Jump to content

Νανο θαλασσινο...


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Εχω ενα μικρο ενυδρειο -περιπου 17 λιτρων της RESUN- στο οποιο θελω να αλλαξω σετ απ και γενικοτερα προσανατολισμο.Με λιγα λογια ψηνομαι απο γλυκου νερου να το κανω θαλασσινο και να μπω και εγω σιγα σιγα στο κλαμπ.Εδω και καιρο λοιπον διαβαζω τα σχετικα αρθρα στο φορουμ ομως επειδη ο τομεας του θαλασσινου ειναι κατι αγνωστο προς το παρον σε μενα θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το εξης ειναι προτιμοτερο να αρχισω με μεσογειακου τυπου σεταρισμα η να επιχειρησω reef ? και τα 2 στυλ με εξιταρουν αυτη τη στιγμη το ιδιο και το βλεπω και σα μια ασκηση για μεγαλυτερο μελλοντικα συστημα.Μπορει καποιος να μου πει τα συν και πλην των 2 στυλ με δεδομενο παντα το 17 λιτρα που διαθετω και οχι γενικοτερα.Αυτα για αρχη,θα προκυψουν πολλα ερωτηματα μελλοντικα ελπιζω να υπαρχει η υπομονη για βοηθεια...ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στα λημέρια μας!!

Η άποψη μου είναι ότι το μέγεθος του ενυδρείου είναι πολύ μικρό και θα βρεις πολύ μεγάλες δυσκολίες στο να κρατάς σταθερές τις παραμέτρους που είναι σημαντικός παράγοντας στο reef. H έλλειψη εμπειρίας θα δυσκολέψει ακόμη περισσότερο τα πράγματα. Οπότε δεν θα συνιστούσα να ξεκινήσεις με reef σε αυτό το μέγεθος.

Το μεσογειακό ίσως μου ακούγεται καλύτερη λύση χωρίς να έχω εμπειρία επί του θέματος, λόγω των χαμηλότερων θερμοκρασιών που πρέπει να κρατάς. Φυσικά αν βάλεις καμιά μεσογειακή ανεμώνη ή δύσκολα ζωντανά πάλι θα έχεις προβλήμα όμως αν το ερώτημα είναι το ένα ή το άλλο απόλυτα, εγώ θα προτιμούσα το μεσογειακό.

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη το ιδιο και το βλεπω και σα μια ασκηση για μεγαλυτερο μελλοντικα συστημα.

αν το βλέπεις έτσι .. με τα 17 λίτρα κάτι μπορείς να κάνεις… προτείνω reef και όχι μεσογειακό

στήνεις ένα απλό σύστημα με χαμηλότατες απαιτήσεις και το παρακολουθείς ..

.. θα σου δώσει γνώσεις και εμπειρία ..

ΙΜΟ είναι εύκολο να το στήσεις και σχετικά οικονομικό

τι φωτισμό έχει το ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στα λημέρια μας!!

Η άποψη μου είναι ότι το μέγεθος του ενυδρείου είναι πολύ μικρό και θα βρεις πολύ μεγάλες δυσκολίες στο να κρατάς σταθερές τις παραμέτρους που είναι σημαντικός παράγοντας στο reef. H έλλειψη εμπειρίας θα δυσκολέψει ακόμη περισσότερο τα πράγματα. Οπότε δεν θα συνιστούσα να ξεκινήσεις με reef σε αυτό το μέγεθος.

Το μεσογειακό ίσως μου ακούγεται καλύτερη λύση χωρίς να έχω εμπειρία επί του θέματος, λόγω των χαμηλότερων θερμοκρασιών που πρέπει να κρατάς. Φυσικά αν βάλεις καμιά μεσογειακή ανεμώνη ή δύσκολα ζωντανά πάλι θα έχεις προβλήμα όμως αν το ερώτημα είναι το ένα ή το άλλο απόλυτα, εγώ θα προτιμούσα το μεσογειακό.

