Jump to content

Συμβατά ψαριά


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, γνωρίζετε τι ψάρια μπορώ να βάλω μαζί με guppy, το ενυδρείο είναι 250L.

Link to comment
Share on other sites

moly, και platy

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα κκαι νέον και θα άφηνα λίγα είδη.Καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα κκαι νέον και θα άφηνα λίγα είδη.Καλή δύναμη

Νέον με Ζωοτόκα;;;;

Αλλο η ομωρφιά και άλλο οι απαιτήσεις του κάθε ψαριού.

Δεν ειναι συμβατά.

Link to comment
Share on other sites

Νέον με Ζωοτόκα;;;;

Αλλο η ομωρφιά και άλλο οι απαιτήσεις του κάθε ψαριού.

Δεν ειναι συμβατά.

Σωστός ο segusm :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα αν δεν γνωριζουμε κατι να μην απαντουμε γιατι μπορει να οδηγησουμε τους συνχομπιστες σε λαθος συμπερασματα.

παντα φιλικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα αν δεν γνωριζουμε κατι να μην απαντουμε γιατι μπορει να οδηγησουμε τους συνχομπιστες σε λαθος συμπερασματα.

παντα φιλικα :thumbup:

συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα με ενδιαφερει αμεσα. τελικα μπορει να συμβιωσουν καλα νεον με πλατυς ή όχι?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα αν δεν γνωριζουμε κατι να μην απαντουμε γιατι μπορει να οδηγησουμε τους συνχομπιστες σε λαθος συμπερασματα.

παντα φιλικα :hysterical:

Φίλε stratos μήπως θα μπορούσες να διευκρινίσεις για ποιόν ήταν η καλοπροαίρετη (σίγουρα) παρατήρηση σου???? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

Για να μιλάμε σωστά.....

Τα guppy με τα neon είναι κάπως συμβατά (χωρίς τα απαραίτητα αλατάκια) για συμβίωση.

Neon όμως με Platy και Swordtail (Ξιφοφόρους) δεν είναι....

http://www.timstropicals.com/Compatibility/MatchResults.asp

Link to comment
Share on other sites

Η παρατηρηση μου ηταν σχετικα με τα δυο ειδη ψαριων Ζωοτοκα και Τροπικα οπου οπως εχουμε πει και στο παρελθον δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.Διατροφικες συνηθειες, διαφορετικοι βιοτοποι,διαφορετικες παραμετρους κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την τοποθέτηση του φίλου μου Μιχάλη (segusm) και του stratos λίγο παρατραβηγμένη, αν και ο ίδιος πολλές φορές έχω δώσει ανάλογες συμβουλές. Πιο σωστά είναι αυτά που αναφέρει ο Γιώργος (tsikis)

Τα guppy με τα neon είναι κάπως συμβατά (χωρίς τα απαραίτητα αλατάκια) για συμβίωση.

Neon όμως με Platy και Swordtail (Ξιφοφόρους) δεν είναι....

http://www.timstropicals.com/Compatibility/MatchResults.asp

Ας πιάσω την απάντηση του stratos για να τα πάρω με την σειρά :

Η παρατηρηση μου ηταν σχετικα με τα δυο ειδη ψαριων Ζωοτοκα και Τροπικα οπου οπως εχουμε πει και στο παρελθον δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.Διατροφικες συνηθειες, διαφορετικοι βιοτοποι,διαφορετικες παραμετρους κ.τ.λ.

Θεωρώ ότι εκ παραδρομής γράφθηκε το Ζωοτόκα - Τροπικά αντί του Ζωοτόκα-Ωοτόκα και συνεχίζω. Όντως έχει ειπωθεί στο παρελθόν σε διάφορα Post κάτι ανάλογο. Από εκεί και πέρα είναι σωστό;

Κατά την δική μου γνώμη λάθος. Πού αναφέρεται ότι τα ζωοτόκα έχουν διαφορετικές διατροφικές συνήθειες από τα ωοτόκα; Διατηρώ 10 χρόνια και τα μεν και τα δε και δεν άκουσα-διάβασα ποτέ κάτι ανάλογο. Η μόνη ιδιαίτερη τροφή που ξέρω για τα ζωοτόκα είναι αυτές του στυλ for guppies, ή η πούδρα για τα νεογέννητα, που στην πραγματικότητα είναι τριμένο φυλλαράκι.

Μεταφέρω από http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/zootoka.htm

"...πρόκειται για ψάρια χωρίς μεγάλες απαιτήσεις διατροφικές..."

