Jump to content

απουσια με προβληματα


Recommended Posts

παραθετω εδω την πρωσωπικη συνομιλια για συνεχιση του θεματος...

Hρθα εχθες το βραδυ απο Συρο που ημουν εδω και 20 μερες για δουλεια και οπως θα φανταζεσαι τα προβληματα ειναι αρκετα.Πρωτο και μεγαλυτερο...

μια μερα πριν γυρισω(γαμω την γκαντεμια μου) παιρνει η γυναικα μου τηλεφωνο και μουλεει οτι στο ενυδρειο δεν λειτουργει τιποτα.με τα πολλα και μετα απο πολυ ψαξιμο απτο τηλεφωνο ειχε χαλασει μια μα@#$$ που ειχα βαλει στο κεντρικο πολυμπριζο που ειναι για προστασια απο την υπερταση.Παιρνουν λοιπον ολα μπροστα και το επομενο σοκ καταλαβαινεις ποιο ειναι...32.5 η θερμοκρασια...Τελος εχω ηδη χασει 2-3 lps ,ena starpolyps,2 γαριδες cleaner και εναν bispinosus και γενικως και τα θπολοιπα δεν ηταν και σε τελεια κατασταση.Τωρα τα προβληματα ειναι 2: ph 7.7 kai alk 19. oι υπολοιπες μετρησεις ειναι :

ασβεστιο-450

μαγνησιο-1280

νιτρικα -0 !!!

φωσφ.-0

το cr δουλευει συνεχως με:

ph 6.3

ca 450

alk 30

τι γινεται τωρα με ph k alk?

απαντηση απο : Discos

Τωρα....θελει πολυ υπομονη. Χοντρικα να σου πω, κλεισε τον reactor αμεσως και περιμενε οι τιμες σου να ισοροπησουν για αρχη. Ανθρακα φρεσκο, αντιφωσφωρο κτλ για να τραβηξει οτι ειναι να ξερασει. Α και μια καλη αλλαγη νερου.

Για οτι αλλο θελεις, μπορεις να γραψεις στο AZ με σκοπο να δουν και αλλα μελη τι μπορει αν συμβει και πως θα μπορουσαν να το αποφιγουν αλλα και να το αντιμετωπισουν. Και αυτο μονο με ανταλαγη αποψεων γινεται.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Με τοσο ανεβασμενο alk υπαρχει προβλημα?το ph να το αφησω να ανεβει μονο του η να ριξω bufer?

Aλλαγη νερου εκανα ηδη...Παντως τον bispinosus δεν τον βρηκα πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις buffer το πιο πιθανό είναι να σου ανεβάσει και άλλο το alk αφενός ενώ από την άλλη θα είναι παρωδικό. Κλείσε το ρεάκτορα και άσε να ισσοροπήσει μόνο του. Εαν χρειαστεί κάνε και άλλη μία αλλαγή νερού της τάξης του 30% σε 2 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι το σύστημά σου, πρέπει να ισορροπήσει μόνο του και όχι με σπασμωδικές-προσωρινές επεμβάσεις.

Οι αλλαγές νερού βοηθούν σε αυτήν την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

To calcium reactor πρεπει να το ρυθμισεις ετσι ωστε να δου κραταει τις τιμες σταθερες. Καπου στο 400 περιπυο ασβεστιο και 8-12 ΚΗ. Μην το αφηνεις και δουλευει συνεχεια, γιατι στο εχει φτασει πολυ ψηλα. Και εαν το τεστ σου δουλευει σωστα τοτε με τοσο ψηλο ΚΗ εχεις 7,7ΡΗ τοτε εχεις τεραστιο προβλημα με CO2 στο νερο σου και πρεπει να δεις πως θα μπορεσεις να αυξησεις τον ολο εξαερισμο του νερου με καλυτερη κυκλοφορια, αναταραξη νερου κτλ κτλ.

Μια λυση ειναι να βαλεις τον reactor σε καποιο χρονοδιακοπτη. Αλλα θελει προσωπικη δουλεια για αν το πετυχεις αυτο.

