Jump to content

180λ. εσωτ. φίλτρο και δίσκοι


DrAvalanche

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

πόσους δίσκους μπορώ να βάλω σε 180λ ενυδρείο (Juwel Rio); Με το εσωτερικό φίλτρο και μόνο.

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

με το εσωτερικο φιλτρο μονο λιγο δυσκολο.οι δισκοι θελουν πολυ καλο φιλτραρισμα.

χρειαζεσαι σιγουρα ενα εξωτερικο φιλτρο.(αποψη μου ενα eheim 2217η 2028).

επισης ο κανονας λεει 50 λιτρα για 1 δισκο.τωρα ακου και αλλες αποψεις.......

Έγινε επεξεργασία - ελιν
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος στους δισκους .Εχω το ιδιο ενυδρειο και θα συμφωνησω με τον φιλο ελιν.3 δισκακια σε βλεπω να βαζεις μεσα και σιγουρα με ενα εξωτερικο φιλτρο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε ομως για τους δισκους πριν κανεις αυτο το εγχειρημα.Εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις απο τα αλλα ψαρια γλυκου νερου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

πόσους δίσκους μπορώ να βάλω σε 180λ ενυδρείο (Juwel Rio); Με το εσωτερικό φίλτρο και μόνο.

φιλικά

Κατά τη γνώμη μου, δυστυχώς κανέναν.

Αυτό το ενυδρείο δεν προσφέρεται για ώριμους δίσκους, λόγω μικρού ύψους αλλά και λίγων λίτρων (δίσκοι = κοπάδι => +350 λίτρα και πάνω). Στην καλύτερη περίπτωση μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο σαν τανκ αναπαραγωγής, για να βάλεις (ας πούμε) το ένα ζευγάρι από το 400άρι που θάχεις, να γεννήσει ή να μεγαλώσουν τα μωρά εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Ντίνο θα διαφωνήσουμε!!!

Στο RIO 180 μπορείς να βάλεις 4 δίσκους χωρίς πάρα πολλά φυτά με λίγα ξύλα και να φτιάξεις ένα πολύ καλό βιοτοπικό ενυδρείο! Για γεννήστρα δεν κάνει γιατί είναι πολύ μεγάλο, κάνει όμως για τανκ ωρίμανσης δίσκων και δη μετά απο κάποιο διάστημα που τα μωρά θα έχουν πάρει μορφή!

Το σίγουρο είναι οτι με το εσωτερικό φίλτρο δεν καλύπτει τις ανάγκες των δίσκων! Χρειάζεται τουλάχιστον ένα 2217 με το spray bar στραμένο προς το τζάμι για να μειωθεί η ροή μια και οι δίσκοι δεν αρέσκονται σε υψηλά ρεύματα κυκλοφορίας νερού!

Βασική προϋπόθεση η μικρή σχετικά ποστότητα υποστρώματος που κόβει πολλά λίτρα και φυσικά η καλή φίλτρανση με ώριμα φίλτρα! Όχι νέο ενυδρείο με δίσκους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Μανόλη πιστεύω ότι ΤΕΤΟΙΑ ψάρια, είτε πρέπει να είναι σε κοπάδι (=> 7 άτομα τουλάχιστον) είτε μόνο σε ταιριαστό ζευγάρι (για γέννες και αναπαραγωγές). Με αυτή τη λογική, 4 δίσκοι είναι λίγοι (όχι πολύ καλό σχήμα) και σε συνδυασμό ότι το ενυδρείο που περιγράφει ο φίλος μας προσωπικά το θεωρώ πολύ κοντό για τέτοιας μορφολογίας ψάρια, έτσι έγραψα αυτό που έγραψα. Συν ότι πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να μπαίνουν δίσκοι σε κάτω από 350-400 λίτρα ενυδρεία.

Και θα επιμένω ότι τα ψάρια θέλουν άπλα και χώρο, γενικώς... :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σωστό που λες! Δεν είναι και απαγορευτικό αυτό που θέλει να κάνει ο φίλος όμως! ΄Δουλεύει μια χαρά! Και εφόσον μπει στο τρυπάκι με τους δίσκους να είσαι σίγουρος οτι αργά η γρήγορα θα καταλάβει οτι θα του αρέσαν περισσότερο σε ακόμη μεγαλύτερο και από αυτό που λες! Πάντος τα ψάρια σε τόσα λίτρα δεν έχουν πρόβλημα! Σημειωτέον δε οτι με τον τρόπο που πρότεινα το RIO 180 παίρνει περίπου 200 λίτρα καθαρό νερό. (λίγο υπόστρωμα απλά να συγκρατεί κάποια φυτά, άλωστε στις θερμοκρασίες των δίσκων οι επιλογές σε φυτά δεν είναι και πάααρα πολλές!!)

Link to comment
Share on other sites

...Σημειωτέον δε οτι με τον τρόπο που πρότεινα το RIO 180 παίρνει περίπου 200 λίτρα καθαρό νερό...

