Jump to content

Βοήθεια...γέννισαν οι δίσκοι μου...δεν ξέρω τι να κάνω....


noni

Recommended Posts

Πριν απο λίγο επέστρεψα στο σπίτι και βρήκα σε όλο το ενυδρείο να επιπλέουν μωρά πορτοκκαλία....

Πριν λίγες ημέρες πρόσεξα ότι ένας απο τους δίσκους μου ήταν συνέχεια κοντά στο CO2.

Δεν είδα καθόλου αυγά γιατί είναι πολλά τα φυτά.

Τα ψαράκια κολυμπούν παντού. Επειδή είναι μεγάλο το ενυδρείο.. δεν πήγαν κοντά στην μαμμά τους... ούτε πιος είναι ο πατέρας δεν είμαι σίγουρη...Πως να χωρίσω το ζευγάρι? (άμα βρώ τον μπαμπά φυσικά.)

Οι άλλοι δίσκοι άρχισαν να τρώνε τα μωρά..μάζεψα καμια πενηνταριά για να μην τα φάνε...και τα έβαλα σε ένα μπόλ ....τι να κάνωωωωωω

Θα πεθάνουν?.....μόνα τους?

Παρακαλώ συμβουλέψτε με τι να κάνωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Που είστεεεεεεεεεεεεεε

Δεν θέλω να πεθάνουν... με έπιασε πανικόςςςςςςςςςςςς

post-3744-1183047767_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η μαμμά δίσκος πήγε πάλι εκεί στο CO2 άραγε τα ψάχνει? Τι να κάνω?

Να τα ρίξω κοντά της.... να την πιάσω μόνη της και να την βάλω καραντίνα μαζί με τα μωρά?

Θα τα αφήσει μαζί της ή θα τα φάει? Μπορεί να τα μεγαλώνει χωρίς τον μπαμπά?

Να προσπαθήσω να τα μεγαλώσω χωρίς την μαμμά τους? Τι να τα ταίσω?

Νιώθω πολύ σοκαρισμένη..θέλω να σώσω τα μωρά... τι να κάνω.....

Είναι όλα τόσο μικρά και χαριτωμένα.....

Να τα βάλω σε δίχτυ γεννήστρα μέσα στο ενυδρείο και να τα ταίζω εγώ..όπως ΄΄εκανα και με τα μόλλις της κόρης μου?

Τι να κάνω πέστε μου αγωνιώ......

post-3744-1183052155_thumb.jpg

post-3744-1183052456_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή περιμένω..τις απαντήσεις σας.. και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. βρήκα ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο τετράγωνο περίπου 10 λίτρα...

Εβαλα νερό απο ενυδρείο και καθαρό νερό απο όσμοσις.. τους έβαλα μία αντλία οξυγόνου και μία θερμάστρα στους 29 βαθμούς. κολυμπάνε μια χαρά....(φτου να μην τα ματιάσω...)

Τώρα με το τάισμα δεν ξέρω τι να κάνω......

Πρέπει να ταίσω...τι όμως να τα ταίσω?

Ψάχνω όλα τα πόστ να μάθω τι γίνετε.....

Link to comment
Share on other sites

Νόνη είσαι σίγουρη ότι τα μικρά είναι των δίσκων?

Τί άλλα ψάρια έχεις μέσα?

Κολλάνε πάνω στους γονείς?(προφανώς όχι απο αυτά που έγραψες)

Σε αυτήν την περίπτωση δυστυχώς είναι πολύ δύσκολη η ανατροφή των μικρών.Θα σε συμβούλευα να τα βάλεις σε μικρότερο ενυδρείο με όμοιες συνθήκες με το μεγάλο,με αεραντλία και να δοκιμάσεις υγρή τροφή να δείς άν τρώνε.

Μου κανει εντύπωση όμως πώς φτάσανε τα μικρά σε αυτό το στάδιο της ανάπτυξης χωρίς να τα δείς...

