Jump to content

επιτελους,να και κατι αλλο απο μενα..!!!


klaz

Recommended Posts

ε....μετα τους δισκους.....κυλησε μαλλον το νερο στο αυλακι..... :angry::AAGGGHHH::hysterical:

παρτε μια τζουρα απο το μινι ψαρια μονο-ριφακι..?????....θα δειξει...

λιγα λογια για το στησιμο...

τρεχει πολυ λιγο,ακριβως 1 βδομαδα.....

καθαρα λιτρα 75

eheim 2213-μηχανικο μαζι με βιολογια(μπηκε και μπολι ετοιμο..!!!)

φιλτρακι hung on της aquaclear 150ltrs/h χημικο τιγκα με αντιφωσφορο-ανθρακα...

σκιμμερ seaclone 100(το βρηκα τσαμπα και μεταχειρισμενο,και αφου το εκανα σαν καινουργιο,το εβαλα στη δουλεια... :hysterical: *νικολα μου ειναι αυτο που σε ζαλισα τοτε με τις ερωτησεις...και παλι ευχαριστω..)

κυκλοφορια

1 παλιο (700ltrs/h) της hydor,kai 1 koralia 2(2300 ltrs/h)....νομιζω ισως ειμαι καλα..!!!

περιπου 10 κιλα ψοφιο αραγωνιτη

περιπου 4 κιλα ψοφιο βραχο

και αλλα τοσα ζωντανο πολυ καλης ποιοτητας απο μπαλι... :wacko:

φωτισμος προς το παρων 1 λευκη 10000k,και 1 ακτινικη tων 15w εκαστη ολες T8 :wacko::hysterical:

φοντος,μαυρη σακουλα σκουπιδιων...χεχεχε.....

απο μετρησεις

αλατοτητα 1021,5

αμμωνια .....στο υπερπεραν.......

ειμαι σε φαση αναμονης,και σκοταδιου,(αληθεια μεχρι ποτε..???)και καθομαι,και ψαχνω μηπως και δω κανα περιεργο μαμουνι....(αφου δεν εχω κατι με λεπια.....) :thaman::thumbup::hysterical::hysterical:

παρτε μια πρωτη φωτο,δυστυχως απο το κινητο μου....

περιμενω τους αλμυρους και τις υποδειξεις τους...... :thumbup:

θα ηθελα και καποιες υποδειξεις σχετικα με το ακουασκειπινγκ,αφου πρωτη μου φορα ειναι και οσο και να διαβασεις παλι.......

επισης λογω μικρου χωρου και ελλειψης σαμπ..δυστυχως ολος ο εξοπλισμος ειναι φορα παρτιδα...

post-203-1186597437_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Κlaz, αντε και σε ανωτερα.Τωρα που εγινες θαλασσινος δεν πιστευω να μας ξεχασεις εμας του γλυκου> :thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!!! .... και ας άργησες :hysterical:

Με 30W δε νομίζω να θέλεις να κάνεις σπουδαία πράγματα άρα πρέπει να αναβαθμιστείς με 2 Τ5 ακόμα θα έλεγα. Επίσης θα έλεγα να μπολιάσεις με λίγο ζωντανό αραγωνίτη από επάνω. Το ψόφιο βράχο παρόλο που είναι νεκρός θα έλεγα να τον τοποθετήσεις πιο κάθετα στην άμμο ώστε να υπάρχει ρεύμα γιατί τώρα μου δίνει την εντύπωση φράγματος μεταξύ μπροστινού και πίσω μέρους. Γενικά απόφυγε τις μεγάλες επιφάνειες επαφής μεταξύ βράχου και άμμου ακόμα και νεκρού. Επίσης κάποιο από τον εξοπλισμό θα μπορέσεις να κρύψεις με λίγο βράχο σε πιο ψηλά μέρη, βέβαια μη περιμένεις και θαύματα σε 75 λίτρα ενυδρείο :thumbup:

Καλή επιτυχία και το επόμενο βήμα είναι να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις με το ενυδρείο, έτσι ώστε να μπορέσουμε να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένες κατευθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!!! .... και ας άργησες :wacko:

Με 30W δε νομίζω να θέλεις να κάνεις σπουδαία πράγματα άρα πρέπει να αναβαθμιστείς με 2 Τ5 ακόμα θα έλεγα. Επίσης θα έλεγα να μπολιάσεις με λίγο ζωντανό αραγωνίτη από επάνω. Το ψόφιο βράχο παρόλο που είναι νεκρός θα έλεγα να τον τοποθετήσεις πιο κάθετα στην άμμο ώστε να υπάρχει ρεύμα γιατί τώρα μου δίνει την εντύπωση φράγματος μεταξύ μπροστινού και πίσω μέρους. Γενικά απόφυγε τις μεγάλες επιφάνειες επαφής μεταξύ βράχου και άμμου ακόμα και νεκρού. Επίσης κάποιο από τον εξοπλισμό θα μπορέσεις να κρύψεις με λίγο βράχο σε πιο ψηλά μέρη, βέβαια μη περιμένεις και θαύματα σε 75 λίτρα ενυδρείο :hysterical:

Καλή επιτυχία και το επόμενο βήμα είναι να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις με το ενυδρείο, έτσι ώστε να μπορέσουμε να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένες κατευθύνσεις.

