Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Δεν είναι και η καλύτερη τιμη.Να υπολογίζεις ότι στην Αθήνα τέτοιες διαστάσεις ανάλογα τον κατασκευαστή κυμαίνονται από τα 1300 έως τα 1500e.Τα 1000e+ καπέλο δεν θα ήταν καλύτερο να τα επενδύσεις στο ενυδρείο σου όσον αφορά τον εξοπλισμό? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι και η καλύτερη τιμη.Να υπολογίζεις ότι στην Αθήνα τέτοιες διαστάσεις ανάλογα τον κατασκευαστή κυμαίνονται από τα 1300 έως τα 1500e.Τα 1000e+ καπέλο δεν θα ήταν καλύτερο να τα επενδύσεις στο ενυδρείο σου όσον αφορά τον εξοπλισμό? :wootwoot:

Μα η τιμή που σας έδωσα είναι απο κατάστημα της Αθήνας μετά απο παραγγελία.

Και εμένα μου φαίνονται πολλά τα χρήματα και περιμένω και επόμενη προσφορά, επίσης απο Αθήνα.

Συμφωνώ μαζί σου σχετικά με το καπέλο και την διάθεση των χρημάτων.Το θέμα είναι που μπορώ να βρώ τις τιμές που ανέφερες πριν....

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

fishwelcome.gif στην παρεα μας!!

Βλεπω οτι το ψαχνεις αργα, μεθοδικα και με ανοιχτο μυαλο οποτε ειμαι σιγουρος για την μελλοντικη επιτυχια σου :wootwoot:

Η τιμη που αναφερεις ειναι πραγματικα ακριβη εκτος αν δεν εχουμε λαβει κατι υποψη μας... τσεκαρε τι ακριβως περιλαμβανει (ισως μεταφορα...ισως....) αλλα τα 1000ευρω στο περιπου παραπανω τα θεωρω πραγματικα ακριβα... Μολις καταληξεις στο μεγεθος του ενυδρειου και του sump θα μιλησουμε πιο αναλυτικα και για τον εξοπλισμο σου αφου ο ογκος νερου παιζει σημαντικο ρολο στις επιλογες που πρεπει να γινουν (skimmer, κυκλοφωρητες κτλ)..

Καλη συνεχεια και καλο ψαξιμο.... (διαβασε και τα αρθρα που θα βρεις ΕΔΩ και μερικα θαλασσινα ΕΔΩ) !

Link to comment
Share on other sites

fishwelcome.gif στην παρεα μας!!

Βλεπω οτι το ψαχνεις αργα, μεθοδικα και με ανοιχτο μυαλο οποτε ειμαι σιγουρος για την μελλοντικη επιτυχια σου :wootwoot:

Η τιμη που αναφερεις ειναι πραγματικα ακριβη εκτος αν δεν εχουμε λαβει κατι υποψη μας... τσεκαρε τι ακριβως περιλαμβανει (ισως μεταφορα...ισως....) αλλα τα 1000ευρω στο περιπου παραπανω τα θεωρω πραγματικα ακριβα... Μολις καταληξεις στο μεγεθος του ενυδρειου και του sump θα μιλησουμε πιο αναλυτικα και για τον εξοπλισμο σου αφου ο ογκος νερου παιζει σημαντικο ρολο στις επιλογες που πρεπει να γινουν (skimmer, κυκλοφωρητες κτλ)..

Καλη συνεχεια και καλο ψαξιμο.... (διαβασε και τα αρθρα που θα βρεις ΕΔΩ και μερικα θαλασσινα ΕΔΩ) !

Σε ευχαριστώ πολύ γιά αυτό το τόσο καλοκαιρινό καλοσώρισμα.

Η τιμή που σας είπα δεν περιλαμβάνει μεταφορικά ,ούτε κάτι άλλο.Μιλάμε ΜΟΝΟ γιά τό ενυδρείο στις διαστάσεις που ανέφερα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να κάνω κινήσεις τέτοιες που να το μετανοιώσω αργότερα ,άσε που τα χρήματα θα είναι αρκετά σε αυτη την διαδικασία και θέλω να πιάσουν τόπο όσο περισσότερο γίνεται.