Και απο εξοπλισμο θα προτεινες σκιμερ η οι συχνες αλλαγες νερου ειναι αρκετες? το φιλτρο που διαθετω ειναι εσωτερικο αυτη τη στιγμη.Σκεφτομουν εαν το ξεκινησω να βαλω μερικους ερημιτες μεσα, μικρες γαριδες και ισως καποιο διθυρο μαλακιο.Φυσικα ζωντανη αμμο και βραχο.

Link to comment
Share on other sites

αν το βλέπεις έτσι .. με τα 17 λίτρα κάτι μπορείς να κάνεις… προτείνω reef και όχι μεσογειακό

στήνεις ένα απλό σύστημα με χαμηλότατες απαιτήσεις και το παρακολουθείς ..

.. θα σου δώσει γνώσεις και εμπειρία ..

ΙΜΟ είναι εύκολο να το στήσεις και σχετικά οικονομικό

τι φωτισμό έχει το ενυδρείο ?

Εχει μια λαμπα φθοριου 11 W συν ανακλαστηρα.Για το συστημα που αναφερεις ποιες ειναι οι απαιτησεις σε εξοπλισμο και τη μπορω να βαλω μεσα απο θαλασσινα?

Link to comment
Share on other sites

Και απο εξοπλισμο θα προτεινες σκιμερ η οι συχνες αλλαγες νερου ειναι αρκετες? το φιλτρο που διαθετω ειναι εσωτερικο αυτη τη στιγμη.Σκεφτομουν εαν το ξεκινησω να βαλω μερικους ερημιτες μεσα, μικρες γαριδες και ισως καποιο διθυρο μαλακιο.Φυσικα ζωντανη αμμο και βραχο.

Σε αυτά τα λίτρα , για μεσογειακό, θα πήγαινα με αλλαγές νερού όπου αν είχα πρόσβαση σε καθαρά νερά θα χρησιμοποιούσα πραγματικό θαλασσινό νερό. Θα γέμιζες ένα-δύο 25λιτρα μπιτόνια και θα είχες για πολλές εβδομαδιαίες αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Αν και 17 ειναι οντος λιγα εγω να δωσω λιγο κουραγιο λεγοντας πως κραταω ενα 40λ χωρις σκιμμερ εδω και 4 μηνες. Απλα θελει λιγο παραπανω προσοχη.

Καλη συνεχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

βάλε άλλη μια ακτινική 11 w .. και είσαι έτοιμος από φώτα ..

σε ένα φίλτρο βάζεις λίγο ακριβό ενεργό άνθρακα και λίγο αντιφώσφορο

προσθέτεις έναν μικρό κυκλοφοριτη για κίνηση νερού

.. στο ενυδρείο βάλε 5-6 εκ ζωντανό αραγονίτη ..

το πρώτο σου νερό μπορείς να το πάρεις από κάποιον φίλο όταν κάνει αλλαγή νερού .. το νερό που θα εξατμίζεται θα το αναπληρώνεις με απιονισμενο ..

μπορείς να βάλεις βραχάκια με πολύποδες και μανιτάρια , σαλιγκάρια ,καμιά γαριδούλα αργότερα , και αργότερα επίσης ένα- δυο πολύ μικρά ψαράκια ..

θα κοιτάξεις να έχεις σταθερή κατά το δυνατόν θερμοκρασία και σταθερή αλατότητα

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα & το ανι-φωσφορο τον αφηνουμε συνεχεια μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,κατα πασα πιθανοτητα θα ξεκινησω με μεσογειακο για την ευκολια της επιλογης των ειδων και για το χαμηλοτερο κοστος του εγχειρηματος αφου θα συλλεξω ο ιδιος αυτα που θα βαλω μεσα (ευτυχως στη Χαλκιδα εχουμε πολυ "υλικο") θα δω πως θα παει το πραγμα και με τη δικη σας βοηθεια φυσικα ωστε μελλοντικα να ασχοληθω με κατι πιο απαιτητικο.Μια ακομη ερωτηση:οταν βαλω μεσα νερο αμμο και βραχακια (ζωντανα) τη πρεπει να προσεξω στις μετρησεις που θα κανω και μετα απο ποσο καιρο κατα προσσεγγιση στρωνει το νερο για να βαλω τα διαφορα ειδη μεσα?

