Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Αλλά μηπως υπάρχει κάποιο άλλο που να κάνει το ίδιο;!

Δες εδώ

http://www.fritzpet.com/article_comparing.html

http://www.iadempet.com/live%20bacteria%20comparison.htm

(ίδιο περιεχόμενο)

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα ψάρια που λέω να βάλω είναι το κοπάδι των 10 Cardinal Tetras.

Είναι πολλά λες για 180lt;

Από τροφή,μία φορά την ημέρα και από λίγο.

Αν τα ψάρια είναι παλιά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .

Αν είναι από εισαγωγή των τελευταίων 50 ημερών μην τα βάλεις θα τα χάσεις σίγουρα.

Τροφή τόση ποσότητα όση να καταναλωθεί ΟΛΗ σε ένα λεπτό , μια φορά την ημέρα και αυτό το κάνουμε περισσότερο για να δούμε αν όλα τα ψαράκια μας τρέχουν για φαΐ .

καλή επιτυχία .

Link to comment
Share on other sites

acq301 thx for the links! Ξέρεις που μπορώ να βρώ προϊόντα της Fritz;!

ΣΤΑΜΑΤΗΣ αυτό με την εισαγωγή 50 ημερών δεν το'πιασα;

Δηλαδή όσο περισσότερο έχει μείνει ένα ψάρι σε ένα pet shop τόσο πιο σκληραγωγημένο είναι...

Μήπως αυτό είναι σπόντα για τις συνθήκες διαμονής των ψαριών στα pet shops;! :thumbup:

Βασικά σκέφτομαι να ρίξω ποσότητα από το ζουμί αυτό απ'ευθείας μέσα στα φίλτρα(και το εσωτερικό και το εξωτερικό) και το υπόλοιπο στο ενυδρείο.

Και το σκέφτηκα αυτό για να έχουν τα βακτήρια απευθείας επαφή με το βιολογικό υλικό του εξωτερικού φίλτρου.

Πέραν τούτου,10 καρδινάλιοι είναι πολλοί;!

Ή ας το πάρουμε αλλιως,

τα πιθανά ψάρια του ενυδρείου θα είναι τα εξής:

Cardinal Tetra

Black Neon Tetra

Glowlight Tetra

Rodostomus Tetra

Cherry Barb Tetra

Dwarf Gouramies

Corydoras διάφορα

Ποιά απ'αυτά είναι τα πιο ανθεκτικά;

Βάσει εμπειρίας θα έλεγα τα Glowlight ως πιο ανθεκτικά και τα Corydoras & Rodostomus ως τα πιο ευαίσθητα.

Το ρωτώ αυτό για να προτιμήσω για πρώτα ψάρια τα πιο ανθεκτικά;

Για να μην υπάρξει παρεξήγηση δε θα μπουν όλα τα άνωθι κατεγεγραμμένα ψάρια στο ενυδρείο,απλά είναι αυτά που μας αρέσουν και κάποια αυτά θα επιλεγούν για κάτοικοι του Rio180.

Σας ευχαριστώ ξανά όλους για τις απαντήσεις σας...

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Τα Corydoraς,Οστωσο στην αρχικη σου ερωτηση θεωρω πως οχι 10 καρδινάλιοι δεν είναι πολλοί εφοσον τελουνται οι προηποθεσεις,δηλαδη λιγο φαι και μια φορα την ημερα.Αιντε και καλη αρχη. :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς τα corydoras ως πιο ανθεκτικά;! Χμ ενδιαφέρον αυτό,γιατί σκοπεύω να βάλω συνολικά 6-8 corydoras.Επομένως μπορώ να αρχίσω με μια 4άδα corydoras που είναι λίγα ψάρια και δεν νομίζω να αναταράξουν την βιολογία του ενυδρείου.

Ευχαριστώ για την ευχή...

Απλά το θέμα είναι πως το εγχείρημα πρέπει να πετύχει για τους εξής λόγους:

1.Δεν υπάρχει κάποιο pet shop στη περιοχή(επιχειρηματίες ορμάτε!!!).

