Jump to content

Απόγνωση


Stefani

Recommended Posts

Εδώ και λίγους μήνες εχω αρχίσει και ασχολούμαι με τα ενυδρεία και πλέον εχω φτάσει σε απόγνωση .Μένω πάτρα και δεν έχω βρεί ούτε ένα pet shop της προκοπής που να μπορέσει να με βοηθήσει.Από την πρώτη μερα τα ψάρια μου πεθαίνουν και αυτό όχι λόγω νερού αλλά λόγω του ότι τσακώνονται συνέχεια μεταξύ τους...Ότι ράτσα και να έχω βάλει έχω πρόβλημα.Αρσενικά και θυληκά.Έχω βαρεθεί να γυρνάω ψάρια πίσω για ανταλλαγή ή να μου πεθαίνουν και να τα βρίσκω στον πάτο ή στην επιφάνεια.Να μην τρώνε,να έχουν μαδημένα πτερύγια και τέτοια .Και πάντα είναι ένα ( ο τελευταίος των μοϊκανών) που χαίρει άκρας υγείας .Είχα πάει πρίν δύο βδομάδες να πάρω 3 ψαράκια και του ζήτησα ακριβώς τα ίδια με αυτό που έχω ήδη και μου είπε ότι έπρεπε να περιμένω κάποιες μέρες να τα φέρει.Πήγα λοιπόν πριν δυό μέρες και πήρα 3 ψάρια εκ των οποίων μου πέθανε σήμερα το ένα και τα άλλα δυο δεν είναι και στα καλυτερά τους.Ο καταστηματάρχης μου είπε πώς ήταν ίδια ράτσα με ένα άλλο που είχα ήδη όμως όταν τα πήγα σπίτι μου δεν είχε καμία σχέση το ένα με το άλλο.Ήταν όλα ,ακόμα και μεταξύ τους ,ξεχωριστές ράτσες ,τις οποίες όσο και αν έχω ψάξει στο ίντερνετ ακόμα δεν έχω βρεί τις ονομασίες τους.Μου είπε κιόλας ένας φίλος μου ότι οι αφρικάνες είναι πολύ δύσκολα ψάρια.Μετά από όλα αυτά αναρωτιέμαι λοιπόν εγώ.....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?????? :) Υπάρχει λοιπόν κάποιος τρόπος να βρώ κάποιον να μου τα εξηγήσει από καντα και να ξέρει??Ξέρει κανείς κανένα pet shop που να αξίζει??Ή έστω κάποιος που να μένει πάτρα και να είναι διατεθημένος να μου εξηγήσει από κοντα τι συμβαίνει και τι πρέπει να κάνω??Κάποιοσ που να ξέρει από κιχλίδες αφρικής.......Αυτά...Συγνώμη για όλο αυτό το κείμενο αλλα επειδή λατρεύω τα ζώα ,μιας και πάντα είχα,δεν μπορώ να τα βλέπω να υποφέρουν έτσι ......Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! προς το παρον συστηνω ψυχραιμια.αρχικα κανε μια αναγνωση σε ποστ που θα βρεις εδω και θα μαθεις αρκετα απο τις κιχλιδες αφρικης και τις συνθηκες που χρειαζονται οπως επισης και τα διαφορετικα ειδη που υπαρχουν που μαλιστα σε πολλες των περιπτωσεων θα βρεις και φωτογραφιες. οτι θελεις να διαβασεις σχετικα με ασθενειες κτλ υπαρχει σχετικο section. αν θελεις ανεβασε φωτο απο τα ψαρια σου να δουμε και τι ειναι! και ψυχραιμια!

Link to comment
Share on other sites

αφρικανες κιχλιδες σε τοσα λιτρα,και προφανως χωρις τις απαραιτητες κρυψωνες,η τη σωστη ιχθυοφορτιση ειναι σαν βομβα που οταν σκασει εχει δεκαδες προβληματα,σαν αυτα που αναφερες αγαπητη φιλη...

