Jump to content

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ!


KIMI

Recommended Posts

Ο αρσενικος που δεν τρωει ειναι αυτος που γεννησε???

Ποσα δισκακια εχεις στο μεγαλο???

Link to comment
Share on other sites

Τεσσερις στα 330 κ το ζευγαρι στο 160.

Ναι αυτος που ζευγαροσε.Δευτερη φορα μαλιστα λιγη ωρα μετα την προσαρμογητους στην ζευγαροστρα.

Δεν γωνιμοποιησε και τις 2 φορες!

Μετα απο ζευγαρομα μου εχει τυχη ο αρσενικος να στρεσαριστει αλλα αλλη δισκοι κ συνειρθαν αμεσως!

Αυτος ουτε ωρεξη να φαει δεν εχει!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? : :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να μην προσαρμοστηκε καλα στο μικροτερο ενυδρειο και να στρεσαριστηκε.Προληπτικα ριξε μια δοση Ectozon και εχε τον υπο στενη παρακολουθηση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Θα ξεκινησω απο αυριο την θεραπεια!

(Παλι τα ειδια σημερα) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 3 κουταλιες του γλυκου στα 145λ!

Δεν πιστευω να εκανα πατατα?

Ο δισκος ειναι στην ιδια κατασταση μα πριν!

Με το φαρμακο τωρα τι πρεπει να κανω,πρεπει να ξαναριξω.χθες το εριξα!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οχι!

Η χρηση του Ectozon ειναι για μια δοση!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αλλαγη που εκανα σημερα με νερο 100% α/ο τα ψαρια τσακωνονται συνεχεια κ εχουν χωριστει σε ομαδες, καπου καπου τιναζονται κ καθονται ολα μαζι κ μετα απο λιγο παλι τα ιδια!

Ο αρσενικος στην ζευγαροστρα συνεχηζει να εχει την ιδια συμπεριφορα αντιθετα με την θηλικια που ψαχνει

μερος να γενησει! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειας σας κ παλι,

αφου τα ψαρια μου συμπεριφερονταν φυσιολογικα κ μεινανε εξι δισκοι

αποφασισα να προσθεσω δυο δισκους μιας κ οι δυο απο τους εξι θα φυγουν!

Τους πηρα την Δευτερα απο τοτε ουτε εχουν ακουμπησει τιποτα,ρωτισα τι τα ταιζανε κ δοκιμασα με τις ιδιες τροφες παλι τιποτα,στο μεταξυ τσακονονται οι δυο καινουργοι μεταξιτους κ οι μουρες τους εχουν πλυγες κ τα οργανα απο κατω ειναι συνεχεια εξω,ο ενας κολαει σε ενα αρσενικο που εχω και τρεμει το κεφαλιτου!

Τι να κανω?

ΜΑΥDAY!

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας κ παλι,

αφου τα ψαρια μου συμπεριφερονταν φυσιολογικα κ μεινανε εξι δισκοι

αποφασισα να προσθεσω δυο δισκους μιας κ οι δυο απο τους εξι θα φυγουν!

Τεσσερις δισκοι σε 330 Lt ειναι αρκετοι. Εγω δεν καταλαβα τι εννοεις οτι προσθεσες 2 δισκους μιας και οι 2 απο τους 6 θα φυγουν?

Αν υποθεσω οτι αγορασες αλλους 2 δισκους τοτε θα διαφωνησω μαζι σου διοτι:

1) ειναι ηδη αρκετοι

2) τσακωνονται συνεχεια οπως λες.

Ο ενηλικος δισκος θελει πολλα λιτρα για να ζησει και ο καθε ενας διεκδικει 1 περιοχη... Οταν υπαρχει συνωστισμος απο ψαρια τοτε θα εχεις συνεχεια το ιδιο σκηνικο με τα γνωστα επακολουθα.

Εγω εχω 2 δισκους σε 1 RIO 180 lt και δεν σκεφτομαι κατα διανοια να βαλω αλλον!! :hysterical:

Εκτος και κανω λαθος με ολα αυτα που σου εγραψα και καποιος αλλος απο την παρεα μας εδω μου πει οτι λεω χαζομαρες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω χαθεί λίγο... :hysterical:

Άρα μάλλον αυτή την στιγμή έχεις 8 δίσκους στο 330 άρι σου και σχεδιάζεις να διώξεις τους 2... (ίσως στην γεννίστρα???).

