Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

Αυτό που σου έγραψα παραπάνω.

Τι δεν κατάλαβες? :D

Αν "παίξεις" σε ένα από τα MODES της παλιάς δουλεύουν μια χαρά παρέα.

Αν "παίξεις" σε MODE που έχει μόνο h EcoSmart, ΔΕΝ.

Έγινε επεξεργασία - amorealex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που σου έγραψα παραπάνω.

Τι δεν κατάλαβες? :D

Αν "παίξεις" σε ένα από τα MODES της παλιάς δουλεύουν μια χαρά παρέα.

Αν "παίξεις" σε MODE που έχει μόνο h EcoSmart, ΔΕΝ.

Ok.....ξέρουμε τα νέα προγράμμτα Δ+Ε της νέας αντλίας τι ακριβώς κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Απο ότι βλέπω έχει extra τις δυνατότητες γιά...

1)

EcoSmart μεταφορά θρεπτικών συστατικών Mode (ΝΔΑ) - Ένα δύο στάδιο του προγράμματος για την προώθηση της μέγιστης της υγείας και των θρεπτικών στοιχείων κατά την εξαγωγή, καθώς και την αύξηση της ανάπτυξης για τα κοράλλια. Alternates between a resonant standing wave and a surge effect to stir up and export nutrients. Εναλλάσσεται μεταξύ μια ηχηρή μόνιμο κύμα και μια επίπτωση κύμα για να ξεσηκώσει και εξαγωγή θρεπτικά συστατικά.

2)

EcoSmart Παλιρροιακό Swell Mode (TSM) - Δημιουργεί μια αρμονική ισορροπία στο ενυδρείο σας θυμίζει τις μεταβαλλόμενες συνθήκες ροής που θα βρίσκονται στη φύση. Flow varies from left to right, right to left, calm, and ends with a great surge. Ροή ποικίλλει από αριστερά προς τα δεξιά, δεξιά προς τα αριστερά, ηρεμία, και τελειώνει με ένα μεγάλο κύμα.

Θεωρητικά, αυτές οι δύο δυνατότητες επιπλέον μου ακούγονται πολύ καλές, όμως δεν ξέρω κατά πόσο στην πράξη αποφέρουν αυτά που λένε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο αύριο, μιά ακόμη Vortech MP40 νέας γενιάς, θα προστεθεί στο ενυδρείο,σε συνδιασμό με μία που ήδη υπάρχει, γιά να λήξει μιά και καλή το θέμα της κυκλοφορίας, που έχω την αίσθηση,η καλύτερα την σιγουριά,ότι λόγω πολλών λίτρων και μη άνάλογης κυκλοφορίας, επιβαρύνονται κατά καιρούς,διάφορα προβλήματα άλγης,με ότι κακό αυτό συνεπάγεται.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο ακριβά ενυδρεία που έχω δει.Υπάρχουν όλα τα φόντα να γίνει ένα εξαίσιο ενυδρείο, ελπίζω γνώση+εξοπλισμός να δέσουν για να βγει ένα πραγματικό στολίδι.

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο ακριβά ενυδρεία που έχω δει.Υπάρχουν όλα τα φόντα να γίνει ένα εξαίσιο ενυδρείο, ελπίζω γνώση+εξοπλισμός να δέσουν για να βγει ένα πραγματικό στολίδι.

Πράγματι έχει κοστίσει αρκετά χρήματα....

Εαν πάντως μετά απο όλα αυτά, δεν φτάσω εκεί που θέλω, μαζεύω εσένα και μερικούς ακόμη...σας φιλοξενώ εδω κάτω κανά δυό μέρες, στήνουμε ξανά απο την αρχή το ενυδρείο, και βλέπουμε και καμιά ταινιούλα παράλληλα στον Παράδεισο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα τοποθετήθηκε και η δεύτερη Vortech στο ενυδρείο, και όλα πήγαν καλά.

Γιά να δούμε τι βελτιώσεις θα υπάρξουν πλέον, αφού μιλάμε γιά άπλετη κυκλοφορία, με δύο 40άρες Vortech και δύο Tunze nano.

H μία απο τις Γερμανίδες, η παλιά τοποθετήθηκε σε νέα θέση λίγο πιό ψηλά στο πλαινό τζάμι του ενυδρείου και ρυθμίστηκε στην θέση Short pluse,ενώ η καινούργια λίγο πιό κάτω στην ίδια πλευρά αλά αρκετά μακριά αφού το ενυδρείο είναι αρκετά φαρδύ και ρυθμίστηκε στην θέση Random: short & long pluse.

Στη απέναντι μεριά υπάρχουν σε ίδια διάταξη οι δύο Tunze nano.

Στην πορεία του χρόνου, ίσως αλλάξουν αυτές οι ρυθμίσεις, ανάλογα με το πως θα πάνε τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους...μετά και απο την σημερινή αλλαγή φυσικού θαλασσινού νερού και παράλληλα την λειτουργία του ριάκτορα σε αντιφώσφορο,είδα μετά απο καιρό να λύνεται το πρόβλημα των φωσφορικών που είχα στο ενυδρείο....σχεδόν 0 πλέον ,ενω θα ακολουθήσει σύντομα ακόμη μία μεγάλη αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Από σήμερα προστέθηκε και ένας carbon reactor της Aqua medic/1000 gr άμθρακα και με ροή νερού απο αντλία,περίπου 400 λίτρα την ώρα.

Εντυπώσεις άμεσα...

http://www.aquaristic.net/en/aq-aq/ab-Aqua...r.html?qwizer=1

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...