Jump to content

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ 102 ΛΤ ΦΥΤΕΜΕΝΟ


pasok

Recommended Posts

ΣΤΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΜΟΥ 102 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΛΙΤΡΩΝ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ JUWEL (ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ, ΣΦΑΙΡΙΔΙΑ EHEIM SUBSTRAT , ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ) Η ΑΝΤΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ mAX (240 ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΙΤΡΑ ΑΝΑ ΩΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ) . ΑΠΟ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ (ΤΡΙΤΟΣ ΜΗΝΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΜΜΩΝΙΑ 0,25 , NO3 5 NO2 <0,3 PH 7,3 GH 13 KH 9 (ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ TETRA),

ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΝΑ 7 ΗΜΕΡΟ 20-25%

1. Η ΑΝΤΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ??? (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΙΛΤΡΟ )

2. ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΔΙΑΥΓΕΣΤΕΡΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΞΘΕΙΑ. ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ Η ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

asto,αλλα με την μικροτερα δυνατη αναταραξη του νερου......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα πως θες άλλα 200lt/h περίπου...

Τον υαλοβάμβακα άφησε τον στο ενυδρείο.Αν είναι το πρώτο υλικό φίλτρανσης που συναντά το νερό,δηλ αν είναι στην είσοδο του φίλτρου σου, δε θα μπουκώνει γρήγορα το σφουγγάρι.

Αυτό σου κάνει την ζωή εύκολη μιας και θα αλλάζεις μόνο τον υαλοβάμβακα

χωρίς να παίζεις με την βιολογία του νερού σου(βλ. πλένω/στραγγίζω σφουγγάρια κτλπ).

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΜΟΥ 102 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΛΙΤΡΩΝ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ JUWEL (ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ, ΣΦΑΙΡΙΔΙΑ EHEIM SUBSTRAT , ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ) Η ΑΝΤΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ mAX (240 ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΙΤΡΑ ΑΝΑ ΩΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ) . ΑΠΟ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ (ΤΡΙΤΟΣ ΜΗΝΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΑΜΜΩΝΙΑ 0,25 , NO3 5 NO2 <0,3 PH 7,3 GH 13 KH 9 (ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ TETRA),

ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΝΑ 7 ΗΜΕΡΟ 20-25%

1. Η ΑΝΤΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ??? (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΙΛΤΡΟ )

2. ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΔΙΑΥΓΕΣΤΕΡΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΞΘΕΙΑ. ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ Η ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια σου ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια σου ειναι μια χαρα.

Με συγχωρεις λαθος αυτο που σου εγραψα,το σωστο ειναι αυτο που σου εγραψε ο nikoskon,

θελεις περιπου αλλα 200l/ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα πως θες άλλα 200lt/h περίπου...

Τον υαλοβάμβακα άφησε τον στο ενυδρείο.Αν είναι το πρώτο υλικό φίλτρανσης που συναντά το νερό,δηλ αν είναι στην είσοδο του φίλτρου σου, δε θα μπουκώνει γρήγορα το σφουγγάρι.

Αυτό σου κάνει την ζωή εύκολη μιας και θα αλλάζεις μόνο τον υαλοβάμβακα

χωρίς να παίζεις με την βιολογία του νερού σου(βλ. πλένω/στραγγίζω σφουγγάρια κτλπ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ . ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ, ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΟΥΣ ΣΥΧΝΟΥΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ. Η ΑΝΤΛΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΑΜΕΣΑ????

Link to comment
Share on other sites

iogi προφανώς χρησιμοποιεί τεστ της Tetra για αυτό και οι μετρήσεις αυτές.

πχ. από όσο ξέρω το τεστ αμμωνίας/ου της Tetra δεν έχει μέτρηση για "0".

pasok όταν λες "αντλία" τί εννοείς;!

Link to comment
Share on other sites

iogi προφανώς χρησιμοποιεί τεστ της Tetra για αυτό και οι μετρήσεις αυτές.

πχ. από όσο ξέρω το τεστ αμμωνίας/ου της Tetra δεν έχει μέτρηση για "0".

pasok όταν λες "αντλία" τί εννοείς;!

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΝΙΤΡΩΔΗ/ ΑΜΜΩΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΘΜΙΣΗ 0 .

ΕΝΝΟΩ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΠΟΥ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ. (ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤ. ΦΙΛΤΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΦΑΙΡΙΔΙΑ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

iogi προφανώς χρησιμοποιεί τεστ της Tetra για αυτό και οι μετρήσεις αυτές.

πχ. από όσο ξέρω το τεστ αμμωνίας/ου της Tetra δεν έχει μέτρηση για "0".

pasok όταν λες "αντλία" τί εννοείς;!

Δεν το γνώριζα αυτό :thumbup: Λίγο "κουφό" δεν είναι; Δηλαδή και μηδέν να έχεις σου λένε ότι έχεις "ολίγη" αμμωνία και "ολίγα" νιτρικά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνώριζα αυτό :bowdown: Λίγο "κουφό" δεν είναι; Δηλαδή και μηδέν να έχεις σου λένε ότι έχεις "ολίγη" αμμωνία και "ολίγα" νιτρικά;

Ειναι σαν αυτο που λεμε ολιγον εγκυος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...