"...Η διατροφή των ζωοτόκων θεωρείται γενικά εύκολη υπόθεση, αφού μπορούμε να τα ταΐζουμε τροφή σε νιφάδες και γενικά αποξηραμένη τροφή χωρίς πρόβλημα..."

Που αναφέρεται ότι στους βιότοπους που κατοικούν τα ζωοτόκα δεν υπάρχουν ωοτόκα; Αν πιάσω σην τύχη τα guppy το http://fish.mongabay.com/poeciliidae.htm αναφέρει

"Still and slow moving water on Caribbean coast of Venezuela , Trinidad, and Barbados,often in brackish water"

Αν παράλληλα κοιτάξω τι υπάρχει στους βιότοπους πχ της Bενεζουέλας http://fish.mongabay.com/data/Venezuela.htm

θα βρω εκατοντάδες ωοτόκα που συγκατοικούν μια χαρά με ζωοτόκα

Καταλήγω στις διαφορετικές παραμέτρους λοιπόν.

Από εκεί νομίζω ξεκινάει η ιστορία. Μεταφέρω ξανά από

Μεταφέρω από http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/zootoka.htm

"...Τα guppies, τα Platys και οι ξιφοφόροι, αλλά και τα περισσότερα είδη ζωοτόκων, χρειάζονται νερό που δεν θα είναι πολύ μαλακό. ....Τέτοια προβλήματα όμως στην Ελλάδα δεν είναι πολύ πιθανά, αφού τα νερά μας δεν είναι μαλακά στις πιο πολλές περιοχές. Σε κάποια είδη είναι θετική και η προσθήκη μαγειρικού αλατιού αρκεί να εξασφαλίσουμε ότι θα είναι χωρίς συντηρητικά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα Guppies, στο ενυδρείο των οποίων είναι εξαιρετικά βοηθητική η προσθήκη αλατιού σε μικρή ποσότητα..."

Θεωρώ ότι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό το νερό του δικτύου στην Ελλάδα είναι σκληρό έως πολύ σκληρό. Άρα η προσθήκη αλατιού για την επίτευξη των αναλόγων παραμέτρων πιθανόν να είναι περιττή. Ας πούμε όμως ότι γίνεται και προσθήκη αλατιού. Αυτή γίνεται για να επιτύχουμε την επιθυμητή σκληρότητα που θέλουν τα ζωοτόκα μας. Ποιός όμως μας είπε ότι δεν υπάρχουν ωοτόκα που ζούν σε ανάλογες συνθήκες.

Παραθέτω το post :

http://www.aquazone.gr/vb/showthread.php?t=18577

στο οποίο ο συγγραφέας του αναφέρει :

"Υπαρχουν πολλα ειδη μικρων κοινωνικων ωοτοκων ψαριων που οι απαιτησεις τους σε παραμετρους νερου ειναι ιδιες ή κοντα με αυτες των γνωστων ζωτοκων που κραταμε (guppies, platies, xiphos, mollies) - δηλαδη απλως σκληρα νερα. Ολα τα ειδη της οικογενειας Danio, μικρα barbs, μικρα guramies, η περιφημη Jordanella floridae κ.α."

Επίσης στην μικρη βάση που έχω φτιάξει στο http://users.lak.sch.gr/xhras/uploads/fishes/search.php

αν δει κάποιος τις συνθήκες που χρειάζεται ένα ζωοτόκο και κάνει αναζήτηση με τις ίδιες παραμέτρους θα βρει σίγουρα ωοτόκα που ταιριάζουν. Το ίδιο μπορεί να διαπιστώσει και στην βάση που αναφέρει ο tsikis http://www.timstropicals.com/Compatibility/MatchResults.asp

Δοκιμάστε να δείτε πχ τα συμβατά του guppy, ή του platy.

Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν κάποιες ανακρίβειες αλλά πόσες είναι αυτές;

Δεν μπορεί να σου δίνει στο guppy ως compatible τα : Black Phantom Tetra, Cardinal Tetra, Chinese Algae Eater, Corydoras Catfish, Dwarf Neon Rainbow, Ghost Shrimp, Glow Light Tetra, Harlequin Rasbora, Neon Tetra, Plecostomus, one Red Tailed Shark, Silver Hatchet, White Cloud

και να είναι όλα λάθος!

http://www.timstropicals.com/Inventory/Liv...r/GuppyInfo.asp

Πιστεύω ότι σε ένα κοινωνικό ενυδρείο μπορεί κάποιος άνετα να έχει ζωοτόκα με κάποια ωοτόκα αρκεί αυτά να μπορούν να ζήσουν σε παρόμοιες συνθήκες.

