Jump to content

Τι μπορεί να φταίει;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Εδώ και μερικές μέρες βλέπω ότι κάτι δε πάει καλά στο ενυδρείο μου (240 λίτρα).Τα φυτά άρχισαν να χαλάνε στα καλά καθούμενα.Τα φύλλα τους γίνονται διαφανές και διαλύονται.Σας στέλνω μερικές φωτογραφίες και ένα βίντεο που τράβηξα για να δείτε μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε.Έκανα μετρήσεις και έχω ph 8,kh 5.Λιπάσματα ρίχνω τα εξής 4ml σίδηρο,15ml κάλιο την εβδομάδα και τώρα πήρα και το Flourish και μου είπανε να ρίχνω 5ml την εβδομάδα.Μήπως οι ποσότητες που ρίχνω είναι μικρές και πρέπει να τις αυξήσω;Τι φταίει ρε γαμώτο δε μπορώ να καταλάβω!Ας βοηθήσει κάποιος. post-3686-1183899087_thumb.jpgpost-3686-1183899139_thumb.jpgpost-3686-1183899177_thumb.jpgpost-3686-1183899202_thumb.jpgpost-3686-1183899233_thumb.jpgpost-3686-1183902138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σήκωσε θερμοκρασία πάνω απο 30;

Link to comment
Share on other sites

Nαί είχε φτάσει μέχρι και 31,αλλά τώρα ανοίγω το καπάκι και έχω και έναν ανεμιστήρα μπροστά και έχει πέσει στους 27-28.Λες να φταίει αυτό;Για το λίπασμα τι λες είναι κανονικές οι ποσότητες που ρίχνω;

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά έχουν ένα εύρος ph έξω απ'το οποίο δεν μπορούν να απορροφήσουν τα θρεπτικά με αποτέλεσμα ακόμα και αν αυτά υπάρχουν στο νερό, να μην μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν.Το εύρος αυτό είναι για τα περισσότερα φυτά 5,5 - 8.

Αναλυτικά:

Σε πολύ όξινο ph (<5,5) τα θρεπτικά στοιχεία (ιχνοστοιχεία) βρίσκονται σε ιοντική μορφη και η συγκέντρωσή τους στο διάλυμμα είναι μεγάλη με αποτέλεσμα την πρόκληση τοξικότητας στα φυτά αντίστροφα σε αλκαλικό ph (8<) τα θρεπτικά βρίσκονται σε αδιάλυτη μορφή υδροξειδίων με αποτάλεσμα τα φυτά να μην μπορουν να τα αποροφήσουν παθαίνοντας έτσι τροφοπενία (η δική σου περίπτωση).

Έτσι, πρέπει να κάνεις το ph σου όξινο-ουδέτερο με co2, μαλακό νερό ή και τύρφη, πράγμα που θα εκτιμήσουν και τα σκαλάρια σου.

Pterophyllum altum->ph=6

Pterophyllum scalare ->ph=6-8

:wootwoot:

(μόνο ένα βλέπω?)

(Γιά τα λιπάσματα, να τηρείς ακριβώς τις δοσολογίες που αναγράφονται)

Link to comment
Share on other sites

Εάν η μετρήσεις σου είναι σωστές έχεις υπερβολικά λίγο CO2.

Το πρόβλημα σου είναι σύνθετο, θερμοκρασία, CO2, ph. Επίσης δεν γνωρίζω το ΝΟ3 και της υπόλοιπες μετρήσεις. Δεν αναφέρεις τη λίπασμα ρίχνεις εάν ρίχνεις, διότι μόνο με σίδερο και κάλιο δεν κάνεις τίποτα. Χρειάζεσαι ένα πλήρες λίπασμα που να τα περιέχει όλα. Σκέτο σίδηρο και κάλιο ρίχνουμε μόνο σε απαιτητικά ενυδρεία όταν δεν καλύπτονται η ποσότητες από το απλό λίπασμα. Εξάλλου το σίδερο που βάζεις δεν μου λέει τίποτα διότι δεν γνωρίζω πόσα mg fe έχουν τα 4 ml που βάζεις. Πάντως πρέπει να έχεις στο ενυδρείο σου 0,5-1,5 mg/lit. Το ίδιο ισχύει και για το κάλιο πρέπει να έχεις 3-5 mg/lit.

Το Flourish exel δεν είναι λύση θα σου βγει με τον καιρό πολύ ακριβό από ότι μια DIY κατασκευή CO2. Εν πάση περιπτώσει ανάλογα με τα φυτά σου και την έλλειψη του CO2 που επικρατή στο ενυδρείο σου χρειάζεσαι τον μήνα 200-300ml Flourish exel απλοποιημένα 7-10 ml την ημέρα.

Η λύσης που προτείνω λοιπόν είναι:

DIY CO2

Πλήρες λίπασμα

Ph κάτω από 7,5

Θερμοκρασία μάξιμουμ 28C

Και δώσε λίγο χρόνο στα φυτά να συνέρθουν

προϋπόθεση ότι ο φωτισμός σου είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Η λύσης που προτείνω λοιπόν είναι:

DIY CO2

Πλήρες λίπασμα

Ph κάτω από 7,5

Θερμοκρασία μάξιμουμ 28C

Και δώσε λίγο χρόνο στα φυτά να συνέρθουν

προϋπόθεση ότι ο φωτισμός σου είναι οκ

νομιζω οτι ο φιλος χρηστος με εχει καλυψει και εμενα σχετικα στο θεμα.

αν εξαιρεσω το πεχα,που ισως και ΜΟΝΟ για τα φυτα σου να μην ειναι το βασικο,τα υπολοιπα ειναι θεματα που πρεπει να προσεξεις,και οποσδηποτε να τα βελτιωσεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πω οτι τα φυτά έχουν πάθει σοκ απο την θερμοκρασία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...