Jump to content

αλλαγη απο γλυκο σε αλμηρο


Recommended Posts

καλημερα

παιδια εχω ενα ενυδρειο BOYU 300L με δισκουs κ εχω αποφασιση να το μετατρεψω εδω κ καιρο σε αλμηρο Fish Only

θελω να ρωτησω για τον εξοπλησμο

1)ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ

εχω ενα φιλτρο 2028 eheim ειναι αρκετο για τα λιτρα κ για τα υλικα που πρεπει να βαλω

διαβασα οτι πρεπει να εχω στο φιλτρο ανθρακα κ αντιφοσφορο αλλα σε ενα πετ σοπ που πηγα κ ρωτησα μου ειπε οτι πρεπει να βαλω κ ενα υλικο (μου ειπε οτι ειναι σαν κοχιλια που με τον καιρο διαλιωνται κ εφοδιαζουν το ενυδρειο με τα χρησιμα υχνοστιχεια που χριαζετε ο ζωντανοs βραχοs)

σκιμερ διαλεξα αυτο http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...rPmGFTRxvfXpjci

2)ΦΩΤΙΣΜΟΣ

το υψοs του ενυδρειου ειναι 55cm κ παιρνει 3 λαμπεs των 30wat δηλαδη 0,3 wat ανα λιτρο

ειναι αρκετοs ο φωτισμοs για Fish Only

αυτα τα "λιγα" για αρχη

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε μου!!!

Το φίλτρο θα το χρησιμοποιήσεις για χημικό είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται να βάλεις τιποτα περισσότερο μέσα!!!

Όσο αφορά τον φωτισμό σε καλύπτει για fish only άνετα!!!

Αυτά τα λίγα απο εμένα... Σου εύχομαι καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις Fish Only with Live Rock και ζωντανη αμμο τοτε δεν θα χρειαστεις βιολογικο φιλτρο οποτε το φιλτρο που εχεις τωρα θα ειναι μια χαρα για χημικο... αν ομως πας για hard core fish only :thumbup: οπου δεν θα εχεις αρκετο ζωντανο βραχο ισως να χρειαστεις και βιολογικο... αποψη μου ειναι να πας σε ενα φυσικο συστημα με ζωντανο βραχο, χωρις βιολογικο φιλτρο, το οποιο και θα μπορεις να μετατρεψεις σε reef αργοτερα... βεβαια σε αυτη την περιπτωση (ζωντανος βραχος κτλ) ξεχνας ολες τις θεραπειες με χαλκο κτλ στο ενυδρειο σου.

Τα μαγικα κοχιλια που αναφερεις ξεχασε τα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ηρθες και στην Θαλασσινή πλευρά του ΑΖ φίλε μου.

Αν θέλεις ένα απλό fish only με μη απαιτητικά ψάρια όπως damsel,clowns κ.λ.π τότε ο ζωντανός βράχος και η άμμος θα είναι αρκετά .Αν όμως θέλεις ψάρια ποιο απαιτητικά όπως Σμέρνες,Puffers,Triggers η και μεγάλα angel fish τότε ο συνδυασμός με δυνατή εξωτερική βιολογία είναι μονόδρομος στο να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις…

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι απο την αρχει ηθελα να ασχοληθω με το μαγικο κοσμο τηs θαλασσαs αλλα φοβομουν μηπωs ηταν δησκολο σαν νεοs που ημουν.

τα ψαρια που θα βαλω θα ειναι damsel,clowns θελω να ρωτησω τι αλλα μπορω να βαλω που να ταιριαζουν με τα παραπανω αλλα κ να μη χρειαστη αργοτερα αν το μετατρεψω σε reef να τα αλλαξω.

yellow tang μπορω να βαλω κ μια ανεμονη η ειναι απογορευτηκοs ο φωτησμοs μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...