Τέλος πάντων, αν είναι 8 οι δίσκοι σου, έχουν αρχίσει να στριμώχνονται... και σε αυτή την περίπτωση είναι αναμενόμενες οι μάχες (ειδικά αν έχουν μπει και νέοι κάτοικοι).

Εγώ στην θέση σου θα επέστρεφα στη σύνθεση 6 δίσκων και θα παρακολουθούσα τις εξελίξεις.

Η άρνηση των νέων για τροφή δικαιολογείται ως ένα σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 2 δισκους σε 1 RIO 180 lt και δεν σκεφτομαι κατα διανοια να βαλω αλλον!! :hysterical:

Πάντως την θέλουν την παρέα τους οι δίσκοι (και ας τσακώνονται που και που), εκτός αν είναι ζευγάρι. Άρα και δύο μόνοι στα 180 λίτρα πάλι πρόβλημα είναι. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την θέλουν την παρέα τους οι δίσκοι (και ας τσακώνονται που και που), εκτός αν είναι ζευγάρι. Άρα και δύο μόνοι στα 180 λίτρα πάλι πρόβλημα είναι. :hysterical:

Εννοειται..... αλλα καλυτερα δυο(-δυο) σαν τους Χιωτες :hysterical: παρα 4 και στριμωγμενους με ολα τα φυσικα επακολουθα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι που εχω στα ενυδρια ειναι 8 στα 330 που οι 2 θα φυγουν γιατι δεν ειναι δικοι μου

κ 2 σε μια ζευγαροστρα 160λ!

Το προβλημα μου ειναι μεχρει να φυγουν τι να κανω μιας κ η κατασταση περαμενει η ιδια!

Ο ενας απο τους δυο εχει αρχησει να κρυβεται κ για τροφη...

ουτε λογος!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κανε απλα υπομονη μεχρι να προσαρμοστουν. Οσο για το φαι προσπαθησε να τους κανεις 2-3 μερες νηστεια και βλεπουμε. Απλα εχε το νου σου και ενημερωνε μας για οτιδηποτε περιεργο!!! :hysterical:

Απο εκει και περα να βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη και να μη λεμε οτι θελουμε περνοντας και αλλους στο λαιμο μας. Δεν πρεπει ποτε ΜΑ ΠΟΤΕ να ξεχναμε οτι ο δισκος ειναι κοπαδοψαρο!!!!! Μονο δυο δισκους βαζουμε σε ενυδρειο οταν και μονο οταν ειναι εξακριβωμενο ζευγαρι. Σε γενικες γραμμες οσο περισσοτεροι οι δισκοι στο ενυδρειο μας τοσο καλυτερο γι'αυτους(Παντα συναρτηση των λιτρων μας, ετσι???). Θα εχουμε λιγους τσαμπουκαδες στην αρχη μεχρι να σχηματιστει η ιεραρχια του κοπαδιου και απο εκει και περα ολα καλα!

Αυτα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Απο εκει και περα να βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη και να μη λεμε οτι θελουμε περνοντας και αλλους στο λαιμο μας. Δεν πρεπει ποτε ΜΑ ΠΟΤΕ να ξεχναμε οτι ο δισκος ειναι κοπαδοψαρο!!!!! Μονο δυο δισκους βαζουμε σε ενυδρειο οταν και μονο οταν ειναι εξακριβωμενο ζευγαρι. Σε γενικες γραμμες οσο περισσοτεροι οι δισκοι στο ενυδρειο μας τοσο καλυτερο γι'αυτους(Παντα συναρτηση των λιτρων μας, ετσι???). Θα εχουμε λιγους τσαμπουκαδες στην αρχη μεχρι να σχηματιστει η ιεραρχια του κοπαδιου και απο εκει και περα ολα καλα!

Αυτα :hysterical:

:hysterical::hysterical::blink:

Link to comment
Share on other sites

Κανε απλα υπομονη μεχρι να προσαρμοστουν. Οσο για το φαι προσπαθησε να τους κανεις 2-3 μερες νηστεια και βλεπουμε. Απλα εχε το νου σου και ενημερωνε μας για οτιδηποτε περιεργο!!! :hysterical:

Απο εκει και περα να βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη και να μη λεμε οτι θελουμε περνοντας και αλλους στο λαιμο μας. Δεν πρεπει ποτε ΜΑ ΠΟΤΕ να ξεχναμε οτι ο δισκος ειναι κοπαδοψαρο!!!!! Μονο δυο δισκους βαζουμε σε ενυδρειο οταν και μονο οταν ειναι εξακριβωμενο ζευγαρι. Σε γενικες γραμμες οσο περισσοτεροι οι δισκοι στο ενυδρειο μας τοσο καλυτερο γι'αυτους(Παντα συναρτηση των λιτρων μας, ετσι???). Θα εχουμε λιγους τσαμπουκαδες στην αρχη μεχρι να σχηματιστει η ιεραρχια του κοπαδιου και απο εκει και περα ολα καλα!