ευχαριστω ανδρεα για τις συμβουλες σου και τα καλα σου λογια... :thaman::thumbup::thumbup:

οντως ,σχετικα με τον φωτισμο,περιμενω να βγει το καλοκαιρι και θα αναβαθμισω μαλλον με 1 MH 150w 14000K....νομιζω οτι θα με υπερκαλυψει...χεχεχε...

οσο για το στησιμο του βραχου,θα το δω,αν και δεν υπαρχει με τιποτε φραγμα ,και η ροη ειναι πολυ ικανοποιητικη προς ολα τα σημεια....θα αναβαθμισω βεβαια τον αλλο μηνα,βγαζοντας τον παλιο 700ρι κυκλοφορητη,και βαζοντας στη θεσητου αλλη μια κοραλια...μαλλον την 1 με 1500λτρ/ωρα....

εχω ακομη πολυ δρομο,ασε που τωρα με το στρωσιμο αλλα και παραλληλα κουραρισμα του βραχου...ειμαι στα σκοταδια,και κυνηγαω να δω κανα μαμουνι......ως ποτεεεεεεε...?????? :wacko::AAGGGHHH::hysterical::angry:

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε σιγά-σιγά αλατότητα στο 1025-1026 (ελπίζω να μετράς με refactometro).

Φυσικά τώρα που έβαλες βράχο δεν μπορείς να ρίξεις αλάτι στο ενυδρείο , αλλά το φτιάχνεις εκτός.

Επίσης συμφωνώ με τον Αντρέα για το aquascaping.

Θα πρέπει τα πλατιά κομμάτια των βράχων να είναι όρθια ή να κάθονται σε ποδαράκια.Τα ποδαράκια αυτά μπορεί να είναι μικρά κομμένα βραχάκια κολλημένα με εποξική στον πλατύ βράχο.

Επίσης εξασφάλισε καλή ανατάραξη επιφάνειας, γιατί στα νάνο η οξυγόνωση είναι σημαντική. :thumbup:

Όσο πιο πολύ μείνεις στα σκοτάδια , τόσα λιγότερα προβλήματα άλγης θα αντιμετωπίσεις.

Και μιας και έχεις εμπειρία φυτεμένων , γνωρίζεις τι σημαίνει άλγη.

Θα πρότεινα τουλάχιστον 40 μέρες σκοτάδι το λιγότερο.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ok.σ'ευχαριστω πολυ σταθη....

να ρωτησω.....

παιζει καμμια ιστοσελιδα με ακουασκειπινγκ νανο σαν το δικο μου...??

οχι τιποτα,αλλα για να παρουμε καμμια ιδεα......χεχε

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Klaz!! Με βαση το μερακι που εχεις δηξει στις αλλες σου δραστηριοτητες ειμαι σιγουρος οτι το Νανακι σου θα γινει πανεμορφο!

Ο βραχος σου δεν ειναι ασχημος για πρωτη προσπαθεια...ισως να θελει καποιες βελτιωσεις για να δειξει λιγο πιο φυσικο αλλα σε γενικες γραμμες μου φαινεται μια χαρα.... την αλατοτητα πρεπει να την ανεβασεις στο 1.025 και καλο θα ηταν να μπολιασεις και την αμμο με ζωντανη! Η προσφορα της αμμου ειναι πραγματικα σημαντικη σε ολη την λειτουργια του ενυδρειου σου!!

καλη αρχη !

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, κι έλεγα εγώ είναι δυνατόν να μείνει ανενεργός?

Καλώς μας ήρθες στο θαλασσινό λοιπόν!!!!

Όπως είπαν τα παιδιά φρόντισε να αποκρίνεις το βράχο τόσο ώστε να μην ακουμπάει στο υπόστρωμά σου!

Αύξησε κυκλοφορία, αλατότητα και φωτισμό…

Όσο αφορά την τοποθέτηση του βιολογικού υλικού στο φίλτρου, γνώμη μου είναι να το απομακρίνεις γιατί με αυτό τον τρόπο μειώνεις την βιολογική ικανότητα του βράχου σου καθώς τα βακτήριά σου θα αναπτυχθούν στο υλικό και όχι στο βράχο!

Καλή συνέχεια στα θαλασσινά!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, κι έλεγα εγώ είναι δυνατόν να μείνει ανενεργός?

Καλώς μας ήρθες στο θαλασσινό λοιπόν!!!!

Όπως είπαν τα παιδιά φρόντισε να αποκρίνεις το βράχο τόσο ώστε να μην ακουμπάει στο υπόστρωμά σου!