Link to comment
Share on other sites

το άνθρακα τον αλλάζεις κάθε μήνα

το αντι φώσφορο κάθε τετράμηνο περίπου αν είναι από αυτά που έχουν βάση το σίδηρο ..

αυτό είναι ένας γενικός μπούσουλας … κάθε ενυδρείο έχει τις ανάγκες του και αυτός που το παρακολουθεί μπορεί να αποφασίσει κάτι διαφορετικό

.Μια ακομη ερωτηση:οταν βαλω μεσα νερο αμμο και βραχακια (ζωντανα) τη πρεπει να προσεξω στις μετρησεις που θα κανω και μετα απο ποσο καιρο κατα προσσεγγιση στρωνει το νερο για να βαλω τα διαφορα ειδη μεσα?

θα πάρεις τεστ για αμμωνία , ΝΟ2,ΝΟ3 και με αυτά θα παρακολουθείς το νερό σου ..

όταν μηδενίσουν οι τιμές αμμωνίας , ΝΟ2, μπορείς να βάλεις ψαράκι ..

ο χρόνος που θα χρειαστεί εξαρτάται από τη κατάσταση και τη συμπεριφορά του βράχου που θα βρεις …

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ τα 17 λίτρα πολύ λίγα για ένα σταθερό αποτέλεσμα, έχω να σου πω τα εξής;

Να διαλέξεις όσο μπορείς καλύτερα βραχάκια και να βάλεις κάτι στον πυθμένα, πχ αφρολέξ λεπτό, γιατί λόγω του βάρους, μπορεί να έχεις εκπλήξεις. Το κρύσταλλο του συγκεκριμένου ενυδρείου, μπορεί να είναι και 3mm.

Το βράχο και την άμμο, αφού τα συλλέξεις, θα πρέπει να τα τοποθετήσεις σε κουβάδες ή ψυγεία cαmping, με νερό και να τα μεταφέρεις το συντομότερο στον προορισμό τους, χωρίς να μείνουν πολύ ώρα στον ήλιο ή στις θερμοκρασίες κάποιου αυτοκινήτου.

Με τον τρόπο αυτό, ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες θανάτου των οργανισμών και έτσι η περίοδος κουραρίσματος μειώνεται σημαντικά.

Μην ξεχάσεις να εξασφαλίσεις πολύ καλή κυκλοφορία νερού, γύρω από το βράχο και ανατάραξη της επιφάνειας, όταν τοποθετηθούν στο ενυδρείο.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ τα 17 λίτρα πολύ λίγα για ένα σταθερό αποτέλεσμα, έχω να σου πω τα εξής;

Να διαλέξεις όσο μπορείς καλύτερα βραχάκια και να βάλεις κάτι στον πυθμένα, πχ αφρολέξ λεπτό, γιατί λόγω του βάρους, μπορεί να έχεις εκπλήξεις. Το κρύσταλλο του συγκεκριμένου ενυδρείου, μπορεί να είναι και 3mm.

Το βράχο και την άμμο, αφού τα συλλέξεις, θα πρέπει να τα τοποθετήσεις σε κουβάδες ή ψυγεία cαmping, με νερό και να τα μεταφέρεις το συντομότερο στον προορισμό τους, χωρίς να μείνουν πολύ ώρα στον ήλιο ή στις θερμοκρασίες κάποιου αυτοκινήτου.

Με τον τρόπο αυτό, ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες θανάτου των οργανισμών και έτσι η περίοδος κουραρίσματος μειώνεται σημαντικά.

Μην ξεχάσεις να εξασφαλίσεις πολύ καλή κυκλοφορία νερού, γύρω από το βράχο και ανατάραξη της επιφάνειας, όταν τοποθετηθούν στο ενυδρείο.

Καλή συνέχεια.

Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση οι συμβουλες ειναι υπερπολυτιμες.Οποτε χρειαστει θα επανερθω με ερωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...