Περιμένω νέα! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Νόνη είσαι σίγουρη ότι τα μικρά είναι των δίσκων?

Τί άλλα ψάρια έχεις μέσα?

Κολλάνε πάνω στους γονείς?(προφανώς όχι απο αυτά που έγραψες)

Σε αυτήν την περίπτωση δυστυχώς είναι πολύ δύσκολη η ανατροφή των μικρών.Θα σε συμβούλευα να τα βάλεις σε μικρότερο ενυδρείο με όμοιες συνθήκες με το μεγάλο,με αεραντλία και να δοκιμάσεις υγρή τροφή να δείς άν τρώνε.

Μου κανει εντύπωση όμως πώς φτάσανε τα μικρά σε αυτό το στάδιο της ανάπτυξης χωρίς να τα δείς...

Περιμένω νέα! :)

Καλησπέρα 'Husky_Jim'.

Ολο δίσκους έχω ..και 1 πλεκο ,

Ξέρεις τι έγινε...έλειπα μία εβδομάδα στο εξωτερικό.Χθες το βράδυ επέστρεψα.

Ο σύζυγος μου φρόντιζε τους δίσκους όσο έλειπα..αλλά δεν πρόσεξε τίποτα..ερχόταν πολύ αργά σπίτι.

Ολα πρέπει να έγιναν όσο έλειπα.

Σήμερα το πρωί δεν είδα τίποτα. Το απόγευμα είδα τα μικρά.

Η μαμμά είναι συνέχεια στο ίδιο σημείο. Την λυπάμαι...την εγκατέλειψε απο ότι φαίνετε το ταίρι της, :wootwoot:

Υπερασπίζετε εκείνο το σημείο και δεν αφήνει κανένα δίσκο να πλησιάσει κοντά της. Οπως ..να υπερασπίζετε την φωλιά με τα μικρά. Οσο και αν εψαξα δεν βρήκα ίχνος απο αυγά.

Υπάρχουν ακόμη 2 μικρά στο ενυδρείο που τα άφησα....βρίσκονται κοντά της...όχι όμως προσκολλημένα πάνω της. Τα άφησα εκεί να δω τι θα γίνει....

Τα άλλα τα μάζεψα όπως ανάφερα πιο πάνω.

Τα τάισα και φάγανε....

έβρασα δύο αυγά..ένα σφικτό και ένα μελάτο, πήρα τους κρόκους..πρόσθεσα σπιρουλίνα, τροφή δίσκωνπου την έκανα σκόνη και τα έκανα ένα μείγμα κολλώδες. ¨εβαλα λίγο στο πλάι του δοχείου και πήγαν κοντά και έφαγαν.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Δεν θα κλείσω μάτι απόψε απο την αγωνία μου για τα μικρά.

θα σας ενημερώσω για εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 'Husky_Jim'.

Ολο δίσκους έχω ..και 1 πλεκο ,

Ξέρεις τι έγινε...έλειπα μία εβδομάδα στο εξωτερικό.Χθες το βράδυ επέστρεψα.

Ο σύζυγος μου φρόντιζε τους δίσκους όσο έλειπα..αλλά δεν πρόσεξε τίποτα..ερχόταν πολύ αργά σπίτι.

Ολα πρέπει να έγιναν όσο έλειπα.

Σήμερα το πρωί δεν είδα τίποτα. Το απόγευμα είδα τα μικρά.

Η μαμμά είναι συνέχεια στο ίδιο σημείο. Την λυπάμαι...την εγκατέλειψε απο ότι φαίνετε το ταίρι της, :wootwoot:

Υπερασπίζετε εκείνο το σημείο και δεν αφήνει κανένα δίσκο να πλησιάσει κοντά της. Οπως ..να υπερασπίζετε την φωλιά με τα μικρά. Οσο και αν εψαξα δεν βρήκα ίχνος απο αυγά.

Υπάρχουν ακόμη 2 μικρά στο ενυδρείο που τα άφησα....βρίσκονται κοντά της...όχι όμως προσκολλημένα πάνω της. Τα άφησα εκεί να δω τι θα γίνει....