Βασικά αυτο το διάστημα κάνω έρευνα αγοράς και ΜΟΝΟ όταν έχω οριστικοποιήσει τον χώρο μου θα ξεκινήσω με αγορές.....κάτι που πιθανόν να τραβήξει περισσότερο απο 3 Μήνες.

Εδω θα σας ενημερώνω για την πορεία της έρευνας, για την έκφραση διαφόρων ερωτημάτων μου που θα γεννούνται με την πα΄ροδο του χρόνου, και στην συνέχεια γιά την διαδικασία υλοποίησης βήμα-βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω, σύντομα να καταφέρω να σας δώσω εδω, τις πρώτες foto ,του χώρου κάτω απο την σκάλα που θα φιλοξενήσει το ενυδρείο μου.Φυσικά μαζί με αυτές θα σας δώσω και τις ακριβές διαστάσεις του ώφέλιμου χώρου, όπως επίσης και τα σημεία που θα βγούν οι παροχές νερού και η αποχέτευση.

Link to comment
Share on other sites

post-4577-1184938101_thumb.jpg

Λοιπόν ξεκινάμε....

Αρχικά βλέπετε το μέρος της σκάλας που απο κάτω θα φιλοξενήσει το ενυδρείο.

Κάτω δεξιά διακρίνεται η παροχή νερού και η αποχέτευση η οποία θα μπεί αύριο,μαζί με την παροχή ρεύματος,όπως επίσης κάτω δεξιά φαίνεται το πορτάκι που θα γίνει γιά εξωτερική πρόσβαση σε αυτές τις εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι καθαρές διαστάσεις που υπάρχουν στον χώρο, αφαιρώντας ύψος πατώματος και σοφάδες είναι...

Μήκος 1,53

Βάθος 0,96

Υψος 0,85

post-4577-1184939582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδω βλέπετε απο την εσωτερική μεριά καλύτερα τις παροχές-αποχετεύσεις και το πορτάκι δεξιά.

post-4577-1184939817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

...και εδω απο την εξωτερική μεριά, δηλαδή απο την μεριά της πρόσβασης, η οποία βρίσκεται σε άνετο διάδρομο που οδηγεί σε δωμάτια.

Ανοίγοντας το πορτάκι απο έξω , θα έχω δεξιά πρόσβαση σε βρύσες-ρεύματα και αποχέτευση.

post-4577-1184939964_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάμε τώρα στο ζητούμενο, που είναι οι διαστάσεις της κατασκευής.

Με βάση τα συγκεκριμένα μέτρα θα πρέπει να εκμεταλευτώ όλο το μήκος δηλαδή το 1,53...πάει αυτό.

Το συνολικό βάθος είπαμε είναι 0,96.Σε αυτό θα πρέπει να υπολογήσουμε το βάθος του sub και κάποιον μικρό χώρο γιά να υπάρχει πρόσβαση των χεριών απο το πορτάκι προς τις εσωτερικές παροχές.Επειδή τοποθέτησα τις παροχές αυτές, αμέσως δεξιά ανοίγωντας το πορτάκι θα πρέπει να σας πω ότι το άνοιγμα του τοίχου εκεί είναι καθαρό 31χ44...νομίζω ότι είναι αρκετό.

