Jump to content

Recommended Posts

Μπορείτε να μου πείτε τους λόγους, για τους οποίους χάλασε, μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα δύο περίπου μηνών, η ρητίνη του D.I. της Α/Ο?

Αντίθετα στην δεύτερη, όμοια συσκευή που έχω, το φίλτρο λειτουργεί περισσότερο από ενάμιση χρόνο, με την ίδια παραγωγή νερού.

Η μόνη διαφορά μεταξύ, των κατά τα άλλα πανομοιότυπων συσκευών Α/Ο, είναι ότι η μία έχει τυποποιημένο φιαλίδιο D.I. μιας χρήσεως, ενώ σε αυτήν που χάλασε σύντομα, ήταν πολλαπλών χρήσεων, με αντικατάσταση της ρητίνης.

Έχετε παρατηρήσει το μέσο χρόνο ζωής της ρητίνης των συσκευών σας και με πόση μηνιαία παραγωγή νερού?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε τους λόγους, για τους οποίους χάλασε, μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα δύο περίπου μηνών, η ρητίνη του D.I. της Α/Ο?

Αντίθετα στην δεύτερη, όμοια συσκευή που έχω, το φίλτρο λειτουργεί περισσότερο από ενάμιση χρόνο, με την ίδια παραγωγή νερού.

Η μόνη διαφορά μεταξύ, των κατά τα άλλα πανομοιότυπων συσκευών Α/Ο, είναι ότι η μία έχει τυποποιημένο φιαλίδιο D.I. μιας χρήσεως, ενώ σε αυτήν που χάλασε σύντομα, ήταν πολλαπλών χρήσεων, με αντικατάσταση της ρητίνης.

Έχετε παρατηρήσει το μέσο χρόνο ζωής της ρητίνης των συσκευών σας και με πόση μηνιαία παραγωγή νερού?

Aν και εχω βαλει μονο προσφατα 4ο σταδιο DI στην οσμωση μου(4 μηνες), 250ml ρητίνης μου κραταει για 2,5 μηνες=500 L νερου οσμωσης.Μου φάνηκε λιγο βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

ίσος κάτι να συμβαίνει με τη μεμβράνη Νίκο .. για κάποιο λόγo δεν αποδίδει σωστά και επιβαρύνει το di …

.. ένας λόγος να τα <παίξει> η μεμβράνη είναι αδυναμία του άνθρακα να κρατήσει το χλώριο που ταλαιπωρεί την μεμβράνη ..

αυτά ξέρω … ίσος βοηθάνε ..

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μου περιπτωση νερο βρυσης TDS=270 και νερο οσμωσης χωρις DI TDS=15-20 αναλωγως της πιεσης του νερου.Οποτε η μεμβρανη μου λειτουργει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

To δικο μου συστημα εχει εισοδο tds 175-185 και εξοδο 0. Εχω 2 σταδια DI και μετραω αναμεσα τους για να εχω μια ασφαλεια εαν τελειωσει το πρωτο για να μην επειρεασει το νερο καθολου.

Περιεργος το πρωτο σταδιο της DI δεν εχει τελειωσει εδω και 1500-2000 λιτρα καθαρο νερο που εχουν περασει σε ενα 6μηνο περιπου.

Μηπως η αντιστροφη δεν εχει κουμπωσει καλα? Μηπως η αναολογια καθαρο και βρωμικο δεν ειναι αυτη που θα επρεπε και περναει αρκετο βρωμικο νερο?

Link to comment
Share on other sites

ίσος κάτι να συμβαίνει με τη μεμβράνη Νίκο .. για κάποιο λόγo δεν αποδίδει σωστά και επιβαρύνει το di …

.. ένας λόγος να τα <παίξει> η μεμβράνη είναι αδυναμία του άνθρακα να κρατήσει το χλώριο που ταλαιπωρεί την μεμβράνη ..

Κάπου εκεί προσανατολίζομαι και εγώ, γιατί η μεμβράνη είναι παλιά.

Όσον αφορά τον άνθρακα τον έχω αλλάξει πρόσφατα.

Υπάρχει τρόπος να ελέγξω την καλή ή όχι, λειτουργία της μεμβράνης???

Link to comment
Share on other sites

το TDSόμετρο δεν μπορεί να βοηθήσει ? αν παίρνεις τιμές λιγότερο από 10 .. νομίζω η μεμβράνη είναι καλή ..

Link to comment
Share on other sites

Λόγο καλοκαιριού μήπως αυξήθηκαν τα ppm στο νερό έτσι ώστε σε συνδιασμό με την παλιά μεμβράνη δημιουργούν το πρόβλημα???

Πάντως το TDS νομίζω ειναι καλή λύση για το testάρισμα της μεμβράνης.

Link to comment
Share on other sites

το TDSόμετρο δεν μπορεί να βοηθήσει ? αν παίρνεις τιμές λιγότερο από 10 .. νομίζω η μεμβράνη είναι καλή ..

Εννοείς στη έξοδο της μεμβράνης, πριν την είσοδο στο DI.

Οι τιμές που έπαιρνα στην έξοδο του DI, πριν το αντικαταστήσω, ήταν 0,55μS, ενώ τώρα με το καινούργιο υλικό, καθώς και στην άλλη συσκευή, η οποία όπως ανέφερα έχει ξεπεράσει κατά πολύ τον ένα χρόνο λειτουργίας, βγάζει 0,07μS.

