Jump to content

Επιστροφή στο θαλασσινό,(..και γενικά στα ενυδρεία) μετά απο 10 χρόνια!!!


Recommended Posts

PO4 ειναι τα φωσφορικα και με αυτα τρεφεται η αλγη αλλα αφου εχεις βαλει αντιφωσφο λογικα δεν πρεπει να εχεις και ετσι πρεπει να ειναι συνεχεια:μηδενικα.Δεν ξερω ποτε πρεπει να ανοιξεις τα φωτα αλλα να παρεις ερημιτες και snail για να σου τρωνε την αλγη με το που τα ανοιξεις.Παντως να ξερεις οτι με την UV που θα βαλεις θα εχεις σαφως λιγοτερη αλγη απο οτι θα ειχες χωρις αυτην.Να φανταστεις στην αρχη που δεν ειχα καθαριζα καθε 2 μερες τα τζαμια απο την αλγη και τωρα που εχω σχεδον μια φορα την βδομαδα με συνεπεια να μην εχουν αρκετη τροφη τα καβουρακια κτλ και να εχουν πεθανει μερικα,για αυτο μην το παρακανεις με τετοια!Ολα αυτα που σου λεω ειναι απο τις εμπειριες που εχω τους τελευταιους 8 μηνες απο το δικο μου και απο αυτα που διαβαζω εδω.Για αυτο περιμενε απο τους ''μεγαλους'' για πιο ακριβεις απαντησεις! :thumbup: Καλη συνεχεια!!! :thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 609
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την uv σκέφτομαι να την ανοίξω με το που θα μπούν τα πρώτα ψάρια,όπως επίσης και το skimer.Πριν όμως απο αυτό θα προστεθούν όπως σας είπα και μερικά κιλά ακόμη ζωντανού βράχου.

Αρα λοιπόν περιμένω να κάνω μέτρηση στο PO4...πράλληλα μπαίνει ο extra βράχος,και περιμένω να ολοκληρωθεί όπως είπε ο Νίκος ο κύκλος του αζώτου, δηλαδή να έχω αποδεκτές τιμές στα σχετικά, μόνο που ακόμη ψάχνω γιά το ποιές είναι αυτές.Κατόπιν και αφού όλα πάνε καλά ανοίγω φώτα σταδιακά και μετά απο κάποιο διάστημα μπαίνει το πρώτο ψάρι ,και ακολουθεί η λετουργία των skimer και uv λάμπας.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή να έχω αποδεκτές τιμές στα σχετικά, μόνο που ακόμη ψάχνω γιά το ποιές είναι αυτές.

PO4.....................0

NH3 - NH4............ 0

NO2..................... 0

NO3.................... 0

CA ..................... 400 - 425

MG .................... 1300 - 1500

PH ....................8,2

KH .....................8 - 12

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα το μηνυμα του κ. Νικου οταν εγραφα το δικο μου δεν υπηρχε :thumbup: ! Νομιζω οτι το ΝΟ3 δεν θα μηδενιστει απο την αρχη.Σε εμενα τουλαχιστον ειναι ακομα στο 10,ενω στην αρχη ειχα 25 χωρις να υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

PO4.....................0

NH3 - NH4............ 0

NO2..................... 0

NO3.................... 0

CA ..................... 400 - 425

MG .................... 1300 - 1500

PH ....................8,2

KH .....................8 - 12

Ετσι μπράβο...σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα το μηνυμα του κ. Νικου οταν εγραφα το δικο μου δεν υπηρχε :thumbup: ! Νομιζω οτι το ΝΟ3 δεν θα μηδενιστει απο την αρχη.Σε εμενα τουλαχιστον ειναι ακομα στο 10,ενω στην αρχη ειχα 25 χωρις να υπαρχει προβλημα.

Ο κύριος Νίκος μιλάει προφανώς γιά το ιδανικό....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για την UV που το εχω απορια και νομιζω θα ενδιαφερει και τον Γιαννη.Ειναι καλο να ειναι μονιμα ανοιχτη?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι για την UV που το εχω απορια και νομιζω θα ενδιαφερει και τον Γιαννη.Ειναι καλο να ειναι μονιμα ανοιχτη?

...με πρόλαβες φίλε μου....εσύ την έχεις σε συνεχή λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

Ναι την εχω συνεχεια.την κλεινω οταν κλεινω το φιλτο για να αλλαξω τα υλικα και καμια φορα οταν ταιζω τα κοραλλια την κλεινω μαζι με το σκιμερ,χωρις να ξερω αν χρειαζεται.Την ειχα παρει οταν ειχα red slime.Ειναι μια κοκκινη αλγη που ειχε γεμισει ολο το ενυδρειο.Με το που την εβαλα ηρεμησα.Δεν ξερω αν επιρεαζει την αναπτυξη των κοραλλιων...ας μας πει καποιος τα αρνητικα της να μαθουμε και τιποτα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χθές πρόσθεσα ακόμη 40 περίπου κιλά ζωντανού βράχου σε πολύ καλή κατάσταση και έτσι έχω φτάσει σύνολο 82 περίπου κιλά ζωντανού βράχου και 55 νεκρού.Το ενυδρείο πλέον γέμισε έτσι όπως του πρέπει.

Παράλληλα πρόσθεσα και 2 metal λάμπες μαζί με 2 moon light και 4 Τ5 ακτινικές, και αυτό επειδή το ενυδρείο ξεφευγει απο τις συνηθισμένες διαστάσεις στο ύψος.....75 εκατοστά, και ήταν απαραίτητο το περισσότερο φώς.

