Jump to content

Μαύρες τρύπες .


Recommended Posts

Είναι η πρώτη φορά που ρωτάω κάτι οπότε συγχωρέστε με αν δεν πάει κατί καλά με την δημοσίευση .

Έχω ένα ενυδρείο 70 λίτρων , της JUWEL . Το πρόβλημα που έχω είναι ότι τα microsorrium pteroris ( 4 ) βγάζουν μαύρες τρύπες και μάλλον δείχνουν να σαπίζουν οι ρίζες διότι μαυρίζουν . Το νερό που χρησιμοποιώ είναι από μπουκάλες . Τα ψάρια είναι 3 γκάπυ , 2 μολυ , 1 πλέκο και 3 πλατύ . Έχω βάλει υπόστρωμα καθώς και χαλίκι ψιλό . Ο φωτισμός είναι 15 watt ( λάμπα για φυτά ) . Το ενυδρείο το έχω περίπου 2 μήνες . Ο φωτισμός δουλεύει 10 ώρες .

Παρακαλώ αν γνωρίζετε το λόγω που μαυρίζουν τα συγκεκριμένα φυτά απαντήστε μου .

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις φυτεμένα στο χαλίκι ή είναι δεμένα πάνω σε κάνα ξύλο?

Για βάλε μια φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση . Τα έχω φυτεμένα μέσα στο ψιλό χαλικάκι δηλάδη η ρίζα είναι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Eαν πας στο Fish & Plant Index.,microsorum pteropus γραφει 'η πρεπει να δενεται επανω σε ξυλο,

πετρα 'η εαν θελουμε να φυτεψουμε δεν πρεπει να καλυπτεται το ριζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση . Τα έχω φυτεμένα μέσα στο ψιλό χαλικάκι δηλάδη η ρίζα είναι μέσα.

Γιαυτο αρχισαν να σαπιζουν, να τα βγαλεις και να τα δεσεις με πετονια επανω σε καποια ριζα Μοπανι η σε καποια πετρα αν βολευει.Επεισης ομορφα δειχνουν αν εχεις καλαμι απο Μπαμπου το ανοιξεις τρυπες και σταθεροποιησεις τις ριζες μεσα σαυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ . Το απόγευμα κιόλας θα προβώ στις δέουσες ενέργειες .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...