Jump to content

Διαχωρισμός cyano – dino με οινόπνευμα?


Recommended Posts

Διάβασα στο www.meerwasser-lexikon.de ότι για να ξεχωρίσεις το cyano από τα Dinos αρκεί να ρίξεις λίγο από το δείγμα σου σε καθαρό οινόπνευμα. Αν το οινόπνευμα μέσα σε 15 με 20 λεπτά γίνει κόκκινο τότε είναι cyano, αν όχι….

Εμένα ασφαλώς και ΔΕΝ κοκκίνισε το νερό.

Ξέρει κανένας τίποτα? Βρίσκεται κανένας που να έχει cyano στο ενυδρείο του και οινόπνευμα στο φαρμακευτικό του ντουλαπάκι, ώστε να δοκιμάσει να μας πει τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο www.meerwasser-lexikon.de ότι για να ξεχωρίσεις το cyano από τα Dinos αρκεί να ρίξεις λίγο από το δείγμα σου σε καθαρό οινόπνευμα. Αν το οινόπνευμα μέσα σε 15 με 20 λεπτά γίνει κόκκινο τότε είναι cyano, αν όχι….

Εμένα ασφαλώς και ΔΕΝ κοκκίνισε το νερό.

Ξέρει κανένας τίποτα? Βρίσκεται κανένας που να έχει cyano στο ενυδρείο του και οινόπνευμα στο φαρμακευτικό του ντουλαπάκι, ώστε να δοκιμάσει να μας πει τι γίνεται?

To κυανοβακτηριο ειναι τοσο απλο να το ξεχωρισεις οσο το να βαλεις το χερι σου στο ενυδρειο και να δεις εαν με το ποιο απλο τροπο φευγει ευκολα απο το βραχο-υπωστρωμα αφου ειναι απλα σαν μια γλυτσα πανω τους. Ενω η ολη δομη-χρωμα-επικαθυση ειναι χαρακτιριστικη. Δεν υπαρχει λογος να κανουμε κατι τοσο χρονοβορο, εαν εχουμε το νου μας στο τι ακριβως ειναι το κυανοβακτηριδιο. Αφου ειναι και το πρωτο πραγμα που βγαινει σε ενα ενυδρειο με κακη ροη-κακο φωτισμο-πολλα θρεπτικα ή καποιο απο ολα αυτα σε εντονη μορφη στο ενυδριο μας.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς για εμένα Θανάση το κυάνο έχει να κάνει επίσκεψη κάποια χρόνια στο ενυδρείο μου γιαυτο και δεν μπορώ να δοκιμάσω αυτό που λες. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...