Jump to content

ΒΑΣΗ-ΒΡΑΧΟΥ


prodigy

Recommended Posts

post-4676-1186850723.jpgpost-4676-1186850723.jpgΚαλησπερα και απο εμενα τον φιλο της RSM.Σημερα φτιαχτηκε η βαση του βραχου απο pvs και μπορω να πω οτο ειμαι αρκετα ικανοποιημενος με την βοηθεια φυσικα του φιλου Σταθη που με ενημερωσε επακριβως για το που θα βρω τα υλικα για την κατασκευη της.θελω μονο να δειτε και να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με το υψος την αποσταση δηλαδη αναμεσα στην βαση και τον αραγονιτι αν την εκανα αρκετα ψηλη και αν χρειαζετε λιγο κοψιμο περιμενο γνωμες.........

post-4676-1186851882.jpg

post-4676-1186852052.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω ΝΑΤΑΛΙΑ θα προσπαθησω να της ξανα στειλω. ΣΠΥΡΟΣ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

post-4676-1186860908_thumb.jpg

Ευχαρηστω ΝΑΤΑΛΙΑ θα προσπαθησω να της ξανα στειλω. ΣΠΥΡΟΣ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

post-4676-1186861898_thumb.jpgpost-4676-1186861753_thumb.jpgpost-4676-1186861598_thumb.jpgpost-4676-1186861472_thumb.jpgpost-4676-1186861286.jpgpost-4676-1186861301_thumb.jpgpost-4676-1186860908_thumb.jpg

Ευχαρηστω ΝΑΤΑΛΙΑ θα προσπαθησω να της ξανα στειλω. ΣΠΥΡΟΣ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

post-4676-1186861898_thumb.jpgpost-4676-1186861753_thumb.jpgpost-4676-1186861598_thumb.jpgpost-4676-1186861472_thumb.jpgpost-4676-1186861286.jpgpost-4676-1186861301_thumb.jpgpost-4676-1186860908_thumb.jpg

Με την μονη διαφορα οτι προσθεσα αλλο ενα ποδαρακι στην μεση της βασης για σιγουρια και εκοψα ολλα τα ποδαρακια 2 ποντους για να κατεβει λιγο ποιο κατω γιατι ηταν καπως ψηλη περιμενω γνωμες ευχαριστω.............. :thumbup::hysterical::hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι λιγο υπερβολικα ολα αυτα....???

δεν θα μπορουσες να στησεις το βραχο σου με τη μικροτερη δυνατη επιφανεια να παταει στον αραγωνιτη....???

Link to comment
Share on other sites

καλη ειναι η βαση, αλλα

1. Αν δεν θα βαλεις και αλλη αμμο, καλυτερα κοψε λιγο τα ποδια της, να ειναι ποιο χαμιλη.

2. Και βγενει πολυ μπροστα. Για να την κριψεις, δεν θα σου μενει χωρο μπροστα, θα εναι πολυ κοντα βραχος προς το τσαμι.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπορουσες να στησεις το βραχο σου με τη μικροτερη δυνατη επιφανεια να παταει στον αραγωνιτη....???

η βαση πρεπει να υπαρχει !!! κατω απο τα περισσοτερα βραχια. Καποιος βραχος θα παταει, βεβεα, την αμμο, για να κρυψει την βαση.

πολλα ψαρια, και οχι μονο, σκαβουν την αμμο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι λιγο υπερβολικα ολα αυτα....???

δεν θα μπορουσες να στησεις το βραχο σου με τη μικροτερη δυνατη επιφανεια να παταει στον αραγωνιτη....???

Και εγω υπερβολικα τα εβρισκα ολλα αυτα αλλα να σου πω την αληθεια μου αρεσε η ιδεα μιας βασης και πιστευω πως θα ειναι καλυτερα για τον βραχο αλλα και για την κυκλοφορια του νερου. τεσπα θα δειξει................ :thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλη ειναι η βαση, αλλα

1. Αν δεν θα βαλεις και αλλη αμμο, καλυτερα κοψε λιγο τα ποδια της, να ειναι ποιο χαμιλη.

2. Και βγενει πολυ μπροστα. Για να την κριψεις, δεν θα σου μενει χωρο μπροστα, θα εναι πολυ κοντα βραχος προς το τσαμι.

Τελικα αφου εβαλα και εβγαλα καμια δεκαπενταρια φορες την βαση απο το ενυδρειο και αφου καθε λιγο και λιγακι την εκοβα και απο μισο ποντο :AAGGGHHH: τελικα κατεληξα στο να την φερω 2 με 3 ποντους το πολυ σε αποσταση με τον αραγονιτι και την εκοψα λιγο ακομα ποιο μπροστα ακριβος για τους λογους που πολυ σωστα αναφερες τους οποιους τους ειχα σκεφτει και εγω αλλα δεν ημουν σιγουρος.Παντος τωρα που την ξανα τοποθετησα η βαση εκατσε πολυ τζαμι :hysterical::hysterical::thumbup: ακριβως οπως επρεπε και με αρκετο χωρο μπροστα.Τωρα μεσα στην εβδομαδα ειμαι ετοιμος να τοποθετησωτον βραχο πιστευω να βρω καλα κομματια στην αγορα.Μια απορια εχω η βαση η οποια εφτιαξα οπως και πολλοι αλλοι οπου θα τοποθετηθει ο βραχος θα αντεξει με την παρο του χρονου η καμια μερα θα κανει κανα κρακ.....!!!!! :thumbup::angry::wacko::wacko: και θα εχουμε καμια κατολισθηση και κανενα τσουναμι..... :thaman::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει φτιαχτεί σωστά η βαση δεν υπάρχει πρόβλημα σπασιματος. :thumbup:

Καλα έκανες και έφτιαξες βασουλα μιας και τώρα θα αξιοποιήσεις τα μέγιστα του βράχου σου με συνδυασμό καλής κυκλοφορίας... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει φτιαχτεί σωστά η βαση δεν υπάρχει πρόβλημα σπασιματος. :thumbup:

Καλα έκανες και έφτιαξες βασουλα μιας και τώρα θα αξιοποιήσεις τα μέγιστα του βράχου σου με συνδυασμό καλής κυκλοφορίας... :hysterical:

Ευχαρηστω φιλε ΘΑΝΟ για την απαντηση σου πιστευω πως την εφτιαξα οσο ποιο καλα μπορουσα θα δειξει βεβαια και στην πραξη.......... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και κατασκευάσες τη βάση!

Να σαι σιγουρος πως θα δεις και θα καταλάβεις τη διαφορά!!!

Αν έχει φτιαχτεί καλά πάντως δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα σπασήματος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μηπως ειναι λιγο υπερβολικα ολα αυτα....???

δεν θα μπορουσες να στησεις το βραχο σου με τη μικροτερη δυνατη επιφανεια να παταει στον αραγωνιτη....???

Αγαπητέ Φίλε Klaz

Κατά τη γνώμη μου, αυτά που φαίνονται υπερβολές ή λεπτομέρειες, κάνουν τη διαφορά.

Όταν έχουμε τη δυνατότητα, με απλούς τρόπους, να φτιάξουμε το καλύτερο, γιατί να καταφύγουμε στο χειρότερο???

Μη σου διαφεύγει, πως κατασκευάζουμε ένα σύστημα, με προοπτική να τρέχει για πολλά χρόνια και όχι για μερικούς μήνες.

Το σκεπτικό είναι, όσο το σύστημα μεγαλώνει ηλικιακά, να ωριμάζει και όχι να ρημάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...