Jump to content

Αλλαγη skimmer


targas21

Recommended Posts

Nα προτιμησεις τυφλα ενα Η&S σε σχεση με το berlin ή το aquamedic. Αλλη αποδοση και πολυ ποιο ευκολο στη ρυθμιση. Δεν τα εχουν τυχαια στο μισο και βαλε....aquazone!! :AAGGGHHH::hysterical:

Κατα την γνωμη μου, δεν ειναι κατι το καλυτερο :hysterical:

Δεν θα το προτεινα σε κανεναν...

Αν σου περισσευουν τα λεφτα, παρε της TUNZE :wacko:

οταν θα δεις πως δουλευει, θα αλλαξεις γνωμη και θα παρεις H&S η Deltec.

Αργα η γριγορα ολοι εκει καταλυγουμε... :thumbup:

Σοφη κουβεντα... :angry:

Μην κανεις κατι που θα το μετανιωσεις...

:thaman:

Ενταξει,ενταξει... :thumbup:

με πεισατε.Παμε για H&S αλλα με μια μικρη καθυστερηση... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Να το και το προβλημαααα... :hysterical:

Αυτες ειναι οι διαστασεις του h&s...

Δες 200-1260

http://www.hsaquaristik.de/start_eng.php

Και ο χωρος μου στο sump ειναι 37χ20.5 :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Deltec 701 με 1 ΕΗΕΙΜ για 1000-1500 λιτρα ενυδρειο... 2 φιλοι το εβαλαν σε λειτουργεια πριν απο 20 ημερες και ειναι εκστασιασμενοι απο την αποδοση του.... Τιμη? περιπου 450-460 αν θυμαμαι καλα στο aquaristic.net.

H λυση σου και σε καλυτερη τιμη. Ετσι και αλλιως, Η&S ή DELTEC αν βαλεις ειναι παρομοια σε αντλιες και αποδοση. Με ΕΗΕΙΜ ομως ετσι....? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το Deltec ειναι εξωτερικο...Οποτε μαλλον ειμαστε ενταξει αν και ειμαι λιγο επιφυλακτικος με τα εξωτερικα καθοτι εχω καει απο υπερχειλιση του δοχειου.Παμε λοιπον γιαυτο.

http://www.aquaristic.net/aquarium/technic...850.html?lang=1

η αυτο το οπιοιο ειναι ακριβως ιδιο απλα το εβγαλαν και σε ποιο κοντο γιαυτους που εχουν προβλημα χωρου.

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/555...dor/manufac.395

Ποιο λετε?θα υπερχει διαφορα στην αποδοση λογο της διαφορας υψους δεδομενου οτι η αντλια παραμενει ιδια?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα ξανα μετα απο καιρο στο θεμα...

Ηεπιλογη μου τελικα ηταν το Deltec AP851...Kαι επιστρεφω με ερωτηση...Μολις το εβαλα σε λειτουργεια εδειξε αμεσως τις "αγριες" διαθεσεις του,μετα απο κανα-δυο μερες ομως σταματησε να βγαζει βρωμα ενω μεχρι τοτε ειχε βγαλει πολυ λιγο.Παρατηρησα επισης οτι η βρωμα καθοταν στο πανω μερος του καδου,πριν δηλαδη φτασει στο δοχειο.Μειωσα λοιπον το ροη στην εξοδο(ΑΡΚΕΤΑ) και τοτε ο αφρος βγηκε στο δοχειο.

Ειναι λογικο ομως να εχω τοσο μειωμενη τη ροη?Η μηπως φταιει η αντλια που εχω βαλει?Το manual λεει οτι χρειαζεται αντλια 1000lt...αυτη που εβαλα εγω ειναι 1200lt...Υπαρχει περιπτωση να φταιει οτι θελει μεγαλυτερη αντλια? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου. Νομίζω πως το skimmer λειτουργεί μια χαρά. Αυξάνοντας τη ροή της εξόδου, κάνεις το skimming περισσότερο στεγνό, με αποτέλεσμα να σου αποβάλει συμπυκνωμένη βρωμιά, απ' ότι στην αντίθετη περίπτωση όπου μαζί με τη βρωμιά αποβάλλει και μεγάλη ποσότητα νερού.

Θα πρέπει να γνωρίζεις επίσης, ότι όταν το skimmer είναι καινούργιο έχει την τάση να υπερλειτουργεί, αποβάλλοντας μεγάλες ποσότητες νερού, μέχρι να διαλυθούν τα διαχωριστικά λάδια του καλουπιού. Έτσι χρειάζεται διαφορετική ρύθμιση στην αρχή από όταν παλιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου ειναι οτι εχω μειωσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τη ροη της εξοδου για ν ανεβει στο δοχειο ο αφρος...αλλιως μενει πολυ κατω απτο δοχειο.Και ρωταω αν ειναι σωστο να βγαζει τοσο λιγο νερο στην εξοδο για να λειτουργησει σωστα...και αναρωτιεμαι μηπως γιαυτο φταιει η αντλια τροφοδοσιας,αν θα πρεπει δλδ να ειναι μεγαλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...