Jump to content

Ανεμονες


joanna

Recommended Posts

προσφατα αγορασα μια ανεμονη με σκοπο να ζευγαρωσουν οι νεμο μου (ψαρια κλοουν) και επειδη ειμαι λιγο αρχαρια πανω σε αυτο το θεμα οσοι μπορουν ας βοηθουν,λεγοντας μου επισημανσεις και πραγματα που μπορουν να μου φανουν χρησιμα σχετικα με τις ανεμονες...

Εχω ενα ενυδρειο με ψαρια ατλαντικου περιπου 100 με 120 λιτρα περιεχομενα με live rock καθως και βιοπλακτον(σε μικρη ποσοτητα)ψαρια κλουν,οινιοχο κ.α. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν, Καλωσόρισες στο forum μας.

Οι περισσότερες ανεμώνες, παράλληλα με την αυτοτροφική τους συμπεριφορά, μέσω των προϊόντων της συμβιωτικής τους άλγης, έχουν ανάγκη, λήψης και εξωτερικής τροφής.

Για το λόγω αυτό επιβάλλεται , μία φορά τουλάχιστον, την εβδομάδα να της χορηγούμε τροφή, η οποία πρέπει να είναι σε πολύ μικρά αιωρούμενα σωματίδια, ώστε να μπορεί να την απορροφά.

Ένας καλός τρόπος ταΐσματος, είναι να περνάμε τη κατεψυγμένη τροφή, από ένα μπλεντεράκι και κατόπιν να την προωθούμε στα πλοκάμια της, με μία πιπέτα ή μία σύριγγα, στην οποία έχουμε προσαρμόσει ένα σωληνάκι.

Ξέρεις ποιο είδος ανεμώνης έχεις?

Οι κλόουν μπαίνουν μέσα? Είναι συμβατά είδη?

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ.

Η παρουσία της ανεμώνης, δεν είναι απαραίτητο για την αναπαραγωγή των κλόουν.

Πιθανά οι κλόουν, να μην μπορέσουν να διασώσουν τα αυγά τους, από τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου σου.

Κάνοντας αναζήτηση, στις επί μέρους συζητήσεις μας, θα βρεις αρκετές πληροφορίες για ανεμώνες, που μπορούν να βοηθήσουν.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

η ανεμονη ειναι τετοιου ειδους clown2.jpgγιατι για τεχνικους λογους δε μπορω να περασω τη φωτογραφια της δικιας μου μηπως μπορειται να με βοηθησετε λεγοντας μου πως να τη ταιζω και με τι τροφη?οι κλουν παντως εχουν παει και ασχολουνται μαζι της! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω ένα γευστικό μενού ανεμώνης..

Περνώντας απο το ψαράδικο της γειτονιάς αγοράζεις λίγες γαρίδες.

Περνώντας απο ένα ενυδρειακό κατάστημα αγοράζεις μερικά κατεψυγμένα σκευάσματα όπως Mysis k.a.

Βάζεις μια μικρή ποσότητα σ'ένα μικρό μπλεντεράκι με λίγο νερό όσμωσης, πολύ λίγα flakes , δύο σταγόνες απο σκορδοζούμι (π.χ.seachem) και έτοιμο το κυρίως πιάτο.

Σερβίτεται με μεγάλου μεγέθους σύριγγα και να στοχεύεις στην ανεμώνη ή το κοράλι που θέλεις να ταίσεις..

Για επιδόρπιο θα πρότεινα phytoplankton (phytoplex) ή ζωοπλανκτόν απο kent με την δοσολογία του μπουκαλιού.

Mια άλλη ιδέα είναι ένα μικρό κομματάκι απο την κατεψυγμένη γαρίδα και με μια τσιμπίδα να το ακουμπήσεις στα πλοκάμια της.

Φυσικά η ίδια τροφή κάνει και για τα ψάρια......

Όλα αυτά μια φορά την εβδομάδα , γιατί ανεβάζουν νιτρικά.

Καλή επιτυχία και στις αναπαραγωγές των clown... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

προσφατα αγορασα μια ανεμονη με σκοπο να ζευγαρωσουν οι νεμο μου (ψαρια κλοουν) και επειδη ειμαι λιγο αρχαρια πανω σε αυτο το θεμα οσοι μπορουν ας βοηθουν,λεγοντας μου επισημανσεις και πραγματα που μπορουν να μου φανουν χρησιμα σχετικα με τις ανεμονες...

Εχω ενα ενυδρειο με ψαρια ατλαντικου περιπου 100 με 120 λιτρα περιεχομενα με live rock καθως και βιοπλακτον(σε μικρη ποσοτητα)ψαρια κλουν,οινιοχο κ.α. :)