δυστυχως το περισσοτερο φταιξιμο ειναι του επαγγελματια ο οποιος προφανως δεν μπηκε στον κοπο ουτε τα βασικα να σου εξηγησει...κριμα. :):(:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο αυτό το έχω 2 μήνες νομιζω περίπου,δυο βδομάδες περίπου έχω τα ψαράκια...Έχω διαβάσει όσο μπορώ,έχω περάσει ατελείωτες ώρες διαβάζοντας αρθρα, συζητησεις και τέτοια αλλα και πάλι δεν βγάζω άκρη.Εχω μπεί σε δεν ξέρω κι εγώ πόσα site για να βρώ τα δικά μου αλλά και πάλι δεν μπορώ να τα βρώ.Αυτός που μου τα πούλησε προφανώς ήταν εντελώς ασχετος και μ'αρεσει που μου είπε πώς και αυτός σπίτι του τέτοιο ενυδρείο είχε.Τι να πω πια.....Ίσως να είναι μια καλή ιδέα προτού να έχω άλλα δράματα να κάνω κάτι με άλλα ψάρια πιο εύκολα...τουλάχιστον για αρχή.Απλά πιστεύω πώς είναι καταπληκτικά ψάρια όπως και τα θαλασσινά πολυ εντυπωσιακά και θα ήθελα να είχα ένα τέτοιο ενυδρείο....Θα δω τι θα κάνω :wootwoot: ...

Link to comment
Share on other sites

18-06-2007 είχες ακόμα το 10λιτρο ενυδρείο και σκεφτόσουν να πάρεις ένα 60λιτρο.

Άρα το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα .

Εγώ πιστεύω ότι δεν έπρεπε να ξεκινήσει το ενυδρείο με αφρικανες που είναι πολύ ευαίσθητες στα νέα ενυδρεία .

Το πρόβλημα σου το εντοπίζω ότι είναι νέο το ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο αυτό το έχω 2 μήνες νομιζω περίπου,δυο βδομάδες περίπου έχω τα ψαράκια...Έχω διαβάσει όσο μπορώ,έχω περάσει ατελείωτες ώρες διαβάζοντας αρθρα, συζητησεις και τέτοια αλλα και πάλι δεν βγάζω άκρη.Εχω μπεί σε δεν ξέρω κι εγώ πόσα site για να βρώ τα δικά μου αλλά και πάλι δεν μπορώ να τα βρώ.Αυτός που μου τα πούλησε προφανώς ήταν εντελώς ασχετος και μ'αρεσει που μου είπε πώς και αυτός σπίτι του τέτοιο ενυδρείο είχε.Τι να πω πια.....Ίσως να είναι μια καλή ιδέα προτού να έχω άλλα δράματα να κάνω κάτι με άλλα ψάρια πιο εύκολα...τουλάχιστον για αρχή.Απλά πιστεύω πώς είναι καταπληκτικά ψάρια όπως και τα θαλασσινά πολυ εντυπωσιακά και θα ήθελα να είχα ένα τέτοιο ενυδρείο....Θα δω τι θα κάνω :wootwoot: ...

καποια φωτο απο τα ψαρακια σου? για να βγαλουμε τουλαχιστον ακρη!

Θα συμφωνησω επισης με το Σταματη. οι αφρικανες ειναι πολυ σκληρα ψαρια αλλα σε ενυδρεια που ηδη εχουν περασει τις "παιδικες ασθενειες". Σε νεα αστρωτα ενυδρεια ειναι ιδιαιτερα αδυναμες!

Link to comment
Share on other sites

post-4109-1185131682_thumb.jpgpost-4109-1185131733_thumb.jpg αυτά ήταν τα ψαράκια που φικοξενούσα μέχρι προσφατα,αφου πλέον τα φιλαξενεί το pet shop από το οποίο πήρα καινούργια ψαράκια μιας και δεν ήθελα να μου μείνουν και αυτά στο χέρι...κρίμα ήταν.Προβλημα δεν είχα με την υγεία τους,μόνο το ότι τσακωνόντουσαν συνέχεια!!!!!Ακομα και το βράδυ δεν τα άφηνε σε ησυχία,αυτή με τις ρίγες τα έκανε όλα!!!Η οποία μόλις τα έδιωχνε σε μία γωνία μετά έσκαβε,έκανε βόλτες και έπαιζε μόνη της κι ευτυχισμένη μιας και είχε αδειάσει το τοπίο.Οταν ήταν η ώρα του φαγητού έριχνα σε πολλά σημεια για να τρώνε και τα άλλα ,και με το που καναν να πλησιάσουν τα έδιωχνε και ετρωγε μόνη της σχεδόν όλο το φαϊ και μετά έπρεπε να την απασχολήσω για να πάνε και τα άλλα.Πιστεύω ότι ο θάνατος που είχα ήταν έλλειψη φαγητου,στρές και τέτοια...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και είδα αργά το Post σου:

