Jump to content

CORYDORAS AENEUS: ΕΓΓΥΟΣ?


filoxenos

Recommended Posts

Οσο κι αν έψαξα (my petshop, internet, βιβλία, φίλοι κλπ) δεν κατάφερα να βρω πληροφορίες για εγγυμοσύνη του συγκεκριμένου είδους.

Επειδή λοιπόν έχω κάποιες ενδείξεις σε ένα δικό μου, θα ήθελα να μάθω πως δείχνει ένα γεμάτο με αυγά CORYDORAS AENEUS (και αν υπάρχει φωτό ακόμα καλύτερα).

Επίσης, η ύπαρξη αυγών εσωτερικά, σημαίνει και γέννα? ή πρέπει να γονιμοποιηθούν από τον αρσενικό? Δηλαδή, μπορεί ένα θηλυκό να έχει αυγά και να μην γονιμοποιηθούν? Η μήπως πρέπει να προβληματισθώ διαφορετικά για την ελαφρά φουσκωμένη κοιλίτσα του δικού μου?

Οτιδήποτε πληροφορίες σχετικά, με ενδιαφέρουν

(έχω ήδη διαβάσει τις πληροφορίες στο: http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/C_aeneus.htm).

Link to comment
Share on other sites

Μιά φωτό θα βοήθαγε αρκετά την κατάσταση.

Τα κορυντόρας σαν Ωοτόκα που είναι χρειάζεται κατά την γέννηση των αυγών γοννημοποίηση τους από τον αρσενικό...

Πόσα κορυντόρας έχεις?Τί μέγεθος είναι? :blush:

Link to comment
Share on other sites

Για φωτο κυττα ΕΔΩ - η 12η φωτο απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 και είναι περίπου στους 6 πόντους. Το ένα είναι λίγο μεγαλύτερο από τα άλλα (είναι διαφορετική αγορά, από άλλο μαγαζί). Δεν ξέρω ποιο είναι αρσενικό και ποιο θηλυκό. Αλλά αν είναι αυγά => θηλυκό...

Τις τελευταίες ημέρες, είχα δει κάτι παράξενες κινήσεις σχετικά, αλλά δεν είμαι σίγουρος... Οσο για φωτό, ευτυχώς μου ... έκατσε!

...................................................

CAESARS, ευχαριστώ για το link, έπαθα πλάκα!

Μήπως τα δικά μου είναι Corydoras rabauti ? Μοιάζουν περρισότερο με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα ΕΔΩ εμενα μου φαινονται για Corydoras virginiae

Τροποποιηση 30/11/05: Μετα απο συζητηση με φιλη συν-mod εδω - ξανακυτταξα το θεμα. Οι φωτο ΕΔΩ που ειναι Corydoras aeneus φαινεται επισης παρομοια με τα ψαρια σου. Κυττα επισης και ΕΔΩ - τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Είναι Aeneus αλλά δυστυχώς... άρρωστο και όχι έγγυος!

Link to comment
Share on other sites

Είναι Aeneus αλλά δυστυχώς... άρρωστο και όχι έγγυος!

6445[/snapback]

Κριμα :blush: τι εχει?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...