Τα άλλα τα μάζεψα όπως ανάφερα πιο πάνω.

Τα τάισα και φάγανε....

έβρασα δύο αυγά..ένα σφικτό και ένα μελάτο, πήρα τους κρόκους..πρόσθεσα σπιρουλίνα, τροφή δίσκωνπου την έκανα σκόνη και τα έκανα ένα μείγμα κολλώδες. ¨εβαλα λίγο στο πλάι του δοχείου και πήγαν κοντά και έφαγαν.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Δεν θα κλείσω μάτι απόψε απο την αγωνία μου για τα μικρά.

θα σας ενημερώσω για εξελίξεις...

Νόνη με το καλό!Το γεγονός ότι έφαγαν είναι αρκετά ενθαρρυντικό!

Θα σου πρότεινα άν μπορείς να αρχίσεις και εκτροφή αρτέμιας :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

Απλά σας ενημερώνω ότι είναι η τρίτη ημέρα σήμερα, και τα μωρά πάνε πολύ καλά.

Οταν τα ταίζω ορμάνε στο φαγητό. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. :wootwoot:

Μια ερώτηση ήθελα να κάνω. Πόσος καιρός χρειάζετε να ξαναγεννήσει ο δίσκος ξανά? Επειδή η μαμμά δισκίνα

είναι συνέχεια εκεί στο CO2 και πάει πάνω κάτω και κάτι κάνει με το στόμα της. Φεύγει για λίγο ..και επιστρέφει εκεί πάλι.Βγάζω φωτογραφείες και γυρίζω ταινία.

Πιο μετά θα σας στείλω.

Αυτά τα νέα μου.

Link to comment
Share on other sites

]Μια ερώτηση ήθελα να κάνω. Πόσος καιρός χρειάζετε να ξαναγεννήσει ο δίσκος ξανά? Επειδή η μαμμά δισκίνα

είναι συνέχεια εκεί στο CO2 και πάει πάνω κάτω και κάτι κάνει με το στόμα της. Φεύγει για λίγο ..και επιστρέφει εκεί πάλι.[/color]Βγάζω φωτογραφείες και γυρίζω ταινία.

Πιο μετά θα σας στείλω.

Αυτά τα νέα μου.

Οχι μόνο η μαμά αλλα και ο μπαμπάς πρέπει να πηγαίνει για τον αερισμό των αυγών.

Ετοιμάσου για την επώμενη γεννα και την επώμενη και την επώμενη .Μπορει να σου γεννουν συνέχεια τωρα για κανα 2μηνο.Μπράβο :wootwoot::):(:wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα ομορφουλια :wootwoot::)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά με μωρά.

Σήμερα πέμπτη ημέρα και τα μικρά πάνε καλά.

Μακάρι με την βοήθεια του θεού να τα καταφέρω να τα μεγαλώσω.

Ευχαριστώ

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι!!!!!

Και να σκεφετις οτι μεχρι πριν κανα μηνα ψαχνομασταν για το πως θα σωσουμε τα ψαρια σου.

Προσπαθησε να κανεις αλλαγη στο νερο του δοχειου τουλαχιστον δυο- τρεις φορες την ημερα για να διατηρηθει οσο πιο καθαρο γινεται. Απο εκει και περα πολλα και συχνα ταισματα καθε μερα!!!

Ευχομαι να κρατησεις οσο γινεται περισσοτερα!!!

Κρατα μας ενημερους :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

Σας ενημερώνω διστιχώς ότι μετά απο λίγες μέρες πέθαναν όλα τα δισκάκια μου :thumbup:

Λυπήθηκα πάρα πολύ και με έπιασε η απελπισία μου..

Εδώ και ένα μήνα πήγα διακοπές Κύπρο και άφησα τον σύζιγο μου να φροντίζει τα ενυδρεία.