Θα κάνω και μια εκτίμηση για το πως βγήκε αυτός ο "μύθος" (δανείστηκα τον όρο από τον συνχομπίστα) του "όχι ζωοτόκα με ωοτόκα".

Όταν ένας αρχάριος διαλέγει ψάρια ανάλογα με το χρώμα που του αρέσει (κάτι που έκανα κι εγώ παλιότερα) κι επειδή ζωοτόκα βρίσκει κανείς σχεδόν παντού, σίγουρα θα πάρει για το ενυδρείο του. Αυτά, λόγω σκληρού νερού στην Ελλάδα, λόγω ότι είναι δυνατά ψάρια, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις θα επιβιώσουν.

Όταν ο αρχάριος αρχίζει να θέλει και κάτι άλλο, χωρίς να γνωρίζει, βιοτόπους και PH και GΗ, R.O κλπ με το "όχι ζωοτόκα με ωοτόκα" του ξεκαθαρίζουμε χωρίς πολλές αναλύσεις να μην προχωρήσει αν δεν γνωρίσει-διαβάσει μερικά πράγματα.

Όταν και εφόσον αυτό γίνει τότε ο έμπειρος ποια χομπίστας είναι σε θέση να επιλέξει ΠΟΙΑ ωοτόκα είναι κατάλληλα για να συμβιώσουν σε κοινωνικό ενυδρείο με τα ζωοτόκα.

Μετά από αυτό, πέρα από τον tsikis που όπως προείπα έδωσε και την πιο σωστή απάντηση, τόσο ο segusm, όσο κι ο stratos (αν εξαιρέσουμε το απόλυτο της απάντησης τους) έχουν κάποιο δίκιο. Όσον αφορά τον lsap, που προτείνει τα νέον θα έπρεπε πιο σωστά κατά την γνώμη μου να ξεκαθαρίσει τι προτείνει, δηλαδή guppy και neon, guppy και platy και neon, όλα τα ζωοτόκα και neon;

Aναλόγως τον συνδυασμό, υπάρχει και η αντίστοιχη απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ας τα απλοποιήσουμε τα πράγματα, οπτικά κατά πολλούς τα ωοτόκα ταιριάζουν καλλίτερα με τα ωοτόκα. Και εμένα προσωπικά έτσι με αρέσει. Από εκεί και πέρα τη γράφονται σε διάφορες σελίδες (ότι δεν κάνει να τοποθετούμαι ωοτόκα με ζωοτόκα) δεν με ενδιαφέρει, πολλά ωοτόκα και ζοωτοκα έχουν της ίδιες απαιτήσεις και μοιράζονται το ίδιο φυσικό περιβάλλων. Και επανέρχομαι στο αρχική ερώτηση του xxgaitan. Μπορούμε λοιπόν να τα τοποθετήσουμε μαζί με ωοτόκα τα οποία έχουν της ίδιες απαιτήσεις στο νερό το ίδιο περίπου μέγεθός δεν τσιμπούν της ουρές των guppy και δεν ενοχλούνται από το ταπεραμέντο των guppy.Τέτοια ψάρια είναι αρκετά και με λίγο ψάξιμο και διαβάζοντας στο προφίλ των ψαριών μπορείς να διαλέξεις κάποια. Εάν καταλήξεις κάπου ανέφερε το για να δούμε της επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο καλημέρα,

Ρε παιδιά ας τα απλοποιήσουμε τα πράγματα

Σωστά το απλό, αν όμως είναι εφικτό, είναι οτι καλύτερο.

οπτικά κατά πολλούς τα ωοτόκα ταιριάζουν καλλίτερα με τα ωοτόκα. Και εμένα προσωπικά έτσι με αρέσει.

Μπαρδόν;;;

Από εκεί και πέρα τη γράφονται σε διάφορες σελίδες (ότι δεν κάνει να τοποθετούμαι ωοτόκα με ζωοτόκα) δεν με ενδιαφέρει

Εσένα. Κάποιον άλλο ίσως;

πολλά ωοτόκα και ζοωτοκα έχουν της ίδιες απαιτήσεις και μοιράζονται το ίδιο φυσικό περιβάλλων.

