Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Gibbiseps και Ancictrus


akisg

Recommended Posts

Γειά!

Κατά τους τελευταίους μήνες προσπσθώ να κατήσω στο ενυδρείο κάποιους καθαριστές αλλά πεθαίνουν πολύ σύντομα. Συμβαίνει το ίδιο σε όλους. Έχω χάσει έως τώρα 3 Gibbiseps και 1 Ancistrus. Τα αγοράζω, διατηρούνται χωρίς εξωτερικά εμφανή προβλήματα και ξαφνικά τα βρίσκω νεκρά. Τα υπόλοιπα ψάρια δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα (2 Αγγελόψαρα, 3 White cloud, 2 Zebra snail). Η αλήθεια είναι ότι κανένας απο τους καθαριστές απο τη στιγμή που τους βάζω στο ενυδρείο δεν είναι ιδιαίτερα κινητικός, ούτε τη νύχτα.

Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με πιθανά αίτια, θα το εκτιμούσα.

Άκης

Link to comment
Share on other sites

Ακη καλωσόρισες.

Να σου πω μερικές περιπτώσεις που μου έρχονται στο μυαλό και μπορείς να σκεφτεις μήπως ταιριάζει κάποιο στην περίπτωσή σου.

1. Κακή προσαρμογή των ψαρίων πριν τα βάλεις στο ενυδρείο.

2. Προβληματικό υπόστρωμα με τοπική δημιουργία αμμωνίας. Έχεις άλλα ψάρια βυθού?

3. Κάποιο περίεργο διακοσμητικό που μπορεί να βγάζει κάτι τοξικό και επηρεάζονται οι "γλύφτες"

4. Καθαρή (ατυχής) σύμπτωση. Τα ψάρια αγοράστηκαν από το ίδιο μαγαζί και σύντομα χρονικά το ένα από το άλλο?

Έτσι μερικές πρώτες σκέψεις ώστε να μπορέσεις να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το ενυδρείο σου και τις μετρησεις που έχεις..

Link to comment
Share on other sites

Ακη καλωσόρισες.

Να σου πω μερικές περιπτώσεις που μου έρχονται στο μυαλό και μπορείς να σκεφτεις μήπως ταιριάζει κάποιο στην περίπτωσή σου.

1. Κακή προσαρμογή των ψαρίων πριν τα βάλεις στο ενυδρείο.

2. Προβληματικό υπόστρωμα με τοπική δημιουργία αμμωνίας. Έχεις άλλα ψάρια βυθού?

3. Κάποιο περίεργο διακοσμητικό που μπορεί να βγάζει κάτι τοξικό και επηρεάζονται οι "γλύφτες"

4. Καθαρή (ατυχής) σύμπτωση. Τα ψάρια αγοράστηκαν από το ίδιο μαγαζί και σύντομα χρονικά το ένα από το άλλο?

Έτσι μερικές πρώτες σκέψεις ώστε να μπορέσεις να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το ενυδρείο σου και τις μετρησεις που έχεις..

Γιώργο, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Σετικά με τις αιτίες που αναφέρεις:

1. Την περίπτωση της προσαρμογής την αποκλείω διότι τα ψάρια έχουν μείνει έως και 15 - 20 μέρες πριν πεθάνουν

2. Για υπόστρωμα χρησιμοποίησα το Sera floredepot και το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο. Είναι ένα ενυδρείο των 55 λίτρων.

2. Διακοσμητικά δεν χρησιμοποιώ πέρα απο φύδικές ρίζες και κάποιες πέτρες που είναι ελεγμένες. Τις έχω χρόνια και τις έχω χρησιμοποιήσει και σε άλλα ενυδερεία παλαιότερα.

3. Η αλήθεια είναι ότι τα ψάρια τα έχω αγοράσει απο το ίδιο κατάστημα, αλλά έχουν αγοραστεί σταδιακά σε διάστημα 5 μηνών. Δεν ήταν ούτε απο την ίδια παρτίδα. Η αλήθεια είναι ότι έχω κάποιες υποψίες για το κατάστημα και αυτό διότι καμία φορά τα ψάρια δεν ήταν ιδιαίτερα δραστήρια ούτε στο κατάστημα, αλλά είναι και η φύση των ψαριών αυτών που σε ξεγελά. Σκοπεςύω πάντως να αγοράσω κάποιο pleco και απο αλλού που τους βλέπω πολύ πιο δραστήριους.

Και τέλος στο σοβαρό μου μειόνέκτημα (για το οποίο φταίω): Παρότι ασχολούμαι με ενυδρεία αρκατα χρόνια δεν παρκολουθώ τις τιμές του νερού (χωρίς να έχω αντιμετωπίσει έως τώρα κάποιο πρόβλημα). Οι τακτικές αλλαγές μάλλον με σώζουν.

Το θέμα είναι ότι τώρα μου έχει μείνει 1 Gibbiseps και θέλω να το σώσω, πέρα που η άλγη ιδιαίτερα πάνω στα φύλλα των φυτών (Anubias) έχει αυξηθεί.

Δεν ξέρω αν κατατόπισα με τις απαντήσεις, όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντηση. Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Τί τροφές τα ταίζεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα βλεπεις μηπως να ανεβαινουν συχνα στην επιφανεια ??

Εχεις αεραντλια ?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την καθυστέρηση, έλειψα για διακοπές.

Τα ψάρια τα ταϊζω με Tetra tabimin, αλλά δεν πιστεύω να είναι θέμα ασιτίας. Παρατήρησα ότι η κοιλιά του ενός Ancistrus ήταν διογκωμένη μερικές μέρες πριν πεθάνει. Όσο για το τελευταίο Gibiseps ήταν μια χαρά το πρωί και το βράδυ νεκρό. Ήταν μάλιστα το πιο ζωηρό από τα δύο και το πιο αδρανές τελικά ζεί μέχρι τώρα και έχει γίνει πολύ δραστήριο.

Επιπλέον αγόρασα απο άλλο κατάστημα έναν απλό Πλεκόστομο ο οποίος μέχρι τώρα είναι μια χαρά.

Μάλλον θα αποφύγω να αγοράσω άλλο ψάρι απο το κατάστημα που αγόραζα μέχρι τώρα τα ψάρια, μήπως και ήταν προβληματικά αυτά που έφερνε το πρώτο.

Κάθε πότε είναι σωστό να ταίζονται τα ψάρια βυθού? Εννοώ μήπως ταϊζοντάς τα πολύ, σταματίζουν να καθαρίζουν το ενυδρείο απο την άλγη.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

δεν ξερω ποια τροφη ειναι η tabimin αλλα θελουν την ειδικη τροφη της sera για πλεκο (η καποιας αλλης εταιριας) με ξυλο ιτιας και σλκηθρα με πρασινο χρωμα. Ο δικος μου ειχε δυσκοιλιοτητα, ειχε πρηστει οπως ο δικος σου, και κρεμοντουσαν συνεχως ακαθαρσιες (δηλ σκατα!). Γεμιζε το ενυδρειο απο αυτα. Γιατι ετρωγε την τροφη απο τα αλλα γατοψαρα μου (corydoras) που του ηταν ακαταλληλη.

Εμενα, δεν ψοφισε, αλλα απο τοτε που τρωει την σωστη τροφη (βραδυ) ξεπρηστηκε και τα κακα του ειναι διαφανα κι πολυ λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε βάσει στην παρατήρηση του Φίλου Dartman.

Η κακή οξυγόνωση, είναι ένα σημαντικό πρόβλημα, ιδιαίτερα στα ψάρια που αναφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...