Συνολικά λοιπόν μιλάμε γιά...

3 Τ5 x54W

3 T5 x54W ακτινικές

2 Metal halide x150W

2 Florenscense x39W

2 Moon Light

ΣΥΝΟΛΟ...702W

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι θα έχεις πρόβλημα... Ειναι μικρή η λάμπα, λίγα τα watt!

Στην δική μου περίπτωση Νίκο που είναι 25 W;....βεβαίως μιλάμε και γιά άλλα λίτρα ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τα watt παιζει ρόλο και η παροχή που θα έχεις μέσα απο τη UV...

Εσύ που βρίσκεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τα watt παιζει ρόλο και η παροχή που θα έχεις μέσα απο τη UV...

Εσύ που βρίσκεσαι?

Η παροχή βρίσκεται στα 2.500 L/h

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τώρα που ακόμη βρίσκομαι σε διαδικασία στρωσήματος και που ακόμη δεν έχουν ανάψει φώτα, εαν....τι...και πως πρέπει να ταίζω τον ζωντανό βράχο με τους διάφορους μικροοργανισμούς;...ρωτάω γιατί κάποιο γνωστό μαγαζί μου είπε ότι δεν αλλάζει τίποτα...θα πρέπει να ταίζω όπως ακριβώς εαν είχα μέσα ανεμώνες και κοράλια καθώς επίσης θα πρέπει να ρίχνω κανονικά και ότι πρόσθετο βελτιωτικό χρειάζεται.

Εμένα αυτό δεν μου ακούγεται και τόσο σόι και γιά αυτό θέλω την δική σας γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

έχεις εξαιρετική ακοή :thumbup:

Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο γιά την απάντηση......

Βρε τι κάνει ο άνθρωπος γιά να πουλήσει ε;

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει λόγος να ταΐζεις το βράχο κατά το στρώσιμο .. :thumbup:

Αυτό λέω και εγώ Τάσο μου, και απόρησα με αυτά που άκουσα...

Ενα άλο θέμα τώρα μιά και μίλησες γιά το στρώσιμο.....ακόμη να στρώσει το άτιμο.....μπάς και δεν κάνω κάτι σωστά;....βεβαίως η αλήθεια είναι ότι απο την ημέρα που προστέθηκε ο νέος ζωντανός βράχος έχουν περάσει περίπου καμιά 15αριά ημέρες.Να σου πω ακόμη ότι απο εκείνη την ημέρα μέχρι και σήμερα λειτουργώ το skimer κανονικά.

Απόψε μέτρησα πάλι...και αμωνία..nitrit και nitrate δεν λένε να μηδενίσουν,ούτε επίσης τα φωσφορικά παρά του ότι έχω στο sumb αντιφώσφορο, και ενω δεν έζω ανάψει φώτα παρά μόνο στιγμιαία κάποιες φορές.

Στα υπόλοιπα είμαι ok....αλατότητα 1025...αλκαλικότητα 10, και PH 8,1 με 8,2

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

πριν μια εβδομάδα έβαλες 40 κιλά ζωντανό βράχο .. η κάνω λάθος ?

καλή κυκλοφορία νερού και υπομονή

τι αντιφώσφορο βάζεις ? άλλαζε το ταχτικά .. αν είναι άσπρες μπιλίτσες , κάθε 4-5 μέρες

Link to comment
Share on other sites

πριν μια εβδομάδα έβαλες 40 κιλά ζωντανό βράχο .. η κάνω λάθος ?

καλή κυκλοφορία νερού και υπομονή

τι αντιφώσφορο βάζεις ? άλλαζε το ταχτικά .. αν είναι άσπρες μπιλίτσες , κάθε 4-5 μέρες

Οχι δεν κάνεις λάθος...έτσι είναι.

Αντιφώσφορο βάζω τις άσπρες μπιλίτσες της Sera,αλά εδω κάτω βρίσκω μόνο συσκευασίες μικρές που δεν είναι και τόσο φθηνές!!!.....άρα θα πρέπει να αγοράσω πλέον καινούργιο αφού πλέον οι 4-5 ημέρες ήδη έχουν περάσει...

Υπομονή λοιπόν και θα δω και εγω άσπρη ημέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι με βαση αλουμινιο οπως Πχ της Seachem πρεπει να κανεις αυτο που λεει ο τασος μεχρι να μετρησεις 0. Καλυτερα να τα φτιαξεις το PO4 τωρα που ειναι αρχη για να μην εχεις προβληματα αργοτερα. Αν τα μηδενισεις μπορεις να αρχισεις να χρησιμοποιεις με βαση το σιδηρο που αλλαζει καθε 2-3 μηνες. Τα νιτρικα πολυ πιθανον να ειναι απο τους νεκρους οργανισμους του νεου βραχου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι με βαση αλουμινιο οπως Πχ της Seachem πρεπει να κανεις αυτο που λεει ο τασος μεχρι να μετρησεις 0. Καλυτερα να τα φτιαξεις το PO4 τωρα που ειναι αρχη για να μην εχεις προβληματα αργοτερα. Αν τα μηδενισεις μπορεις να αρχισεις να χρησιμοποιεις με βαση το σιδηρο που αλλαζει καθε 2-3 μηνες. Τα νιτρικα πολυ πιθανον να ειναι απο τους νεκρους οργανισμους του νεου βραχου.

Σε ευχαριστώ πολύ...αυτο θα κάνω...έχω την υπομονή να μηδενιστούν όλα μέχρι να προχωρήσω και ας μου πάρει 1 χρόνο αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...