Το ύψος τώρα είπαμε είναι καθαρό1,85.Εδω θα πρέπει να αφαιρεθεί κάποιο μέρος γιά την επάνω πρόσβαση του ενυδρείο και κάποιο γιά τις λάμπες.Συνιπολογίζοντας την βάση και το sub θα ήθελα να εκμεταλευτώ όσο γίνεται το ύψος για να κερδίσω σε λίτρα.Βεβαίως το πολύ ψηλό, ταυτόχρονα σημαίνει δυσκολία πρόσβασης. Για αυτό θα ήθελα την γνώμη σας υπολογίζοντας πάντα τά όρια που υπάρχουν βάσει της εμπειρία σας, σχετικά με την κατασκευή του ενυδρείου με τις ίδανικότερες διαστάσεις για τον συγκεκριμένο χώρο και την εκμετάλευσή του γιά όσο το δυνατόν περισσότερα λίτρα.Να διευκρίνήσω, ότι όπως άλωστε φαίνεται και στις foto, μετά το 1,85 ύψος υπάρχει αρκετό ύψος ακόμη, απλά ακολουθεί απο το σημείο εκείνο και μετά την ανηφορική πορεία της σκάλας.Το λέω γιατί πολύ απλά μπορεί να παίξει ρόλο και αυτό.

Σκέφτομαι γιά μιά διάσταση καθαρή 1,53(μήκος) χ 0,70 (βάθος) χ 1,00 (ύψος)....1.070 lit.....προβληματίζομαι όμως πολύ με την πρόσβαση σε ύψος....γιά πείτε...

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας τόσα νούμερα στο μυαλό ψιλομπερδευόμαστε....

Λοιπόν, εγώ θα σου πω απλά το εξής... άσε χώρο για να μπορείς να έχεις εύκολη πρόσβαση σε όλα τα μέρη του ενυδρείου σου.

Μην υπολογίζεις μόνο νούμερα...

Για παράδειγμα από ένα μικρό άνοιγμα μπορεί να περνάνε τα χέρια σου αλλά ένα μηχάνημα όχι...

Κοίταξε την πρακτικότητα και την εύκολη πρόσβαση στο ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι γιά μιά διάσταση καθαρή 1,53(μήκος) χ 0,70 (βάθος) χ 1,00 (ύψος)....1.070 lit.....προβληματίζομαι όμως πολύ με την πρόσβαση σε ύψος....γιά πείτε...

το υψος ενυδρειου (1 μετρο) θα σε δυσκολεψει πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ !!!

Πρωτο απο ολα σε φως. Θα πρεπει να βαλεις μετα 400 βαττ λαμπες για να μπορεις να εχεις κοραλλια και το ρευμα - δεν ειναι δωρεαν :)

Δεν θα μπορεις ευκολα να κανεις τιποτα στο ενυδρειο, θα ειναι ολα παρα πολυ βαθια.

Και το γυαλι 15 χ. θα δυσκολευτει με τετιο υψος.

_______________________________________________________________________________

Το μεγαλυτερο υψος που καλο να κανεις ειναι 70-75 εκ., με την σταθμη νερου περιπου στα 65 εκ. :wootwoot:

Αν σε περνει σε βαθος παραπανω απο 70 εκ, καν'το . Ακομα και 75 απο 70 (το 5 εκ. παρα πανω) - πεζει μεγαλο ρολο!

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία ..

χμμ εγώ δεν θα έκανα ενυδρείο κάτω από τη σκάλα ..

οι συνθήκες σε περιορίζουν πολύ .. εκεί θα έβαζα μόνο αρκετά μικρότερο ενυδρείο από αυτό που σκέφτεσαι..

γνώμη μου είναι να βάλεις το ενυδρείο παράλληλα με τη σκάλα και σαν συνέχεια του τοίχου που υπάρχει δεξιά ..

μπορείς να το κανείς όσο μεγάλο θέλεις ,

να το βλέπεις και από τις δυο μεγάλες πλευρές

και στον χώρο κάτω από τη σκάλα να έχεις μηχανήματα υποστήριξης . την αντίστροφη όσμωση , το νερό αναπληρωσης , το calcium rector . και ότι άλλο χρειαστείς ..

έτσι θα είναι λειτουργικός και ο χώρος αριστερά κάτω από τη σκάλα ..

θα είσαι άρχοντας .. :wootwoot:

να ακούσουμε και άλλες γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Γιά το βάθος καμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία ..

χμμ εγώ δεν θα έκανα ενυδρείο κάτω από τη σκάλα ..

