Jump to content

DIY CO2 ΟΚ - Διάχυση


SW1IXC

Recommended Posts

Χθες ολοκληρώθηκε η κατασκευή του DIY CO2. Η οποία στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Υλικά τα γνωστά.

Για φυσαλιδομετρητή χρησιμοποίησα ένα γυάλινο μπουκαλάκι μπαχαρικών. Ακόμα με κυνηγάει η μάνα μου :blush:

Ολα οκ λοιπόν. Το σωληνάκι έχει μπεί μέσα στην είσοδο του φίλτρου.

1 Φυσαλίδα κάθε 1 δευτερόλεπτο. Μετά απο 2 λεπτά και αφού το φίλτρο έχει μαζέψει αρκετό αέρα, κάνει ένα θόρυβο σαν να ανοίγει η γειτόνισσα απο πάνω το σιφώνι και ο αέρας φεύγει απο την έξοδο σε μορφή φυσαλίδων.

Βέβαια η έξοδος του φίλτρου είναι 2 με 3 εκ. κάτω απο την επιφάνεια του νερού.

Δεν ξέρω αν γίνεται σωστή διάχυση αν και δεν μαρέσει που κάθε τόσο το φίλτρο ξεφυσάει σα φάλαινα θα ήθελα να μου προτείνεται έναν αποτελεσματικό και οικονομικό τρόπο διάχυσης του CO2 μέσα στο νερό.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μου προτείνεται έναν αποτελεσματικό και οικονομικό τρόπο διάχυσης του CO2 μέσα στο νερό.

5839[/snapback]

Δές εδώ

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2c.htm

και εδώ

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2d.htm

Επίσης μπορείς να αγοράσεις έναν έτοιμο diffuser σαν αυτόν εδώ

http://www.hagen.com/hagen/canada/english/...=01076980010101

Link to comment
Share on other sites

ακολούθησε μία από τις παραπάνω λύσης που σου προτείνει ο Torm. είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα όταν πρωτόβαλα co2 κατευθείαν στην είσοδο του φίλτρου μου στο φυτεμένο. πρώτον έτσι δεν γίνεται σωστή διάχυση συν ότι καθώς μαζεύονται φυσαλίδες co2 στο φίλτρο σου δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά και μπορεί να χαλάσει και η φτερωτή.

Link to comment
Share on other sites

ακολούθησε μία από τις παραπάνω λύσης που σου προτείνει ο Torm. είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα όταν πρωτόβαλα co2 κατευθείαν στην είσοδο του φίλτρου μου στο φυτεμένο. πρώτον έτσι δεν γίνεται σωστή διάχυση συν ότι καθώς μαζεύονται φυσαλίδες co2 στο φίλτρο σου δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά και μπορεί να χαλάσει και η φτερωτή.

5868[/snapback]

Συμφωνώ.. Οι λύσεις είναι πράγματι ωραίες. Αλλά επειδή δεν έχω τον χρόνο να ψάχνω να βρώ τα υλικά θέλω κάτι έτοιμο και μικρό. Μιας και θα είναι μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Tότε βάζεις μια πορόπετρα ή μια σκαλίτσα της hagen

Στο έχουν προτείνει ήδη

http://www.hagen.com/hagen/canada/english/...=01076980010101

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειμαι αρχαριος σχετικα με το ενυδρειο αλλα θα ηθελα να προτεινω μια δικη μου λυση για τον θορυβο που εχουμε οταν βαζουμε το CO2 στην εισοδο του φιλτρου. Συνδεσα μια βελονα απο ενεση στο σωληνακι ωστε να εχω μικροτερες φυσαλιδες και την τοποθετησα στην εισοδο της αντλιας με αποτελεσμα ο θορυβος να μειωθει στο ελαχιστο και να εχω πολυ καλυτερη διαχυση. Αυτα ομως σε εσωτερικο φιλτρο με βυθιζομενη αντλια. Ελπιζω να λειτουργει και σε αλλους αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Tότε βάζεις μια πορόπετρα ή μια σκαλίτσα της hagen

Στο έχουν προτείνει ήδη

http://www.hagen.com/hagen/canada/english/...=01076980010101

5883[/snapback]

Αγορασα και εγω την "σκαλα" της hagen για το DIY Co2 μου.

http://www.hagen.com/hagen/canada/english/...=01076980010101

Θα προσπαθησω να περιγραψω το προβλημα , να δουμε αν θα το πιασετε.

