Jump to content

προβληματισμος-βραχου


prodigy

Recommended Posts

καλησπερα ρε παιδια και παλι.εχω ενα σοβαρο προβληματισμο εχω φτιαξει την αλατοτητα στο ενυδρειο μου εχω ριξει και τα βακτιριδια μου και ειμαι ετοιμος αυριο να βαλω τον αραγονιτι τον ψοφιο μαζι με ενα σακι 10κιλο ζωντανο που πηρα ελπιζω ο συνδιασμος που θα κανω ζωντανο με ψοφιο να μην μου δημιουργησει κανενα προβλημα στο μελλον. ο προβληματισμος μου ομως ειναι αφου παρω τον βραχο πως θα τον τοποθετησω αφου οσο και αν εψαξα στα μαγαζια βασεις δεν βρηκα και ολοι μου λενε πως δεν χρειαζονται αρκει να μην ακουμπαει μεγαλο μερος του βραχου στην αμμο. πειτε μου ρε παιδια τι μπορω να κανω και αν αυτο ειναι σωστο γιατι εχω πελαγοσει δεν ξερω τι να κανω :hysterical: περιμενω απαντησεις ευχαρηστω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να σου πω πως δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με τον συνδιασμό ζωντανού και νεκρού αραγωνίτη! Πρώτα πρέπει να βάλεις τον νεκρό και απο επάνω τον ζωντανό. Με τον καιρό θα μπολιάσει και ο νεκρός και θα είσαι ΟΚ!!! :thumbup:

Όσο αφορά τη βάση να ξέρεις ότι δεν πωλείται σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα παρά μόνο μπορείς να την κατασκευάσεις μόνος σου. Πρόκειται για απλή κατασκευή και οικονομική. Η βάση αυτή χρησιμεύει στο να μην νεκρόνει το κομάτι του βράχου που βυθίζεται στον αραγωνίτη. Επίσης, αποφεύγεις τυφλά σημεία στο ενυδρείο σου και εκμεταλλεύεσαι καλύτερα το όλο σύστημα!!!

Πάρε μια ιδέα για τη βάση

Εικ. 1

Εικ.2

Ότι χρειαστείς μας ρωτάς :hysterical:

Καλή συνέχεια :hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να σου πω πως δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με τον συνδιασμό ζωντανού και νεκρού αραγωνίτη! Πρώτα πρέπει να βάλεις τον νεκρό και απο επάνω τον ζωντανό. Με τον καιρό θα μπολιάσει και ο νεκρός και θα είσαι ΟΚ!!! :hysterical:

Όσο αφορά τη βάση να ξέρεις ότι δεν πωλείται σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα παρά μόνο μπορείς να την κατασκευάσεις μόνος σου. Πρόκειται για απλή κατασκευή και οικονομική. Η βάση αυτή χρησιμεύει στο να μην νεκρόνει το κομάτι του βράχου που βυθίζεται στον αραγωνίτη. Επίσης, αποφεύγεις τυφλά σημεία στο ενυδρείο σου και εκμεταλλεύεσαι καλύτερα το όλο σύστημα!!!

Πάρε μια ιδέα για τη βάση

Εικ. 1

Εικ.2

Ότι χρειαστείς μας ρωτάς :hysterical:

Καλή συνέχεια :thumbup::angry:

ευχαρηστω πολυ φιλε Νικολα για τις απαντησεις σου. απλα ηθελα να ρωτησω τα υλικα για τις βασεις που ειδα η και παρομια πως θα τα ζητησω και που θα τα βρω ευχαρηστω........!!!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για σωλήνα PVC. Το βρίσκεις σε οποιοδήποτε κατάστημα που πουλά σωλήνες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε Νικο θα κανω και μια ερωτηση στον φιλο Σταθη για να μου πει και καποια πραγματα για την κατασκευη του ποιο αναλυτικα.το ξερω μπορει να μην ειναι κατι δυσκολο αλλα επειδη θελω να γινει σωστο κανω τοσες πολλες ερωτησεις παντος σε ευχαρηστω πολυ για της απαντησεις σου και θα τα ξανα πουμε συντομα θα ειναι πολλες οι ερωτησεις μου οποτε προλαβαινεις να αλλαξεις forum.......... :thumbup::hysterical::hysterical: χα! χα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...