Αύξησε κυκλοφορία, αλατότητα και φωτισμό…

Όσο αφορά την τοποθέτηση του βιολογικού υλικού στο φίλτρου, γνώμη μου είναι να το απομακρίνεις γιατί με αυτό τον τρόπο μειώνεις την βιολογική ικανότητα του βράχου σου καθώς τα βακτήριά σου θα αναπτυχθούν στο υλικό και όχι στο βράχο!

Καλή συνέχεια στα θαλασσινά!!!

ευχαριστω ρε νικολα,αλλα οσο για το φιλτρο.....οι γνωμες πανε και ερχονται......βασικα δεν εχω σκοπο να τοκρατησω και χρονια......

ισα ισα να με βοηθησει γρηγοροτερα στο στρωσιμο,και μετα απο κανα χρονο θα το βγαλω....

...παντως δεν νομιζω να μειωνω τη βιολογια του βραχου με το οτι βαζω ενα μπολιασμενο φιλτρο βιολογιας....

(εκτος και αν ειναι τοσο ατομιστης ο βραχος μου και δεν δεχεται καμμια βοηθεια.... :thumbup::thumbup::angry::hysterical::hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε Klaz, σε καλωσορίζω και εγώ με τη σειρά μου, στη θαλασσινή παρέα μας.

Σε γενικές γραμμές έχεις πάρει αρκετές πληροφορίες για τη συνέχεια του εγχειρήματός σου.

Θα επιμείνω και εγώ στην απομάκρυνση των βιολογικών υλικών από το σύστημά σου. Οι γνώμες δεν διίστανται, αλλά είναι ξεκάθαρες, όσο και αν υπάρχουν θεωρίες μεικτών συστημάτων. Η επικρατέστερη άποψη είναι.."ή παπάς ή ζευγάς".

Εσύ αποφασίζεις.

Συνοπτικά θα σου αναφέρω, ότι η βιολογική πανίδα ενός τεχνητού βιολογικού υλικού, είναι εντελώς διαφορετική από την αντίστοιχη ενός φυσικού, όπου έχουμε να κάνουμε με μεγάλη ποικιλία μικροπανίδας, με ταυτόχρονη ποικιλία μεγάλων οργανισμών και αντίστοιχης χλωρίδας.

Τα δύο αυτά βιολογικά συστήματα, δρουν ανταγωνιστικά μεταξύ τους και μάλιστα σε βάρος του δεύτερου.

Η θεωρία ότι το τεχνητό υλικό θα βοηθήσει τον εμπλουτισμό του βράχου, είναι πέρα για πέρα μύθος και ελάχιστοι, μόνο χομπίστες, κατά τη γνώμη μου ημιμαθείς, επιμένουν σε αυτή την άποψη.

Εύχομαι καλή συνέχεια στο σύστημά σου και περιμένω με ενδιαφέρον τις εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σου λοια και τις συμβουλες σου νικο μου...

το σκιμερακι που πριν απο λιγο και ρο σε ειχα πρηξει(seaclone100)τα παει περιφημα για τα λιτρακια μου..!!!!!

οσο για το βιολογικο(λεω, τωρα...μηπως θα ηταν καλο να μεινει μεχρι να μηδενισουν αμμωνιες κλπ...και μετα να το βγαλω...και αν το βγαλω εξ ολοκληρου η λιγο -λιγο...?)...

κατι δεν μου βγαινει και στο ακουασκειπινγκ...

μηπως να μετακινουσα ολο το ''γκραν κανιον'' προς τα πισω....???

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα και εγω την αμεση απομακρυνση του βιολογικου φιλτρου τωρα ωστε η ολοκληρωση του κυκλου να γινει απο τον βραχο σου και την αμμο σου...ετσι θα εξασφαλισεις επαρκεις βιολογια στο φυσικα συστημα σου! Η αφαιρεση των υλικων αργοτερα θα δημιουργησει σιγουρα καποια ασταθεια στο συστημα για λιγο καιρο και θα πρεπει να γινει σιγα σιγα...περισσοτερος κοπος χωρις κανενα λογο... το αντιθετο θα ελεγα.... Η επιμονη σου στην εξτρα βιολογια ειναι απολυτα φυσιολογικη και την συνανταμε σχεδον σε ολους τους πετυχημενους χομπιστες γλυκου νερου! Ειναι λογικο αφου μιλαμε για μια εντελως διαφορετικη φιλοσοφια... δικη σου αποφαση βεβαια... :thumbup:

Οσο αφορα το γραν κανυον μπορεις να το μεταφερεις αλλα να αφησεις αρκετα εκατοστα χωρο αναμεσα στο βραχο και το τζαμι σου ωστε να μην εχει προβληματα με την κυκλοφορια σου!

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καιρό έχουμε να μάθουμε νέα για το θαλασσινό σου εγχείρημα, αγαπητέ Φίλε klaz.

Υπάρχουν νεότερα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...