οι συνθήκες σε περιορίζουν πολύ .. εκεί θα έβαζα μόνο αρκετά μικρότερο ενυδρείο από αυτό που σκέφτεσαι..

γνώμη μου είναι να βάλεις το ενυδρείο παράλληλα με τη σκάλα και σαν συνέχεια του τοίχου που υπάρχει δεξιά ..

μπορείς να το κανείς όσο μεγάλο θέλεις ,

να το βλέπεις και από τις δυο μεγάλες πλευρές

και στον χώρο κάτω από τη σκάλα να έχεις μηχανήματα υποστήριξης . την αντίστροφη όσμωση , το νερό αναπληρωσης , το calcium rector . και ότι άλλο χρειαστείς ..

έτσι θα είναι λειτουργικός και ο χώρος αριστερά κάτω από τη σκάλα ..

θα είσαι άρχοντας .. :wootwoot:

να ακούσουμε και άλλες γνώμες

Δεν θα έχει κανένα νόημα μιά τέτοια τοποθέτηση στον χώρο, γιατί πολύ απλά δεν θα το βλέπει κανείς απο πουθενά ,παρά μόνο όταν πάς πολύ κοντά του ,δηλαδή κάτω απο την σκάλα.

Βεβαίως ξέχασα να αναφέρω ότι φάτσα απο την σκάλα υπάρχει το καθιστικό και θα είναι πολύ καλό να φαίνεται πάντα απο εκεί και ολόκληρο, για αυτό και κατέληξα στην λύση που είπα με τις όποες δυσκολίες που υπάρχουν.Απλά θα προσπαθήσω με την βοήθειά σας να ελαχιστοποιήσω αυτά τα προβλήματα.

Σας δίνω κάποιες foto όπως θα φαίνεται η περιοχή της σκάλας απο το καθιστικό.

Link to comment
Share on other sites

...εδω απο την περιοχή της σκάλας, έτσι όπως θα βλέπει το ενυδρείο προς το καθιστικό...

post-4577-1184962727_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

...και εδω απο το καθιστικό (σημείο του καναπέ) ,όπως θα φαίνεται το ενυδρείο κάτω απο την σκάλα, η οποία βεβαίως φτειάχτηκε μετά απο το άνοιγα που βλέπετε,στο τέρμα του τοίχου απέναντι,εκεί δηλαδή που είναι η άσπρη πόρτα.

post-4577-1184962903_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

το υψος ενυδρειου (1 μετρο) θα σε δυσκολεψει πολυυυυυυυυυυυυυυυυυ !!!

Πρωτο απο ολα σε φως. Θα πρεπει να βαλεις μετα 400 βαττ λαμπες για να μπορεις να εχεις κοραλλια και το ρευμα - δεν ειναι δωρεαν :)

Δεν θα μπορεις ευκολα να κανεις τιποτα στο ενυδρειο, θα ειναι ολα παρα πολυ βαθια.

Και το γυαλι 15 χ. θα δυσκολευτει με τετιο υψος.

_______________________________________________________________________________

Το μεγαλυτερο υψος που καλο να κανεις ειναι 70-75 εκ., με την σταθμη νερου περιπου στα 65 εκ. :wootwoot:

Αν σε περνει σε βαθος παραπανω απο 70 εκ, καν'το . Ακομα και 75 απο 70 (το 5 εκ. παρα πανω) - πεζει μεγαλο ρολο!

Sory..τώρα είδα ότι μου απάντησες γιά το βάθος.

Αρα μιλάμε γιά 1,53 χ 0,75 χ 0,75 γιά 745 lit καθαρά με την στάθμη στα 65 εκ. .....δεν είναι και άσχημα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλάμε γιά 1,53 χ 0,75 χ 0,75 γιά 745 lit καθαρά με την στάθμη στα 65 εκ. .....δεν είναι και άσχημα.