Kαλως ηλθες στο Aquazone. Θα ηθελα περισοτερες πληροφοριες για να μπορεσω να σε βοηθησω σωστα. Ο Σταθης καλα στα ανεφερε. Αλλα μια ποιο εκτενη αναφορα του συστηματος σου και του εξοπλισμου σου για αρχη θα βοηθησει παρα πολυ για να ειμαστε ποιο σωστοι ακομα στις οποιες βοηθιες χρειαστεις. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο εχετε,λοιπον εχω στο ενυδρειο μου ενα ΟΙΝΙΟΧΟ ενα BLUE TANG ενα DAMSEL δυο NEMO εναν ΑΣΤΕΡΙΑ και ενα PUFFER( VALENTINI) Το παφφερ ειναι δηλητηριωδη?και εαν ναι τι συνεπειες θα εχει στο ενυδρειο μου?περη της ανεμονης της δινω brine shrimp ενα σκευασμα καταψυγμενης τροφης πλακτον αγοραστο!και επισεις τρωει απο τα ταισματα που κανω στα υπολοιπα ψαρια που ειναι flakes, bits,artemia misis σκουλικακι αποξιραμενο και γαριδιτσα!τι αλλο χρειαζεται?τι συνθικες νερου?και επισεις μπορω να βαλω κ αλλη μια ανεμονη?οσο για φωτο γραφια της ανεμονης μου...αυτη ειναι...l_374127b905c53cd6a26e1fd00d8474fc.jpg

Έγινε επεξεργασία - joanna
Link to comment
Share on other sites

KAI ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΠΟΙΚΙΑ(ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΚΤΛ)Η' ΚΑΙ μ****α' ΚΟΡΑΛΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ?ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΤΣΙΜΠΑΕΙ Ο ΟΙΝΙΟΧΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΕΙΓΜΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΜΟΝΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο εχετε,λοιπον εχω στο ενυδρειο μου ενα ΟΙΝΙΟΧΟ ενα BLUE TANG ενα DAMSEL δυο NEMO εναν ΑΣΤΕΡΙΑ και ενα PUFFER( VALENTINI) Το παφφερ ειναι δηλητηριωδη?και εαν ναι τι συνεπειες θα εχει στο ενυδρειο μου?περη της ανεμονης της δινω brine shrimp ενα σκευασμα καταψυγμενης τροφης πλακτον αγοραστο!και επισεις τρωει απο τα ταισματα που κανω στα υπολοιπα ψαρια που ειναι flakes, bits,artemia misis σκουλικακι αποξιραμενο και γαριδιτσα!τι αλλο χρειαζεται?τι συνθικες νερου?και επισεις μπορω να βαλω κ αλλη μια ανεμονη?οσο για φωτο γραφια της ανεμονης μου...αυτη ειναι...

Καταρχην θα ηθελα να σου ζητησω να γραφεις με κανονικα γραμματα και οχι κεφαλαια, διοτι ειναι πολυ κουραστικο και φαινετε σαν να φωναζεις.

KAI ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΠΟΙΚΙΑ(ΜΑΝΙΤΑΡΙΑ ΚΤΛ)Η' ΚΑΙ μ****α' ΚΟΡΑΛΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ?ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΤΣΙΜΠΑΕΙ Ο ΟΙΝΙΟΧΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΕΙΓΜΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΜΟΝΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....

Ο Οινιοχος με τα κοραλια εχει μια σχεση μισους και παθους. Δεν ειναι ακριβως το πλεον reef-safe ψαρι...

Ρωτας παρα πολλα, τα οποια δεν μπορουμε σε ενα ποστ να σου απαντηθουν. Ολες οι πληροφοριες βρισκονται στα σχετικα αρθρα και προφιλ των ψαριων και κοραλιων που εχεις απο την μεγαλη database του Aquazone. Και θα σου λυθουν αρκετες αποριες. Ριξε μια ματια και μετα εδω ειμαστε. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

sorry για τα κεφαλαια τα χρησιμοποιω για να μη βαζω τονους δε πιστευα να ενοχλει...οκ!thanks για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο εχετε,λοιπον εχω στο ενυδρειο μου ενα ΟΙΝΙΟΧΟ ενα BLUE TANG ενα DAMSEL δυο NEMO εναν ΑΣΤΕΡΙΑ και ενα PUFFER( VALENTINI) Το παφφερ ειναι δηλητηριωδη?και εαν ναι τι συνεπειες θα εχει στο ενυδρειο μου?περη της ανεμονης της δινω brine shrimp ενα σκευασμα καταψυγμενης τροφης πλακτον αγοραστο!και επισεις τρωει απο τα ταισματα που κανω στα υπολοιπα ψαρια που ειναι flakes, bits,artemia misis σκουλικακι αποξιραμενο και γαριδιτσα!τι αλλο χρειαζεται?τι συνθικες νερου?και επισεις μπορω να βαλω κ αλλη μια ανεμονη?οσο για φωτο γραφια της ανεμονης μου...αυτη ειναι...

.

Όσο αφορά το puffer: Τα puffer έχουν δηλητήριο στο δέρμα και κυρίως στα εντόσθιά τους. Η ύπαρξη ενός puffer δε θα επηρεάσει σε κάτι το ενυδρείο σου, αν εννοείς την πιθανότητα δηλητηρίασης των άλλων ψαριών. Εκτός και αν γίνει κομμάτια το puffer μέσα στο ενυδρείο σου... Λίγο ακραία περίπτωση. Επίσης, το συγκεκριμένο είδος είναι αρκετά φιλήσυχο και δε θα σου δημιουργήσει προβλήματα κατά τη συνύπαρξή του με τα υπόλοιπα ψάρια.

Πάντως νομίζω και εγώ, όπως είπε και ο Νίκος Ψάλτης πιο πάνω, ότι αν στοχεύεις στην αναπαραγωγή των clown, η ύπαρξη άλλων ψαριών στο ενυδρείο θα είναι πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Torm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...