Jump to content

Δημιουργία Θαλασσινού


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω πόσα είναι τα λιγότερα λίτρα (το μικρότερο δηλ) θαλασσινό ενυδρείο που μπορούμε να φτιάξουμε

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ, ότι στις μέρες μας, όπου οι γνώσεις για τα θαλασσινά συστήματα και οι εφαρμογές τους, έχουν φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα, δεν υπάρχει περιορισμός λίτρων.

Αρκεί το κλειστό σύστημα, που θα δημιουργήσουμε να καλύπτει τις ανάγκες των οργανισμών που πρόκειται να φιλοξενήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κύρια Νίκο ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση.Σας παρακολουθώ στις δημοσιεύσεις σας στα post.Λόγω των γνώσεων σας θα μπορούσατε να μου πείτε που μπορώ να διαβάσω τα πάντα για το θαλασσινό αναλυτικά από την αρχή μεχρι το τέλος μιας τέτοιας δημιουργιας ενυδρείου.Θέλω να φτιάξω και ας μου πάρει και ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Λάζαρε

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις το διάβασμά σου, από τα πολύ καλά και ενδιαφέροντα θαλασσινά άρθρα, που φιλοξενεί το forum μας και μπορείς να τα αναζητήσεις στην αντίστοιχη κατηγορία των "άρθρων".

Παράλληλα, το διάβασμα των συζητήσεών μας και η συμμετοχή σου, θα σε βοηθήσουν να αποκτήσεις αρκετές γνώσεις για ένα καλό θαλασσινό ξεκίνημα.

Από εκεί και πέρα, όμως και αφού έχεις αποκτήσει τις σωστές βάσεις, μπορείς να εμπλουτίζεις συνεχώς τις γνώσεις σου διαβάζοντας τα εξειδικευμένα βιβλία, που κυκλοφορούν, προτάσεις των οποίων θα βρεις και πάλι στην ανάλογη κατηγορία του forum μας.

Θα πρέπει να ξέρεις, ότι το θαλασσινό σύστημα είναι κάτι το "ζωντανό" και εξελίσσεται μέρα με τη μέρα. Η συνεχής παρακολούθηση της εξέλιξης των θαλασσινών κλειστών συστημάτων, είναι υποχρέωση του καλού χομπίστα.

Σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις σύντομα τις θαλασσινές επιθυμίες σου και περιμένω με πολύ ενδιαφέρον την εξέλιξή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες λοιπόν και απο εμένα στο θαλασσινό κομμάτι του Aquazone....

Όπως πολύ σωστά σου είπε ο κ.Νίκος, ξεκινάς με τα άρθρα συνεχίζεις με τις συζητήσεις μέσα στο forum και στη συνέχεια με κάποια βιβλία μπορείς να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου!!!!

Καλή συνέχεια και για ότι χρειαστείς...εδώ είμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Σήμερα κατέβασα κιόλας τα άρθρα και τα διάβασα.Ελπίζω σύντομα (σε 2-3μήνες) ελπίζω να αρχίσω κάτι.Εύχομαι να σας έχω μαζί μου για πιθανες (εως σίγουρες) απορίες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Σήμερα κατέβασα κιόλας τα άρθρα και τα διάβασα.Ελπίζω σύντομα (σε 2-3μήνες) ελπίζω να αρχίσω κάτι.Εύχομαι να σας έχω μαζί μου για πιθανες (εως σίγουρες) απορίες

ότι χρειαστείς!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...