Jump to content

ΦΙΛΟΞΕΝΟΣ - ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!


filoxenos

Recommended Posts

Για αλλού πήγαινα κι αλλού βγήκα!

Πάντος δεν έχασα την ευκαιρία, γράφτηκα τάχιστα και... νά 'μαι!

Καλώς σας βρήκα λοιπόν, καλή επιτυχία στην προσπάθεια και θα συμβάλλω κι εγώ όπως μπορώ.

Εχουμε και λέμε λοιπόν: Ασχολούμαι με ενυδρεία - επιτέλους! - εδώ και κάμποσους μήνες - τα λατρεύω για την ακρίβεια! Οσο περνάει ο καιρός, τόσο και περισσότερα αποκτώ! Σήμερα έχω 4, μόλις ξεκίνησα την κατασκευή πέμπτου και έπεται συνέχεια. Ευτυχώς, διαθέτω πολύ ελεύθερο χρόνο (κακούργα ανεργία...) και πολύ όρεξη και έτσι μαθαίνω σχετικά γρήγορα (διάβασμα, internet, συζητήσεις, ψάξιμο γενικά).

Στόχος μου είναι η αναπαραγωγή διαφόρων ειδών σταδιακά, με αποκορύφωμα - ελπίζω - ένα ενυδρείο με ιππόκαμπους (Αααααχ!...! Πότε άραγε?).

Ξεκίνησα λοιπόν με τα εύκολα (χρυσόψαρα), πήρα το βάπτισμα του πυρός, έμαθα - πιστεύω - τα βασικά, και συνεχίζουμε... (ακόμα μαθαίνω και πάντα θα μαθαίνω δηλαδή). Τώρα έχω:

1. 70χ25χ35=50 καθαρά λίτρα (φυτεμένο, κοινωνικό) με 6 γκάπυς, 1 πλάτυς, 3 κορυντόρας, καμιά 10αριά διάφορα φυτά και καμιά τριανταριά σαλιγκαράκια (Melanoides tuberculata).

2. Ενα εξάγωνο 16άλιτρο, που το χρησιμοποιώ για μεγάλωμα των μικρών γκάπυς.

3. Ενα μικρό 12άλιτρο, επίσης για μεγάλωμα των μικρών.

4. Ενα 8άλιτρο για νοσοκομείο (αχρείαστο να 'ναι!).

5. Μόλις ξεκίνησα την κατασκευή για: 100χ50χ50=220 καθαρά λίτρα νερό (καθ' ότι ήδη φθάσαμε στα 120 νεογέννητα ψαράκια!) και ήδη σχεδιάζω ένα μεγαλύτερο γωνιακό "τέρας" για γύρω στα 700 λίτρα, καθώς και ένα σύστημα 6 ενυδρείων (3 20άρια και 3 80άρια), για τις επόμενες γέννες - σκοπεύω να κρατάω χωριστά την κάθε γέννα και χωριστά αρσενικά από θηλυκά... Ελπίζω να μου πάνε όλα καλά και να τα λέμε από τις γραμμές του φόρουμ, εξελίσσοντας τις γνώσεις μας και όχι μόνο...

Αυτά για τον γραφίστα Φιλόξενο και τα ψαράκια του προς το παρόν, μαζί με την καλησπέρα μου... Νά 'στε όλοι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φιλόξενε :blush:

Από ότι βλέπω το προχωράς γρήγορα το σπορ :hysterical: Να σου ευχηθώ να τα κατοστήσεις? :blush:

Πιστεύω να βρεις ενδιαφέροντα πράγματα εδώ στο forum και ό,τι απορία έχεις μην διστάσεις να ρωτήσεις. Θα δεις ότι κι εμείς είμαστε εξίσου φιλόξενοι :rasp:

Περιμένουμε νεότερα από τις γέννες σου.

Επί την ευκαιρία πες μας τι φυτά έχεις? Τα ενυδρεία τα έχεις φτιάξει όλα μόνος σου? Και το εξάγωνο?

Όσο για ιππόκαμπους, δεν ξέρω αν αναπαράγονται εύκολα στην αιχμαλωσία, αλλά σίγουρα θα μας πει κάποιος από τους reefαδες :blush:

Και πάλι καλώς όρισες

Link to comment
Share on other sites

Επί την ευκαιρία πες μας τι φυτά έχεις? Τα ενυδρεία τα έχεις φτιάξει όλα μόνος σου? Και το εξάγωνο?

6195[/snapback]

Γειά σου κι εσένα!

Τα 3 μικρά είναι αγορασμένα, το 50άρι μόνος μου. Πάντως δεν θα ξαναδώσω λεφτά για έτοιμο ενυδρείο, τώρα που τους πήρα τον αέρα... Με λίγη προσοχή και αν πιάνουν τα χέρια σου, όλα γίνονται!

Τα φυτά που έχω είναι:

Anubias nana (3)

Hygrophila corymbosa

Egeria densa

Cryptocoryne

και ένα κοινό, εσωτερικού χώρου, που το προσάρμοσα και τα πάει μια χαρά!

Οσο για τους ιππόκαμπους, ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο, αλλά θα το προσπαθήσω σίγουρα, όταν θα έρθει η ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο Aquazone!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρέα μας σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο Aquazone και να εισαι σιγουρος οτι η φιλοξενια εδω ειναι τελεια :blush::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:blush:

Καλως ορισες!!! Λοιπον πριν απο δυο βδομαδες ειδα δυο ιπποκαμπους σε ενα μαγαζι εδω ... και χαζευα 45 λεπτα! Τι να σου πω .. σου ευχομαι να τους δεις στα ενυδρεια σου και συντομα!

Link to comment
Share on other sites

"... πριν απο δυο βδομαδες ειδα δυο ιπποκαμπους σε ενα μαγαζι εδω ... "

Οταν λες εδώ, εννοείς στην Αγγλία?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...