Πρόσθεσε και τον όγκο του sump.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, απόψε με το που ξεκαλουπώθηκε εντελώς η σκάλα και έχοντας οριστικά τον διαθέσιμο χώρο σε όλα τα μήκη, αλά και μετά απο πολύ σκέψη, συνάμα με την πολύτιμη βοήθειά σας, κατέληξα στις εξής διαστάσεις οι οποίες θα είναι οι ίδιες και γιά την βάση του ενυδρείου που θα φιλοξενήσει το sump..

Μήκος...1,52

Υψος....0,75

Βάθος...0,75

Είμαι πλέον έτοιμος απο αυτό το θέμα και αρχίζω το ψάξιμο γιά τιμές κατασκευής σε αυτά τα μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι ωρα να σκεφτεις που θα κανεις τις τριπες στο ενυδρειο ???

και για το σχεδιο του σαμπ :) Η καλυτερη διασταση του σαμπ ειναι 1 προς 1 :wootwoot: με μεγαλο ρεφυγιουμ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι ωρα να σκεφτεις που θα κανεις τις τριπες στο ενυδρειο ???

και για το σχεδιο του σαμπ :) Η καλυτερη διασταση του σαμπ ειναι 1 προς 1 :wootwoot: με μεγαλο ρεφυγιουμ!!!

...σωστά....Οι τρύπες στο ενυδρείο όμως ,βάσει συγκεκριμένων σημείων πρόσβασης και ευχρηστίας θα πρέπει μάλλον να γίνουν στο δεξιό μέρος απο την πρόσοψή του.Θα υπάρξει πρόβλημα σε αυτό η όχι;

H διάσταση του sumb μπορεί να είναι λίγο μικρότερη απο την διάσταση του ενυδρείου στο ύψος και το βάθος..Νομίζω ότι είναι καλά.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Μιάς και είσαι στο σχεδιασμό , η δικιά μου ιδέα είναι να προσθέσεις στους υπολογισμούς του χώρου σου και ένα δοχείο αναπλήρωσης νερού όσμωσης γύρω στα 70 λίτρα.Αυτό θα εξυπηρετεί την καθημερινή σου ανάγκη για αναπλήρωση .

Για τις διακοπές θα πρέπει να έχεις μεγαλύτερο δοχείο. Αυτό όμως μπορείς να το βάλεις παντού αφου δεν θα είσαι εκεί για να το βλέπεις..

Link to comment
Share on other sites

...σωστά....Οι τρύπες στο ενυδρείο όμως ,βάσει συγκεκριμένων σημείων πρόσβασης και ευχρηστίας θα πρέπει μάλλον να γίνουν στο δεξιό μέρος απο την πρόσοψή του.Θα υπάρξει πρόβλημα σε αυτό η όχι;

H διάσταση του sumb μπορεί να είναι λίγο μικρότερη απο την διάσταση του ενυδρείου στο ύψος και το βάθος..Νομίζω ότι είναι καλά.

Οπου θελεις κανεις τις τρυπες.

Θα φτιαξεις πυργο η θα παρεις ετοιμα κουτια της Τυνζε ???

Εννοειτε οτι το σαμπ θα ειναι μικροτερο, δεν εχεις και τοσο χωρο, αλλα οσο σε περνει - κανε το μεγαλυτερο!!!

Ογγος νερου και καλο DSB κρατανε σταθεροτητα του ενυδρειου.

Και για δοχείο αναπλυρωσης πρεπει να εχεις χωρο και για το καλσιουμ ρεακτορ.

Το σκιμμερ που θα μπει ??? Μεσα η εξω απο το σαμπ ???

Αποχυτευση, αν ειναι κοντα, μπορεις να στελνεις εκει βρωμιες απο το σκιμμερ :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλα παει το ολο προσχεδιο, και το σημειο που θα μπει φαινετε....σπεσιαλ!! :)

Κανε μας ενα προσχεδιο εαν μπορεις για να μπορεσουμε να σε κατευθηνουμε ποιο σωστα σε ενα σωστο στησιμο. Ετσι και αλλιως οι λεπτομερειες θα ειπωθουν απο κοντα. Αλλα τα χοντρικα βγαινουν απο τωρα για αν εχουμε ενα μπουσουλα. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...