2.Δε θα είμαι δίπλα στο παιδί γιατί θα βρίσκομαι Αθήνα(αν και ήδη έχει αρχίσει και μελετάει όλα τα άρθρα του ΑΖ!!!).

3.Είναι το πρώτο του ενυδρείο και καταλαβαίνετε την ψυχολογία του!

Link to comment
Share on other sites

Το βασικοτερο ρολο παιζει η διατροφη τους,πολυ τροφη.......... περισσοτερες ακαθαρσιες με αποτελεσμα Χ

Καταλαβαινεις τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβαίνω...

Απ'την άλλη σκέφτομαι πως τα ψάρια θα έρθουν από Αθήνα εδώ και θα ταλαιπωρηθούν πολύ από την μεταφορά(300χλμ~4 ώρες).

Και να υπολογίσουμε και το ενυδρείο που δεν θα είναι σωστά στρωμένο και μπορεί να σηκώσει νιτρώδη και αμμώνιο/α,ενδεχομένως να υποστούν και άλλη ταλαιπωρία και να'χουμε απώλειες.

Αλλά απ'την άλλη τόσα ψάρια είχα στον κ. chrisx στην Άρτα και ζήσαν όλα!!!

Τί να πώ;!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑΜΑΤΗΣ αυτό με την εισαγωγή 50 ημερών δεν το'πιασα;

Δηλαδή όσο περισσότερο έχει μείνει ένα ψάρι σε ένα pet shop τόσο πιο σκληραγωγημένο είναι...

Μήπως αυτό είναι σπόντα για τις συνθήκες διαμονής των ψαριών στα pet shops;! :thumbup:

Βασικά σκέφτομαι να ρίξω ποσότητα από το ζουμί αυτό απ'ευθείας μέσα στα φίλτρα(και το εσωτερικό και το εξωτερικό) και το υπόλοιπο στο ενυδρείο.

Και το σκέφτηκα αυτό για να έχουν τα βακτήρια απευθείας επαφή με το βιολογικό υλικό του εξωτερικού φίλτρου.

Πέραν τούτου,10 καρδινάλιοι είναι πολλοί;!

Ή ας το πάρουμε αλλιως,

τα πιθανά ψάρια του ενυδρείου θα είναι τα εξής:

Cardinal Tetra

Black Neon Tetra

Glowlight Tetra

Rodostomus Tetra

Cherry Barb Tetra

Dwarf Gouramies

Corydoras διάφορα

Ποιά απ'αυτά είναι τα πιο ανθεκτικά;

Βάσει εμπειρίας θα έλεγα τα Glowlight ως πιο ανθεκτικά και τα Corydoras & Rodostomus ως τα πιο ευαίσθητα.

Το ρωτώ αυτό για να προτιμήσω για πρώτα ψάρια τα πιο ανθεκτικά;

Για να μην υπάρξει παρεξήγηση δε θα μπουν όλα τα άνωθι κατεγεγραμμένα ψάρια στο ενυδρείο,απλά είναι αυτά που μας αρέσουν και κάποια αυτά θα επιλεγούν για κάτοικοι του Rio180.

Σας ευχαριστώ ξανά όλους για τις απαντήσεις σας...

Για τις 50 ημέρες είναι η εμπειρία που έχω για να θεωρείται ενα ψάρι σχετικά στρωμένο και το σχετικά το λέω με την ενοια αν εχει καλοσυντηρηθεί .

δεν είναι καμία σπόντα για τα μαγαζιά και τις συνθήκες που έχουν άλλωστε τα μαγαζιά δεν έχουν κακές συνθήκες σε όλα τους τα ενυδρεία συν οτι δεν τους συμφέρει να εχουν άσχημες συνθήκες . καμιά φορά νομίζουμε οτι δεν έχουν καλές συνθήκες απο αυτά που βλέπουμε , το ενυδρείο όμως δεν φαίνεται πάντα με το μάτι αν εχει καλές συνθήκες για τα ψάρια .