Πριν απο 3 ημέρες επέστρεψα. Επειδή ήρθε και ο σύζιγος μου αργότερα κύπρο για μια εβδομάδα δεν ξέραμε τι να κάνουμε και αναγκάστηκε να βάλει όλα τα ψάρια στο μεγάλο ενυδρείο... γιατι δεν είχαμε κανένα να τα φροντίζει όσο λείπαμε και οι δύο... και εκεί υπήρχε και η αυτόματη μηχανή ταίσματος και θα μπορούσε να κρατηθεί το ενυδρεί μια εβδομάδα χωρίς αλλαγή νερού.

Οταν επέστρεψα βρήκα μια ζούγκλα στο ενυδρείο..τα φυτά μου έγιναν τεράστια..γέμισαν λουλλούδια.

Εδώ και δύο ημέρες καθαρίζω το ενυδρείο και αλλάζω νερό. Ευτυχώς όταν έκανα μετρήσεις όλα ήταν πολύ καλά.

Προσπαθώ να μαζέψω τα διαφορα είδη ψαριών απο το μεγάλο ενυδρείο και να τα βάλω πίσω στα μικρά.

Είναι πολύ φασαρία και δύσκολο να τα πιάσω.

Ελπίζω μέχρι αύριο να τα βάλω όλα στην θέση τους.

Ανησιχούσα πολύ με όλα αυτά τα διάφορα ψάρια μαζί με τους δίσκους..αλλά τελικά όλα καλά.

Τώρα προέκυψε κάτι .. πριν απο λίγο πρόσεξα ένα ζευγάρι δίσκων απομονωμένο στην γωνία του ενυδρείου ..

και είδα ότι γέννησαν αυγά πάνω στην θερμάστρα του ενυδρείου (δεν καίγονται τα αυγά?). Πρακολούθησα το ζευγάρι , κινούνται πάνω κάτω απο τα αυγά και τα αερίζουν, και υπερασπίζονται τα αυγά τους απο τα άλλα ψάρια.

Με έπιασε πανικός.. υπάρχουν ακόμη εκεί μέσα και άλλα ψάρια..όπως αγγελόψαρα, μόλλις και 2-3 άλλα είδη.

Και ακόμη 7 δίσκοι. Τι να κάνω? Να αφήσω το ζευγάρι έτσι όπως είναι .. και μέχρι αύριο να φύγω τα άλλα ψάρια.. ελπίζω δηλαδή γιατί λόγω του μεγέθους του ενυδρείου με παίθαναν να τα κυνηγώ.

Τώρα πεστε ότι μάζεψα τα ψάρια .. πρέπει να απομονώσω το ζευγάρι στην γεννήστρα.. Πότε πρέπει να το κάνω αυτό? (και η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να τα πιάσω και να τα βάλω στην γεννήστρα που έχω..αν τα πληγώσω κατά την διάρκεια της μςταφοράς?

Το άλλο πάλι που σκέφτηκα είναι να αγοράσω εκείνο το ειδικό τούλι δίχτι που βάζουμε τα μικρά μέσα και το κολλάμε στο γυαλλί με ειδικές βεντούζες και μεγαλώνουν τα μικρά εκεί), απλά να αγοράσω μεγάλο δίχτι και να κόψω το ενυδρείο και να απομονώσω το ζευγάρι εκεί που βρίσκετε... απλά να υπάρχει διαχωριστικό μέσα στο ενυδρείο για να μην τους πειράζουν οι άλλοι δίσκοι.

Υπάρχει κανείς άλλος τρόπος.....??? Συμβουλέψτε με σας παρακαλώ..... :hysterical::hysterical:

Αν αφήσω εκεί τους δίσκους απόψε..τα φώτα μου κλείνουν σε λίγο..χρειάζονται φως για να βλέπουν τα αυγά τους και να τα προστατεύουν? Να αφήσω λάμπες αναμμένες?

Δεν ξέρω τι να κάνω...

Περιμένω την πολύτιμη βοήθεια σας για μια ακόμη φορά.

