Jump to content

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΝΑΙ Η ΟΧΙ


AMALIA

Recommended Posts

Καταρχας καλησπερα σας,,,θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σε ενα προβλημα μου.Αγορασα ενα ενυδρειο 125λτ και θα ηθελα να ξεκινησω το στησιμο του.Αποφασισα σε αυτο το ενυδρειο να βαλω υποστρωμα καθως θελω να κανω εναν πλουσιο υποβρηχιο "κηπο".Το θεμα ειναι οτι αυτους τους μηνες δεν βρισκεις φυτα στα μαγαζια,αν λοιπον ξεκινησω με λιγα κλαδεματακια(πολυ λιγα) απο το μικρο μου ενυδρειο λετε το υποστρωμα να φανει πολυ γεναιοδωρο και να πνιγω στην αλγη???

και αν τελικα γινει αυτο με την εισαγωγη πολλων φυτων απο Σεπτεμβρη θα μπορουσα να απαλλαγω απο αυτην?

ευχαριστω πολυ... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι η αλγη συνδεεται με τα φυτα.Φυτα μπορεις να βαλεις.Διαβασε τα αρθρα του φορουμ περι αλγων και θα λυσεις τις οποιες αποριες σου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά θα σου πουν και εμπειρότεροι.Καλή επιτυχία στο στρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα θα δίνει τα απαραίτητα θρεπτικά στα φυτά από τις ρίζες τους, η άλγη τα παίρνει διαλυμένα στο νερό και κυρίως τα φωσφορικά και νιτρικά παράγωγα των ψαριών,οπότε και λίγα φυτά να βάλλεις δεν θα έχεις πρόβλημα με άλγες,για μεγαλύτερη σιγουριά το ενυδρείο πρέπει να είναι καλά στρωμένο και να υπάρχουν κάποια αλγοφάγα πλασματάκια (ψάρια-γαριδες-σαλιγκάρια)Τέλος ,μελέτησε τον φωτισμό που θα χρησιμοποιήσεις ωστε να καλύπτονται τα φυτά και όχι οι άλγες και όταν αυτές εμφανιστούν κάνε συχνές αλλαγές νερού.Καλό είναι να φροντήσεις ώστε η άλγη να είναι πάντα σε χαμηλά επίπεδα και να μην περιμένεις να αυξηθεί πολύ για να την καταπολεμήσεις.Α, μιάς και δεν έχεις πάρει ακόμα υπόστρωμα, μου είπαν για κάποιο το οποίο όταν εξαντληθούν τα θρεπτικά του , αντί να το αλλάξεις όλο,αυτό επαναφορτίζεται με κάποιες παστίλιες σχεδιασμένες ειδικά για αυτό.Ελπίζω να βοήθησα λίγο. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.. :wootwoot:

Νομιζω οτι διαβασα ολα σχεδον τα post για φυτεμενα ενυδρεια αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο με το ερωτημα μου.Το μικρο μου ενυδρειο λειτουργει 2 χρονια περιπου και δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με τις αλγες εκτος απο τους 2-3 πρωτους μηνες λειτουργιας του.

Οσο αφορα για το στρωσιμο αυτο θα γινει με μπολιασμα απο το μικρο ενυδρειο με υλικα φιλτρου και χαλικι.

Eχω ηδη προμηθευτει υποστρωμα sera floredepot, και οτι θα γεμισω αλγες επειδη δεν θα εχω πολλα φυτα να απορροφησουν τα συστατικα του, μου το ειπαν στο καταστημα στο οποιο το αγορασα...μηπως τελικα θελουν να κατοχηρωσουν οτι θα παρω τα φυτα απο εκει με την νεα παραλαβη???χμμμ... :)

Εχω λαμπες: 2x18 μια daylite και μια warmlite, επαρκουν για τα λιτρα μου(125)???(δεν γνωριζω την αναλογια watt/λιτρα)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την βοηθεια σας.. :wootwoot:

Νομιζω οτι διαβασα ολα σχεδον τα post για φυτεμενα ενυδρεια αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο με το ερωτημα μου.Το μικρο μου ενυδρειο λειτουργει 2 χρονια περιπου και δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα με τις αλγες εκτος απο τους 2-3 πρωτους μηνες λειτουργιας του.

Οσο αφορα για το στρωσιμο αυτο θα γινει με μπολιασμα απο το μικρο ενυδρειο με υλικα φιλτρου και χαλικι.

