Jump to content

θεμα αξιοπιστιας


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!θα ηθελα να θεσω ενα θεμα λιγο περιεργο αλλα ζητω την κατανοηση σας και παρακαλω προβληματιστειτε μαζι μου χωρις προκαταληψεις.μολις εχασα το πρωτο ψαρι του ενυδρειου μου και τα εχω παρει με την sera.την τελευταια φορα που επισκευθηκα το βαμπιρ του χομπυ μου,δηλαδη το pet shop της γειτονιας μου

αναγκαστηκα να παρω και βακτηρια της sera εκτος απο αντιχλωριο.κατι που δεν συνηθιζα.το ψαρι προφανως προσεβληθει απο βραγχιοσκωληκες.ολο το βραδυ χθες βαριανασαινε και ανεβαινε στην επιφανεια.η ωρα και σχετικη ερωτηση ενος φιλου στο forum με εκανε να περιμενω να δω πως θα κυλησει το θεμα.ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ!λοιπον αυτο το συνδεω χρονικα με την αλλαγη μαρκας βακτηριων και με την κανονικοτατη πορεια του ενυδρειου ενα χρονο τωρα.το ενυδρειο ειναι ενα σχεδον κλειστο κυκλωμα ζωης σωστα????που βρεθηκαν τα παρασιτα?στη βρυση μου μηπως?τα συμπερασματα δικα σας.να πω απλα οτι δεν εχω εμμονη με την sera κατι αντιστοιχο μπορει να συμβαινει και με αλλες εταιριες.ειμαι ανοιχτος σε αντιπροτασεις γιατι εχω μονο ενδειξεις για το θεμα,οποτε μπορει και να κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και κάνεις λάθος. Το σκεύασμα των έτοιμων βακτηρίων δεν παίζει κανένα ρόλο σε αυτό που λες.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως, είναι πως είσαι σίγουρος για το ότι ήταν "βραγχιοσκωληκες" όπως λες... Το σύμπτωμα που αναφέρεις μπορεί να είναι πάρα πολλά πράγματα, αλλά μάλλον όχι σκουλήκια... Εκανες μετρήσεις στο νερό σου? Τι θερμοκρασία είχες? Δώσε αναλυτικά τις παραμέτρους, τις ρουτίνες και την περιγραφή του ενυδρείου σου, μήπως και καταλάβουμε τι έγινε.

Επίσης, γιατί χρησιμοποιείς βακτήρια σε ενυδρείο που δουλεύει ένα χρόνο?

Δεν έχεις κανένα λόγο για κάτι τέτοιο.

Τα ψάρια όταν προσβληθούν από σκουλήκια στα βράγχια, ταλαιπωρούνται ΠΟΛΥ καιρό από αυτά... Δεν πεθαίνουν σε μια ή δυο μέρες. Κάτι άλλο συνέβη στο ενυδρείο και στο ψάρι. Γι αυτό, μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!θα ηθελα να θεσω ενα θεμα λιγο περιεργο αλλα ζητω την κατανοηση σας και παρακαλω προβληματιστειτε μαζι μου χωρις προκαταληψεις.μολις εχασα το πρωτο ψαρι του ενυδρειου μου και τα εχω παρει με την sera.την τελευταια φορα που επισκευθηκα το βαμπιρ του χομπυ μου,δηλαδη το pet shop της γειτονιας μου

αναγκαστηκα να παρω και βακτηρια της sera εκτος απο αντιχλωριο.κατι που δεν συνηθιζα.το ψαρι προφανως προσεβληθει απο βραγχιοσκωληκες.ολο το βραδυ χθες βαριανασαινε και ανεβαινε στην επιφανεια.η ωρα και σχετικη ερωτηση ενος φιλου στο forum με εκανε να περιμενω να δω πως θα κυλησει το θεμα.ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ!λοιπον αυτο το συνδεω χρονικα με την αλλαγη μαρκας βακτηριων και με την κανονικοτατη πορεια του ενυδρειου ενα χρονο τωρα.το ενυδρειο ειναι ενα σχεδον κλειστο κυκλωμα ζωης σωστα????που βρεθηκαν τα παρασιτα?στη βρυση μου μηπως?τα συμπερασματα δικα σας.να πω απλα οτι δεν εχω εμμονη με την sera κατι αντιστοιχο μπορει να συμβαινει και με αλλες εταιριες.ειμαι ανοιχτος σε αντιπροτασεις γιατι εχω μονο ενδειξεις για το θεμα,οποτε μπορει και να κανω λαθος.

IMO

Δεν νομίζω να υπάρχει η παραμικρή σχέση ανάμεσα στα βακτήρια της Sera (Nitrivec υποθέτω) ή της όποιας XY Sera με την οποιαδήποτε ασθένεια.

Εαν η πορεία του ενυδρείου σου είναι "κανονικότατη" (και δεν έχω κανένα λόγο να το αμφισβητήσω), για ποιό λόγο προσθέτεις βακτήρια; Πεταμένα λεφτά είναι!

