Jump to content

Θάνατος cardinal.Τι ήταν?


Recommended Posts

Λοιπόν μόλις σήμερα πηγα και πήρα 5 cardinals όπου όταν τα έβαλα στο ενυδρείο το ένα δεν γυρνούσε μαζί με τα άλλα στο κοπάδι.Αφου το κοιτούσα αρκετή ώρα παρατήρησα σαν κάτι να εξέχει από την κοιλά του.Αποφάσισα λοιπόν να τον βάλω για λίγο σε ένα μπώλ για να δω τι θα γίνει τελικά μην είναι καμία αρρώστια και κολήσουν και τα άλλα.Εκεί λοιπόν το κακόμοιρο κολυμπούσε μετα βίας και γυρνούσε συνεχώς ανάποδα,η κοιλιά του από κάτω είχε ανοίξει στα δύο και ήταν λες και είχε σκάσει και εξείχε ένα "πράγμα" από μέσα σαν.....σακουλάκι.Επείδη ακόμα είμαι λίγο αρχάρια δεν ήξερα αν ήταν άρρωστο ,αν γεννούσε ή τέλος πάντων τι ήταν αυτό.Πάντως άντεξε αρκετή ώρα ακίνητο και λαχανιασμένο όπου μετα από 3 περίπου ώρες πέθανε...Απλά μου έκανε εντύπωση που είχε ανοίξει η κοιλιά του από κάτω.Τι θα μπορούσε να ήταν αυτό???Φωτό δεν έβγαλα δυστυχώς το ξέχασα τελείως....αν όμως μπορείται να μου πείτε καμία ιδέα για το τι θα μπορούσε να είναι αυτό έτσι ώστε να το προλάβω στην επόμενη.....αν ξανασυμβεί...Ευχαριστώ και προκαταβολικά!!!!!Φιλια

Link to comment
Share on other sites

Μηπως χτυπηθηκε με την αποχη η με καποιο αλλο αντικειμενο κατα την αγορα του πριν μπει στην σακουλα,γιατι για να ανοιξει η κοιλια του οπως λες, κατι τετοιο πρεπει να συβαινει.Αν ηταν αρρωστο θα το ειχες δει στο καταστημα πριν το αγορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση.Στο κατάστημα ήταν μια χαρά και πήγαινε και μαζί με τα άλλα όπως κάθε πιστό μέλος ενός κοπαδιού :wootwoot: Αλλά τόσο πολύ ώστε να γίνει κάτι τέτοιο?Μου κάνει πολύ εντύπωση.Σκέφτομαι μήπως επειδή κατά την μεταφορά υπήρχαν και άλλα 6 γκαπυ και ένας μονομάχος μήπως υπήρξε καμία διαφωνία μέσα στη σακούλα μιας και δεν έβλεπα.Αλλά από την άλλη εκείνη την στιγμή δεν νομίζω να σκεφτόντουσαν κάτι τέτοιο παρα μόνο κανένα σχέδιο απόδρασης.. :(:)

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι που μου κάνει εντύπωση.Στο κατάστημα ήταν μια χαρά και πήγαινε και μαζί με τα άλλα όπως κάθε πιστό μέλος ενός κοπαδιού :wootwoot: Αλλά τόσο πολύ ώστε να γίνει κάτι τέτοιο?Μου κάνει πολύ εντύπωση.Σκέφτομαι μήπως επειδή κατά την μεταφορά υπήρχαν και άλλα 6 γκαπυ και ένας μονομάχος μήπως υπήρξε καμία διαφωνία μέσα στη σακούλα μιας και δεν έβλεπα.Αλλά από την άλλη εκείνη την στιγμή δεν νομίζω να σκεφτόντουσαν κάτι τέτοιο παρα μόνο κανένα σχέδιο απόδρασης.. :(:)

Δεν γνωρίζω αν είναι αυτή η αιτία, αλλά... όλα μαζί στην ίδια σακούλα :) Τόσο πολύ ακρίβηναν οι σακούλες :) Ελεος! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξαναπέστο....Βασικά μάλλον ήθελε να με ξεφορτωθεί γρήγορα γιατι ήμουν στην κυριολρξία 2 ώρες εκεί και τον έπριζα με τις ερωτήσεις μου και την ώρα που αποφάσισα να φύγω ήταν γιατί έκλεινε και τον λυπήθηκα..... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Στη θεση σου δεν θα ξανα πηγαινα στο συγκεκριμενο μαγαζι. Μιας και απο διαφορετικα ενυδρεια που υποτηθεται το νερο ειχε διαφορετικες, συνθηκες τα εβαλε ολα μαζι στο χυμα στην ιδια σακουλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο μόνος που είναι εντάξει εδώ στην πάτρα πιστεύω.Εξάλλου έβαλε νερό από όλα τα ενυδρεία από τα οποία πήρα ψάρια.Όταν έρθω Αθήνα θα αλλάξουν πολλά πράγματα και θα πηγαίνω σε καλύτερα.Προς το παρόν μόνο αυτό υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η πιθανότητα να δίπλωσε η γωνία από τη σακούλα και να το πίεσε το βάρος της .

Όσο για το νερό που πήρε από ένα ενυδρείο και έβαλε διάφορα ψάρια εξαρτάτε από το χειρισμό που κάνει στα ενυδρεία του .

τα υπόλοιπα ψαράκια είναι εντάξει;

Βλέπεις να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ

Θα ήταν καλύτερα τον μονομάχο να τον βάλεις μόνο του σε ένα μικρό ενυδρειάκι 15 - 20 λίτρα με χαλικάκι, κάποιο εύκολο φυτό (ανούμπια, κερατόφυλλο), ενα μικρό φίλτρο χαμηλής ροής και θερμοστάτη για τις κρύες μέρες (μην βλέπεις τώρα...)

Τα cardinal και τα guppies θέλουν εντελώς διαφορετικές συνθήκες νερού...

Εύχομαι καλή συνέχεια :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ευχατιστώ πολύ!!Βασικά έχω άλλο ένα μικρό ενυρδείο 10L άδειο,ήταν το πρώτο μου,είναι πολύ μικρό??Εντωμεταξύ ο μονομάχος μάλλον πηδηξε και το πρωί που τον βρήκα ήταν μέσα στο φίλτρο.Ευτυχώς που δεν έφυγα άρων άρων σήμερα που ψιλοβιαζόμουν....ακόμα δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα περι καρδιναλίων ,guppies και μονομάχων,ήξερα μόνο για κιχλίδες.Αλλα σιγά σιγά.Πάντως όλα τα άλλα καρδιναλάκια μου ζουνε μια χαρά, αφοθ περάσαν μια μερα στο καινοθργιο τους ενυδρείο χωρίς να πάθουν τίποτα πλέον δεν ανησυχώ τόσο

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα, πάντα κατά την άποψή μου, πως αν είναι 10 lt καθαρά είσαι οριακά... αλλά μπορεί να "παίξει".

Εκτός από όσα ανέφερα πιο πάνω, οπωσδήποτε καπάκι!!! Οπως διαπίστωσες πηδάνε! Είναι κρίμα να τον βρεις στο πάτωμα :thumbup: Είναι σημαντικό να έχει κάποιες μικρες τρύπες (ή κάποια άλλη πατέντα) για να επιτρέπει την κυκλοφορία του αέρα... οι μονομάχοι αναπνέουν ως επί το πλείστον αέρα κατευθείαν από την επιφάνεια του νερού, μέσω του λαβυρίνθου τους.

Καλή συνέχεια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...