Eχω ηδη προμηθευτει υποστρωμα sera floredepot, και οτι θα γεμισω αλγες επειδη δεν θα εχω πολλα φυτα να απορροφησουν τα συστατικα του, μου το ειπαν στο καταστημα στο οποιο το αγορασα...μηπως τελικα θελουν να κατοχηρωσουν οτι θα παρω τα φυτα απο εκει με την νεα παραλαβη???χμμμ... :)

Εχω λαμπες: 2x18 μια daylite και μια warmlite, επαρκουν για τα λιτρα μου(125)???(δεν γνωριζω την αναλογια watt/λιτρα)

Εφόσον το υπόστρωμα δεν θα έρχεται σε επαφή με το νερό (θα καλύπτεται δηλαδή καλά από ένα παχύ στρώμα χαλικιού) δε νομίζω ότι θα έχεις προβλήματα άλγης. Είναι σημαντικό βέβαια να ρυθμίσεις κατάλληλα τη φωτοπερίοδο, ξεκινόντας από λίγες ώρες και αυξάνοντας σιγά σιγά.

Τα watt ανά λίτρο είναι σχετικά με τα είδη των φυτών που θα επιλέξεις. Κάποια απαιτούν πολλά watt, κάποια λιγότερα. Σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με λίγα και στην πορεία, όταν θα έχει στρώσει το ενυδρείο και θα έχεις φτάσει σε πλήρη φωτοπερίοδο, να προχωρήσεις αν χρειάζεται και στην προσθήκη επιπλέον φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές, με πολλούς τρόπους, σε πολλά ποστ. Αλλά δεν πειράζει, μία ακόμα δεν βλάπτει:

Εάν έχουμε ένα ενυδρείο που μέσα στο νερό του υπάρχουν πολλά θρεπτικά συστατικά για οποιοδήποτε λόγο και αιτία (είτε λόγω καινούριου υποστρώματος, είτε λόγω πρόσθεσης υγρών ή άλλων λιπασμάτων κλπ) και ΔΕΝ υπάρχουν τα αντίστοιχα φυτά να "φάνε" αυτές τις θρεπτικές ουσίες, τότε θα αναπτυχθούν άλγες που θα πάνε αυτές να τα φάνε (χαμένα δηλαδή δεν πάνε σε καμία περίπτωση! :wootwoot: ).

Βέβαια σε όλη αυτή την ιστορία, υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες που δρουν είτε ανασταλτικά (επιβραδυντικά) είτε βοηθητικά (επιταχύνουν δηλαδή ακόμα περισσότερο την ανάπτυξη των άλγεων). Αυτοί είναι:

- Ποιότητα και ένταση φωτισμού

- Διάρκεια φωτισμού

- Είδος και ποσότητα φυτών που υπάρχουν

- Αριθμός και είδος οργανισμών (αλγοφάγα ψάρια, σαλιγκάρια, γαρίδες κλπ) που καταναλώνουν ή όχι τις άλγες

- Ποσότητα και ποιότητα τροφής που πέφτει στο νερό κλπ.

Από την αλληλοεπίδραση μεταξύ όλων αυτών, θα προκύψει και η ταχύτητα ανάπτυξης των άλγεων καθώς και το τι άλγες θα αναπτυχθούν.

Γενικά θα σου έλεγα ότι αφού ξεκινάς με φρέσκο υπόστρωμα το ενυδρείο, καλό είναι να βάλεις και κάμποση ποσότητα φυτών μέσα (ικανή να καταναλώνει τα θρεπτικά που έχει το υπόστρωμα), ώστε να μην χρειαστεί να κουρεύεις άλγες από παντού, μετά...

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα παραπάνω, ότι κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ χρειάζεται και δεν είναι απαραίτητο να μπαίνει υπόστρωμα σε ενυδρεία που απλώς θα γίνουν φυτεμένα, με εξαίρεση αυτά που προορίζονται για ΠΟΛΥ φυτεμένα και ιδιαίτερα υψηλών απαιτήσεων (ΙΜΟ).

Υ.Σ.: Ολα μου τα ενυδρεία είναι φυτεμένα (κάποια από αυτά μπορείτε να τα δείτε στην υπογραφή μου) και δεν έχω σε κανένα υπόστρωμα.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τελικα θα πρεπει να κρατησω ως απαντηση στο ερωτημα μου την απαντηση του filoxenou...γιατι απο οτι διαβασα σε διαφορα ποστ εχει ιδιαιτερη εμπειρια στις αλγες... :wootwoot:

Δεν ειχα σκοπο να βαλω φυτα υψηλων απαιτησεων αλλα να το κανω πυκνοφυτεμενο, οποτε τηα σκεφτω πριν βαλω υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά και ο torm και ο filoxenos σου λένε το ίδιο πράγμα.

