Jump to content

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΖΗΤΑ ΒΟΗΘΕΙΑ


maraki

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΙΡΑ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΕΧΩ ΑΠΛΩΣ ΕΝΑΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΕΔΩ Κ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΑΛΑ 3,5 ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ...ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΡΙΧΝΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕΤΕ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΠΝΕΕΙ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΧΑΝΙΑΣΜΕΝΟς.ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΗΣΕΙ.ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ PET SHOP KAI MOY ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΗΣ eSHa ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ. ΘΑ ΤΟΝ ΧΑΣΩ ΜΑΛΛΟΝ Ε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου μαρία. Και εγω δεν έχω μεγαλη πειρα αλλά να κάνω μερικές ερωτήσεις. Το νερόι κάθε πότε το αλλάζεις? αντιχλόριο ρίχνεις? τον έχεις σε ζεστό μέρος? Όσο πιο ζέστη τόσο πιο κινητικός είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το ψαρακι σου ειναι αρρωστο λογο των κακων συνθηκων.Το φαρμακο που αγορασες φανταζομαι πως ειναι το ΕSHA 2000 Το οποιο ειναι ικανο για τη θεραπεια 18 ασθενειων, οστωσο θαυματα δεν κανει.

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι καλως ηρθες στο forum.

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα με το betta σου και θα σου προτεινα να του εκανες δωρο ενα μικρο ενυδρειο

με φιλτρο και την καταλληλη περιποιηση. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μαρακι καλως ηρθες στο forum.

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα με το betta σου και θα σου προτεινα να του εκανες δωρο ενα μικρο ενυδρειο

με φιλτρο και την καταλληλη περιποιηση. :thumbup:

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Καλώς ήρθες!

ΙΜΟ:

1. 3,5 λίτρα είναι πολύ λίγα... Προτείνω να πας στα 10 - 20.

2. Φιλτράκι με χαμηλή ροή. Αν μπορείς να προμηθευτείς λίγο υλικό από φίλτρο στρωμένου ενυδρείου (από κάποιο φίλο ή pet shop) θα είσαι έτοιμη, αλλοιώς θα πρέπει να το στρώσεις εσύ, χωρίς το ψαράκι μέσα και θα πάρει κάποιο χρόνο...

3. Χαλικάκι, κάποιο αληθινό εύκολο φυτό (Anubias, κερατόφυλλο), ένα μικρό ξύλο mopani...

4. Θερμαντήρα 25W γι αυτά τα λίτρα, όχι για τώρα, για τον χειμώνα. Καλό είναι η θερμοκρασία σου να παραμένει στούς 25 - 26 βαθμούς. Γι αυτό τον λόγο εγώ έχω βάλει ανεμιστηράκια στο καπάκι, τώρα που έχουμε ζέστες...

5. Tests για να μετράς τις παραμέτρους του νερού σου. ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PH, GH,KH. Θα πρέπει το νερό σου να είναι μαλακό και με ΡΗ στην ουδέτερη περιοχή.

6. Προσοχή στην ποσότητα τροφής! Αυτό πιστεύω ισχύει για όλα τα ψαράκια...

Ολα αυτά ίσως σου φαίνονται βουνό, όμως δεν είναι πολύ δύσκολο να τα πραγματοποιήσεις :hysterical:

Στην κατηγορία "Αναβαντίδες" θα βρεις πολύ υλικό για να λύσεις τις όποιες απορίες σου.

Καλή συνέχεια, καλό διάβασμα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: στο ΑΖ
Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Καλώς ήρθες!

ΙΜΟ:

1. 3,5 λίτρα είναι πολύ λίγα... Προτείνω να πας στα 10 - 20.

2. Φιλτράκι με χαμηλή ροή. Αν μπορείς να προμηθευτείς λίγο υλικό από φίλτρο στρωμένου ενυδρείου (από κάποιο φίλο ή pet shop) θα είσαι έτοιμη, αλλοιώς θα πρέπει να το στρώσεις εσύ, χωρίς το ψαράκι μέσα και θα πάρει κάποιο χρόνο...

3. Χαλικάκι, κάποιο αληθινό εύκολο φυτό (Anubias, κερατόφυλλο), ένα μικρό ξύλο mopani...

4. Θερμαντήρα 25W γι αυτά τα λίτρα, όχι για τώρα, για τον χειμώνα. Καλό είναι η θερμοκρασία σου να παραμένει στούς 25 - 26 βαθμούς. Γι αυτό τον λόγο εγώ έχω βάλει ανεμιστηράκια στο καπάκι, τώρα που έχουμε ζέστες...

5. Tests για να μετράς τις παραμέτρους του νερού σου. ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PH, GH,KH. Θα πρέπει το νερό σου να είναι μαλακό και με ΡΗ στην ουδέτερη περιοχή.

6. Προσοχή στην ποσότητα τροφής! Αυτό πιστεύω ισχύει για όλα τα ψαράκια...

Ολα αυτά ίσως σου φαίνονται βουνό, όμως δεν είναι πολύ δύσκολο να τα πραγματοποιήσεις :hysterical:

Στην κατηγορία "Αναβαντίδες" θα βρεις πολύ υλικό για να λύσεις τις όποιες απορίες σου.

Καλή συνέχεια, καλό διάβασμα :thumbup:

Πολυ χρησιμες συμβουλες.

Ειμαι και γω αρχαριος και κατι τετοιες συμβουλες με σωσανε.

Ξεκινησα τυφλος και καταφερα με τη βοηθεια σας να μην εχω ουτε μια απωλεια σε εναμιση μηνα

καινουργιο ενυδρειο.

Τουλαχιστον γι'αυτα που γνωριζω και ειμαι σιγουρος, λεω οτι χρειαζεσαι ενα ενυδρειακι με φιλτρο

και τα υπολοιπα που σου λεει ο φιλος παραπανω και προσοχη στα ανευθυνα καταστηματα.

Και Διαβασμα Πολυ.

Ρωτησε να σου δωσουν διευθυνσεις για διαβασμα (Στρωσιμο, Ειδη, Συντηρηση νερου, κπλ).

Καλη συνεχεια.

Μην τρελαινεσαι.

Εαν δεν το προλαβεις το ψαρακι μην απογοητευτεις, φορτωσου κουραγιο και γνωση και

συνεχισε πιο σωστα.

Ευχομαι τα καλυτερα, καλη τυχη. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Άν ακολουθήσεις τις συμβουλές που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω θα πάνε όλα καλά καλώς ήρθες και από μένα στο ΑΖ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...