Συμφωνώ, όπως αναφέρω και στο προηγούμενο μου post

Και επανέρχομαι στο αρχική ερώτηση του xxgaitan. Μπορούμε λοιπόν να τα τοποθετήσουμε μαζί με ωοτόκα τα οποία έχουν της ίδιες απαιτήσεις στο νερό το ίδιο περίπου μέγεθός δεν τσιμπούν της ουρές των guppy και δεν ενοχλούνται από το ταπεραμέντο των guppy.

Αν δεν με γελούν τα μάτια μου στην αρχική ερώτηση του xxgaitan, είσαι ο πρώτος που απαντά ως εξής :

moly, και platy

και ο xxgaitan αναρωτιέται :

Μόνο???

Τέτοια ψάρια είναι αρκετά και με λίγο ψάξιμο και διαβάζοντας στο προφίλ των ψαριών μπορείς να διαλέξεις κάποια.

Συμφωνώ, όπως αναφέρω και στο προηγούμενο μου post

Εάν καταλήξεις κάπου ανέφερε το για να δούμε της επιλογές σου.

Κατέληξε : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=12174&hl=

Άρα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά για αυτό και οι φίλοι tsikis, segusm και stratos, όπως είπα, έχουν κάποιο δίκιο, για αυτό και και γράφεται ότι δεν κάνει να τοποθετούμε ωοτόκα με ζωοτόκα, ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (για να το συμπληρώσω)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση ούτε ανατρέπω τα λεγόμενα κάποιου άλλου φίλου. Μια ανακεφαλαίωση έκανα και ανάφερα την προσωπική μου γνώμη. Chrisx νομίζω ότι αισθάνθηκες επιτιθέμενος και ένιωσες την ανάγκη να αμυνθείς. Στην αρχική ερώτηση του xxgaitan του έδωσα μια απάντηση δεν απέκλεισα τα υπόλοιπα ψάρια δεν έγραψα μόνο αυτά και τίποτα άλλο. Τέλος πάντων ο σκοπός μας είναι να βοηθήσουμε και όχι να μπερδέψουμε με αντιπαραθέσεις κάποιον φίλο. Τα πράγματα είναι όντος απλά, και φυσικά δεν ταιριάζουν όλα τα ζωοτόκα με όλα ωοτόκα όπως δεν ταιριάζουν αναμεταξύ τους και όλα ωοτόκα. Αυτό που μετράει πάνω από όλα είναι τα ψάρια να είναι συμβατά αναμεταξύ τους ανεξαρτήτως εάν είναι ωοτόκα με ζωοτόκα ή ωοτόκα με ωοτοκα. Στο συγκεκριμένο ποστ θέλουμε να διευκρινίσουμε ότι μπορούμε να βάλουμε ωοτόκα με ζωοτόκα εφόσον είναι συμβατά αναμεταξύ τους. Και να απομυθοποιηθεί ο μύθος ότι δεν τοποθετούμαι ΠΟΤΕ ζωοτοκα με ωοτόκα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι όντος απλά, και φυσικά δεν ταιριάζουν όλα τα ζωοτόκα με όλα ωοτόκα όπως δεν ταιριάζουν αναμεταξύ τους και όλα ωοτόκα. Αυτό που μετράει πάνω από όλα είναι τα ψάρια να είναι συμβατά αναμεταξύ τους ανεξαρτήτως εάν είναι ωοτόκα με ζωοτόκα ή ωοτόκα με ωοτοκα. Στο συγκεκριμένο ποστ θέλουμε να διευκρινίσουμε ότι μπορούμε να βάλουμε ωοτόκα με ζωοτόκα εφόσον είναι συμβατά αναμεταξύ τους. Και να απομυθοποιηθεί ο μύθος ότι δεν τοποθετούμαι ΠΟΤΕ ζωοτοκα με ωοτόκα.

Χρήστο, επειδή με ενδιαφέρει μια τέτοια σύνθεση θα μπορούσες ενδεικτικά να μου πεις με ποία ωοτόκα ταιριάζουν τα guppies ?

Φιλικά,

Εύα

Υ.Γ. Συγνώμη για την «σφήνα» στο πόστ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση ούτε ανατρέπω τα λεγόμενα κάποιου άλλου φίλου. Μια ανακεφαλαίωση έκανα και ανάφερα την προσωπική μου γνώμη. Chrisx νομίζω ότι αισθάνθηκες επιτιθέμενος και ένιωσες την ανάγκη να αμυνθείς.

