστηκες για την αλμυρα φιλε γρηγορη.......

δεν ησουν ετοιμος......

εγιναν και αρκετα λαθη με δισκους.......

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μιπος το φιλοσοφουμε πολι το θεμα εδο στο forum?

αυτο που θελο να πο ειναι το εξης

να πο ενα παραδειγμα

στουσ δισκουσ θελουμε χαμηλο φοτισμο και ηρεμα νερα

ε σας πληροφορο πριν βαλο τουσ δισκουσ στο αλλο ενυδρειο ειχα φτιαξει ετσι το ενυδρειο οστε να υπαρχει μια περιοχη σκοτεινη και χορισ μεγαλη ρωη νερου οστε να κριβονται και να χαλαρονουνε εκι

αυτο που σιμβαινει αυτη την στιγμη ειναι το εξησ

οι δισκοι μου πιγαινουν στην εξοδο του φιλτρου στο spray bar και κανουν τουμπες εκι σαν τρελοι και εκει που ελεγα οτι θα την πεφτουν ποιο πολι δεν πατανε καθολου

οχι σκοταδει αλλα στο φως ειναι μονιμα και εκει που υπαρχει δυνατη ροη νερου και οπος ιπα κανουν τουμπες

σαν τρελοι

χερομε να τα χαζευο

οπος επισησ εβαλα φυτα μεσα απο εδο που τεριαζουν για δισκοενυδρειο (χαμηλο φωτισμο , υψηλεσ θερμοκρασιες) και τα περισσοτερα σαπισαν

ενο αλλα δυσκολα φυτα αναπτυχθηκαν κανονικα και γινανε τεραστια (τα οποιοα ειχαν υψηλεσ απαιτησεις σε φως κτλ.)

στο ενυδρειο του καθενα επικρατουν και διαφορετικες σινθικες

δηλαδη θελο να πο απλα πραγματα δεν χρειαζετε να κιταμε το τελειο

οχι αυτο το φιλτρο αλλα εκινο (ολα την ιδια δουλια κανουνε)

οχι υποστρομα τησ sera αλλα της ταδε ετεριασ

καταλαβατε τι θελο να πο?

ναι ειναι λευκη σαν ζαχαρη

φίλε μου εδώ τούς μόνους δίσκους που ξέρουμε είναι αυτούς τής εκκλησιάς και αυτούς τούς 45 στροφών!(εγώ τουλάχιστον )

εσύ μας ρώτησες και εμείς σου απαντήσαμε αυτά που γνωρίζουμε αν νομίζεις πως φιλοσοφούμε

κανε αυτό που πιστεύεις καλύτερο! :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - geso
Link to comment
Share on other sites

edo einai φορυμ σιζιταμε και μαθενουμε.

εγο δεχομε τις αποψεις σας και θελο να με βοηθησετε

klaz ευχαριστο πολυ που χαρει σε σενα εσοσα τουσ υπολοιπους δισκουσ μου

ειναι παρα πολυ καλα ευχαριστο πολη για τις συμβουλεσ - παρατηρησεις σου

οσον αφορα για το θαλασσινο δε βιαστηκα οπος ειπα για αρχη δεν θα βαλο τιποτα εκτος απο ενα ψαρακι

μεχρι να διαβασο και να μαθο

φιλε geso εγο δεν ειπα κατι αρνητικο πανο σαυτα που λες , ισα ισα μαθενο

δεχομε τις παρατηρησεις ολον οπος και τα τυχον μπινελικια

klaz βγαλε τα ψαρια απο την φοτο και βαλε σκιουρακια

Link to comment
Share on other sites

klaz βγαλε τα ψαρια απο την φοτο και βαλε σκιουρακια

χεχεχεχεχεχε... :(:wootwoot: ...γιατι να το κανω αυτο.....??? :):wootwoot:
Link to comment
Share on other sites

Τάσο την decoline carat νομίζω πως την έχει πάρει κάπου το μάτι μου

είναι λευκός αραγονίτηs πιο λεπτός από ζάχαρη!

μετά από γρήγορο ψάξιμο ..

μάλλον πρόκειται για χαλαζία ..

αν θέλεις ψάξε το και εσύ ..

Link to comment
Share on other sites

μετά από γρήγορο ψάξιμο ..

μάλλον πρόκειται για χαλαζία ..

αν θέλεις ψάξε το και εσύ ..

δεν είναι αραγονίτηs για discus είναι ! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε gregory32

Η αλήθεια είναι, πως όλους μας μαγεύει η θέα ενός θαλασσινού κλειστού συστήματος και το όνειρο πολλών, είναι δημιουργία ενός τέτοιου ενυδρείου.

Δεν θα πρέπει όμως, να σου διαφεύγει, ,ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με άγριους οργανισμούς και οι εκπτώσεις απαγορεύονται αυστηρά. Ο κύριος σκοπός μας είναι η δημιουργία μιας, όσο το δυνατόν καλύτερης, προσομοίωσης του φυσικού θαλασσινού βυθού, για να δώσει την ευκαιρία, σε ορισμένα είδη θαλάσσιων οργανισμών, να προσαρμοστούν στις συνθήκες αιχμαλωσίας, που τους παρέχουμε.

Κύριο μέλημά μας, προτού επιχειρήσουμε, ένα τέτοιο εγχείρημα, είναι να αποκτήσουμε περισσότερες γνώσεις, για τα κλειστά θαλασσινά συστήματα, αλλά και για τις συνήθειες των οργανισμών, που πρόκειται να φιλοξενήσουμε.

