Jump to content

Χρειάζομαι και δεύτερο;


georgep

Recommended Posts

Έχω ενυδρείο 300Lt και φίλτρο Eheim 2026 proII. Υπαρχουν μόνιμα αιωρούμενα σωματίδια πρέπει να βάλω και δευτερο και αν ναι τι;

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δέν θές να βάλεις άλλο εξωτερικό μπορείς να βάλεις ένα καλό εσωτερικό γεμάτο βάμβακα και άνθρακα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δέν θές να βάλεις άλλο εξωτερικό μπορείς να βάλεις ένα καλό εσωτερικό γεμάτο βάμβακα και άνθρακα. :thumbup:

Ο ανθρακας σε τι θα χρησιμευε?μηπως ειναι περιττος?

Link to comment
Share on other sites

Αν δέν θές να βάλεις άλλο εξωτερικό μπορείς να βάλεις ένα καλό εσωτερικό γεμάτο βάμβακα και άνθρακα. :thumbup:

Ο λόγος του άνθρακα; Αν είναι να βάλει φίλτρο για τα αιωρούμενα σωματίδια ας βάλει μπλε σφουγγάρι ή βάμβακα. Ο άνθρακας δεν νομίζω να εξυπηρετεί σε κάτι (in my opinion).

Και καλύτερα μιας και έχεις ήδη ένα εξωτερικό βάλε και ένα δεύτερο φτηνό εξωτερικό για πιο εύκολη συντήρηση. Πάντως από το Eheim 2026 proII έχω άσχημη εμπειρία (σε 1 μόλις χρόνο χάλασε η τρόμπα).

Έγινε επεξεργασία - nekt
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Έχω ενυδρείο 300Lt και φίλτρο Eheim 2026 proII. Υπαρχουν μόνιμα αιωρούμενα σωματίδια πρέπει να βάλω και δευτερο και αν ναι τι;

ευχαριστω.

Τα αιωρούμενα σωματίδια που αναφέρεις προέρχονται κυρίως από τις τροφές και είναι διάφορες οργανικές ουσίες όπως τανίνες (από φυτικές τροφές και φρούτα), λιπαρά, κ.α.

Το πρόβλημα είναι ότι οι ουσίες αυτές, εκτός των άλλων, δημιουργούν μια λεπτή μεμβράνη στην επιφάνεια του νερού που δεν επιτρέπει τη καλή οξυγόνωση (ακόμα και μετά τη δημιουργία ελαφράς ανατάραξης της επιφάνειας του νερού!)

Για να λύσω το πρόβλημα αγόρασα το Nano Cleaner 3165 της TUNZE (περίπου 60 ευρώ) και το χρησιμοποιώ, σ' αυτή τη περίπτωση, σαν μηχανικό με υαλοβάμβακα μόνο.

Το συγκεκριμμένο εσωτερικό φίλτρο το χρησιμοποιώ σε πολλές άλλες βοηθητικές εργασίες καθώς είναι εύκολο να τοποθετηθεί σε λίγα λεπτά σε οποιοδήποτε ενυδρείο (ή δοχείο) και με οποιοδήποτε συνδυασμό υλικών (άνθρακα, τύρφη, βιολογικό υλικό, κ.α.) και αφαιρείται το ίδιο εύκολα. Είναι πολύ απλό στη λειτουργία του και έχει ρυθμιζόμενη ροή από 150-800 lt/h (δε διαθέτει ακριβή ρύθμιση έντασης ροής και spray bar).

Η TUNZE το περιορίζει για χρήση σε ενυδρεία από 40-200lt, αλλά δεν έχει πρόβλημα στο καθαρισμό της επιφάνειας του νερού μεγαλύτερου ενυδρείου. (Το χρησιμοποιώ και σε 300άρι)

Το χρησιμοποιώ περίπου δύο μήνες και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τη λειτουργία του. Αρνητικό στοιχείο θεωρώ τις πλαστικές βίδες του συστήματος στήριξης που σταδιακά αρχίζουν να φθείρονται από τη συχνή χρήση και το μικρό μήκος καλωδίου ρεύματος.

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα μάλλον... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...