Σας ευχαριστώ

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Πιο κάτω 2 φωτογραφείες με το ζευγάρι και τα αυγά τους.

post-3744-1188595203_thumb.jpg

post-3744-1188595223_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή noni, συγχαρητήρια σε εσένα και τα ψαράκια σου για την αναπαραγωγή!

Θα ήθελα να σου πω πως, όταν οι νύμφες διασκορπιστούν στο ενυδρείο, οι γονείς προσπαθούν να τα μαζέψουν σε ένα σημείο για να τα προστατέψουν, μέχρι να προσκολληθούν στο σώμα τους.

Αυτή η περισυλλογή, γίνεται με το στόμα και πιθανά να σε ξεγελάει και να νομίζεις ότι τρώνε τα μικρά.

Το γεγονός ότι οι νύμφες διασκορπίστηκαν στο ενυδρείο σου, δηλώνει αποτυχημένη γέννα και οι πιθανότητες να αναπτυχθούν ομαλά, είναι πολύ λίγες.

Εντύπωση μου έκανε, πως κατάφερες να ταΐσεις τα μικρά. Η τεχνική που ακολούθησες, με το θρεπτικό υλικό, προσκολλημένο στα τοιχώματα του δοχείου, είναι μια πολύ καλή τεχνική, αρκεί να επαναλαμβάνεται κάθε 3 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας και 5-6 ώρες κατά τη διάρκεια της νύχτας, με ταυτόχρονη αλλαγή του 90% του νερού του δοχείου, με ακριβώς ίδιας ποιότητας και θερμοκρασίας, νερό.

Για να αυξήσεις τις πιθανότητες επιτυχημένης γέννας, θα σε συμβούλευα να απομονώσεις το ενεργό ζευγάρι, σε ένα ενυδρείο γεννήστρα, διαστάσεων περίπου 50χ50χ50cm, εντελώς άδειο από διακοσμητικά αντικείμενα, φυτά και υπόστρωμα.

Τα ψάρια σου στην αρχή θα υποστούν κάποιο σοκ, λόγω της αλλαγής του περιβάλλοντος, αλλά σύντομα μόλις αισθανθούν ασφάλεια, θα αρχίσουν τις γέννες. Κάποια από τις οποίες μπορεί να πάει καλά.

Επιτυχημένη γέννα θεωρείται όταν οι νύμφες προσκολληθούν, στο σώμα των γονιών τους.

Διαβάζοντας τις συζητήσεις μας, σχετικά με την αναπαραγωγή των δίσκων, θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες, που θα σε βοηθήσουν.

Θα πρέπει να ξέρεις, πως τα συγκεκριμένα υβρίδια δίσκων, προέρχονται από εκτροφεία, όπου η ανάπτυξη των νυμφών, γίνεται με τεχνικό τρόπο, ώστε να υπάρχουν οι λιγότερες δυνατές απώλειες, να συντομευτεί ο χρόνος, ενώ ταυτόχρονα γίνεται ειδική διαδικασία για την εμφάνιση των έντονων χρωματισμών τους.

Αυτή όλη η διαδικασία, έχει σαν αποτέλεσμα, οι νέες γενιές δίσκων, να χάνουν το φυσικό ένστικτο της προστασίας και ανάπτυξης των μωρών τους. Παρ' όλα αυτά όμως, υπάρχουν κάποιες πιθανότητες, για ένα καλό αποτέλεσμα.

Αξίζει λοιπόν να ασχοληθείς.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νίκο για τα συγχαρητηρια και τις συμβουλές σου.

Δυστυχώς χθες το βράδυ ένα απο τα αγγελόψαρα έκανε επίθεση και έφαγε αρκετά απο τα αυγά.

Σήμερα το πρωί δεν έμεινε ούτε ίχνος απο τα αυγά.

Το ζευγάρι βρίσκετε εκεί κολλημένη στο σημείο που ήταν τα αυγά.

