Jump to content

Eichornia Azurea


Recommended Posts

Οι φωτό τα λένε όλα.

Από καιρό έψαχνα το φυτό 'σήμα κατατεθέν' του Αμαζονίου και πρίν από 30 περίπου ημέρες έγινε δικό μου!

Από ότι φαίνεται του άρεσε ο καιρός στο περιστέρι που μένω και μου χάρισε αυτό το υπέροχο θέαμα.... :)

Eichornia_Azurea_a.jpg

Eichornia_Azurea_b.jpg

Eichornia_Azurea_c.jpg

Ελπίζω να σας αρέσει όσο και εμένα..... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σας αρέσει όσο και εμένα..... :wootwoot:

Αν είναι δυνατόν να μην μας αρέσει τουλάχιστον εμένα με αρέσει πάρα πολύ (μιας και έχω τρέλα με τα φυτά) :)

Link to comment
Share on other sites

Παν όμορφο είναι.

Μπράβο.

Δωσε στο λαό και μια πιο γενική να δούμε πως δένει στο σύνολο :wootwoot::):(

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ωραιο!! Πανεμορφο θα ελεγα!! Πρωτη φορα στην Ελλαδα ετσι?? :):(:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο ειναι δημητρη......

πραγματικα πανεμορφο..!!!!!!!

εεε,ανηκω και στους τυχερους που τα αγγιξαν και απο κοντα..χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία φωτογραφία Δημήτρη!

Τώρα το καλοκαίρι πως τα πάει με τις ζέστες όμως το κυρίως φυτό; Σε διάφορα ενυδρεία παρατηρήθηκε η Eichornia crassipes να παραπαίει (σε 3 ενυδρεία φίλων) λόγω των υψηλών θερμοκρασιών και του "στεγνώματος" του αέρα από τους ανεμιστήρες. Δεν είναι το ίδιο είδος βέβαια αλλά συγγενές. Τι έχεις παρατηρήσει στην ανάπτυξη του κυρίως φυτού;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!!!!

Πολύ ωραία φωτογραφία Δημήτρη!

Τώρα το καλοκαίρι πως τα πάει με τις ζέστες όμως το κυρίως φυτό; Σε διάφορα ενυδρεία παρατηρήθηκε η Eichornia crassipes να παραπαίει (σε 3 ενυδρεία φίλων) λόγω των υψηλών θερμοκρασιών και του "στεγνώματος" του αέρα από τους ανεμιστήρες. Δεν είναι το ίδιο είδος βέβαια αλλά συγγενές. Τι έχεις παρατηρήσει στην ανάπτυξη του κυρίως φυτού;

Μιχάλη όπως ξέρεις λόγο της Αμαζόνιο-Λατρείας που έχω, έχω δοκιμάσει πολλά επιπλέοντα φυτά.

Συγκεκριμένα έχω/είχα τα παρακάτω:

-Eichornia Crassipes

-Eichornia Azurea

-Eichornia Diversifolia

-Pistia Stratiotes

-Phyllanthus Fluitans

-Ludwigia Helminthorrhiza

Οι παρατηρήσεις που έχω κάνει είναι ότι δυστυχώς τέτοια φυτά υποφέρουν κάτω από φώτα ενυδρείων.

Συγκεκριμένα, η Pistia Stratiotes και η Eichornia Crassipes καθώς πολλαπλασιάζονται οι απόγονοι τους είναι φυτά μικρότερα σε μέγεθος τα οποία με την σειρά τους πολλαπλασιάζονται με αρκετά γρήγορους ρυθμούς και στην ουσία με τον καιρό εκφυλίζονται, 'καίγονται' θα έλεγα και με τον καιρό εξαφανίζονται από το ενυδρείο.

Κάνοντας διάφορα 'πειράματα' έχω καταλήξει ότι τα φυτά αναπτύσονται πολύ καλύτερα και διατηρούν την αρχική τους μορφή και μέγεθος σε ενυδρεία τα οποία οι λάμπες απέχουν αρκετά από την επιφάνεια του νερού.

Και όταν λέο αρκετά μιλάω για +40 εκατοστά.

Για παράδειγμα δείτε μία φωτό από ενυδρείο που έχω στον κήπο το οποίο το είχα γεμίσει με Limna Trisucla από ένα ενυδρείο που είχα Pistia Stratiotes αλλά με τον καιρό είχαν εξαφανιστεί τελείως.

Η φωτό μιλάει από μόνη της....

Pistia_Stratiotes.jpg

Από το πουθενά και κάτω από το φώς του ήλιου και με 45 βαθμούς,οι Pistia έχουν πνίξει τα πάντα!!!Απορώ πού βρέθηκε ο 'σπόρος'

Και τα φυτά έχουν 15+ εκατοστά διάμετρο.

Εκεί πιστεύω βρίσκεται το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα φυτά επιφανείας.Στην φωτό φαίνονται και 2 Eichrnia Azurea εκ τον οποίο το αριστερό έχει ανθίσει άλλες 2 φορές (φαίνονται τα παλιά άνθη).

Οι Eichornia Azurea που έχω βάλει στο 2μετρο πάνε αρκετά καλά με την μία από αυτές να έχει ανθίσει (πρώτες φωτό) και εκεί είναι κάτω από 150watt λάμπα αλογόνου.

Τέλος έχω και Phyllanthus Fluitans σε άλλο ενυδρείο το αποίο λόγο του ότι οι λάμπες είναι 50 εκατοστά από την επιφάνεια έχει βγάλει κορμό και είναι στα 15 εκατοστα ύψος!Πράγματι απίστευτο.

Πάντος σχεδόν όλα μου τα ενυδρεία είναι ανοικτά και αντί για ανεμιστήρες αφήνω το κλιματιστικό...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη από ότι γνωρίζω η Pistia stratiotes κάτω από τεχνικό φώς και ιδιαιτέρα όταν δεν είναι ή λάμπες πλήρες φάσματος η ανάπτυξη της είναι πιο αργή και δημιουργούνται φυτά νάνοι 5-8cm. Ενώ στον ήλιο η ανάπτυξη της είναι τελείως διαφορετική και το μέγεθος ξεπερνά τα 15cm.

Επίσης ή Phyllanthus fluitans και η Eichhornia crassipes θέλουν φυσικό φώς ή το λιγότερο λάμπες με πλήρες φάσμα. Αλλιώς πολύ δύσκολα αναπτύσσετε έως καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...