Αυτα :blink:

Καμια αντιρρηση σε αυτα που λες. Εννοειται οτι ειναι κοπαδοψαρο! Σιγουρα οι γνωσεις σου ειναι μακραν καλυτερες απο τις δικες μου. Απλα με το σκεπτικο οτι υπαρχουν 4 (αν θυμαμαι καλα) δισκοι μεσα και τσακωνονται ολη μερα, σκεφτομαι τι θα γινει οταν μπουν και αλλοι 2 :hysterical:. Και σιγουρα δεν θελω να σκεφτομαι οταν οι δισκοι φτασουν στο τελικο τους μεγεθος.

Ευχομαι ολα να κυλησουν ομαλα στο ενυδρειο σου KIMI :hysterical:

ps. Οτι εγραψα στην τελευταια μου απαντηση αφορουσε μονο την παρουσα φαση που περναει η KIMI και οχι σαν γενικο κανονα. Εφοσον ολα κυλανε ομαλα σε 1 ενυδρειο μπορουμε να βαλουμε 2 δισκους ακομα, τοτε no problem. Το οτι υπαρχουν μονο 2 δισκοι στο δικο μου (RIO 180) ειναι 1) ειναι ζευγαρι και 2) αν υπολογισουμε 6-7 ποντους υποστρωμα, εσωτερικο φιλτρο κτλ. τα καθαρα λιτρα δεν ειναι πανω απο 160. Αν υπολογισουμε και τα υπολοιπα ψαρακια στο ενυδρειο μου, τοτε ουτε λογος για προσθηκη περισσοτερων δισκων (μιλαω ΠΑΝΤΑ για το δικο μου ενυδρειο).

Ευχαριστω.

ΚΙΜΙ τι νεα απο το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Τα νεα ειναι τα ψαρια συνεχιζουν να εχουν την ιδια συμπεριφορα

κ μιας κ εβλεπα τις πληγες ξεκινησα θεραπια με εsha2000 k exit

οπως με συμβουλεψαν απο το καταστημα που τους πηρα,

μου εχει ξανατυχει οι δισκοι να κανουνε να φανε πανω απο μηνα

μετα απο τσαμπουκαδες στο ενυδρειο,

ηταν ζευγαρι κ κρυβοντουσαν συνεχεια μεχρι που αναγκαστικα να τουσςταισω,

αυτο που μου κανει εντυποση ειναι οτι οι δισκοι οι καινουργοι δεν κρυβονται κ

τσακονονται μονο μεταξυ τους,ο ενας απο τους 2 που κρυβοτανε απο τν αλλο

γιατι του ειχε παρει τν αερα τωρα τωρα ειναι αυτος απο πανω.

τωρα δεν ξερω τι αλλο μπορει να κανω μιας κ οι 2 δισκοι που υπολογιζα να φυγουν

δεν θα φυγουν γιατι ο φιλος μου που τους εχει θελει να τους δωσει κ να βαλει

OCKAR K GALAXER

ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα ο ενας απο τους δυο καινουργιους δισκους απεβιωσε σημερα

κ ο αλλος συνεχιζει να μην τρωει,

στο μεταξυ τρεις δισκοι εχουν βγαλει μια θολουρα στο ματι σαν γλυτσα

κ τρωμαζουν κ πηδανε εξω απο το νερο.

Tι να κανω για να βοηθησω τα ψαρακια μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας κ παλι,

μετα απο τοσο καιρο απο την προηγουμενη δημοσιευση η κατασταση παραμενει

η ιδια με τον δισκο κ εχοντας στο ενυδριο τρεις δισκους.

Ελπιζω οι φωτο να βοηθισουν.

Καθε συμβουλη θα ηταν χρησημη!!post-853-1208519783_thumb.jpgpost-853-1208519953_thumb.jpgpost-853-1208519996_thumb.jpgpost-853-1208520069_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...