Jump to content

Υπόστρωμα φυτών


basilis

Recommended Posts

Παιδιά απο Δευτέρα μετακομίζω, αλλάζω σπίτι, και κατ επέκταση μετακομίζει και το δισκοενυδρείο μου. Σκέφτηκα λοιπόν μια και θα στηθεί όλο απο την αρχή, καλό θα ήταν να ανανεώσω το υπόστρωμα για τα φυτά μου. Έτσι λοιπόν, αγόρασα υπόστρωμα της tera, 2 κουτιά των 5,8 λίτρων και 1 των 2.8 λίτρων. Το ενυδρείο μου είναι 488 λίτρα, αλλά τα καθαρά, είναι 300. Στην συσκευασία του υποστρώματος αναφέρεται οτι 1 κουτί των 5,8 λ είναι για 100 εως 120 λίτρα.

Το ερώτημά μου λοιπόν είναι, ποιός ακριβώς είναι ο σωστός τρόπος τοποθέτησής του. Στο ενυδρείο έχω 8 εκατοστά λεπτής λιμνήσιας άμμου. Θα βάλω δηλαδή τα πρώτα 4 εκατ. στην συνέχεια το υπόστρωμα και μετά τα υπόλοιπα 4 εκατ.?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά απο Δευτέρα μετακομίζω,  αλλάζω σπίτι, και κατ επέκταση μετακομίζει και το δισκοενυδρείο μου. Σκέφτηκα λοιπόν μια και θα στηθεί όλο απο την αρχή, καλό θα ήταν να ανανεώσω το υπόστρωμα για τα φυτά μου. Έτσι λοιπόν, αγόρασα υπόστρωμα της tera, 2 κουτιά των 5,8 λίτρων και 1 των 2.8 λίτρων. Το ενυδρείο μου είναι 488 λίτρα, αλλά τα καθαρά, είναι 300. Στην συσκευασία του υποστρώματος αναφέρεται οτι 1 κουτί των 5,8 λ είναι για 100 εως 120 λίτρα.

  Το ερώτημά μου λοιπόν είναι, ποιός ακριβώς είναι ο σωστός τρόπος τοποθέτησής του. Στο ενυδρείο έχω 8 εκατοστά λεπτής λιμνήσιας άμμου. Θα βάλω δηλαδή τα πρώτα 4 εκατ. στην συνέχεια το υπόστρωμα και μετά τα υπόλοιπα 4 εκατ.?

5968[/snapback]

Ευχαριστώ!!! (...)

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα μπαίνει πρώτο κάτω-κάτω. Δεν ξέρω το εμβαδόν του ενυδρείου σου και δεν μπορώ να σου πω αν σε φτάνει. Το υπόστρωμα πρέπει να είναι περίπου 2εκ. Από πάνω θα βάλεις την άμμο, περίπου 5-6 εκ. Μην βάλεις παραπάνω γιατί λόγω του ότι είναι λεπτή άμμος μπορεί να δημιουργηθούν αναερόβιοι θύλακες και 2ον θα συναντήσεις δυσκολίες με το φύτεμα των φυτών όταν πρέπει να τα βάλεις πολύ βαθειά. Όταν γεμίσεις το ενυδρείο με νερό να βάλεις κάτω ένα πιατάκι και εκεί να ρίχνεις υο νερό, ώστε να μην σου σηκώσει θολούρα, ούτε να βγεί το υπόστρωμα στην επιφάνεια. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως στα λέει ο Θοδωρής είναι.

Όσο για την ποσότητα που αγόρασες είναι μια χαρά, Και με τα 10 κιλά καλά μια χαρά θα είναι. Αν δείς ότι χρειάζεται και άλλο τότε άνοιξε το μικρό.

Όπως λεει και ο Θοδωρής μήν αυξήσεις το υψος γιατί θα εχεις προβλημα. Στα 5 με 6 εκατοστα είναι το ιδανικό

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της αργοπορημένης απάντησης, δυστηχώς έβαλα το υπόστρωμα στην μέση!

Δηλαδή πρώτα άμμο μετά το υπόστρωμα, και στην συνέχεια πάλι άμμο. Και ο Θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει μικρό το κακό, μην αγχώνεσαι. Σιγά σιγά θα κατέβει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Μιχάλης. Το κυρίως ζητούμενο είναι να υπάρχει ικανό στρώμα από πάνω για να μην διαχέονται οι ουσίες του υποστρώματος στην στήλη του νερού. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει μικρό το κακό, μην αγχώνεσαι. Σιγά σιγά θα κατέβει μόνο του.

