Jump to content

Τρόπος υπερχείλησης


neon

Recommended Posts

Επειδή τα περιθώρια σιγά σιγά στενεύουν και ο ήδη διαθέσιμος χώρος του μικρού μου reef είναι πολύ περιορισμένος αποφάσισα να τοποθετήσω ένα sump προκειμένου να μπει μέσα ο εξοπλισμός και πιθανόν να γίνει και χώρος για ένα mini refugium.

To πρόβλημα είναι ότι προφανώς δεν μπορεί να γίνει τρύπα για την υπερχείληση και τα διαθέσιμα μοντέλα overflow box μου πέφτουν λίγο μεγάλα. :blush:

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για κάποιο ενδεχομένως mini diy overflow box ή για κάποια άλλη μέθοδο σιφωνιού ώστε να φεύγει το νερό από το κυρίως ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή Μιχάλη το θέμα με ενδιαφέρει κι εμένα, θα ήθελα να αναφερθεί στις προτάσεις και αν ο τρόπος που θα προτείνουν κάνει θόρυβο ή όχι. Μου είχαν πει ότι απλή σωλήνα για υπερχείληση κάνει αρκετό θόρυβο και πως θέλει ακροφύσιο τύπου τσατσάρας (με χτένια δηλ) προκειμένου να είναι αθόρυβο το σύστημα της υπερχείλησης.

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν το έπιασες το νόημα. Ο Μιχάλης λέει για overflow box.

Εσύ ενδιαφέρεσε για τον σωλήνα υπερχείλησης σε κανονική υπερχείληση.

Ο Μιχάλης ΔΕΝ θα τρυπήσει το ενυδρείο του.

Link to comment
Share on other sites

Για να οπτικοποιήσω λίγο το πρόβλημα δείτε ένα πρόχειρο σκίτσο.

post-23-1133174114_thumb.jpg

Το προαναφερόμενο sump, θα είναι τύπου φίλτρου πλάτης.

Να υπενθυμίσω ότι στο κυρίως ενυδρείο δεν μπορεί να γίνει καμμία τρύπα καθώς λειτουργεί , ενώ στο sump μπορώ να κάνω ότι θέλω καθώς ακόμα είναι στα σχέδια.

Στο sump θα μπει skimmer, θερμαντήρας και ότι άλλο χωράει. Το πρόβλημα είναι στο πως θα γίνεται η κυκλοφορία ανάμεσα στα δύο. :blush:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι, επειδή στο reef που φτιάχνω θα έχει τρύπα για υπερχήληση με σωλήνα κάνει πάρα πολύ θόρυβο ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε bger

Αυτό που προτείνεις φαίνεται μία ολοκληρωμένη λύση, όμως εκτός του ότι είναι πανάκριβο χρειάζεται και πολλές πατέντες και ξυλώματα για να μπει στην πλάτη του ενυδρείου μου. Επίσης δεν νομίζω ότι παρέχει την ευελιξία και τον απαιτούμενο χώρο. Στην ουσία όπως φαίνεται χρειάζομαι μόνο το σιφώνι όπως φαίνεται παρακάτω:

post-23-1133251757_thumb.jpg

Αυτό μάλλον δεν πωλείται χωριστά έτσι; Τουλάχιστον σε ευρωπαϊκό μαγαζί δεν έχω βρει κάτι ανάλογο. Αντίθετα στην άλλη άκρη του Ατλαντικού υπάρχουν κάποιες λύσεις σχετικά.

https://www82.safesecureweb.com/webaquatics...&Category_Code=

http://www.marinedepot.com/md_viewItem.asp?idproduct=CR1511

Link to comment
Share on other sites

Το μικρο reef που αναφερεις ειναι αυτο που εχεις στο profile σου "nano reef 30lt."?

Αν ειναι μονο 30λιτ. γιατι δεν το αδειαζεις σ'ενα κουβα να κανεις την τρυπα για την υπερχυλιση και να το ξαναγεμισεις?

Τα overflow κουτια που λες υπαρχουν και στην ευρωπη αλλα θα ειναι

πολυ πιο δυσκολο να τα προσαρμοσεις σε τοσο μικρο ενυδρειο απ'οτι να το τρυπησεις.

Και το breakthrough τωρα που φυσικα δεν το σκεφτικα μονος αλλα το ειδα αλλου: :busted_cop:

Εφοσον το σαμπ θα μπει πισω(και περιπου στο ιδιο επιπεδο)σκεψου αντιστροφα.

Δηλαδη με αντλια κρυμενη στο κυριως ενυδρειο να στελνεις το νερο στο σαμπ και με υπερχυληση να γυρναει το νερο απο το σαμπ στο κυριως ενυδρειο.

Ετσι τρυπας το σαμπ αντι για το ενυδρειο. Προυποθεση το σαμπ να ειναι πιο ψιλο απο το ενυδρειο.

Και επειδη σιγουρα θα βρεθει καποιος που θα πει οτι δεν γινετε παρε και ενα λινκ απο καποια που το εκανε.

http://www.reefhaven.co.uk/forum/index.php?showtopic=85&hl=

Link to comment
Share on other sites

Reef-crest και εγώ προς τη δεύτερη λύση προσανατολίζομαι. Είχα μάλιστα σχετική συζήτηση το περασμένο Σάββατο με φίλο admin του aquazone και μου την πρότεινε ως ενδεδειγμένη. Μελετώντας λίγο το παραπάνω link που έδωσες, πλέον δεν έχω ενδοιασμούς. Θα προχωρήσω έτσι μάλλον.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι, επειδή στο reef που φτιάχνω θα έχει τρύπα για υπερχήληση με σωλήνα κάνει πάρα πολύ θόρυβο ?