τέλος πάντων οδηγία για σένα είναι .

τα πιο ανθεκτικά είναι Black Neon Tetra Glowlight Tetra Cherry Barb .

όσο για τα βακτηρια στο φίλτρο ορθά το σκεφτεσε φτάνει να έχεις βάλει αντιχλώριο πριν .

Τα ψαράκια δεν έχουν κανένα πρόβλημα μεταφοράς 4-5 ώρες σε απλή συσκευασία προσοχή στη θερμοκρασία μπορεί να τους κάνει ζημιά μέσα σε 10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Tα corydoras με τιποτα δεν ειναι τα ποιο ανθεκτικα,πρεπει το ενυδρειο να τρεχει τουλαχιστον εξη

μηνες για να βαλουμε απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει το ενυδρειο θα δουλεύει για 48 ώρες με StressCoat(αντιχλώριο) και μετά θα τοποθετηθεί το SafeStart.

Αρχίζω τα τηλέφωνα για SafeStart και κανένα Glowlight/Black Neon tetra...

Αν κάποιος έχει πάει πρόσφατα σε pet shop και έχει βρει το Tetra SafeStart καθώς και ψαράκια Black Neon & Glowlight ας μου στείλει pm ή ας ποστάρει εδώ...

Ευχαριστώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

stav και εγώ από την εμπειρία μου αυτό ξέρω.Τέσπα.

Τα ψαράκια δεν έχουν κανένα πρόβλημα μεταφοράς 4-5 ώρες σε απλή συσκευασία προσοχή στη θερμοκρασία μπορεί να τους κάνει ζημιά μέσα σε 10 λεπτά...

Τα καταστήματα που αναλαμβάνουν να στέλνουν ψαράκι με ΚΤΕΛ δεν θα ξέρουν πως να τα συσκευάσουν;

δεν είναι καμία σπόντα για τα μαγαζιά και τις συνθήκες που έχουν άλλωστε τα μαγαζιά δεν έχουν κακές συνθήκες σε όλα τους τα ενυδρεία συν οτι δεν τους συμφέρει να εχουν άσχημες συνθήκες .

Προς Θεού αλλά όταν παίρνεις έναν Heckel και εκ περιεργείας μετράς το νερό στο σακούλι και βρίσκεις pH 8.0+ είναι να αναρωτιέσαι.

Και όχι τπτ άλλο,αλλά να έχεις και ένα ενυδρείο με μπουκάλες CO²,ηλεκτροβάνες,ph controllers κτλπ για να έχεις το pH σου στο 6.5 και να φοβάσαι να βάλεις τον δίσκο γιατί πιστεύεις πως θα τρελαθεί από την μεγάλη διαφορά στις τιμές του pH.

Για την σκληρότητα ας μη μιλήσω. Δίσκος αφρικάνα πρέπει να ήταν ο Heckel.

Το ξέρω πως ξεφεύγω αλλά...

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα νέο στημένο ενυδρείο δεν ενδείκνυται να βάζουμε corydoras είναι ευαίσθητα ψάρια και η παραμικρή αλλαγή στις τιμές του νερού τα στέλνει αδιάβαστα, πόσο μάλλον σε νέο «άστρωτο» ενυδρείο με αρχάριο χομπίστα, να μην αναφέρω και την δημιουργία αναερόβιων περιοχών σε ένα νέο ενυδρείο όπου υπάρχει πιθανότητα συγκέντρωσης μεγάλης ποσότητας αμμωνίας στο χαλίκι/άμμο όπου τα cory σκαλίζοντας μπορούν να πάθουν δηλητηρίαση.