Καλο ειναι να μας πεις τι εχεις κανεις εως τωρα για να σε κατευθηνουμε αναλογα. Καλη επυτιχια. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Μια λυση ειναι να βαλεις τον reactor σε καποιο χρονοδιακοπτη. Αλλα θελει προσωπικη δουλεια για αν το πετυχεις αυτο.

Καλο ειναι να μας πεις τι εχεις κανεις εως τωρα για να σε κατευθηνουμε αναλογα. Καλη επυτιχια. :wootwoot:

Δυστυχως δεν μπορω να βαλω χρονοδιακοπτη γιατι η τροφοδοσια του γινεται απο κλεφτη στη σωληνα του chiller.Eξαλλου και να σταματαει ο χρονοδιακοπτης το reactor,το co2 δεν θα συνεχισει να δουλευει στο δοχειο?

Μεχρι στιγμης οπως ειπα εκανα μια καλη αλλαγη νερου και εχθες το απογευμα εκλεισα τον reactor.

Σημερα οι μετρησεις ειναι:

Ca: 400

alk: 13

ph: 8

Link to comment
Share on other sites

ο discos φαντάζομαι σου προτείνει να βάλεις χρονοδιακόπτη και ηλεκτροβάνα στο co2 και όχι στη ροή του νερού ..

οι τιμές σου δεν είναι χάλια .. πιστεύω σε 3-4 μέρες το kh πέσει σε ασφαλή επίπεδα

με ποιο τεστ μετράς kh ?… μη μου πεις salifert .. αν ναι .. τότε υπολόγιζε

-3,5 μονάδες

..

η πρόταση μου για τη συνέχεια είναι να ρυθμίσεις το cr ώστε να σου δίνει 16-20 kh στην έξοδο του .. ίσος και λιγότερο .. θα το δεις από τις μετρήσεις του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

με ποιο τεστ μετράς kh ?… μη μου πεις salifert .. αν ναι .. τότε υπολόγιζε

-3,5 μονάδες

..

Με sera μετραω.θα προσπαθησω να φτιαξω ενα δοχειο με αραγονιτη στην εξοδο του reactor, οπως προτεινει και ο Μαριος στο αρθρο του για του cr.Καμια καλη ιδεα?

ο Reacton δουλευε στα 4lt/h με 100 φυσαλιδες το λεπτο...Αυτο που με μπερδευει πλεον ειναι το εξης.Αν μειωσω μονο τη ροη τι συμπεριφορα θα εχουν οι παραμετροι?Λογικα μειονοντας τις φυσαλιδες εφοσον πεφτει το ph θα μειωθουν και τα νουμερα ετσι δεν ειναι?

Εδω θα ηθελα μια βοηθεια γιατι παντα ειχα προβλημα στη χημεια και εχω ψιλομπερδευτει...

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην το δουλέψεις πιο χαλαρά ..

άφησε τη ροή σταθερή .. και μείωσε τις φυσαλίδες co2 στις 60/λεπτό ..

μας ενδιαφέρει η ρύθμιση με σκοπό τη σταθερότητα ..

.. άλλη ρύθμιση θα κάνεις αν θέλεις να <ανέβεις > και άλλη για να μείνεις σταθερός ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Mια απλη λυση ειναι να βαλεις μια ηλεκτροβανα στο C02 και να το συνδεσης με ενα χρονοδιακοπτη. Απλο, φθηνο, χρησιμο και πολυ εξυπηρετικο... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην το δουλέψεις πιο χαλαρά ..

άφησε τη ροή σταθερή .. και μείωσε τις φυσαλίδες co2 στις 60/λεπτό ..

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην το δουλέψεις πιο χαλαρά ..

άφησε τη ροή σταθερή .. και μείωσε τις φυσαλίδες co2 στις 60/λεπτό ..

Aυτο εχω κανει και βλεπουμε... :wootwoot:

Καμια ιδεα για δοχειο με αραγονιτη στην εξοδο του reactor?

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα κόλπα τα ξέρει καλά ο discos … :wootwoot:

πιστεύω πάντως ότι χωράει πολύ αυτοσχεδιασμό ένα τέτοιο σύστημα ..