Link to comment
Share on other sites

Λόγο καλοκαιριού μήπως αυξήθηκαν τα ppm στο νερό έτσι ώστε σε συνδιασμό με την παλιά μεμβράνη δημιουργούν το πρόβλημα???

Σύμφωνοι, αλλά γιατί η άλλη και πιο παλιά συσκευή, με τις ίδιες ώρες λειτουργίας (συνδεδεμένες παράλληλα), δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα???

Μήπως έφταιγε η ποιότητα του υλικού της ρητίνης???

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στη έξοδο της μεμβράνης, πριν την είσοδο στο DI.

.

ναι αυτό εννοώ .. δεν ξέρω αν είναι εύκολο κάτι τέτοιο αλλά αξίζει το κόπο ..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να επισημάνω από προσωπική εμπειρία ότι τα TDS είναι ιδιαιτέρως ευαίσθητα όργανα. Η παραμικρή αλλαγή ή και φθορά μπορεί να επηρεάσει τη μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέτρησα την έξοδο των μεμβρανών, πριν το DI.

Στην "προβληματιμή" συσκευή βγαίνει νερό 0,70μS, ενώ στη άλλη την "καλή" 0,07μS, δηλαδή όσο παίρνω και από την έξοδο του DI.

Το συμπέρασμα λοιπόν ποιό είναι???

Ότι έχει χαλάσει η μεμβράνη??? Το πιθανότερο.

Αλλά γιατί χάλασε???

Μήπως ο άνθρακας δεν ήταν καλής ποιότητας??? Γιατί στην τελευταία αλλαγή έβαλα τον πό φτηνό που υπήρχε.

Τώρα τι να κάνω να αλλάξω μεμβράνη ή να αλλάζω τακτικά το DI??? (Κάθε τρεις με τέσσερις μήνες?)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να επισημάνω από προσωπική εμπειρία ότι τα TDS είναι ιδιαιτέρως ευαίσθητα όργανα. Η παραμικρή αλλαγή ή και φθορά μπορεί να επηρεάσει τη μέτρηση.

Το όργανο το έχω καλιμπράρει πρόσφατα, αλλά και κάποια απόκλιση να έχει, η διαφορά μεταξύ νερού βρύσης, που είναι γύρω στα 300μS, με τις τιμές των εξόδων, είναι απόλυτα ενδεικτικές της λειτουργίας των συσκευών, έστω και αν δε είναι ακριβείς.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αυτές τις μετρήσεις του tds meter δεν τις κατάλαβα. Το όργανο δεν μετράει σε ακέραιες μονάδες; Μήπως εννοείς 0,07mS και 0,70 mS;

Επίσης έχεις παρατηρήσει το χρόνο που χρειάζεται τώρα πια για να παρασκευάσεις την ίδια ποσότητα νερού; Μήπως χρειάζεται πολύ περισσότερος χρόνος; Εγώ πριν αλλάξω μεμβράνη ο χρόνος είχε τριπλασιαστεί για να βγάλει την ίδια ποσότητα νερού. Η μεμβράνη είχε μπουκώσει και την άλλαξα. Ακόμα έχει ο α/ο σου σύστημα flush; Κάθε πότε κάνεις;

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Μιχάλη

το όργανο είναι της pinpoint και μετρά σε μS. Αυτή τη στιγμή μέτρησα το νερό της βρύσης και μου έδειξε 265μS. Νομίζω πως η τιμή αυτή είναι λογική και ας μην είναι ακριβής.

Όσον αφορά τις τιμές στις εξόδους των μεμβρανών παραμένουν οι προαναφερόμενες. Ιδιαίτερα στην "καλή" συσκευή η τιμή των 0,07μS συμπίπτει και με την τιμή εξόδου από το DI, δηλαδή είναι σαν να μην κάνει καμιά δουλειά το φίλτρο DI και έτσι δικαιολογείται και ο μεγάλος χρόνος ζωής του.

Όσον αφορά το χρόνο παραγωγής, όχι δεν έχει αλλάξει. Παράγουν, η κάθε μία, από 75g καθαρό νερό (περίπου). Το συγκεκριμένο που αναφέρεις το είχα παρατηρήσει πολύ παλιά, όπου κάποια μεμβράνη είχε πλέον μπουκώσει και δεν είχε την σωστή παραγωγή. Όταν αντικαταστάθηκε και τα πράγματα διορθώθηκαν άμεσα. Από τότε φροντίζω να αλλάζω τον άνθρακα πιο συχνά, οπότε και δεν μου παρουσιάστηκε ξανά το πρόβλημα αυτό.

Και οι δύο οσμώσεις μου δεν έχουν ενσωματωμένο διακόπτη πλυσίματος-flush. Αλλά φροντίζω τακτικά να αφαιρώ το σωληνάκι πνίχτη και να κάνω την ίδια δουλειά.

Υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι στην μεμβράνη και θα την αλλάξω, αφού όμως γυρίσω από τις διακοπές, κατά τη διάρκεια των οποίων, οι συσκευές μου θα παραμείνουν εκτός λειτουργία, για περισσότερο από τρεις εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...