Οι φυσαλιδες δεν προχωρανε κανονικα. Κολλανε, μαζευονται στην σειρα η μια πανω στην αλλη, και στο τελος ξεφευγουν απο την "σειρα" τους και φευγουν στην επιφανεια, ασκαστες!

Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σιγα σιγα θα δεις οτι οι φυσαλιδες μετα απο ωρες ανεβαινουν με την σειρα προς τα πανω.Μην το πειραξεις θα φτιαξει σιγα σιγα.Υπομονη,

το ιδιο ειχα παθει και εγω στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Προς το παρόν το έχω σε αερόπετρα και έχω διαπιστώσει οτι δημιουργεί πίεση στον μετρητή. Όταν βγάζω την αερόπετρα φεύγουν πολλές φυσαλίδες μαζί. Έτσι πρέπει να είναι;;; Όταν βάζω την αερόπετρα πιο βαθιά στο ενυδρείο δεν βγαίνει φυσαλίδα γιατι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η αερόπετρα δεν είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος διάχυσης του διοξειδίου στο ενυδρείο. Προτιμάται η (σχετικά φτηνή) λύση της "σκάλας" που κερδίζεις και το εφφέ, ή η προσθήκη του CO2 στο φίλτρο. Για να βγει η φυσαλίδα πρέπει να υπερνικήσει την πίεση του νερού και τη δύναμη που της ασκεί η αερόπετρα, άρα όταν την απομακρύνεις παύει να ασκείται αυτή. ;) Όταν βάζεις την πέτρα πιο βαθιά η πίεση που δημιουργεί το σύστημά σου δεν αρκεί ώστε να υπερνικήσει την υδροστατική πίεση του νερού και το "φρακάρισμα" της πέτρας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και στη σκάλα έχω αυτό το πρόβλημα. Όταν κάνω co2 οι φυσαλίδες προχωράνε, μετά απο 3-4 μέρες βλέπω 1 ή και καθόλου στη σκάλα ενώ στον μετρητή βγαίνουν 15-20 το λεπτό. Η πίεση είναι το πρόβλημα ή διαρροή;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να περιγραψεις λίγο τις συνδέσεις που έχεις κάνει;

Αν υπάρχει διαροή θα την βρεις όταν βαλεις όλη την εγκατάσταση μέσα σε νερό!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Tελικά είχα διαρροή στον μετρητή, το έφτιαξα σήμερα, αλλά στη σκάλα οι φυσαλίδες από την αρχή μέχρι το τέλος παραμένουν οι ίδιες, δεν σκάνε καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ίδιο μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

Πόσες είπες ότι έχεις ανα λεπτό?

Και αν μπορείς να περιγράψεις το μέγεθος!

:D

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

15 Το λεπτό. Όσο είναι η φατσούλα που έβαλες στο μήνυμά σου..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τόσες τις πρώτες μέρες πρέπει να δεις το μείγμα σου ξανά!

Τι αναλογίες βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Kouzman οι φυσαλίδες σκάνε τώρα κανονικά. 3 ποτήρια ζάχαρη 1/2 μαγιά και περίπου 1/2 σόδα

Link to comment
Share on other sites

Ναι του γλυκού..

Link to comment
Share on other sites

Τι ποτήρια χρησιμοποιείς (του νερού);

Πόσα λίτρα είναι το μπουκάλι που έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 1.5 λίτρα το μπουκάλι. Βάζω 3 ποτήρια του νερού ζάχαρη 1/2 μαγιά και 1/2 περίπου σόδα κουταλάκι του γλυκού.

Link to comment
Share on other sites

βαλε πιο λιγη μαγια..στη μυτη απο το κουταλακι.θα σε παει περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...