6127[/snapback]

:busted_cop::busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κανει απο καθολου μεχρι πολυ θορυβο.

Πες μας λεπτομερειες για το τι εχεις στο μυαλο?

Ποσα λιτρα θα γυρνας?

Ποσες υπερχυλησεις? τι μεγεθος σωληνες?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μονο 30λιτ. γιατι δεν το αδειαζεις σ'ενα κουβα να κανεις την τρυπα για την υπερχυλιση και να το ξαναγεμισεις?

http://www.reefhaven.co.uk/forum/index.php?showtopic=85&hl=

6724[/snapback]

Έχεις κάνει ποτέ τρύπα σε τζάμι; Δεν είναι κι ότι πιο εύκολο.

Εγώ ξέρω ότι όταν θέλουμε τρύπα σε τζάμι, την κάνουμε πριν κολλήσουμε τα τζάμια. Για λόγους ασφαλείας, ποτέ σε κολλημένο ενυδρείο και ακόμα περισσότερο όταν το ενυδρείο δουλεύει και ειδικά όταν δεν είναι DIY. Αν κάτι δεν πάει καλά με την τρύπα και σου ξεκινήσει ένα ραγισματάκι, τί κάνεις μετά?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει ποτέ τρύπα σε τζάμι; Δεν είναι κι ότι πιο εύκολο.

Εγώ ξέρω ότι όταν θέλουμε τρύπα σε τζάμι, την κάνουμε πριν κολλήσουμε τα τζάμια. Για λόγους ασφαλείας, ποτέ σε κολλημένο ενυδρείο και ακόμα περισσότερο όταν το ενυδρείο δουλεύει και ειδικά όταν δεν είναι DIY. Αν κάτι δεν πάει καλά με την τρύπα και σου ξεκινήσει ένα ραγισματάκι, τί κάνεις μετά?

6899[/snapback]

Εχω κανει πολλες τρυπες σε τζαμι και με διαφορα τρυπανια απο 12 μεχρι 55mm.

Ακομα και σε ενυδρεια γεματα.

Η μονη φορα που ειχα προβλημα ηταν οταν χρησιμοποιησα τρυπανι για μεταλικες επιφανειες και απο την πολυ πιεση οταν περασε απεναντι το τρυπανι επεσα επανω στο ενυδρειο.

Αν χρησιμοποιησεις καλο ποτηροτρυπανο διαμαντι(οχι τα κινεζικα) και ξερεις τι κανεις ειναι απλη υποθεση.

Αν κάτι δεν πάει καλά με την τρύπα και σου ξεκινήσει ένα ραγισματάκι, τί κάνεις μετά?

6899[/snapback]

Τα αφηνεις στον κουβα για καναδυο μερες μεχρι να κολησεις αλλο. Για 30λιτ. ενυδρειο μιλαμε!

Κατα την τελευταια μετακομιση αφησα καμια 30 ακροπορες σε πλαστικο κουτι για καμια βδομαδα και δεν επαθαν τιποτα.

Δεν ειπα οτι δεν εχει καθολου ρισκο αλλα δεν βλεπω να προτινεις καποια αλλη λυση?

Έγινε επεξεργασία - reef-crest
Link to comment
Share on other sites

Να το ελαφρύνουμε λίγο; :thumbup:

Νομίζω ότι μάλλον ο laskarino σκέφτεται τα μπινελίκια που θα ρίξουμε σε περίπτωση που θα γίνει η στραβή (ράγισμα ή κάνένα άλλο κακό) :wub::busted_cop::lmao:B):busted_cop: , καθώς συνήθως είναι ο σύντροφος (και το σταθερό χέρι) σε τέτοιες diyοδουλειές. Ειδικά εάν δεν το έχεις ξανακάνει ακόμα και σε απλό τζάμι και έχοντας ακούσει πολλές ιστορίες καταστροφής τότε φαίνεται λίγο δύσκολο να γίνει. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη υπάρχουν επαγγελματίες τζαμάδες που αναλαμβάνουν τέτοιων ειδών καταστάσεις…

Είμαι υπέρ του τρυπήματος θεωρώντας τα υπόλοιπα σενάρια ημίμετρα με κάποια τουλάχιστον μικρά ποσοστά αποτυχίας…

Στην χειρότερη αν χρειαστεί χτύπα ξύλο και γίνει η στραβή σου φιλοξενώ τα κοράλλια σου για όσο χρειαστεί. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπάζεσαι, απλά ρώτησα!

...αλλα δεν βλεπω να προτινεις καποια αλλη λυση?

6923[/snapback]

Λύση δεν μπορώ να προτείνω, γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με υπερχειλήσεις!

Μπορώ να σου πώ όμως, ότι το πιο σωστό, που μπορεί να γίνει και ταιριάζει στο συγκερκιμένο ενυδρείο είναι η δεύτερη λύση, που πρότεινες εσύ και κάποιος άλλος το περασμένο σάββατο στην συνάντηση και η υπερχείληση του sump να γίνει εκεί που κάθεται τώρα το liberty. Εννοώ καλύτερη από άποψη κόστους, εφαρμογής, ευκολίας, χρόνου, εργονομίας στο χώρο που βρίσκεται κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...