Χρήστο, δεν αισθάνομαι ούτε επιτιθέμενος ούτε αμυνόμενος (κάτι που προφανώς εκ παραδρομής μπέρδεψες) και ούτε έχω καμιά ανάγκη ή διάθεση αν θες να αμυνθώ ή να επιτεθώ (για ποιόν λόγο άλλωστε; ). Απλά, βρήκα με αφορμή το συγκεκριμένο post την ευκαιρία να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα και το έκανα

Στην αρχική ερώτηση του xxgaitan του έδωσα μια απάντηση δεν απέκλεισα τα υπόλοιπα ψάρια δεν έγραψα μόνο αυτά και τίποτα άλλο.

ΟΚ συμφωνώ.

Τέλος πάντων ο σκοπός μας είναι να βοηθήσουμε και όχι να μπερδέψουμε με αντιπαραθέσεις κάποιον φίλο.

Ποιός τον μπέρδεψε; Όπως είπα και πριν αποφάσισε ήδη : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=12174&hl=

Αυτό που μετράει πάνω από όλα είναι τα ψάρια να είναι συμβατά αναμεταξύ τους ανεξαρτήτως εάν είναι ωοτόκα με ζωοτόκα ή ωοτόκα με ωοτοκα. Στο συγκεκριμένο ποστ θέλουμε να διευκρινίσουμε ότι μπορούμε να βάλουμε ωοτόκα με ζωοτόκα εφόσον είναι συμβατά αναμεταξύ τους. Και να απομυθοποιηθεί ο μύθος ότι δεν τοποθετούμαι ΠΟΤΕ ζωοτοκα με ωοτόκα.

Μα για αυτό κάθησα κι έγραψα μια σελίδα!

Χωρίς καμιά διάθεση επίθεσης ή άμυνας, πάντα φιλικά, Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Για χαλαρώστε λιγάκι...... :wacko::AAGGGHHH::thaman:

Εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον..... Και εν ανάγκη να διορθώνουμε ο ένας τον άλλον....

Είτε κάποιος είναι παλιός...Είτε νέος.... (στο χόμπυ πάντα)

Εγώ προσωπικά όλους σας βρίσκω σωστούς...

Σε τι?

Στην προσπάθεια να βοηθήσετε..

Και αυτό για εμένα είναι το σημαντικότερο.....

:thumbup::hysterical::hysterical::thumbup::angry::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την τοποθέτηση του stratos λίγο παρατραβηγμένη, αν και ο ίδιος πολλές φορές έχω δώσει ανάλογες συμβουλές.

Aυτο δεν το καταλαβα,τι συμβουλες εχω δωσει ωστε να οδηγησω σε λαθος συμπερασματα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες sorry αν ήμουν η αίτια σε αυτό post γεια να ξεκινήσουν αντιπαραθέσεις.

Κατέληξα σε κάποια ψαριά όπως είδατε και στο post Φαγωμένη ουρά αλλά αν δεν πάθεις όπως λέει και η παροιμία δεν θα μάθεις.

Σας ευχάριστο όλους για την πολύτιμη προσπάθεια βοηθείας.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την τοποθέτηση του stratos λίγο παρατραβηγμένη, αν και ο ίδιος πολλές φορές έχω δώσει ανάλογες συμβουλές.

Aυτο δεν το καταλαβα,τι συμβουλες εχω δωσει ωστε να οδηγησω σε λαθος συμπερασματα?

Nα το εξηγήσω λοιπόν, έγραψα :

Θεωρώ την τοποθέτηση του φίλου μου Μιχάλη (segusm) και του stratos λίγο παρατραβηγμένη (εννοώ το να βάλει ΜΟΝΟ ζωοτόκα), αν και ο ίδιος (Εγώ ο chrisx κι όχι ο stratos) πολλές φορές έχω δώσει ανάλογες συμβουλές.(δηλαδή έχω πει ουκ ολίγες φορές "μην βάζεις ωοτόκα στα ζωοτόκα")

Ελπίζω να είναι σαφές.

Φίλε xxgaitan δεν χρειάζεται να ζητάς sorry, δεν ξεκίνησαν αντιπαραθέσεις, απλά το δικό σου Post ίσως ήταν αφορμή να πούμε μερικά πράγματα σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα.

.... αλλά αν δεν πάθεις όπως λέει και η παροιμία δεν θα μάθεις

Συμφωνώ, και με τη βοήθεια του forum και με δικό σου διάβασμα μπορείς κάποια πράγματα (δυστυχώς όχι όλα) να τα μάθεις πριν πάθεις.

Όπως λέει κι ο φίλος μου ο tsikis "...εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον..... "

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...