Τα ψάρια δεν τσιμπάνε κάποιο άλλο μόνο λόγο υψηλότερης αυτοπεποίθησης. Μερικές φορές μπορεί να έχει αρρωστήσει κάποιο ψάρι αλλά να είναι στην αρχή ακόμα η αρρώστια και να μην φαίνονται τα συμπτώματα με το μάτι. Τα άλλα ψάρια όμως το ξέρουν και το τσιμπάν ίσως και μέχρι θανάτου. Εσύ νομίζεις ότι πέθανε από τα τσιμπήματα ενώ ήταν είδη άρρωστο.

Ή μπορεί να αρρωστήσει από κακή προσαρμογή. Τους κάνεις καλή προσαρμογή για να τα βάλεις στο ενυδρείο; Σου είπε το πώς, αυτός που σου προμήθευσε τα ψάρια;

Όπως και να έχει όμως από τις Φώτο φαίνεται ότι χρειάζεσαι επειγόντως κρυψώνες. Οι Αφρικάνες θέλουν την κρυψώνα τους μια και είναι μαχητικά ψάρια και έτσι εάν τα βάλεις σε ένα άδειο ενυδρείο όπου τα πιο αδύναμα δεν θα μπορούν να ξεφύγουν από τα δυνατότερα είναι σαν να ρίχνεις 2 μονομάχους σε μία αρένα! Στο τέλος 1 θα μείνει. Όταν μάλιστα το ένα θεωρεί το ενυδρείο σπίτι του και ξαφνικά του φέρνεις 2-3 ξενομπάτιδες (Ξένους όπως λέμε και στην Κρήτη) αυτό σημαίνει θάνατο! Κάνε αρκετές κρυψώνες και σπηλιές με πέτρες και δώσε ευκαιρία στα καινούργια να κρυφτούν μέχρι να συνηθίσει το ένα το άλλο. Στο φόρουμ έχει πολλές φωτογραφίες μελών για να πάρεις ιδέα.

Επίσης είναι λίγα τα λίτρα οπότε μην βάλεις πολλές Αφρικάνες γιατί κάποιες από αυτές μεγαλώνουν επικίνδυνα κάτω από αιχμαλωσία.

Οι Αφρικάνες είναι πανέμορφα ψάρια με … προσωπικότητα! Εάν ψαχτείς και καταφέρεις να συμβιώσεις μερικές, μετά ακολουθώντας απλούς κανόνες δεν θα σε προβληματίσουν ιδιαίτερα. Είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια. Φαντάσου η πιο παλιά μου είναι 6 χρονών περίπου και συνεχίζει.

Τέλος το πρόβλημα με το χόμπι μας είναι ότι θέλουν να σου πουλήσουν χωρίς να σε βοηθήσουν πρώτα. Βρες κάποιο Pet Shop που πιστεύεις ότι είναι σχετικός (μια και το ότι πουλάει τροφή για σκύλους δεν πάει να πει ότι ξέρει) και πίεσε ρωτώντας συχνά μέχρι να σου πει όσα περισσότερα γίνεται. Για να δεις τι Αφρικάνες να βάλεις μια και δεν έχουν όλες τον ίδιο χαρακτήρα μπορείς να βρεις βιβλία, υλικό στο Internet ή ακόμα πιο εύκολα, ψάξου στο Φόρουμ. Έχει πολύ υλικό και ρώτα όπου κολλάς.

Ελπίζω να βοήθησα . Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...