Jump to content

Help... Γεννητουρια μεν, αλλα....


dodo

Recommended Posts

Τα φώτα σας παρακαλώ..

Επιασα πριν 1 ωρα και εκανα αλλαγή περιπου 15% του νερού στο 200αρι που εχω...

Μονο που δεν πρόσεξα ο &^*%*$&^*#%# :hysterical: οτι εχω γεννητούρια απο τους δίσκους μου....

Μεχρι το πρωι που εφυγα για το γραφειο δεν υφίσταται κατι τετοιο, οποτε μαλλον τα αυγουλακια βγήκαν καποια στιγμη μετα τις 10...

Εκανα μαλ...@??? θα δημιουργήσω πρόβλημα στα αυγα??? το νερό που έβαλα δεν ήταν προετοιμασμένο, η θερμοκρασία ομως του ενυδριου δεν μεταβλήθηκε...

Επίσης, να αφήσω τα φώτα αναμένα το βράδυ????

Ειμαι να σκάσω λέμε!!!!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - dodo
Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες αντιχλώριο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .

Τα φώτα τα έχεις όπως τα είχες .

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αντιχλώριο κανονικά....

Να σβήσουν κανονικα δηλαδη τα φώτα το βραδυ??? Κανένα φως???

Ευχαριστώ για την απάντηση ΣΤΑΜΑΤΗ...

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι ως γνωστο γεννουν τις απογευματηνες ωρες,τα φωτα θα ηταν καλο να παραμεινουν ανοιχτα για να μπορουν οι γονεις να τα βλεπουν,να τα προσεχουν,να τα αεριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Λοιπον, αφησα το φώς αναμένο επειδή υπαρχουν και άλλα ψαρια μεσα στο ενυδρίο... Ο Δισκος μου εχει κανει τα αυγα πάνω σε ενα φύλλο φυτού στην μπροστα δεξια γωνία του ενυδρίου...

Εχω 3 Δισκους, και οι 3 καθονται μπροστά στο φύλλο ολο το βράδυ και αεριζουν τα αυγα... Τα αυγα εχουν ενα ψιλομπέζ χρώμα...

Πρεπει να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις τρεις ημερες θα δεις ουριτσες κατι που εγω δεν εχω δει ακομα απο τα δικα μου,το χρωμα τους ειναι αυτο το μπεζ ενω αν παιρνουν και ασπριζουν ειναι χαλασμενα.Οιγονεις τα απομακρυνουν οι τα τρωνε για να μην χαλασουν και τα υπολοιπα.Οι σκληροτηα του νερου του νερου πρεπει να ειναι πολη χαμηλη dGH κατω απο 5 γιατι διαφορετικα το σπερμα του αρσενικου δεν διαπερναει τον φλυο του αβγου και γιαυτο ασπριζουν και χαλανε.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι που και οι τρεις αεριζουν τα αβγα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς σήμερα το πρωί που σηκώθηκα ΔΕΝ υπήχαν αυγα... δεν ξερω τι εγινε, μεχρι εχτες το βραδυ ολα εδειχναν καλα με τους δισκους εκει κολλημένους να τα αερίζουν... σημερα, nada.....

κριμα....

Link to comment
Share on other sites

Κα ταρχην δεν απελπιζομαστε,σε λιγοτερο απο βδομαδα θα ξαναγενησουν,το βασικοτερο ειναι ειδανικες συνθηκες νερου και η ανοδος της θερμοκρασιας..

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Θοδωρή,

δεν ξέρω αν θυμάσαι που τα λέγαμε, πόσες φορές το είχα περάσει. Καλώς έκανες και άφησες κάποιο φώς το βράδυ.

Το βασικό είναι το εξής : Ήταν γονιμοποιημένα ;

Το ότι τα αέριζαν δεν λέει κάτι, μπορεί κάποιος θυληκός να τα έκανε και οι άλλοι να τα αερίζανε για 2 ημέρες

ώσπου χαλάσανε και τα φάγανε όλα.

Υπάρχει σίγουρα αρσενικός στο ενυδρείο; Ακόμη κι αν υπάρχει θέλει προσοχή στη ροή του φίλτρου (μήπως είναι πολύ δυνατά και τραβήξει το σπέρμα) επίσης αν οι παράμετροι του νερού δεν είναι κατάλληλοι δεν μπορούν να γονιμοποιηθούν. Έκανε περάσματα πάνω από τα αυγά ο αρσενικός;

Επειδή σίγουρα δεν πρόσεξες πολλά από αυτά και όπως λέει κι ο stratos σε καμιά βδομάδα θα έχεις τα ίδια ετοιμάσου για τα εξής :

1) Αν είσαι σίγουρος για το ζευγάρι καλό θα ήταν να μεταφερθεί σε κάποιο ενυδρείο-γεννήστρα, αν υπάρχει η δυνατότητα, αλλιώς άσε τα πράγματα ως έχουν. Aν έχεις τον κώνο που σου είχα στείλει βάλτον μέσα στο ενυδρείο και σταθεροποιησέ τον με κάποιο τρόπο.

2) Έχε ένα μικρό φωτιστικό έτοιμο για φως το βράδυ

3) Φρόντισε για καθαρό και κατάλληλο νερό, κατάλληλη θερμοκρασία, όσο το δυνατόν λιγότερο stress

4) Προσπάθησε στην περίπτωση που δεις αυγά να δεις αν κάνει περάσματα πάνω τους ο αρσενικός. Αν αυτό δεν τύχει, τα γονιμοποιημένα αυγά θα πρέπει να είναι πιο σκούρα στο κέντρο.

Αν παρ'όλα αυτά δεν είσαι σίγουρος για το αν είναι γονιμοποιημένα καλό είναι να δοκιμάσεις την λύση με την αεραντλία και τον διάφανο σωλήνα γύρω από τον κώνο (προμηθεύσου από φαρμακείο και μπλέ του μεθυλενίου για να μην σου ασπρίσουν-χαλάσουν τα αυγά)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα chris

τα θυμαμαι... η γέννα δεν ήταν απο τους δικούς σου, ακομα δεν εχω δει απο κει, η γέννα ήταν απο το άλλο ζευγάρι που έχω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν...

αυτή τη στιγμή γεννάει ο αλλος μου δίσκος.. στο ιδιο σημείο με τον αλλο θυληκό, πάνω στο φυτό... ο Αρσενικός ειναι δίπλα.... για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...