¨εχω κάποιες ερωτήσεις αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

Πότε πρέπει να μεταφέρω τους δίσκους στην γεννήστρα?

Αυτή την στιγμή έχω ένα ενυδρείο της Aquamedic διαθέσιμο για γεννήστρα αυτό που χρησιμοποιώ για καραντίνα. Είναι μικρό. Οι διαστάσεις του είναι 60χ30χ30. Είναι μικρό 54 λίτρα για να το χρησιμοποιήσω για γεννήστρα?

Μέσα υπάρχει ένα μικρό φίλτρο, μία μικρή θερμάστρα, 2 λάμπες,αντλία οξυγόνου και ένα μικρό θερμόμετρο απο αυτά που κολλάνε στο τζάμι.

Το φίλτρο που υπάρχει μέσα είναι ένα μικρό φίλτρο εσωτερικό που έχει μέσα ένα σφουγγαράκι. . Φαίνετε απλό φίλτρο..δεν νομίζω να κάνει και πολύ καλή δουλεια. Ανησυχώ για την υγεία των δίσκων αν τα βάλω εκεί.

Υπάρχει κανένα καλύτερο φίλτρο που μπορώ να αγοράσω και να κάνει καλή δουλειά? Κώνο έχω αγοράσει εδώ και κάποιους μήνες.

Οταν βάλω τους δίσκους εκεί τι θερμοκρασία πρέπει να έχω?

Επειδή ειναι πολύ μεγάλοι με τρομάζει λίγο να τους πιάσω με το δίχτι μήπως τους πληγώσω.. υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να τους πιάσω?

Αν ήμουνα εκεί κοντά σας θα σας καλούσα στο σπίτι να δείτε το ενυδρείο μου και να με βοηθείσετε :thumbup:

Αυτά είναι τα νέα μου και οι απορίες μου.

Νάστε όλοι καλά και καλή μέρα σε όλους

Περιμένω τις συμβουλές σας.

Ευχαριστώ

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Τελικά ξεπέρασα τους φόβους μου και μετάφερα το ζευγάρι μου στο ενυδρείο καραντίνα που είχα.

Φροντισα να είναι ακριβώς η ίδια ποιότητα νερού με το μεγάλο.

Απο την τελευταία τους γέννα πέρασαν 4 ημέρες.

Ευελπιστώ αν όλα πάνε καλά.. σύμφωνα με όσα διάβασα το ζευγάρι μου θα ξαναγεννήσει σε 7 εώς 10 ημέρες.

Περιμένω με ανυπομονησία το χαρμόσινο γεγονός.

Ετοίμασα βιντεοκάμερες ... φωτογραφικές για να αποθανατίσω το θαυμάσιο γεγονός και να σας στείλω.

Προβληματίζομαι εκόμη που είναι λίγο μικρό το ενυδρείο..αλλά δεν έχω μεγαλύτερο και ούτε χώρο για άλλο :thumbup: Επίσης το ότι νομίζω θα χρειαστώ ακόμη ένα φίλτρο για να είναι πιο καθαρό το νερό τους.

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω?

Περιμένω τις συμβουλές σας

Ευχαριστώ

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφείες με το ζευγάρι μου στο μικρό ενυδρείο γεννήστρα..

post-3744-1188838359_thumb.jpg

post-3744-1188838379_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες.

Είναι πολύ φυσικό την πρώτη εβδομάδα τα ψάρια, να είναι στρεσαρισμένα, λόγω του καινούργιου περιβάλλοντος. Πιθανά να έχουν και κάποια αποτυχημένη γέννα, στην αρχή. Σύντομα όμως θα προσαρμοστούν και τότε οι πιθανότητες για ένα καλό αποτέλεσμα θα αυξηθούν.

Για ποιο λόγο έχεις τη στάθμη του νερού χαμηλά?

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορείς να αντικαταστίσεις το σκούρο background με κάτι ανοιχτόχρωμο είναι κάτι που θα εκτιμηθεί από τα μωράκια που θα έρθουν με το καλό, στην προσπάθεια τους να βρούν τους γονείς.