Δεν πρέπει να έχεις περισσευούμενα θρεπτικά στοιχεία στο νερό.

Αν δηλαδή καλύψεις με ένα καλό στρώμα χαλικιού, που χρειάζεται έτσι και αλλιώς ώστε να μπορούν να ριζώσουν τα φυτά, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημμα.

Απο τη στιγμή που θέλεις να κάνεις πυκνοφυτεμμένο, κατα τη γνώμη μου πρέπει να το βάλεις το υπόστρωμα, μια και θα βοηθήσει στο ξεκίνημα των φυτών.

Να έχεις όμως υπόψη σου ότι ο φωτισμός σου έιναι οριακός 36βατ/125λιτρα=0,288 βατ/λιτρο και απ'ότι μας είπες με μάλλον ακαταλληλο φασμα (χωρίς να είμαι σίγουρος) και κάνει ΜΟΝΟ για πολύ ευκολά φυτά. Για οτιδήποτε άλλο χρειάζεται αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειναι το ιδιο ετσι οπως το βλεπω εγω τουλαχιστον.Ο torm ειπε πως πιστευει οτι εφοσον το υποστρωμα καλυφθει με ενα καλο στρωμα χαλικι δεν θα αποδεσμευτουν οι θρεπτικες ουσιες στην στηλη νερου, και ο filoxenos οτι τα θρεπτικα στοιχεια (οπως καταλαβα) δεν συγκρατουνται απο το σρωμα του χαλικιου και θα βοηθησουν τηναναπτυξη αλγεων...εχω λαθος?

για το φωτισμο εμαθα οτι ειναι οριακος, οσο αφορα το φασμα δεν το γνωριζω...εχω 1 warmlite kai daylite της juwel.Οταν βρω χρονο θα ψαξω για φασματα και τετοια σε sites γιατι οι λαμπες πανω μονο τα watt γραφουν.

Λετε τελικα να βρω καμια μικρη κιχλιδιτσα να βαλω μεσα με μπολικες πετρες και να γλιτωσω απο την κηπουρικη που πραγματικα μου φαινετε πολυ πιο δυσκολη απο τα ψαρια. :wootwoot:

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον...

Link to comment
Share on other sites

Οι θρεπτικες ουσιες του υποστρωματος απελευθερονονται και να υπαρχει χαλικι απο επανω.

Link to comment
Share on other sites

Μέρος των θρεπτικών του υποστρώματος λογικά θα διαρρεύσει στο νερό με τον καιρό. Ακόμα και όταν φυτεύεις νέα φυτά ή από ψάρια που μπορεί να σκάβουν ή και από το κενό που αφήνουν τα χαλικάκια που θα το καλύψεις. Από την εμπειρία μου αυτό δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα αν έχεις σωστές λάμπες (σωστό φάσμα όπως ανέφερε ο Zorba) και σωστή φωτοπερίοδο και φυτέψεις από την αρχή φυτά ώστε να καταναλώνουν τα όποια θρεπτικά υπάρχουν και κάνεις συχνές αλλαγές νερού ώστε να διώχνεις τα περισσευούμενα θρεπτικά στοιχεία.

Τις λάμπες που αναφερεις δε τις έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω να σου πώ κάτι για το φάσμα τους και τη γενικότερη απόδοσή τους. Έχω καλή άποψη για τις λάμπες της Arcadia.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι πλεον κατατοπιστηκα καλα για το πως εχουν τα πραγματα...θα ριξω λιγο ακομα διαβασμα για να λυσω και αλλες γενικες αποριες μου.

(Τorm καποια στιγμη θα σε "ενοχλησω" μιας και ειδα στο προφιλ σου περι εμπειριας στα παφερακια :wootwoot: )

ευχαριστω.. :)

Link to comment
Share on other sites

(Τorm καποια στιγμη θα σε "ενοχλησω" μιας και ειδα στο προφιλ σου περι εμπειριας στα παφερακια :wootwoot: )

ευχαριστω.. :)

Ότι θές εδώ είμαστε Αμαλία

:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...