6886[/snapback]

χαίρωμαι ιδιαιτέρος παιδιά. (μικρό το κακό).

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά να αναφέρω οτι εδω και μια εβδομάδα που έγινε η μεταφορά του ενυδρείου, παρατηρώ μια στασημότητα στην ανάπτυξη όλων των φυτών. βέβαια αυτό μπορεί να είναι και φυσιολογικό, γιατί όσο ναναι, ολο και κάποιο σοκ θα προκλήθηκε και στα φυτά εξ αιτίας της μεταφοράς κτλ. Όμως πόσο καιρό θα πάρει μέχρι να βελτιωθεί η κατάσταση? Πρέπει να κάνω κάτι κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά πάνε καλύτερα τα φυτά μου.

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ που δεν σου απαντήσαμε προηγουμένως, αλλά δυστυχώς δεν το είχα δει. Είναι από το σοκ που πέρασαν τα φυτά λόγω της μεταφύτευσης. Συγκεκριμμένος χρόνος ανάκαμψης δεν υπάρχει, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Χαίρομαι που πήραν μπροστά πάλι. Τώρα με το υπόστρωμα θα δεις μεγαλύτερη και ταχύτερη αν΄πτυξη από παλιά. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Βασίλη!!

Οι δίσκοι σου ανέβηκαν για ηλιοθεραπεία; :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Βασίλη!!

Οι δίσκοι σου ανέβηκαν για ηλιοθεραπεία;  :busted_cop:  :busted_cop:

7894[/snapback]

Μιχάλη, λες να μου ζητήσουν και αντιλιακό??? :thumbup::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπόστρωμα έχει κατα πολύ διαφορετική κοκκομέτρια από την άμμο και είναι πιο χοντροκομμένο(κατα το ψιλοκομμένο για τον άνιθο!!),τότε αν έχει ψάρια που ανακατεύουν το βυθό ή ακόμα χειρότερα μελανοειδή σαλιγκάρια ,τότε θα ανέβει σιγά σιγά στην επιφάνεια!Πρόσεξε κατα το φύτεμα να μην κάνεις κινήσεις που θα βγάλουν το λίπασμα στην επιφάνεια(μπορεί να οδηγήσει σε ανεπιθύμητη άλγη).Επίσης να μην χτυπάει κάποια αντλία την άμμο και την ανακατεύει(το παθαίνω όταν πεφτει η σταθμη του νερού!)Τα φυτά σου πέρασαν σόκ μεταφύτευσης-ακόμα και να χάσεις μερικά είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν το υπόστρωμα έχει κατα πολύ διαφορετική κοκκομέτρια από την άμμο και είναι πιο χοντροκομμένο(κατα το ψιλοκομμένο για τον άνιθο!!),τότε αν έχει ψάρια που ανακατεύουν το βυθό ή ακόμα χειρότερα μελανοειδή σαλιγκάρια ,τότε θα ανέβει σιγά σιγά στην επιφάνεια!Πρόσεξε κατα το φύτεμα να μην κάνεις κινήσεις που θα βγάλουν το λίπασμα στην επιφάνεια(μπορεί να οδηγήσει σε ανεπιθύμητη άλγη).Επίσης να μην χτυπάει κάποια αντλία την άμμο και την ανακατεύει(το παθαίνω όταν πεφτει η σταθμη του νερού!)Τα φυτά σου πέρασαν σόκ μεταφύτευσης-ακόμα και να χάσεις μερικά είναι φυσιολογικό.

8071[/snapback]

Φίλε Τάσο δεν συμβαίνει κάτι απ όσα προανέφερες... Το υπόστρωμα είναι λεπτότερο απο την άμμο του βυθού, γενικώτερα δεν έχω ψάρια που ασχολούνται με παιχνίδια στην άμμο, παρά μονάχα αυτά που αναζητούν την τροφή τους στην άμμο.(π.χ. cory). Αντλίες και τα λοιπά χτυπούν την επιφάνεια του νερού και μόνο, για σωστότερη οξυγόνωση. Ευτυχώς φυτά δεν έχασα ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...