Καλή επιτυχεία!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Νίκο πιο πάνω με ρωτάς γιατί έχω την στάθμη του νερού χαμηλά?

Δαν ξέρω...μπορώ να γεμίσω το ενυδρείο μέχρι επάνω? Δεν θα πειράζει να είναι πολύ κοντά στον φωτισμό?

Μια 'αλλη ερώτηση θέλω να κάνω.... στην γενήστρα που έχω τώρα το ζευγάρι πρέπει να έχω φως αναμμένο κάποιες ώρες την ημέρα όπως στο μεγάλο ενυδρείο? μέχρι να κάνουν αυγά....και μετά να έχω φως συνέχεια? Απαντήστε μου παρακαλώ...

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

chchhypno

Εάν μπορείς να αντικαταστίσεις το σκούρο background με κάτι ανοιχτόχρωμο είναι κάτι που θα εκτιμηθεί από τα μωράκια που θα έρθουν με το καλό, στην προσπάθεια τους να βρούν τους γονείς.

Απάντηση στον chchhypno

Τι χρώμα να βάλω background ? Να Βάλω άσπρο χαρτί ή μπέζ?Εχω βάλει στον πάτο, ράχη και 2 πλαινά μπλέ για ενυδρεία..

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πιο πάνω με ρωτάς γιατί έχω την στάθμη του νερού χαμηλά?

Δαν ξέρω...μπορώ να γεμίσω το ενυδρείο μέχρι επάνω? Δεν θα πειράζει να είναι πολύ κοντά στον φωτισμό?

Μια 'αλλη ερώτηση θέλω να κάνω.... στην γενήστρα που έχω τώρα το ζευγάρι πρέπει να έχω φως αναμμένο κάποιες ώρες την ημέρα όπως στο μεγάλο ενυδρείο? μέχρι να κάνουν αυγά....και μετά να έχω φως συνέχεια?

Κρίνοντας από το ύψος του κώνου, νομίζω ότι η στάθμη σου, είναι χαμηλή και ότι μπορείς να γεμίσεις το ενυδρείο σου μέχρι τις τρέσες. Η μεταβολή στην ένταση του φωτισμού, θεωρείται αμελητέα για τους λίγους αυτούς πόντους, ενώ θα μπορούσα να πω ότι θα υπάρχει μείωση, αφού θα αυξηθεί η απορρόφηση λόγω του νερού.

Καλό είναι να προτιμήσεις μία λάμπα χαμηλής έντασης, γιατί οι δίσκοι προτιμούν γενικά το χαμηλό φως, ιδιαίτερα όταν είναι σε φάση αναπαραγωγής.

Η φωτοπερίοδος, πρέπει να είναι κανονική. Αργότερα, που θα εκκολαφθούν τα αυγά, καλό είναι να έχεις ένα μικρό φωτιστικό, κοντά στο ενυδρείο, που να φέγγει όλη τη νύχτα, όταν τα φώτα της γεννήστρας θα είναι σβηστά. Τα φωτάκια με τις μικρές λάμπες φθορίου, που χρησιμοποιούνται σαν φωτιστικά νύχτας στα σπίτια, απ' ευθείας στη πρίζα, είναι η καλύτερη και οικονομικότερη λύση. Κατά τη γνώμη μου, καλό είναι να το βάλεις σε λειτουργία από τώρα, ώστε η γονείς να συνηθίσουν την παρουσία του.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Τι χρώμα να βάλω background ? Να Βάλω άσπρο χαρτί ή μπέζ?Εχω βάλει στον πάτο, ράχη και 2 πλαινά μπλέ για ενυδρεία..

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άσπρο χαρτι ή άνοιχτό γαλάζιο, θα βοηθήσει τα μικρά να βρουν τους γονείς τους... (καλό είναι να μπεί τουλάχιστον στην ράχη και στα πλαϊνά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...