Mανόλη, μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς..? :wootwoot:

Αυτό το ενυδρείο στην καλύτερη περίπτωση να βάλει 155 λίτρα ΚΑΘΑΡΟ νερό μέσα (το έχω μετρήσει επανειλημμένως)... Αντε 160...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: Είναι μια ώρα δύσκολη αλλά νομίζω οτι τόσο παίρνει (με τις διαστάσεις του παίρνει 207) και φυσικά εχω βάλει ελάχιστο υπόστρωμα. (10 κιλά έτσι για να υπάρχει) με λίγες βαλισνέρειες και κάποια ξύλα. Το χρησιμοποιούσα στο παρελθόν για μεγάλωμα μωρών τώρα το έχω παροπλισμένο.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είμαστε εκτός θέματος και συγνώμη γι' αυτό, αλλά ζητάω την ανοχή σας :) για το τελευταίο μου μήνυμα επί τούτου, θέλοντας να κλείσω τη παρένθεση που ανοίξαμε, για να μην μένουν λάθος εντυπώσεις αλλά και για να μαθαίνουμε καλύτερα, κυρίως οι νεώτεροι... (θεωρώ χρήσιμη την παρακάτω αναλυτική αναφορά).

Κάθε ενυδρείο λοιπόν, έχει 3 διαφορετικούς όγκους που μετριούνται:

1. Ο όγκος που καταλαμβάνει στο χώρο:

Αυτός αποδίδεται με τη μέτρηση των εξωτερικών διαστάσεων της γυάλας. Στην προκειμένη περίπτωση: 101 χ 41 χ 50 = 207 λίτρα.

2. Ο όγκος νερού που μπορεί να χωρέσει στην άδεια από οτιδήποτε άλλο γυάλα:

Αυτός μετριέται υπολογίζοντας μόνο το νερό που μπαίνει μέσα, χωρίς φυσικά να μπορεί να χυθεί από το χείλος της και μάλιστα αφήνοντας και 1-2 πόντους. Στην προκειμένη περίπτωση, έχω γεμίσει άδειο RIO 180 μόνο με το δικό του φίλτρο μέσα και πήρε ~180 λίτρα, συν κάτι ψιλά... (προφανώς, εκεί οφείλει και το όνομά του).

3. Ο πραγματικός όγκος καθαρού νερού που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο, ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ :

Αυτή η τιμή θεωρείται και η πρακτικά πραγματική και είναι διαφορετική κατά περίπτωση, ανάλογα με τη διακόσμηση και το στήσιμο του ενυδρείου από το χομπίστα. Εχει να κάνει με το καθαρό νερό που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο, όταν αφαιρεθούν (σε σχέση με το 1) οι όγκοι που καταλαμβάνουν με τις μάζες τους:

- Ο βυθός που έχουμε στρώσει.

- Οι τυχόν πέτρες και τα ξύλα που υπάρχουν μέσα.

- Το φίλτρο, οι σωλήνες του και οτιδήποτε άλλο σχετικό.

- Το θερμόμετρο, ο θερμαντήρας, οι βεντούζες και τα όποια καλώδια βρίσκονται μέσα στο νερό.

- Τα φυτά που υπάρχουν.

- Τα ψάρια που ζουν μέσα.

- Τα πάχη από τα τζάμια και τις κόντρες.

- Ο όγκος του κενού που αφήνουμε στο επάνω μέρος του ενυδρείου, για λόγους ασφαλείας.

- Οτιδήποτε άλλο τυχόν υπάρχει μέσα από συμπληρωματικό εξοπλισμό, διακόσμηση ή άλλο που ξεχνάω...

Το 3 θεωρείται και η πραγματική τιμή του νερού που έχουμε στο ενυδρείο μας, τιμή που πρέπει ο κάθε χομπίστας να γνωρίζει με σχετική ακρίβεια, για να μπορεί να υπολογίζει σωστά τις αλλαγές, τις ποσότητες φαρμάκων (όταν χρειαστεί) ή άλλων χημικών ουσιών και πρόσθετων που χρησιμοποιεί, κλπ κλπ.

Και στο RIO 180 αυτή η τιμή ξεκινάει από το ~160 και κάτω, ανάλογα με το τι περιέχεται στο ενυδρείο... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΑΝ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (γιατί υπάρχει και το παχος γυαλιού) ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ.

ΕΓΩ ΣΤΟ ΡΙΟ 125 ΕΧΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ~100 ΛΙΤΡΑ ΣΕ ΑΔΕΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΔΙΣΚΩΝ.ΜΕ ΕΝΑ 2217 ΤΗΣ ΕΗΕΙΜ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ SUBSTRAT PRO ΣE AYTO ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΕΩΣ 5 ΔΙΣΚΑΚΙΑ,ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΛΙΤΟ ΝΤΕΚΟΡ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ :wootwoot:

ΦΙΛΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Στο RIO 180 μπορείς να βάλεις 4 δίσκους χωρίς πάρα πολλά φυτά με λίγα ξύλα και να φτιάξεις ένα πολύ καλό βιοτοπικό ενυδρείο! Για γεννήστρα δεν κάνει γιατί είναι πολύ μεγάλο, κάνει όμως για τανκ ωρίμανσης δίσκων και δη μετά απο κάποιο διάστημα που τα μωρά θα έχουν πάρει μορφή!

Το σίγουρο είναι οτι με το εσωτερικό φίλτρο δεν καλύπτει τις ανάγκες των δίσκων! Χρειάζεται τουλάχιστον ένα 2217 με το spray bar στραμένο προς το τζάμι για να μειωθεί η ροή μια και οι δίσκοι δεν αρέσκονται σε υψηλά ρεύματα κυκλοφορίας νερού!

Βασική προϋπόθεση η μικρή σχετικά ποστότητα υποστρώματος που κόβει πολλά λίτρα και φυσικά η καλή φίλτρανση με ώριμα φίλτρα! Όχι νέο ενυδρείο με δίσκους!!!!

Σωστος!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...