Jump to content

ΑΦΡΟΛΕΞ & ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


Recommended Posts

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ,

θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που ξέρεται καλύτερα, αν σε ενυδρειο 100λτ πρέπει να μπει αφρολέξ από κάτω καλού κακού και αν ναι τι είδους κάποιο παχύ ή κάτι σαν μεμβράνη 2χιλ. για παράδειγμα, διότι έχω στήσει το ενυδρείο πάνω στο δικό του έπιπλο και δεν έχω βάλει. Επίσης θέλω να ρωτήσω αν το στρώσιμο του ενυδρείου με nitrivec είναι οκ ή μόνο με αμμωνία πρέπει να γίνεται όπως περιγράγεται και στο tsamisaquariums?

Link to comment
Share on other sites

Η JUWEL για τα ενυδρεία της λέει να μην βάζουμε τίποτα ανάμεσα στο ενυδρείο της και την βάση της. Για άλλες μάρκες δεν γνωρίζω :wootwoot:

Στρώσιμο με μόνο nitrivec δεν γίνεται! κάποια πηγή αμμωνίας πρέπει να υπάρχει! Πάνω σ' αυτό το θέμα έχουν γραφτεί πάρα πολλά, κάνε λίγη έρευνα και περίμενε και άλλες γνώμες... Προσωπικά όποιο ενυδρείο έχω στρώσει το έχω κάνει με την μέθοδο της αμμωνίας όπως περιγράφεται στο site που λες (πάρα πολύ καλό!) και σε άλλα...

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να το στρωσεις με μπολιασμα nitrivec και ψαρια ταυτοχρονα.εγω ετσι εστρωσα δυο απο τα 4 ενυδρεια μου και πετυχε.

Link to comment
Share on other sites

και ψαρια ταυτοχρονα

και ψαρια ταυτοχρονα ;;;;

μα τι ειναι αυτά που γράφεις;

Link to comment
Share on other sites

και ψαρια ταυτοχρονα ;;;;

μα τι ειναι αυτά που γράφεις;

Φίλε μου segusm, οι γιατροί λένε να μη συγχιζόμαστε γιατί σέρνονται και εγκεφαλικά...

- Εάν πατήσεις στο όνομα ενός χρήστη/μέλους, σου ανοίγει η σελίδα του προφίλ του. Επάνω δεξιά έχει ένα κουμπάκι που γράφει Επιλογές προφίλ.

- Εάν το πατήσεις, σου ανοίγει ένα μενού με 4 διαφορετικές επιλογές.

- Εάν πας στην τρίτη επιλογή που γράφει Αγνόηση μέλους και την πατήσεις, σε οδηγεί σε μια σελίδα όπου μπορείς να πατήσεις κάτω-κάτω ένα κουμπάκι που λέει Ενημέρωση μελών που αγνοείτε.

- Εάν το πατήσεις αυτό το κουμπάκι φίλε segusm, αυξάνεις τις πιθανότητες να μην πάθεις εγκεφαλικό, κατά 8,3% περίπου (στατιστικός υπολογισμός δικός μου).

Εγώ από τότε που αποφάσισα να ζήσω περισσότερο, έχω γεμίσει αυτή τη λίστα στη τελευταία σελίδα που σου λέω, αυξάνοντας ακόμη περισσότερο τις πιθανότητές μου... και πίστεψέ με, νοιώθω ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! :wootwoot:

Υ.Σ.: Είμαι περίεργος να δω πόσο ακόμα θα μείνει στις αγγελίες αυτό το θέμα...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου segusm, οι γιατροί λένε να μη συγχιζόμαστε γιατί σέρνονται και εγκεφαλικά...

- Εάν το πατήσεις αυτό το κουμπάκι φίλε segusm, αυξάνεις τις πιθανότητες να μην πάθεις εγκεφαλικό, κατά 8,3% περίπου (στατιστικός υπολογισμός δικός μου).

Εγώ από τότε που αποφάσισα να ζήσω περισσότερο, έχω γεμίσει αυτή τη λίστα στη τελευταία σελίδα που σου λέω, αυξάνοντας ακόμη περισσότερο τις πιθανότητές μου... και πίστεψέ με, νοιώθω ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! :wootwoot:

Υ.Σ.: Είμαι περίεργος να δω πόσο ακόμα θα μείνει στις αγγελίες αυτό το θέμα...

Δοκιμασμένο έτσι; :):)

Μια και έχουμε μπει σε ήλικία ύποπτη :):(:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Σ.: Είμαι περίεργος να δω πόσο ακόμα θα μείνει στις αγγελίες αυτό το θέμα...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, αφού είχα ήδη στείλει τη δημοσίυση πρόσεξα ότι ήταν σε λάθος κατηγορία, αλλά δεν μπόρεσα να την αλλάξω, ελπίζω να το κάνει κάποιος που ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

και ψαρια ταυτοχρονα ;;;;

εγω λεω αυτα που εχω διαβασει στον οδηγο της sera και τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να το στρωσεις με μπολιασμα nitrivec και ψαρια ταυτοχρονα.εγω ετσι εστρωσα δυο απο τα 4 ενυδρεια μου και πετυχε.

Εδώ όμως δεν λες ότι το διάβασες στον οδηγό της sera...

Και όταν λές ότι "πέτυχε" τι ακριβώς εννοείς? Ότι τα ψάρια ζουν ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ!ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΕΙ ΜΕΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΝΙTRIVEC,ΜΕ ΤΑ ΞΥΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΤΑ,ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.ΨΑΡΙΑ ΑΣ ΠΡΟΣΤΕΘΟΥΝ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ,ΑΝ ΟΧΙ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΑΣ,ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ,ΧΑΛΑΡΑ ΓΙΑΤΙ Η ΖΕΣΤΗ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ!!!ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΔΡΟΣΙΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΟΧΙ ΚΑΥΓΑ!!

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Επι του θέματος να πω και εγώ.

Προσωπικά βρίσκω ασφαλέστερο απλοικώτερο και γρηγορότερο τρόπο να γεμίζω ενα νεο ενυδρείο με μπλίχα - βρώμα απο άλλα φίλτρα στρωμένα.

Ετσι αν ο φίλος μας ο Μίκυ βάλει μια αγγελία για μπόλι απο άλλο φίλτρο θα δικαιολογιθει και η παρουσία του θέματος στις Μ.Αγγελίες :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Και όταν λές ότι "πέτυχε" τι ακριβώς εννοείς? Ότι τα ψάρια ζουν ακόμα?

τα ψαρια ζουν και βασιλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...