Αν τα ισοπεδώσουμε όλα και τα υπεραπλουστεύσουμε, τότε η απογοήτευση, δεν θα αργήσει να έλθει.

Για να έλθουμε τώρα στις επί μέρους απορίες σου και τα θέματα που βάζεις.

Όσον αφορά τ ο είδος της άμμου και το ύψος της. Επιβάλλεται η άμμος να είναι φυσική και όχι διακοσμητική. Το ύψος της εξαρτάται από το σύστημα, που θα επιλέξουμε να φτιάξουμε. Αν αποφασίσουμε να δημιουργήσουμε ένα φυσικό σύστημα, τότε το ύψος της θα πρέπει να είναι το λιγότερο 6cm. Αν όμως φτιάξουμε ένα σύστημα, υποστηριζόμενο με τεχνητή βιολογία, τότε το ύψος της άμμου, μπορεί να είναι τόσο, ώστε να σκεπάζει καλά τον πυθμένα του ενυδρείου.

Την αλατότητα του θαλασσινού νερού, θα πρέπει να τη φτιάξεις από την αρχή στα επίπεδα 1024-1026 και να την διατηρείς σταθερή ή με πολύ μικρές διακυμάνσεις. Το όργανο μέτρησης της πυκνότητας, είναι απαραίτητο, πριν ξεκινήσουμε τη διάλυση του αλατιού.

Θα έλεγα να μην συγκρίνεις τους δίσκους με τα θαλασσινά ψάρια. Δεν επιδέχονται καμία σύγκριση, τόσο οι δίσκοι τεχνητής αναπαραγωγής, όσο και οι άγριοι.

Θα ήθελα επιπλέον να σου επισημάνω, ότι στα αρκετά χρόνια ενασχόλησής με τους δίσκους, δεν παρατήρησα ποτέ, παρόμοια συμπεριφορά τους, με αυτήν που περιγράφεις. Το ίδιο ισχύει και με τα φυτά.

Όπως πολύ σωστά επισήμανες, εδώ είναι forum και κάνουμε συζήτηση με σκοπό να μάθουμε περισσότερα από τις γνώσεις και τις εμπειρίες των άλλων.

Είμαι σίγουρος ότι θα βοηθηθείς αρκετά στα πρώτα θαλασσινά σου βήματα, από τα έμπειρα μέλη μας, που είναι πρόθυμα να σε ενημερώσουν για οτιδήποτε αφορά τη "θάλασσα". Θα πρέπει, όμως και εσύ να αναζητήσεις πληροφορίες, τόσο από τις επί μέρους συζητήσεις μας, όσο και από τα πολύ ενδιαφέροντα θαλασσινά άρθρα μας, πράγμα το οποίο, κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είχες ήδη κάνει.

Θεωρώ, ότι πριν από κάθε νέο βήμα μας, θα πρέπει, όλοι μας, να γνωρίζουμε καλά τι ακριβώς κάνουμε και γιατί το κάνουμε.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και περιμένω με πολύ ενδιαφέρον, την εξέλιξη του θαλασσινού ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Ενα θαλασσινο ενυδρειο εχει καποιους κανονες, που απλα εαν δεν τους ακολουθησεις οπως πρεπει. Ποτε δεν θα εχεις ενυδρειο. Θελει προσοχη, διαβασμα, μελετη, κατανοηση και ψαξιμο. Για ολα τα υπολοιπα, ο Νικος ποιο πριν με εχει καλυψει απολυτα.

Στο συστημα σου βλεπω οτι εχει ξεκινησει, εχεις πολλες παραληψεις, ενω βλεπω οτι δεν κατεχεις βασικα πραγματα.. Εαν ξεκινησεις ετσι θα χαλασεις χρονο, χρημα και δεν θα εχεις αποτελεσμα, ενω θα απογοητευτης τοσο που πιθανοτατα να το εγκαταληψεις.. Δεν θα φταιει ομως το χομπι για αυτο. Ειναι ενα υπεροχο χομπι που θελει ομως την μελετη του και οχι μεσοβεζικες λυσεις. Διαβασε με την υσηχια σου καποια ποιο παλαια θεματα οπως και τα αρθρα που εχουμε στο ΑΖ, και θα δεις παρα πολλα πραγματα που θα σου ειναι απιστευτα χρησιμα και θα σου λυσουν τις περισοτερες αποριες. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γρηγόρη,

Θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλησαντες…

Ένα ενυδρείο θαλασσινού ενυδρείου έχει περισσότερες απαιτήσεις και σε χρήματα αλλά και σε χρόνο. Ορισμένα πράγματα είναι μονόδρομος στην πορεία αυτή και ανα δεν ακολουθηθούν δεν θα φέρουν τίποτα άλλο παρά μόνο προβλήματα, στεναχώρια και απογοήτευση.

Φρόντισε να μάθεις τι ακριβώς χρειάζεται το θαλασσινό ενυδρείο των ονείρων σου και να είσαι σίγουρος πως όλοι εδώ μέσα θα σου παρέχουν ότι πληροφορία χρειάζεσαι έτσι ώστε να πάνε όλα καλά.

Θα σε συμβούλευα να διαβάσεις τα άρθρα που υπάρχουν στο aquazone για το θαλασσινό ενυδρείο και για όποια περαιτέρω πληροφορία εδώ είμαστε!!!

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...