Παρεμπίπτοντος σκέψου και το θέμα κόστος αν υπάρχει έστω και μία μικρή πιθανότητα τα ψάρια να…………….. “φύγουν αδιάβαστα” μέχρι να στρώσει κανονικά το ενυδρείο ποια από τα δύο που προτείνεις είναι αυτά που έχουν το μικρότερο κόστος?

oupps τώρα είδα την απάντηση σου.......... ας το αφήσουμε......just for the record

Έγινε επεξεργασία - Access
Link to comment
Share on other sites

Εύα,

περιοχές στο ενυδρείο χωρίς κυκλοφορία/ρεύμα νερού θα φροντίσω να μην υπάρχουν και μην ξεχνάς πως θα χρησιμοποιηθεί χαλίκι και όχι άμμος.

Επίσης για την κυκλοφορία του νερού θα είναι υπεύθυνα 2 φίλτρα.Το εσωτερικό με ροή 600lt/h της Juwel και ένα εξωτερικό ως συμπληρωματικό βιολογικό με ροή περίπου 250-300lt/h(μάλλον το Fluval 104).

Επομένως αναερόβια βακτήρια θα είναι δύσκολο να δημιουργηθούν μιας και το χαλίκι αναπνέει σε σχέση με την άμμο.

Επίσης τα αναερόβια βακτήρια χρειάζεται κάποιο χρόνο για να δημιουργηθούν.

Εν τούτοις η παρατήρησή σου δεν ήταν άστοχη όσον αφορά την ευαισθησία των corydoras στο συγκεκριμένο τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα corydoras (panda, trilineatus, rabauti) είχα κι εγώ πολύ άσχημη εμπειρία, τόσο που σκέφτομαι να μην ξαναβάλω τέτοια ψαράκια :thumbup: , αν και μου αρέσουν πολύ!

Θα μπορούσες να μας πεις τις εντυπώσεις και παρατηρήσεις σου όταν (και αν) χρησιμοποιήσεις το Safe Start;

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα ποστάρω και εντυπώσεις αλλά και όλη την διαδικασία που ακολούθησα αναλυτικά για να βοηθηθεί οποιοσδήποτε χρειαστεί να στρώσει άμεσα αντίστοιχων λίτρων ενυδρείο.

Αργότερα θα γίνει και πλήρης παρουσιάση του ενυδρείου.

Σήμερα περιμένω το χαλίκι από κατάστημα των Αθηνών τελικά.

Αύριο κατεβαίνω το απόγευμα Αθήνα για το ενυδρείο και την Κυριακή αρχίζει το στήσιμο.

Την Τρίτη πρωΐ θα μπει το SafeStart.Τρίτη βράδυ θα γίνουν μετρήσεις(αν και ο φίλος μου είχε κάνει μετά από 4 ώρες).Αν όλα είναι ΟΚ,την Τετάρτη θα μπεί το πρώτο κοπαδάκι.

Το ενυδρείο θα το παρακολουθώ συστηματικά με μετρήσεις για μια εβδομάδα,ως που να φύγω δηλαδή.

Παράλληλα σκέφτομαι να βάλω και καμιά αμπούλα StopAmmo,BioDigest κτλπ που είναι αρκετά καλές...

Τελικά επικοινώνησα σήμερα με το φίλο μου και μου είπε πως αυτό το σκευασμα της Tetra,το SafeStart. Εν τούτοις έχω αρκετό άγχος μην πάει κάτι στραβά...Αλλά δεν το νομίζω... Θα δείξει! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Παραθέτω ένα μικρό καλεντάρι...

Τρίτη μεσημέρι στήθηκε το ενυδρείο.

Τρίτη απόγευμα εισήχθη Stress Coat.

Τετάρτη απόγευμα εισήχθη Stress Zyme.

Πέμπτη απόγευμα θα εισαχθεί SafeStart.

Παρασκευή απόγευμα θα εισαχθούν τα 10 cardinal(ή black neon) tetras...

Το ενυδρείο θα παρακολουθείται κάθε μέρα με test για NO2 και NH3/NH4 και σε περίπτωση μετρήσεως τιμών διαφορετικών του 0 (μηδέν) θα γίνονται αλλαγές νερού τις τάξεις του 30% με προσθήκη Stress Coat και Stress Zyme.

Link to comment
Share on other sites

Να και η πρώτη φωτό...

post-957-1187253674_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...