Οπως πολύ σωστά λες "το ενυδρειο ειναι ενα σχεδον κλειστο κυκλωμα ζωης". Υπάρχουν κατά την γνώμη μου πάρα πολλοί παράγοντες που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα πχ. μία λανθασμένη τροφή, μία δικιά μας απροσεξία, κάποιο υλικό που ήρθε σε επαφή με "απαγορευμένες" ουσίες, ένα σωρό πράγματα... Πρέπει να είμαστε μονίμως προσεκτικοί και σχολαστικοί ( και το λέω γιατί έχω κι εγώ πληρώσει ακριβά την βιασύνη, τον ενθουσιασμό, την απροσεξία με απώλειες και σημαντικές μάλιστα:wootwoot: )

Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες φίλους (εκτός από ένα ήσσονος σημασίας σημείο το οποίο θα αναφέρω παρακάτω). Πραγματικά μπορεί να άλλαξες σκεύασμα βακτηριδίων αλλά ταυτόχρονα η απώλεια του ψαριού έγινε σε μία περίοδο υψηλών θερμοκρασιών που προκαλούν αλυσιδωτά προβλήματα στα ενυδρεία μας. Που βρίσκεται το ενυδρείο και τί θερμοκρασίες είχες τον τελευταίο καιρό;; Τί μετρήσεις είχες πάρει πρόσφατα ;; Από οξυγόνωση πώς πάμε;; Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει nitrivec (προτιμώ το stresszyme ή aquavital) όμως δεν νομίζω ότι είναι κατα' ανάγκη από κει. Θέλει λίγο ψάξιμο ίσως ακόμη η υπόθεση.

Όσο για τη μικρή μου διαφωνία, απλά όταν σε κάποια αλλαγή νερού κάνω και το περιοδικό πλύσιμο υλικών φίλτρου (εννοείται σε νερό ενυδρείου, κάθε 2-3 μήνες δηλαδή και αν χρειαστεί και ανάλογα με το φίλτρο) τότε συνηθίζω να ρίχνω και μία διπλή δόση βακτηρίδια, αν θέλετε ίσως και για ψυχολογικούς λόγους :wootwoot: ότι δηλαδή βοηθάω στην επιστροφή της ισορροπίας κάπως νωρίτερα. Αυτά.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

...απλά όταν σε κάποια αλλαγή νερού κάνω και το περιοδικό πλύσιμο υλικών φίλτρου (εννοείται σε νερό ενυδρείου, κάθε 2-3 μήνες δηλαδή και αν χρειαστεί και ανάλογα με το φίλτρο) τότε συνηθίζω να ρίχνω και μία διπλή δόση βακτηρίδια, αν θέλετε ίσως και για ψυχολογικούς λόγους :wootwoot: ότι δηλαδή βοηθάω στην επιστροφή της ισορροπίας κάπως νωρίτερα....

Φίλε Ανδρέα, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πραγματικά είναι μόνο για ψυχολογικούς λόγους..! :)

Διατηρώ αρκετά ενυδρεία, κάνω καθαρισμό φίλτρων σε εβδομαδιαία βάση ή ανά δεκαήμερο (ανάλογα την περίπτωση και λόγω του ότι έχω μόνο εσωτερικά και όχι εξωτερικά φίλτρα) και ποτέ δεν χρησιμοποιώ έτοιμα βακτήρια μετά από καθαρισμό. Επίσης όμως, ποτέ δεν έχω αντιληφθεί αλλαγή στις κρίσιμες τιμές του νερού (αμμωνία και ΝΟ2) στην καθιερωμένη μέτρηση της επόμενης ημέρας (υγρά ΑΡΙ). Σε ένα ώριμο ενυδρείο που δουλεύει αρμονικά και ΔΕΝ έχει ΤΗΝ ιχθυοφόρτιση, είναι κυριολεκτικά πεταμένα λεφτά (και όχι μόνο) το να ρίχνεις τέτοια ζουμιά μετά τους καθαρισμούς. Και οτιδήποτε περιττό καλό είναι να αποφεύγεται στα ενυδρεία... :(

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για την εμπαθεια ημουν σε περιεργη φαση εκεινη την ωρα.τα βακτηρια τα βαζω κι εγω για ψυχολογικους λογους και οχι σε καθε αλλαγη.η αληθεια ειναι οτι χτες το ενυδρειο επιασε 35 βαθμους θερμοκρασια.εκανα το πρωι την καθιερωμενη εβδομαδιαια αλλαγη νερου και οταν ειδα το βραδυ το ψαρι σε αυτη την κατασταση εκανα και αλλη αλλαγη και αυξησα την λειτουργια της αεραντλιας.δεν ειδα καποιο αποτελεσμα.για ΝΟ2 εκανα τεστ και βγηκε καθαρο.εχω 120 λιτρα με cobalt blue 1m+1f,1m ps. red zebra,1f ps.zebra(το ψαρι που ειχε προβλημα).τα βραγχια του ηταν κανονικα ανοιχτα,σε φυσιολογικο χρωμα και δεν τα ετριβε.η ολη ιστορια εγινε μεσα σε 24 ωρες.μια σημειωση,ειχε εντονες πληγες και στις δυο πλευρες του σωματος του αλλα ειχαν κλεισει παρα πολυ καλα καποιες μερες τωρα και υπαρχει περιπτωση να μην ηταν απο ξυσιμο στα βραχια αλλα απο μικρομαχες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε 35 βαθμούς δεν ζουν εύκολα ψάρια... Απορώ και πως γλύτωσαν τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

οποτε σε τετοιες περιπτωσεις τι κανουμε?σκεφτηκα να εβαζα εντελως κρυο νερο μπας και κατεβει η θερμοκρασια αλλα πρωτον φοβηθηκα μην παθουν κανενα σοκ και δευτερον με προβληματισε η φυσιολογικη συμπεριφορα των υπολοιπων,αν εξαιρεσω οτι δεν ετρωγαν,κατα τα αλλα ηταν τρομερα ευδιαθετα.

Link to comment
Share on other sites

οποτε σε τετοιες περιπτωσεις τι κανουμε?...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=94086

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση βοηθεια.τωρα ψυχοραγει και το red zebra.παρολο που εχω ριξει την θερμοκρασια στους 28.εχει ματωσει εσωτερικα ολη η ουρα και εχει φουσκωσει πολυ η κοιλια του.τι μπορω να κανω να το σωσω?η ειναι καταδικασμενο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...