.. ο στόχος είναι να διώχνουμε το ανθρακικό ( διοξείδιο του άνθρακα ) από το νερό του c/r ..

.. έτσι το περνάμε από άλλο ένα δοχείο που έχουμε υλικό για c/r .. αυτό μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό πχ πλαστικό δοχείο .. η ακόμα και ένα δεύτερο c/r χωρίς διοξείδιο ..

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές σου δεν είναι χάλια .. πιστεύω σε 3-4 μέρες το kh πέσει σε ασφαλή επίπεδα

με ποιο τεστ μετράς kh ?… μη μου πεις salifert .. αν ναι .. τότε υπολόγιζε

-3,5 μονάδες

..

Τασο!

Κατι δεν παει καλα με το salifert τεστ σου... :wootwoot:

Μετραω χρωνια με salifert και παντα μαζι με τα αλλα τεστ. Ποτε δεν ειχα τοση μεγαλη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

δεν έτυχε πρόβλημα στο συγκεκριμένο κουτί .. έχω και δεύτερο .. με διαφορετική ημερομηνία λήξης …

μόνο το παλιό που μου τέλειωσε μετρούσε σωστά ..

δες εδώ και οι Αμερικάνοι το πήραν πρέφα ..

http://www.reefcentral.com/forums/showthre...hreadid=1153301

http://www.reefcentral.com/forums/showthre...hreadid=1117617

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Τασο, σε σχεση με αλλα τεστ τι διαφορες εχεις δει μπας και εχουμε κατι σαν στανταρ αφου εισαι ο πρωτος που εχεις "φαει" την κρυαδα.. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

το salifert μετράει 3,5 μονάδες παραπάνω από τα υπόλοιπα..

έτσι αν σου δείχνει 9 d kh … έχεις 5.5 .. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συμφωνώ κι εγώ με τον Τάσο, στο ΚΗ με salifert έχω 3,5 βαθμούς παραπάνω διαφορά από το tropic marin

Link to comment
Share on other sites

Εχθες λοιπον που αντιληφθηκα οτι ειχε τελειωσει το τεστ του kh που ειχα ηταν αργα και το μονο που προλαβα ηταν το pet city με αποτελεσμα να παρω αναγκαστικα ενα της jbl.

Σημερα πηγα και πηρα salifert αλλα δεν τα πηγα καλα με τις οδηγιες του.(Οταν επρεπε δεν μαθαινα Αγγλικα). :wootwoot:

Να δουμε λοιπον τι δεν καταλαβα καλα.

4 ml νερου με τη συριγγα μεσα στο ποτηρακι.2 σταγονες απο το αντιδραστηριο μεσα στα 4 ml.

Bαζουμε το μυτερο πλαστικο στην ακρη της συριγγας του 1ml και τραβαμε 1ml υγρο απο το αντιδραστηριο. Ριχνουμε σταγονα σαγονα απαυτο,μεσα στα 4ml μεχρι το χρωμα να γινει απο μπλε-πρασινο πορτοκαλοροζ.

Αυτο εκανα αλλα το νερο δεν εγινε ποτε ροζ .εμεινε μπλε σκουρο.Εκανα κατι λαθος???

Link to comment
Share on other sites

εεεεε.....μαλλον δεν εκανες λαθος....απλα εχεις αλκαλικοτητα πανω απο 16.0dKH ή 5.71meg/l ....

Link to comment
Share on other sites

Και με το JBL (του οποιου βεβαια δεν εχω και τρελη εκτιμιση) που δειχνει 12 τι γινεται?Ειπαμε δεν ειναι και καλο αλλα τοσο πολυ να χανει?

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να επαναλαβεις το τεστ να δουμε τι θα δειξει... κανε οτι γραφεις (σωστα τα εκανες) απλα κουνα το μπουκαλακι του αντιδραστηριου μερικες φορες πριν ριξεις τις 2 σταγονες μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Απλά κούνα το κυκλικά δημιουργώντας δίνη στο περιεχόμενο του, μετά από κάθε σταγόνα και όχι πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...