Jump to content

απουσια με προβληματα


Recommended Posts

Λοιπον.Τωρα θα σας πω τι λαθος εκανα αλλα δεν θα γελασει κανεις.ΟΚ?:(

Τη συριγγα με το 1ml τη γεμιζα με το μπλε υγρο γιατι νομιζα οτι το αλλο ηταν υγρο kh για να προσθεσεις στο ενυδρειο. :wootwoot::):):):P:)

Τωρα λοιπον που το εκανα εχω αλλο ενα ερωτημα.Καταρχας η συριγγα δε γεμιζει μεχρι το 1ml αλλα μεχρι το 0.96.Μενει ομως και υγρο μεσα στη μυτη.Στο τελος λοιπον και αφου εχουμε ριξει σταγονα σταγονα το ΔΙΑΦΑΝΟ :wootwoot: υγρο μενει καποιο υγρο στη συριγγα με το οποιο μετραμε το kh μας.

Το ερωτημα λοιπον ειναι ΕΔΩ: Το υγρο που εχει μεινει στη μυτη το αφηνουμε ως εχει και υπολογιζουμε αυτο που εχει μεινει στη συριγγα, η το ρουφαμε κιαυτο μεσα στη συριγγα και ετσι μετραμε οτι μας δειχνει???

εγω το τραβηξα μεσα και μου εδειξε γυρω στο 12.Δηλαδη να υπολογιζω μεθον 3.5???

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.Τωρα θα σας πω τι λαθος εκανα αλλα δεν θα γελασει κανεις.ΟΚ?:angry:

Τη συριγγα με το 1ml τη γεμιζα με το μπλε υγρο γιατι νομιζα οτι το αλλο ηταν υγρο kh για να προσθεσεις στο ενυδρειο. :AAGGGHHH::thaman::hysterical::hysterical::hysterical::thumbup:

Τωρα λοιπον που το εκανα εχω αλλο ενα ερωτημα.Καταρχας η συριγγα δε γεμιζει μεχρι το 1ml αλλα μεχρι το 0.96.Μενει ομως και υγρο μεσα στη μυτη.Στο τελος λοιπον και αφου εχουμε ριξει σταγονα σταγονα το ΔΙΑΦΑΝΟ :thumbup: υγρο μενει καποιο υγρο στη συριγγα με το οποιο μετραμε το kh μας.

Το ερωτημα λοιπον ειναι ΕΔΩ: Το υγρο που εχει μεινει στη μυτη το αφηνουμε ως εχει και υπολογιζουμε αυτο που εχει μεινει στη συριγγα, η το ρουφαμε κιαυτο μεσα στη συριγγα και ετσι μετραμε οτι μας δειχνει???

εγω το τραβηξα μεσα και μου εδειξε γυρω στο 12.Δηλαδη να υπολογιζω μεθον 3.5???

:wacko: Μας Έστειλες :wacko:

ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΤ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑΤΙ :hysterical::hysterical:

Θα βάλεις το μυτερό πλαστικό στη σύριγγα την λεπτή. Θα βυθίσεις τη σύριγγα στο υγρό που είναι στο μπουκαλάκι και ΟΧΙ στο δοκιμαστικό σωλήνα που μετράς.

Θα τραβήξεις το έμβολο της σύριγγας μέχρι το 1ml (sto 1ml να είναι το μαύρο ελαστικό του εμβόλου).

Η στάθμη του υγρού θα είναι πιο κάτω , περίπου στο 0.72 και ΟΧΙ στο 0,96.

Θα ρίχνεις σταγόνα σταγόνα μέχρι ν'αλλάξει χρώμα το μετρήσιμο δείγμα στο δοκιμαστικό σωλήνα.

Εκεί σταματάς και μετράς την ένδειξη του μαύρου ελαστικού .

Την αντιστοιχείς στο πίνακα και έχεις το αποτέλεσμα. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Μας Έστειλες :angry:

ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΥΓΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΣΤ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑΤΙ :thumbup::hysterical:

Δεν θα εβαζα ουτως η αλλως.Απλα μπερδευτηκα γιατι υπαρχουν και τεστ πχ red sea calcium που περιεχει μεσα μπουκαλακι με ασβεστιο για να συμπληρωσεις και καλα. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

θα ξεπλύνεις καλά το διάφανο δοχειακι στη βρύση

θα το ξεπλύνεις και με νερό του ενυδρείου

με τη μεγάλη σύριγγα θα ρίξεις 4ml νερό ενυδρείου στο δοχειακι

θα πιάσεις το μικρό μπουκαλάκι με το μπλε υγρό που γράφει KH-ind και αφού το ανακινήσεις θα ρίξεις 2 σταγόνες στο δοχείο με το νερό

τώρα πιάνεις την άλλη σύριγγα προσαρμόζεις την πλαστική μυτούλα

ανοίγεις το δεύτερο μπουκάλι που γράφει ΚΗ , βάζεις μέσα τη σύριγγα και τραβάς το διάφανο υγρό

θα προσέχεις η μυτούλα να είναι διαρκώς μέσα στο υγρό όση ώρα τραβάς ..

.. και θα σταματήσεις όταν η πίσω μέρος του μαύρου δακτυλίου φτάσει στο 1 ml

το κενό που θα δεις μέσα στη σύριγγα προβλέπεται .. δεν υπάρχει πρόβλημα ..

στη συνέχεια αδειάζεις τη σύριγγα σταγόνα – σταγόνα ανακατεύοντας το δοχείο και προσέχεις όταν αλλάξει χρώμα και γίνει ροζ-πορτοκαλί .. σταματάς ..κοιτάς τη σύριγγα και προσέχεις την ένδειξη που δίνει η άλλη πλευρά τώρα του μαύρου δακτυλιδιού ..

με την βοήθεια του πίνακα που περιλαμβάνει το τεστ βλέπεις η ένδειξη στη σύριγγα στο πόσους βαθμούς ΚΗ αντιστοιχεί .

αυτά για το kh test salifert

πες μου σε παρακαλώ .. τι ημερομηνία λήξης έχει το τεστ ?

Link to comment
Share on other sites

Καντο σωστα τωρα :thumbup: Δεν τραβας υγρο μεσα...δεν σε νοιαζει αν εχει αερα πανω πανω (κατω απο το μαυρο λαστιχακι)...εσυ απλα βλεπεις την ενδειξη εκει που ειναι το μαυρο λαστιχο ακριβως ασχετα απο το αν εχει υγρο στη μυτη κτλ Ολα αυτα ειναι υπολογισμενα στο τεστ...

Link to comment
Share on other sites

πες μου σε παρακαλώ .. τι ημερομηνία λήξης έχει το τεστ ?

Ημ.Ληξης 02/2012.Ειναι ιδια παρτιδα με αυτη που διαπιστωσες το προβλημα?

Μετρησα 13dKH.

Link to comment
Share on other sites

την ίδια ημερομηνία έχει το ένα από τα δυο τεστ που έχω και δείχνει 3,5 μονάδες παραπάνω ..

θα σου πρότεινα τεστ της tropic marine η aquarium pharmaceuticals για έλεγχο

Link to comment
Share on other sites

την ίδια ημερομηνία έχει το ένα από τα δυο τεστ που έχω και δείχνει 3,5 μονάδες παραπάνω ..

θα σου πρότεινα τεστ της tropic marine η aquarium pharmaceuticals για έλεγχο

OK! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...